Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Amerika'da bir firmadan Türkiye'de yaşarken online iş buldugumda vergiyi kime vermem gerekir ?

• Merhaba,

Bir Amerikan firmasına online olarak ( vendor diyorlar) hizmet veriyorum. Kazandığım parayı da normal şekilde vergilendirmek istiyorum.

Yaptığım iş Amerika veya İngilteredeki müşterilere yazılım sektöründe destek vermek ve saatlik olarak ücret alıyorum. Ücretim firmadan dolarak olarak Türkiye'de ki hesabıma gönderiliyor.

2 sorum var 1. vergi beyanını Amerika'ya mı yoksa Türkiye'ye mi yapmalıyım?
    Türkiye'de bulunmam dışında gerek iş yaptığım firma gerek hizmet verdiğim kişiler hep yurtdışında.

1. Soru vergi beyanında bulunmadıysam Greencard mülakatlarında Amerika'da kazandığım paranın vergisini vermemem sorun olur mu ?

2. Amerika'da vergi beyanında nasıl bulunabilirim?

Ps: Amerika ve Türkiye arasında çifte vergilendirilmeme yönünde bir anlaşma var gördüğüm kadarıyla.

• @kobi oncelikle yaptiginiz hizmet karsiligi fatura kesiyor musunuz? Fatura adresi olarak Turkiye gozukuyorsa yurtdisinda kazanilmis bir para yoktur. SSN yada ITIN (Individual Taxpayer Identification Number) sahibi degilseniz ABD'de vergi mukellefi degilsinizdir. Turkiye de vergi odemeniz gerekli. Remote work yayginlasmasi sonrasi bu gibi durumlar artti ve vergi konusunda duzunlemeler yapildi.

• @sigmoidalmammal Sözleşme yaparken Form W-8BEN doldurarak göndermişiz. Bu forumla anladığım kadarıyla firma benim adıma vergi ödüyor IRS'e. Hiç karşılaştınız mı bu formla ?

Sorularınıza cevap olarak Fatura kesmiyorum firmaya, SSNim yok ITIN'de yok bildiğim kadarıyla başvurmadım yani bunlara.

• Muslu Law Firm

@kobi, içinde söyledi: Amerika'da bir firmadan Türkiye'de yaşarken online iş buldugumda vergiyi kime vermem gerekir ?

Merhaba,

Bir Amerikan firmasına online olarak ( vendor diyorlar) hizmet veriyorum. Kazandığım parayı da normal şekilde vergilendirmek istiyorum.

Yaptığım iş Amerika veya İngilteredeki müşterilere yazılım sektöründe destek vermek ve saatlik olarak ücret alıyorum. Ücretim firmadan dolarak olarak Türkiye'de ki hesabıma gönderiliyor.

2 sorum var 1. vergi beyanını Amerika'ya mı yoksa Türkiye'ye mi yapmalıyım?
    Türkiye'de bulunmam dışında gerek iş yaptığım firma gerek hizmet verdiğim kişiler hep yurtdışında.

1. Soru vergi beyanında bulunmadıysam Greencard mülakatlarında Amerika'da kazandığım paranın vergisini vermemem sorun olur mu ?

2. Amerika'da vergi beyanında nasıl bulunabilirim?

Ps: Amerika ve Türkiye arasında çifte vergilendirilmeme yönünde bir anlaşma var gördüğüm kadarıyla.

Sayın@kobi, vergi konusunda detaylı bilgi veremiyoruz. ABD de vergi vermek için ABD de vergi yükümlüsü olmanız gerekir. Vergi vermeniz gerekiyor ise ve vermedi iseniz yeşil kart alımında sorun olur. Ancak TC ile ABD arasında çifte vergilendirmeyi önleme anlaşması olduğu için genelde verginizi bir yerde ödedi iseniz vergiyi tekrar ödemeniz gerekmez. Bir vergi uzmanına danışınız.

• @sigmoidalmammal, içinde söyledi: Amerika'da bir firmadan Türkiye'de yaşarken online iş buldugumda vergiyi kime vermem gerekir ?

@kobi oncelikle yaptiginiz hizmet karsiligi fatura kesiyor musunuz? Fatura adresi olarak Turkiye gozukuyorsa yurtdisinda kazanilmis bir para yoktur. SSN yada ITIN (Individual Taxpayer Identification Number) sahibi degilseniz ABD'de vergi mukellefi degilsinizdir. Turkiye de vergi odemeniz gerekli. Remote work yayginlasmasi sonrasi bu gibi durumlar artti. vergi konusunda duzunlemeler yapildi.

Bilgilendirme için teşekkür ederim.Kısa ve aydınlatıcı olmuş.. 🙂 sagolun.

• Kilitlendi  admin admin 

Benzer Başlıklar

• 3
  • 2
  • 3
  • 3
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

87

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.1k

| | | |