Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Amerika'ya hangi statüde gelmemi önerirsiniz ?

Merhabalar , (18)
    Benim cocukluk dönemlerinden bu zamana kadar nedenini bilmediğim bir Amerikada yaşama hayalim var bu hayalimi gerçekleştirmek için 2,5-3 senedir vize araştırmaları yapıyorum .
    Fakat hala tam istediğim statunün ne olduğu hakkında kesin bir karara ulaşabilmiş değilim.
    Sponsorluk gibi statülerin zorlu süreçleri olduğunu ve sponsor bulmanın zor olduğunu öğrendim.
    Kafama en çok yatan seçenek E2 vizesi bunun için de kafam karisik bunun sebebi 100k sınır olduğunu ve aksine 20k ile de vize alabileceğimi sektörden sektöre fark oldugunu söyleyenler de oldu bu konuya da bir açıklık getirebilmiş değilim amacim liseden mezun olduğumda herhangi bir avrupa veya ortadoğu ulkelerinden birine gitmeyi orada 3-4 senelik bir sermaye yapıp E2 vizesi ile yatırımcı ststüsü adı altında amerikada bir işletme açmak çünkü sponsor veya f1 vizeleri benim için biraz zor gorünüyor. Fakat kafamda ayrıyetten sermayemin de yeterli olması halinde vizemin onaylanıp onaylanamayacağı stresi de var .sizler eğer bunu okuma zahmetinde bulunup bana düşüncelerinizi ve yol gosterici yorumlarda bulunursanız çok memnun olurum.
    Umarım bir gün herkes istediği konumda istediği hedefi elde etmiş olur .

• ........

• @greenHasanHuseyin Kesinlikle denemekte fayda var. Umarım tutar 😊

• ⭐⭐⭐

@mburak

E2 secenegi, eger amac gecici statu ile ABD de calismak ve yasamak ise, sartlar el verdiginde uygun olabilir. Fakat unutmamali, her zaman bu statu gecici olacaktir.

Fakat amac E2 sonrasi kalici olarak green card yoluna gitmekse, E2'den direk green card a giden bir yol maalesef yok. E2 sonrasi, dolayli yoldan sirket sponsorlugu gerektiren EB vizeleri veya EB-5 kategorisi yani yatirimci yollari ile green card almak mumkun. EB-5 ise $900bin ile $1.8 milyon arasi gibi yatirimlar istiyor.

Benim senin gibi genc bir arkadasima tavsiyem, egitim yolu veya bir iste deneyim ve ozellik kazanma yolu ile gelmen olurdu (eger hedef ABD'ye kalici olarak gelmek ise).

• @FreeWoRLD Öncelikle değerli vaktinizi ayırdığınız ve öneride bulunduğunuz için teşekkür ederim .
    F1 vizesini de çok duşünmüstum calisma sartlarinin olmamasi acisindan pek sicak bakmiyordum.
    E2 vizesinin kalici olarak gelmek icin biraz umutsuz vaka olduguna kanaat getirdim.
    Sizin tavsiyeniz ile eğitim yolu ile gelmeye çalışacağım.😊

iyi günler dilerim .👐

• Hazırlık Öğrencisine Vize Tavsiyesi

Değerli forum üyeleri sorum şu şekildedir daha doğrusu bir kaç sorum olacak :
    1- Ben hazırlık ilk dönemi bitirdim ve ikinci dönem hem çalışmak hemde dil öğrenmek için çoğu genç gibi amerikaya gitmek istiyorum fakat wat kapsamında değil . Çalışacak ve kalacak yerim hazır onun için wat danışmanlarına para vermek istemiyorum şimdi benim başvuracağım vize türü ne olmalı?
    2-sanıyorum ki vize randevuları 2023e verilmekte ve bende mühendislik 1.sınıfta oluyorum hazırlık yada mühendislikteyek başvurcağım vize türü farkediyor mu?
    cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

• Arkadaşlar selam forum a yeni üye oldum doğru yere mi konu açtım bilmiyorum hata yaparsam maruz görün.
    Öncelikle 25 yaşındayım, en yakın arkadaşım Amerika’ya ilk olarak work and travel yaparak gitti, sonrasında staj programı ile 1 yıllığına j1 vizesi ile gitti , şimdi ise tekrar staj a gidecek 2 yıllık blokenin dolmasını bekliyor ve bana mutlaka sende gel diyor, ama kendisi kendi işlerini zor halletti yani bu yüzden kendisinden yardım alamıyorum bende size sormak istedim.
    Turist vizesi ile gidip statü değiştirmeyi düşünüyorum ama turist vizesi vermeyebilirler yaşımdan dolayı. Turist vizesine başvuruda bulunursam eğer başvurduğum dönem 3-4 aylık çalışan olucam, bu olumlu etki edebilir dediler ek olarak üzerime ev alıp bankada 8-9k $ göstericem. Ama yetmeyebilir tabii..

Buna ek olarak dil kursu icin başvuranları son günlerde hep reddediyorlarmış. Bunu da yapamam gibi, bu bahsettiğim arkadaşımın Amerika’da manevi teyzesi var , sana davetiye göndersin diyor bana ama araştırmalarım sonucunda davetiye gönderilen kişinin potansiyel göçmen olması sebebiyle red veriyorlarmış.

Arkadaşım gitse çalıştığı otelle konuşsa bana otel sponsor olabilir mi davet gönderip işçi olarak?
    Amacım çok kalmak değil 1 sene kalsam yeterli.
    Bana hangi vize türü uyar arkadaşlar lütfen yardım eder misiniz kendimi tam ifade edemediysem kusuruma bakmayın yardımlarınızı bekliyorum yorumlarınız çok değerli..

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@muhammetalmaci, içinde söyledi: Amerika'ya hangi statüde gelmemi önerirsiniz ?

Hazırlık Öğrencisine Vize Tavsiyesi

Değerli forum üyeleri sorum şu şekildedir daha doğrusu bir kaç sorum olacak :
    1- Ben hazırlık ilk dönemi bitirdim ve ikinci dönem hem çalışmak hemde dil öğrenmek için çoğu genç gibi amerikaya gitmek istiyorum fakat wat kapsamında değil . Çalışacak ve kalacak yerim hazır onun için wat danışmanlarına para vermek istemiyorum şimdi benim başvuracağım vize türü ne olmalı?
    2-sanıyorum ki vize randevuları 2023e verilmekte ve bende mühendislik 1.sınıfta oluyorum hazırlık yada mühendislikteyek başvurcağım vize türü farkediyor mu?
    cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

1. Ogrenim vizelerini turist vizesi gibi dusunmeyin. F ve J gibi vizeleri alabilmek icin bir sponsorun bu sureci baslatmasi gerekiyor maalesef, yani turist vizesi gibi konsolosluga bireysel basvuru yaparak bu vizeleri alamazsiniz. Dil ogrenmek icin ABD'de bir okula kabul almalisiniz, daha sonra o okul sizin adiniza F1 vizeniz icin I-20 formu duzenlemeli, veya eger calisacaksaniz bu durumda da sponsor olacak yer sizin J1 vize programiniza uygun DS-2019 formu duzenlemeli... Daha sonra bu formlarla ancak vizeye basvuru yapabilirsiniz...

Sanirim siz direkt okumaktan cok calismak istiyorsunuz, bu durumda J1 vizesi alabileceginiz programlara asina olmanizi tavsiye ederim:
      https://yesilkartforum.com/forum/topic/98/j-değişim-programı-vizeleri/

2. Vize turu sizin ABD'ye seyahat amaciniza gore degisiyor, hazirlik ogrencisi olmaniz veya 1. sinif ogrencisi olmaniz vize turunu degistirmeyecek.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@keiran, içinde söyledi: Amerika'ya hangi statüde gelmemi önerirsiniz ?

Arkadaşlar selam forum a yeni üye oldum doğru yere mi konu açtım bilmiyorum hata yaparsam maruz görün.
    Öncelikle 25 yaşındayım, en yakın arkadaşım Amerika’ya ilk olarak work and travel yaparak gitti, sonrasında staj programı ile 1 yıllığına j1 vizesi ile gitti , şimdi ise tekrar staj a gidecek 2 yıllık blokenin dolmasını bekliyor ve bana mutlaka sende gel diyor, ama kendisi kendi işlerini zor halletti yani bu yüzden kendisinden yardım alamıyorum bende size sormak istedim.
    Turist vizesi ile gidip statü değiştirmeyi düşünüyorum ama turist vizesi vermeyebilirler yaşımdan dolayı. Turist vizesine başvuruda bulunursam eğer başvurduğum dönem 3-4 aylık çalışan olucam, bu olumlu etki edebilir dediler ek olarak üzerime ev alıp bankada 8-9k $ göstericem. Ama yetmeyebilir tabii..

Buna ek olarak dil kursu icin başvuranları son günlerde hep reddediyorlarmış. Bunu da yapamam gibi, bu bahsettiğim arkadaşımın Amerika’da manevi teyzesi var , sana davetiye göndersin diyor bana ama araştırmalarım sonucunda davetiye gönderilen kişinin potansiyel göçmen olması sebebiyle red veriyorlarmış.

Arkadaşım gitse çalıştığı otelle konuşsa bana otel sponsor olabilir mi davet gönderip işçi olarak?
    Amacım çok kalmak değil 1 sene kalsam yeterli.
    Bana hangi vize türü uyar arkadaşlar lütfen yardım eder misiniz kendimi tam ifade edemediysem kusuruma bakmayın yardımlarınızı bekliyorum yorumlarınız çok değerli..

Hangi alanlarda egitim aldiniz? Eger turizm ve otelcilik gibi bir okul okuduysaniz ya da hala okuyorsaniz o durumda otel sizin icin sponsor olup J1 staj vizesi aldirabilir.

Ayrica J1 vizesinin 2 yil kurali yeni bir J1 vizesi alirken gecerli olmuyor, yani arkadasiniz beklemeden yeni bir J1 vizesine basvuru yapabilir.

Neden yasinizin vize almanizi engelleyeceginizi dusunuyorsunuz? Yasinizdan cok ABD'ye giris amaciniz ve sizi Turkiye'ye baglayan nedenler onemli olacak... Oncelikle bu amaci belirlemek sizin icin daha iyi olur.

Dediginiz gibi, ABD'de bir tanidiginizin olmasi size ne otomatik olarak vize garantisi verir, ne de otomatik olarak vizenizin reddine neden olur. Dosyanizin genel durumuna gore iki turlu de yansiyabilir... Onemli olan ABD'ye ne amacla giris yapacaginiz ve bu sponsor kisinin bu nedene etkisi...

Turist vizesi, ogrenci vizesi basliklarinin ilk iletilerini okuyarak vizeler hakkinda genel bilgiler edinebilirsiniz. Vizelerin hangi amaca yonelik oldugunu ogrenmeniz, sizin planlarinizin da netlesmesini saglayacaktir diye dusunuyorum.

• @mburak Selam, yaş 18 diye yorumluyorum. Eğer öyle ise ilk etapta F vize türleri üzerinden ya da üniversite referanslı J türü vizeler ile daha realist bir yol izlenebilir diye düşünüyorum. Eyaletlerdeki CC'lerin öğrenci alım süreçleri, kabul şartları, okul sonrası şirketlerin sponsorluk durumları vs farklı olabiliyor.
    Sponsorluk olayı gerçekten çok zor ama eğer bir şirket seni almayı düşünüyorsa ABD'nin "çeşitlilik" esasını baz alarak gayet de güzel yol açabiliyorlar. Haa ama yok benim param var ben E yatırım vizesi araştırıp düşüneceğim diyorsan o da ayrı bir şey tabi. Ancak ben F-J vizeleri ile ilgili araştırma yapmanı önerebilirim. Çok güzel videolar ve kaynaklar mevcut. Bilgine

• @istanbuladami Selam Degerli vaktinizi ayırıp onerilerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim . E vizelerinin süreci ile ilgili sermaye gerektirdiğini ve biraz riskli olduğunu anladim . Öneriniz üzerine F ve J vizeleri hakkinda arastirma yapmayi planliyorum. Teşekkürler 👐

• @mburak aslında tüm süreçler biraz sermaye gerektiriyor. bu yolların en ucuzu greencard şu anda diğerleri için gerçekten güzel para sahibi olmak gerek

• @çapa_12k Kesinlikle katılıyorum 👐

• Merhabalar

Dün 10 yıllık ABD vizesi aldım. Yurt dışında farklı bir ülkede oturma iznim ve komşu ülkesinde de çalışma iznim var. Aktif olarak Türkiye dahil 3 ülkede resmî çalışma izni sunabiliyorum.

Amerika’da yaşamaya karar verdim. Green kart veya çalışma iznine başvurmadım. Çünkü Amerika’da sponsor veya davetname üzerinden vizem almamın yasal süreci uzun sürecekti.

Change of statü konusunda araştırma yaptım. Çalışma vizesine veya sponsor üzerinden green card başvurusu yapmayı düşünüyorum. En kötü ihtimal F1 başvurusu yapabilirim. Son ihtimalde yatırımcı vizesi olur.

Benim 3 sorum var.

Birincisi CV im doğrultusunda iş bulabilirsem. Resmî olarak çalışabilmek için nasıl bir yol izlemem gerekiyor. Şirket hepsini halletiyor mu. Bu süreç kaç ay sürüyor.

Turist vizesi ile gelirken aşı gerekiyor mu. Kaç aşı olması gerekiyor. Amerika içerisinde aşı olmadan çalışabiliyor musunuz.

Turist vizesine sahip olduğum için nişanlı/eş benim üzerimden vize alabilir mi

• Konu hakkında bilgi verebilecek biri var mı

• Herkese merhabalar, forumdaki ilk topicim ve konuyu nereye açacağımdan emin olamadığım için buraya açtım.

Profilimden biraz bahsedeyim; 31 yaşındayım, evliyim ve bir kızımız var. İstanbul'da Porsche markasında satış danışmanlığı yapıyorum (araba satıcısıyım). Daha önce Skoda, Ford, Volvo Selekt ve VW markalarında da deneyimlerim var. Bunların da ötesinde çok daha geçmişe dayanan bir müzik hayatım var. Elektronik müzik üretiyorum; yaptığım şarkılar dünyada bir çok farklı ülkede plak şirketlerinden çıktı. Popüler bir pop şarkıcısıyla ortak bir çalışmamın klibi var ulusal bir plak şirkjetinden çıkan. Aynı zamanda sözlerini yazdığım şarkılar var hala ulusal TV ve Radyo kanallarında hala çalınan. Yine ulusal gazetelerde ismimin geçtiği bir kaç köşe yazısı var. Global bir DJ dergisinin Türkiye ayağında son yaptığım şarkı için benimle ilgili bir paylaşım/makale de yer aldı... (O-1 Vizesini son günlerde araştırdığım için yukarıda kendimden bahsettim, tahminimden zor ve maliyetli bir süreçmiş sanırım.)

Tüm bunları çoğaltabilirim fakat özünde artık ailemle ABD'ye yerleşmek istiyoruz. Bu noktada son Green Card bizim adımıza olumsuz sonuçlandı. Konuyla ilgili en yetkin kişileri bulabileceğime emin olduğum bu platformda bana ne tarz tavsiyeler gelir merak ediyorum. En pratik ve güvenli yol ile ABD'ye nasıl göç edebiliriz?

Kıymetli yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

• Arkadaşlar merhaba iyi forumlar,

Benim bir yakınım ABD de grafik tasarım ve yazılım şirketi açacak. Benim bu konuda bir diplomam yok. Üniversite lisans mezunuyum fakat başka bir bölümden. Ama beni iş teklifiyle yanına çekmek istiyor. Bunun mümkünatı var mı ? Veya hangi vize türü bu konuyla alakalı. Şimdiden teşekkür ederim.

• @tfnerg güncel

• @tfnerg Merhabalar , size sponsor olması yeterli olduğunu düşünüyorum .

• Merhaba arkadaşlar Türkiye'nin en büyük gıda firmasında denetim müdürü olarak görev yapmaktayım lisans mezunuyum işimle ilgili Amerika'ya gidebilmek için öncelikle hangi vize türüne başvuru yapmam gerekiyor başvuru yaptıktan sonra vize görüşmesinde Amerika'da bulunan distribütör firmayı denetime gidiyorum desem sorun olur mu ?

Benzer Başlıklar

• 1
  • 38
  • 24
  • 3
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

148

40.9k
Kullanıcı

4.4k
Konu

425.4k

| | | |