Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmenlerin İlk Aylardaki Deneyimleri

• @kolezyum Yeni hayatınızda size başarılar dilerim.

• @kolezyum Dizi gibi 4 üncü bölümünü bekliyoruz

• @kolezyum Hocam cesaretiniz için Tebrikler, ayrıntılı paylaştığınız için de Teşekkürler. Yeni hayatınızın tadını çıkartmanız dileğiyle...

• @kolezyum tebrikler ve bol şanslar, araç öğrenme sürecinizi gider gitmez başlatmanız takdire şayan ve hoş bir anlatımınız var. Tavsiyeler için teşekkürler, iyi ki yazıyorsunuz...

• ⭐⭐ Banned

@kolezyum, içinde söyledi: Göçmen Vize ile ABD'ye ilk giriş

| sezon - 1 | bölüm - 3 |

Eksik bir şey sezerseniz yada daha fazla ayrıntı için bir önceki bölümleri okuyabilirsiniz.

29 eylülde houston'a geldim. Ertesi gün araç almıştım. Chevrolet TrailBlazer 6 aylık sigortası, birtakım işlemler falan dahil 4700$'a aldım. Airbnb'den 30 günlük bir oda tuttum vergi dahil 750$. En büyük harcamalar bunlar. İlk bölümde size araç kullanmayı bilmediğimi söylemiştim. Houston'da 3'cü günümde airbnb'den tuttuğum evin önünde sürekli park halindeki duran aracımı 20 metre ileri ve tekrar geri gelerek arabaya alışmaya çalışıyorum. Arada arka sokaklarda dönüp tekrar evin önüne çekiyorum. Araç hareket edince 10km hızda sokaktaki tüm araçları ezip geçecek hızla gittiğimi hissediyorum. 20km hızda uçuyor hissine kapılıyorum. Yanlış anlamayın araba benzinli gaza basmaya gelmiyor hemen kaçıyor. Neyse ufak ufak sokakta araca hakim olmayı başardım artık 30km hız beni kesmiyor onu farkettim. 5'ci günümde artık sokakta sürekli dönüp duruyorum. O an beni gereksiz bir cesaret tuttu banka hesabı açmaya bu araç ile gideyim dedim. Sağolsun daha öncesinde Kadir Zora @semavi abiden bank of america bankasının konumu ve orada bana yardımcı olabilecek bir çalışanın ismini (Özlem Hanım) vermişti. Haritadan baktım yarım saat uzaklıkta. Cesaretimi topladım ana yola doğru yavaşça hareket ettim. Burada trafik ışıkları bildiğimiz ve alışkın olduğumuz şekilde değil. Tarifi biraz zor ama bizim bildiğimiz ışıklar yolun bitiminde oluyor ama burada ışıklar karşıda oluyor. Görmeniz lazım, ve nedense burada kullanılan yöntem çok daha mantıklı. Neyse anayola girdim. İlerledikçe hata yapmamak için aynaların hepsini kafamı sallamadan sadece gözlerimle sürekli yokluyorum. Yanımdan sürekli geçen araçlar hafiften beni korkutmuyor değildi. Acemiyim ama göz el ve ayak koordinasyonumu iyi geliştirmişim, yol şeridini iyi takip ediyorum. 35km tabelası sürekli her yere koymuşlar. Otobana yakın geldiğimde sinyali verdim, artık giricez R yok. Bi girdim hemen sol şeride geçtim içimden hep arkadan gelen araçlar birazdan beni ezecek hissi veriyor, istemsizce gaza basıyorum. 40, 50, 60, 70km hız yol geniş aktıkça basıyorum. Bir yandan tedirginlik bir yandan yersiz ve hiç gereği olmayan lüzumsuz bir özgüvenle asfalta akıyorum. Kimseye böyle bir çılgınlık önermem. Hayatta kalmamın tek nedeni şanslı olmamla alakalı. Neyse otobanda daha rahat olduğumu farkettim. Bankaya vardım. İlk girişte güvenliğe sadece. İngilizce bilmiyorum dedim "i need account new" dedim içeriye doğru bana orda bekle gibi işaret etti. Gittim oturdum bir kadın geldi. Hangi dil diye bir şeyler dedi anladım orda "Turkish" dedim. Ok dedi gitti. Vezneden bir müşteri hizmetleri görevlisi beni çağırdı gittim. İngilizce bir takım sözler sarfetti ben sadece pasaportu uzattım "just new account" dedim. Ok dedi PC'den birtakım bilgilerimi girmeye başladı. Bir kaç dakika sonra bir kadın yaklaştı hosgeldiniz dedi. Özlem hanım, merhabalaştık falan. Bir sorun olursa çeviri falan için yardıma gelmiş. Kadir abi buraya yönlendirdi dedim hemen ayarlarız dedi. Sağolsun gerekli tüm işlemleri beni hiç karıştırmadan tel adres falan adama söyledi. Hesabı hemen açtı hesaba 2500$ attım. Özlem hanim hesabi açtık 2 gün sonra tekrar gel kredi kartı içinde bir başvuru yapalım dedi. Tamam dedim çıktım. O gün eve döndüm akşam facebook'tan turks in houston gurubunda bir iş ilanına denk geldim. Tişört baskı için bay eleman aranıyor. İlan veren kişiye dil bilmediğimi ve ssn hala alamadığımı söyledim. Şartlar uygunsa ben gelebilirim diye yazdım. Sağolsun dil şart değil dedi. Yarın gel konuşalım dedi. Ertesi gün gittim görüştük bana ne iş yapılacağı konusunda bilgiler verdi. Kısacası tişörtü basmadan önce baskı tutsun diye sıvı bir astar atılıyor ondan sonra boya yapışıyor. Astar atıp pres makinasina atıp atılan astarı kurutuyorum ondan sonra baskıya hazır oluyor. Bir kaç kişi ile görüşmemiz daha var dedi olumlu olumsuz sana dönerim dedi oradan ayrıldım.

Cuma sabahı kredi kartı için bankaya gittim. Aynı adam beni görünce hemen ingilizce selamlaştık havaryu nevaryu falan filan o sırada Özlem hanım geldi biraz muhabbet ettikten sonra adam bir takım şeyler söyledi. Özlem hanım bana dönüp tebrikler kredi kartın onaylanmış dedi. 1000$ limitli ve 90 gün içinde kullanırsan bu limiti 200$ bonusta veriyor. İçimden alt tarafı bin dolar ya buda para mı diye düşünüyorum. Ama sonrasında öğrendim kredi kartı burda baya değerliymiş düzenli kullanılırsa kullandıkça limit artıyormuş ve ileride sıfır araç alma olasılığı bile varmış. Özlem hanımın ilgisi falan yardımları için teşekkürler edip oradan ayrıldım. Arabaya doğru giderken tişört basan yerden aradılar bana saatlik 12$'a gel çalış dediler. Kabul ettim. Telefonu kapattıktan sonra içimden 'geleli daha 1 hafta olmuş hemenden çalışmak mı olur?' diye biraz kendimi şımarttım. Dil bilmeyen, iz bilmeyen için böylesi gelişmeler doğal olarak mutluluk seviyesini şahlandırır. Herhangi biri benim gibi şanslı değilse burada psikolojik olarak zorlanır. Dil bilmemek ciddi zorluklar yaşatır. Dil bilmeyen bekar değilde aile ise burası daha çok zorluk yaşatabilir..

İşe başladık çalışıyoruz falan.. aynı houston facebook gurubundan bir bildirim kilisede gönüllü olarak çalışan biri İngilizce eğitimi başladı kursa katılmak için kilise adresini yazmış. İşten çıkıp kiliseye doğru gittim içeride bir kaç insan var biri sırayla bir şeyler sorup test yapıyorlar. Duruma göre sınıflara ayiracaklar. Seviye belirleme testi yapıyorlar yani. Yaşlı bir adam ıngilizce sorular soruyor falan ona verilen cevaba göre elinde not kağıdına işliyor. Ben ve birlikte binaya giriş yaptığımız iki kadın bize bir form verdi. Bilgilerimizi girmek için. Gelen iki kadın türkçe fisildasmaya başlayınca. Hafif etrafı gözlemledim odada olan 8,9 kişiyiz.. Bir abi türkçe bir şeyler mırıldandı şöyle bir genel olarak herkesi göz ucuyla süzdüm.. testi yapan kiliseci amca dışarı çıktı elinde bir kaç kağıt ile. O çıkar çıkmaz ben ortama dönüp 'pardon' dedim. Bütün gözler bana döndü "hepimiz facebook'tan geliyoruz galiba" dedim herkes bir döküldü hiç yabancı yok. Ortamı bu girişimimle ısıttım amcalar, teyzeler, gençler merhabalar falanlar havalarda uçuştu. Kiliseci amca ve yanında 30 yaşlara yakın genç bir amerikalı kız içeri girdi. Kiliseci amca en son ben ve yanımda Emine teyze bize test yapması için kıza görev verdi. Emine ablaya bir şeyler soruyor Emine abla istisnasız her soruya "zero" deyip geçiyor. Emine abla tek kelimelik ingilizcesi ile bana güven verdi belliki sınıf arkadaşı olacaktık. Sıra bana geldi. Bir takım sorular gelince bende Emine ablaya yakın ingilizce bilgimle bir takım kelimeler kullanıp araya sıkça "sorry" kelimesini kullanarak testi tamamladım. Beni direk level 1 ders odasına götürdü. Girdim, hoca yaşlı 80lere yakın bir teyze ingilizce bir şeyler anlatıyor. Oturdum adımı sordu "Ercan" dedim C mi yoksa J mi diye bir süre dertleştik sonunda C olduğunu ona kanıtlamak için çareyi tahtaya ismimi yazarak çözdüm. İçeride sadece yaş ortalaması 30-50 arası kadınlar vardı. Bi tanıştık hepside ispanyolca konuşuyor. Meksika, el salvador, şili, Guatemala, Venezuela vs.. neyse ortama ısındım. Hepside cana yakın insanlar.. hoca amerikalı belliki kiliseye gönüllü ders vermeye gelmiş. Dil bilmediğimizi ve onu anlamamız için beden dilini kullanarak bir şeyler anlatmaya başladı. Tabi ben hiç bir şey anlamıyorum. Kadın yaşlı olduğu için ağzından çıkan kelimelere yetişmeye çalışan el kol hareketleri senkronu tutamıyor. Anlicaniz dizide oluşan ses kayması hatası hissini veriyor. 2 gün sonra yine aynı ders için geldim kiliseye. İçeri girdim benim sınıftan ilk gelen iki kişi Venezuela'lı Veronika ve kütüğünü hatırlayamadığım Adriana. Bunlar dersliği süslüyorlar. Heapy birtday falanlar yazıyor. Veronika güçte olsa bana bizim hocanın bugün doğum günü olduğunu anlattı. Sırayla bütün kadınlar içeri girdi ve her gelenin elinde kola kolileri yemek tencereleri falan pasta.. kendi içimde bunlar nereden biliyor diye düşünüyorum. Hoca geldi. ingilizce dersin canı cehenneme.. 83'üncü yaşını kutladık falan. Bunlar başladı yemek yapıp getirmişler. Ne verseler geri çevirmiyorum. İlk defa orda domuz eti yedim.. sadece domuz değil damak tadı olarak yaptıkları herşey bana garip geldi. Farklı tatlar sonuçta.. hoca domuz eti diye uyarmaya çalıştı beni. O sırada yediğimi anlatmaya çalıştım. First time dedim. Şaşırdı falan başını yukarı kaldırıp "gad" deyip mutlu oldu biraz. Neyse bol bol konuşmalı ve hiç birbirimizi anlamadığımız eğlenceli bir akşam geçirdik..

12'inci günümün akşamı Kadir abi mesaj attı SSN postan gelmiş diye. Bu ssn insanın göğsünü kabartıyor.. resmi haklar elde etmenin temeli bu bu ssn numarasına bağlı.. Kadir abiye çalıtığım için hafta sonu gelir alırım dedim. Sağolsun Kadir abi bu süreçte emeği çok geçti...

15'inci gün yarın ssn almaya gidiyorum.. Anlatılmaya değer gelişmeler oldukça yazmaya devam ederim..
    Umarım sizler için çok daha güzel başlangıçlar olur.. Herkese selamlar

Chevrolet blazer ismini duyar duymaz tümünü okudum normalde kimseninkini okumakla vakit kaybetmem tam benim kafa . Bende suburban hayaliyle vancouvere geldim ama anca dandik 500 dolarlık civik alabildim yakıt yüüzünden. Domuzcu oldugundan da selam etmek istedim XD herneyse BBasarılar. sizler dv 2021 kazananı olarakmı gittiniz? Bana ne sıra numarası geldi ne evrak talebi .Çölde kutup ayısı hem 2018 hem 2021 de sagolsun

• @kolezyum 😃 domuz eti yediğini görüp sevinmesi çok komik olmuş ahahaha efsanesin 😃 Begendinmi bare?

• @kolezyum Yeni yaşamınızda mutluluklar. Anlatımınız çok sürükleyici, yeni bölümleri heyecanla bekliyoruz 😊

• ⭐⭐ Banned

@nicely vallah asıl komik olan tüm avrasyanın yediği şeyi milletin din ayagına tükaka demesi.. türkiyede ücüncü sınıf marketlerden sucuk diye toynak ve kemik tozu yemesi ve 1500 yildir gaflet uykusundan ayıkamamanız .İçinden kaçtiginiz kültürü gittiginiz yere götirmeniz daha sayimmi??

• @Calibraturbo, içinde söyledi: Göçmen Vize ile ABD'ye ilk giriş

@nicely vallah asıl komik olan tüm avrasyanın yediği şeyi milletin din ayagına tükaka demesi.. türkiyede ücüncü sınıf marketlerden sucuk diye toynak ve kemik tozu yemesi ve 1500 yildir gaflet uykusundan ayıkamamanız .İçinden kaçtiginiz kültürü gittiginiz yere götirmeniz daha sayimmi??

Merhaba

Kendi tercihleriniz sizi bağlar, size hakaretvari eleştiri veya daha ilerisi yapıldığını görmedim. Diğer asıl metin sahiplerine de.

Aynı saygı yı ve özgürlüğü bize de tanıyın lütfen.

Ben domuz eti yemiyorum, toynak lı da yemiyorum. Ama yiyene de karışmıyorum. Din boyutuna hiç girmiyorum çünkü burası bunun konuşabileceğimiz yer değil.

• | sezon - 1 | bölüm - 4 |

Geçen hafta cumartesi günü ssn postamı almak için Kadir @semavi abinin yanına gittim. Sağolsun bir kaç gün önce bana ssn geldiğini söylemişti. Çalıştığım için hafta sonu uğramam gerekti. Airbnb'den tuttuğum oda ile Kadir abinin adresi arasındaki mesafe araç ile ortalama 30 dakika. Öğlen vakti uğradım Kadir abi banka kartım ve ssn zarflarını bana verdi. Biraz sohbet ettikten sonra hal hatır ve durumumu öğrenmek için beni hafif abd düzenine adapte olup olmadığımı sordu. Sağolsun psikolojik olarak buraya hızlı adapte olacağımı düşündüğünü söyledi. Aracım ile ilgili bir sorun var mı diye sordu. Aslında herşey çok güzel ve arabadan memnunum dedim. Sadece akşamları sürücüler arkamdan arada korna falan çalıyor. Nedenini çözemiyordum. İş yerinden Yakup abi var patronum. Yakup abi iş çıkışı aracımı arkadan bir tane stop lambası yanmadığını söyleyip beni uyarmıştı. Kadir abiye bunu söyledim, hemen bakalım dedi. Aracı arka taraftaki tamirhaneye çektik. Umarım ismini yanlış hatırlamıyorumdur Sefa usta lambanın sorununu çözdü ampulü patlamış. Hemen yeni bir ampulü taktı. Kadir abi ışıkları kontrol edip ön kısa farların aynı şekilde çalışmadığını farketti. Sefa abiye bunlara bakalım sorun ne olabilir diye. Sefa abi o lambalarında yanmadığını söyledi onları yenisiyle değiştirdi. Tabi bu lamba tamir işi öyle hemen bitmedi süreç olarak 1 saate yakın zamanlarını aldı. Sök onar tak biraz zaman alıyor. Bunu normalde oto elektriğe gidip ortalama 100$ yada daha fazla paraya yapabılabilirdi tam ücreti bilmiyorum. Zaman ve malzeme dahil sonuçta. Kadir abi o sırada bir abi ile sohbet ediyordu. Yanına yanaşmaya çalıştım "abi sohbetinizi bölüyorum kusura bakmayın, Sefa abi lambaları halletti sorun kalmadı. Bizim ücret ne kadar?" dedim. Kadir abi elini uzattı elimi sıktı "görüşürüz, kendine iyi bak" dedi.. Biraz utandım desem yeridir. Yani sonuçta bedava yapması belki dışardan güzel görünüyor olabilir ama yinede emek ve zaman veriyorlar. Zaten geldiğimde bana çok yardımları dokundu açıkçası maddi olmasada manevi bir borcum olduğunu biliyorum Kadir abinin bu yaklaşımı ona karşı daha fazla manevi borçlu olduğum kesin artık. Umarım bir gün bir şekilde yanında olmaya çalışarak bu manevi borcumu öderim. Herşey için tekrardan teşekkürler Kadir abi.

Ssn aldıktan bir kaç gün sonra salı günü kilisede ingilizce kursuna gittim. Lvl 1 sınıfından Adnan abi (58 yaşında) ile içeride karşılaştık selamlaştık. Ben hiç ingilizce bilmiyorum onun için lvl zero sınıfına geçicem dedi. O sırada daha önceki muhabbetlerimizde ona fayans ve boya badana ustası olduğumu söylemiştim. Adnan abi telefon numaramı istedi fayans ile ilgili bir iş var ben seni ararım dedi vedalaştık. Adnan abi zero deyince kendimi ingilizce biliyormuş gibi hissettim demek en alt sınıfta değilmişim lvl 1 insan hafiften gururlaniyor. Bu dil konusunda iyiymişim gibi bir kaç saniye kendimi övüyor ve sınıftaki yerime geçtim. Hoca içeri girdi bir takım ingilizce bir şeyler söyledi ve az önceki havam tekrar zero'ya indi. Neyse bir şey anlamıyorum ama en azından anlamadığımın farkında olmam iyi bir şeydi..

Çarşamba günü öğlen gibi telefonum çaldı açtım Adnan abi.. Bana fayans işi var dedi çalıştığı yerde elektrikciydi ustaya ihtiyaç varmış. Sağolsun Adnan abi beni önermiş müsait olduğun bir gün haber et gel patronla konuşup tanış dedi. Bende o sırada benim çalıştığım yerde patronum yoktu onun oğluna dedim. Böyle bir durum var mesleğimle ilgili bir durum olduğunu söyledim. Babamla konuş konuyu daha iyi olur dedi. Sağolsun patron gelince babasına durumu söylemiş. Yakup abi (patron) çağırdı. Valla normalde insanlar haber vermez gider görüşür işi ayarlar sonra mevcut işi bırakır gider. Öncelikle önden haber verdiğin için teşekkürler dedi. Buranın bir düzeni var yarın gelmiyorum dersin aksaklık olur dedi. Biraz abd sistemi ve başa gelebilecek sorunları falan anlattı. Dikkatli olmazsan adamı buralarda sömürürler..  Saatlik 12$ alıyordum burda. Yeni işin maddi olarak benim için daha uygun olacağını söyledim. Kendileri zorlama yapmadan aslında burda kalmam için öneride bulundular tabi.. ama herşey şeffaf başladı böyle devam etmesi en sağlıklı yoldu. Olumlu olursa oraya gideceksin o zaman dedi. Bu durumda bizim yeni birini bulmamız lazım dedi. Bunun için 1 saat yine bir düşün ona göre haber et dedi. Açıkçası görüşmeye gideceğimi söyledim. Olumlu sonuç olsa olmazsa burayı yedek lastik bir iş gibi olarak görmeye gerek yok diye karar aldık. İşi bugün bırakmak daha doğru olur sizde kendinize yeni birini bulmaya çalışın dedim. Konuyu 1 saat gibi görüştük.. Akşam çalıştığım süreyi hesaplayıp hakediş parayı hesabıma attılar. Dostlar gibi vedalaştık. Dil bilmeyen insanlara bu yöntemleri önermem iş çok ama dilsiz zor. Bunun için sadece şans değil dil olmadan yapabileceğiniz yetkinlikleriniz olmalı.

Perşembe günü Adnan abiyi aradım görüşmeye gelebilir durumda olduğumu söyledim. Patronun burada olup olmadığını öğrenim sana haber ederim dedi. Bir kaç dakika sonra whatsapp'tan konum attı patron burda gel dedi. O sırada 30 dolarlık benzin almıştım otobanda aracımı gezdiriyordum. Burada genelde insanlar köpek gezdirir. Benim hayvanlarla aram iyi olmadığı için ben arabamı gezdiriyorum..

Konumu açtım yaklaşık 40dk uzakta gösterdi. Burada yollar fena değil ama yarı asfalt çoğu beton yollar. Ama yollar çok iyi değil sadece geniş olması çok iyi. Çoğu yerde girinti çıkıntılı çukurlar falan çok. Tekerleklerin ömrünü kısaltan bir düzenek işte. Neyse Adnan abinin yanına vardım fabrika gibi ama devasa büyüklükte. Bir bölüm oto tamirhanesi biraz üst segment araçları tamir ediyorlar falan.. Bir bölüm depo ne ararsan var toptancı gibi.. Bir bölümde galeri.. ve daha çok bölümleri var ne olduğunu bilmiyorum. Adnan abi patronun yanına götürdü. Merhabalaştık patron inşaat değil sadece bu şirketin tamirat tadilat gerektiren işleri oluyor. Onları yapacak ekibimizi oluşturuyoruz dedi. Beni bir abinin yanına getirdi siz konuşun sonra yine haberleşiriz dedi. Patron beni Hakan abiye emanet etti gitti. Hakan abi işi işleyişi anlattı. Çok uzatmaya gerek yok bende 25 yıl önce greencard ile geldim. Sen yenisin zaten burdan başla gitsin biraz şanslısın galiba.. içimden herzaman dedim. İyi o zaman yarın gel şurada gördüğün duvar deliklerini kapat dedi..

Cuma günü çalıştım Hakan abi ücret konusunu sonra konuşursun dedi biraz takıl öyle tecrübeye göre ücret şekillenir. Acele etme dedi. Tecrübe sözü dinlenir tabi.. biraz delik kapattım sonra elektrik işinde Adnan abiye yardım ettim. Sonuçta hep çalışma olmuyor bazı zamanları bu şekilde geçirmemiz gerekiyor. Fabrikanın inşaat problemlerini ne olursa olsun çözmek için buradayız artık..

Şimdilik 24 günü geride bıraktık, şanstan yana henüz bir şey kaybetmedik. Ssn geldi ama greencard daha gelmedi şimdilik önemli değil..
    Tecrübe oldukça yazmaya devam..
    Herkese amerika'da görüşmek dileğiyle..

önceki bölüme dön yada 5. bölüme geç>

• @kolezyum Hocam, tecrübelerinize paylaştığınız için Teşekkürler. Hayatınızın daha da iyi olması dileğiyle kolaylıklar dilerim...

• @Calibraturbo iyi işte tam kendine göre bir yer buldun, yakında Texas'ın esaslı cowboylarından olursun, kurarsın domuz çiftliğinide miss gibi 😃 😃

• @kolezyum Kaç para alacagın belli olmadan bir işi kabul etmek kesinlikle yapılan bir hatadır. Biran once saatlik ne kadar alacagını vs. öğren bence.

• @nicely, içinde söyledi: Göçmen Vize ile ABD'ye ilk giriş

@kolezyum Kaç para alacagın belli olmadan bir işi kabul etmek kesinlikle yapılan bir hatadır. Biran once saatlik ne kadar alacagını vs. öğren bence.

Aynen katiliyorum. Saatlik ucretinizi, isin net olarak sinirlarini ve ne zaman/nasil paycheck alacaginizi net olarak ogrenmeden hicbir ise baslamayin!

• Tesekkurler guzel dusuncelerin icin @kolezyum ... Iyi niyeti kullanmayanlarin karsina bir cok iyi niyetli kisi cikar buralarda... Senin burada sorun yasayacagini pek dusunmuyorum. Hem burada yasama istegin cok guclu hem de , ingilizce sorunun olsa da, elinde becerilerin var... Burada bir cok esnaf var, seni yaninda tutmak isteyen kisiler olacaktir...

Yeni bolumleri merakla bekliyoruz... 🙂

• @Calibraturbo, içinde söyledi: Göçmen Vize ile ABD'ye ilk giriş

Saygi gostermeyi ogrenin gerisi hallolur zaten inanci geregi yemiyorsa saygi gostereceksiniz

• Yukarılarda hikayelerini paylaşan herkese hayırlı olsun. 🙂 Böyle okuyunca sanki kendim gitmiş gibi yüzümde gülümseme oluşuyor, heyecan ve içsel motivasyon geliyor. Lütfen daha çok gelsin. 😃 Sevgiler!

• @izm bende de aynısı oluyor, garip bir mutluluk hissi. Özellikle 2021 kazananları çok çekti. Onlar gidince daha çok seviniyorum. Umarım hepsi gider.

• @kolezyum bölüm 5 nerde kaldı ? 🙂

• Ya şurayı okurken o kadar keyif alıyorum ki anlatamam.. Kazanan ve giden herkese çok ama çok şans ve başarı diliyorum. Umarım bizim de hayallerimiz gerçek olur ve bir gün buraya deneyimlerimizi yazmaya gelebiliriz.

@kolezyum 'u okurken rahmetli Ferhan Şensoy'un pardon filmini 687. kez izliyormuş gibi hissettim kendimi. Detaylar müthiş 🙂 Hele o gereksiz özgüven kısmında filmdeki motolof atılması sahnesinin anlatılışı geldi aklıma. Diyor ya filmde '' hiç gereği yokken yaptım '' diye 🙂 Çok güzel yazmış sevgili @kolezyum kalemine sağlık , sürükleyicilik acayip. 5. bölümü merakla bekliyoruz dostum yazıver artık yahu 🙂

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

77

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |