Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmenlerin İlk Aylardaki Deneyimleri

• @achillesoag Kolay gelsin! Mobilya magazalarinin belirli donemlerde ve ozel gunlerde indirimli satislari oluyor. Gezip, oyle indirimli donemlere denk getirebilirseniz, 50% lere kadar indirimlerle satin alabilirsiniz.

Mesela, onumuzde 4 Temmuz Independence Day var. O hafta icin degisik indirimler olabilir. Cogu magazanin, eger local business degilse, websiteleri vardir. Oradan da takip edebilirsiniz.

Ornegin biz bircok mobilyamizi online ve indirimli olarak aldik. Evin icine kadar getirip, assembly bile yaptilar. Eskilerini de Facebook marketplace uzerinden sattik. Gelip cash olarak odeyip, alip goturduler.

• @achillesoag Macera daha yeni başlıyor. 🙂 İlk 1 ay da her şeyi halletik. Sağlık, sıhhat olduğu sürece de gerisi gelecektir inşallah. Mücadeleye devam. 🙏

• @achillesoag biz de aynı şekilde yaptık ama demek ki farklı kriterler var 🙂 teşekkür ederim cevap için.

• @achillesoag trdeki beyaz yaka tecrübenizle direk abd firmasına kabul edilme şansınız çok yüksek değil eğer yazılımcı vs. değilseniz. Genelde göçmenlerin çoğunun ilk işi ya amazon oluyor, uber vs. de olabiliyor ortamı tanıyıp iş görüşmesi teklifleri alana kadar.

ABD firmaları gayet güvenilirdir bu arada. Sizin yerinize başkasını almışlardır büyük ihtimal.

Banka hesabı komplike bir durum. Şubeden şubeye inanılmaz değişiyor. 1 hafta önce orlandodaki bank of americadan hesap açtırdım ssnsiz ve pasaportsuz(sadece fotokopisi vardi). Sebep ise banka müdürünün zamanında cruise gemisinde çalışmış olması ve cruise personeline özel bir imkan sunması. Wells fargo adres kaydı olmadan açmamıştı mesela. Hesabı açtığımızda 1-2 ay sonra kredi kartına başvurabilirsiniz denildi bize mesela. SSN yok birşey yok elimizde.

abdde arabasız birşey olmaz.

• ⭐⭐

@charon Maalesef beyaz yaka olarak çalışmıyordum Türkiye'de. Ben bir sağlık çalışanıyım ve diplomamın başvurduğum işlerde denkliği var aradıkları tamamen tecrübe ve bu 12 yıl kadar var bende. Amerika için işe alım süreçleri alışkın olduğumuz sürelerin kat ve kat fazlası ne yazık ki ve benim yerime ne başkasını aldılar ne de başka görüşme yaptılar emin olun bu söylemim teyitli bilgidir. Banka hesabı olayı hiç komplike değil son zamanlarda bankaların uygulamaya başladığı bir standart mevcut kira sözleşmesi arıyorlar kişilerden , bazı görevliler kendi insiyatiflerini kullanarak bu şartları aramadan hesap açabiliyor. Herkes sizler gibi cruise personeli olmayabilir veya cruise gemisinde çalışmış banka müdürüne denk gelemez sanıyorum. SSN olmadan kredi kartı alamazsını diye bir kaide yok benim kredi kartım SSN olmadan geldi , SSN geldikten sonra kredi skoruma etki etmesi için sonrasında ben giderek bankaya bu bilgiyi verdim ve hesabıma SSN eklenmiş oldu.

• Herkese merhabalar, çok sevdiğim ve olmasaydı süreci nasıl götüreceğimi tahmin edemediğim foruma (mülakat deneyimini saymazsak) ilk iletimi yazıyorum. 8 aydır buradayım, aşırı geciktiği için forumda emeği geçen herkesten samimiyetle özür diliyorum, çünkü onların emeği olmasa burada olmazdık.

Bundan 9 ay önce New York’a geldik. İlk birkaç günü Astoria, Queens’de bir airbnb’de, sonrasındaysa ev bulana kadar NJ’de tanıdıklarımızda kaldık. Açıkçası foruma bu kadar geç yazmamın sebebi de burada başlıyor, çünkü yanlış hatırlamıyorsam 8. günümde çalışmaya başlamıştım. Manhattan’da bir restoranda garsonluk yapıyorum. Burada pek çevrem yok, ve açıkçası yapacak daha iyi bir şeyim olmadığı için zamanım neredeyse tamamen çalışarak geçiyor ve bu geldiğimden beri böyle, o kadar ki iki gün izin yaptığım haftaların sayısı bir elin parmaklarını geçmez, hatta izin yapmadan çalıştığım haftalar kat kat fazladır.

21 yaşındayım ve buraya benden 1 yaş küçük kardeşimle geldim, tek olmamanın verdiği avantajlar gerçekten çok büyük, o yüzden benim deneyimlerim pek yardımcı olmayabilir ama yine de her türlü soruya açığım, konulara göre ilgili başlıklarda daha detaylı yazacağım.

İş: Eğer benimkine az çok benzer durumdaysanız bir restoranda olmayı tavsiye edebilirim. Özellikle New York’ta. Hepimizin bildiği üzere hizmet sektörü, eğer benim gibi tecrübesiz ve üniversite eğitimini tamamlamamış iseniz en belirgin seçenek, son yıllarda uber/ubereats ve benzeri işler belki daha ön planda ama New York’ta daha iyi kazandırmayabiliyor. Tabii her işin eksisi artısı ayrı, eminim büyüklerim benden daha iyi bilirler. Buraya gelmeden önce İngilizcem gayet iyiydi, o yüzden pek zorluk yaşamadım, eğer iletişim becerileriniz iyiyse, sohbet etmeyi seviyorsanız ve restoranın müşteri kitlesi de iyiyse cidden çok keyifli bir iş olabiliyor ve getirisi de, en azından bizim için, gayet yeterli.

Ev: Şu an Sheepshead Bay’deyiz. 3. ayımızda buraya taşındık, açıkçası Paterson’dan çok daha iyi buluyoruz. Ev bulmak New York’un kalanına göre oldukça zor. Yoğun bir Türk nüfusu var(ve Paterson'ın aksine bunun herhangi bir eksisi yok, artısı çok). Bolca Türk restoranı ve marketi var, bu yüzden yabancı ürünlere adaptasyon sürecimiz çok daha yumuşak oldu. Ayrıca şehre ulaşımı da kolay, neresinde yaşadığınıza bağlı tabii ama NJ’den Manhattan’a yol gittiğim günleri düşünmek bile yoruyor şu an.

Önemli olabilecek bazı detaylar ve naçizane tavsiyeler:
    -Acil değilse telefon almak için bekleyin. Çok şükür zararını görmedik ama biraz şımarıklık yapıp ikinci haftadan aldık, pek de o sosyal medyadaki videolar gibi indirimli olmadı tabii ki😅Şimdi çok daha iyi teklifler var. Sağlık olsun diyelim

-Sizi kayda değer bir süre idare edecek tanıdıklarınız yoksa New York'ta başlangıç için maddiyat gerçekten zor. İş-ev SEYAHATİ çok uzun olduğu için çalışmaya başladığım gün bu civarda ev bakmaya başlamıştık, ama herhangi bir geçmişiniz yoksa birkaç aylık kirayı peşin vermeden tutmak zor, o parayı biriktirene kadar da ya oda tutmalısınız ya da bizdeki gibi şans ve yardımsever insanlar yanınızda olmalı. Tabii bütçeniz bize göre daha gerçekçi seviyelerdeyse sorun yok.

-Her zaman söylendiği gibi en kısa zamanda kredi kartına başvurmak. Kredi skoru çok önemli, o yüzden tüm harcamaları karttan yapıp sık sık ödeyerek sağlıklı bir kredi geçmişi oluşturmaya çalışıyoruz. BofA ve Chase’den memnunum, yatırım tavsiyesi değildir😄İlk kartınızın limiti ya düşük ya da blokeli olup o miktarla sabit oluyor, saydığım bankalarda borç ödemeleri birkaç dakikada karta yansıyor ve limit normale dönüyor, ama capital one’da bir gün kadar sürdüğü için düşük bir limitle kullanması güç oluyor.

Çok uzun oldu, diğer başlıklara yöneliyorum, umarım bu iletimin buraya gelmek isteyenlere, heyecanla mülakat bekleyenlere az da olsa faydası olur.

May the force be with you!

• ⭐⭐

@ardagndz Kolay gelsin, başarılar...

• ⭐⭐⭐

@Yıldıray81 buradaki mobilya işi çoğunlukla amazon üzerinden yürüyor. IKEA var fakat bana kalırsa burdada pahalı Türkiye kadar aşırı pahalı olmasada. amazonda yarı fiyatına alabileceğin benzer kalite ürünü IKEAdan almayı tercih etmiyorum ben

• ⭐⭐⭐

@cnpist benimde aynı şekilde eskiden kalma SSNim vardı benim başvurum reddedildi ama eşiminki onaylandı

• Özellikle USA'e taşınmış, orada yaşayan arkadaşlar bu postumun altına yorumlarını yazarlarsa çok sevinirim 🙂

2024 talihlisiyim. Ben Endüstri mühendisiyim (5 yıllık perakende - inovasyon ve iş geliştirme deneyimi) . Eşim muhasebeci (ing bilmiyor)

İnşallah GC süreci olumlu tamamlanacak ve bir-bir buçuk yıl sonra USA'e yerleşmeyi planlıyoruz herkes gibi 🙂 Bu aradaki süreci, amerikaya geldiğimizde nitelikli iş bulma anlamında değerlendirmek istiyorum. Sizce mevcut şartlarda iş bulma potansiyelimi arttıracak tavsiyeleriniz ne olur?

Hangi iş ilanları daha çok yayınlanıyor,
    Kurs - eğitim - sertifika ne dersiniz -
    İş başvurularına ne zaman başlamamı önerirsiniz

Şimdiden teşekkür ediyorum.

• ⭐⭐

@puff, içinde söyledi: ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmenlerin İlk Aylardaki Deneyimleri

Özellikle USA'e taşınmış, orada yaşayan arkadaşlar bu postumun altına yorumlarını yazarlarsa çok sevinirim 🙂

2024 talihlisiyim. Ben Endüstri mühendisiyim (5 yıllık perakende - inovasyon ve iş geliştirme deneyimi) . Eşim muhasebeci (ing bilmiyor)

İnşallah GC süreci olumlu tamamlanacak ve bir-bir buçuk yıl sonra USA'e yerleşmeyi planlıyoruz herkes gibi 🙂 Bu aradaki süreci, amerikaya geldiğimizde nitelikli iş bulma anlamında değerlendirmek istiyorum. Sizce mevcut şartlarda iş bulma potansiyelimi arttıracak tavsiyeleriniz ne olur?

Hangi iş ilanları daha çok yayınlanıyor,
    Kurs - eğitim - sertifika ne dersiniz -
    İş başvurularına ne zaman başlamamı önerirsiniz

Şimdiden teşekkür ediyorum.

Merhaba. Bu başlığı okumanızı öneririm.

• @Serap-2 çok teşekkürler 😊😊 inceliyorum hemen 👨🏻💻

• Merhabalar.

Green card sahibi olup çocuğunun lisesi bitinceye kadar ABD disinda kalip lise bitince Abd ye tasinan biri varmidir acaba? Universite kaydi ve kabulü ile alakali kafama takilan bazi sorular var.

Ya da konu ile alakali daha önce açılmış bir post varsa yonlendirirseniz sevinirim.

• @Emre-Kurtulmuş san francisco da yaşıyorsunuz sanırım.
    bizde orayı düşünüyoruz ama araştırıp duyduğum kadarıyla çok pahalı diyorlar. (ev kiraları vs.)
    (evli ve 1 yaşında oğlum var)
    siz kendi tecrübelerinizden ne söylerdiniz?

teşekkürler 🙂

• ⭐⭐⭐

@Ümit-Karabayır evet pahalı, ilk başlangıç yeri için özellikle ufak çocuğu olan bir aile için tavsiye edilebilir mi çok sanmıyorum. Çünkü aileden birinin çocuğa bakması gerekeceği ve çalışamayacağını düşünürsek tek başına çalışarak geçindirmek zor. Bakıcı tutmaya kalksanız ikinizde çalışsanız bu sefer bakıcı ücretleri yüksek olduğu için oda sıkıntılı düşüncesindeyim. Ama araştırıp son tercihi siz vermelisiniz bunlar sadece benim düşüncem

• Son zamanlarda burnumda tuten buram buram memleket hasreti ve bununla birlikte göğsüme coken huzun...

Ülke sinirlarindan disariya cikiyorsunda, icindeki sınırlardan cikamiyorsun maalesef.

Dünyanın neresine giderseniz gidin, Turkiye'den ne kadar kacmak isterseniz isteyin, en sonunda gitmek isteyeceğiniz yer hep memleketiniz olacaktır.

Göçmen olmak, manevi açıdan çok zor arkadaslar...

• @mstktlb Universiteye international ogrenci gibi kaydi yaparsiniz, maddi olarak yani, GC sahibi oldugu icin devlet bursu vs alma sansi daha yuksek olacak tabiki. Transkriptleri ingilizce olarak okuldan alin, basvuruda o sekilde yuklemeniz lazim. Aile olarak , cocugun okuldugu eyalete yerlesince ya da cocuk o eyalette 1 sene gecirince, admission ofis ile gorusun, belki in state ucret odeyebilirsiniz, bu gray area, okuldan okula degisebilir.

• Merhaba. Bugün tam 1 ay oldu newyorka geleli. Eşim 20 senedir burda yaşadığı için,benim açımdan herşey daha kolay oldu. Geldikten 5 gün sonra ssn geldi. O numarayla banka hesabı açtık. Sağlık sigortası yaptırdık. Evin kaba eşyalarını Raymour diye bir mağazadan aldık 3 gün sonra getirdiler. Küçük eşyaların çoğunu ikea ya da Amazon’dan alıp kendimiz kurduk. Burda bir çok Türk var istersen buluyorsun. Saat farkına ve yemeklere biraz zor alıştım. Trafiği ise çok kolay herkes saygılı. Ehliyete şuan basvuramadım. Kredi kartı ekstresini ödemem gerekiyor da henüz gelmedi. Ama aktif araba kullanıyorum. Marketler mağazalar hepsi dil konusunda yardımcı. Kendi başıma a2 İngilizcemle baya iş halledebiliyorum. Yine de insan dolu dolu konuşmak derdini anlatmak istiyor. O yüzden dil bilmek herşeyden daha önemli. Şuan için iyi gidiyor greenkartım geldiğinde ilk işim ülkeme gidip sevdiklerimi kucaklamak olacak. Çünkü burada çok yalnız ve yabancı hissediyorsun. Cafeye gidip arkadaşlarla çay kahve içmek en çok özlediğim 🤭

• ⭐⭐

@cafer-mokar, içinde söyledi: ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmenlerin İlk Aylardaki Deneyimleri

Son zamanlarda burnumda tuten buram buram memleket hasreti ve bununla birlikte göğsüme coken huzun...

Ülke sinirlarindan disariya cikiyorsunda, icindeki sınırlardan cikamiyorsun maalesef.

Dünyanın neresine giderseniz gidin, Turkiye'den ne kadar kacmak isterseniz isteyin, en sonunda gitmek isteyeceğiniz yer hep memleketiniz olacaktır.

Homesick derler. Cok dogal bir durum. Herkes mutlaka tadiyor. Ama merak etmeyin zamanla geciyor 🙂

• @goodluck, içinde söyledi: ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmenlerin İlk Aylardaki Deneyimleri

@cafer-mokar, içinde söyledi: ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmenlerin İlk Aylardaki Deneyimleri

Son zamanlarda burnumda tuten buram buram memleket hasreti ve bununla birlikte göğsüme coken huzun...

Homesick derler. Cok dogal bir durum. Herkes mutlaka tadiyor. Ama merak etmeyin zamanla geciyor 🙂

Bir sure gectikten sonra alisiyorsunuz. Ilk birkac yildan sonra artik burasi tam olarak eviniz ve yasadiginiz yer oluyor. Zaten bu donemde buradaki yasama, yemeklerine, sokaklara, alisverise ve en onemlisi insanlara alisiyorsunuz. Hatta bircok sey artik rutine bagliyor, sizin en normaliniz oluyor.

Su anda 21. yilimizdayiz ABD'de ve artik Turkiye'ye ziyarete gittigimiz zaman orasi bize cok farkli geliyor. Bunu kelimelerle anlatmak oldukca zor, kesinlikle yasayip deneyimlemek gerekiyor...

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

68

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.1k

| | | |