Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmenlerin İlk Aylardaki Deneyimleri

• @janedns yeni hayatınızda bol şans size umarım her şey gönlünüzce olsun 🙏🏻

• ⭐⭐⭐

@local1907 Sade ve anlaşılır anlatım için teşekkürler. Ehliyet alırken dikkat edilmesi gereken noktaları öğrenmiş oluyoruz sayenizde. Başarılar dilerim.

• ⭐⭐⭐

@BelmaSarvan Aile olarak birbirine destek olunca aşılmaz dağlar aşılıyor. Bundan sonrasının sizin için güzel olmasını diliyorum.

Gelmeden önce kimseye güvenmeden gelin lütfen. Bence bu çok önemli.
    Tırnağınız varsa başınızı kendiniz kaşıyın.

Bu kısım da önemli bir konu. Bu sayede gerçek potansiyelinizi de ortaya çıkarmış oluyorsunuz. Ayrıca babanız, kardeşiniz değilse kimsenin yardım edebileceğini de zannetmiyorum. İyi ve vicdan sahibi insanları tenzih ederim.

Dil konusunda ise her zaman söylerim. "Eğitim şart" cümlesi gibi "dil önemli" diyorum ben de. Dili buradayken öğrenmemek gidince bir çok iş fırsatının kaçmasına sebep olabilir.
    Sizlere başarılar diliyorum.

• ⭐⭐⭐

@janedns Bu deneyimleri okudukça insanımızın oralarda neler yaşadığını, hangi duygu durumlarından geçtiğini az-çok anlayabiliyorum. O yüzden bu deneyimler bizler için çok ama çok önemli. Sonuçta tarih tekerrür için değil ders almak içindir.
    Sizlere güzel bir hayat ve başarılar diliyorum.

• Merhaba,

Biz de dv2023 kazanani olarak 2 Aralikta Denver/CO giris yapmis bulunmaktayiz.

Herkes gibi biz de stresli bir o kadar da heycanli bekleyisin sonunda Amerika’daki hayatimiza baslamis bulunmaktayiz.

Bizim surecimiz ufak bir ap ( yanlis evrak - adli sicil kaydi arsiv kayitsiz nedeniyle ) surecinden gecti ve yaklasik 2 hafta bu evrak nedeniyle amerikaya girisimizi ertelemek durumunda kaldik.
    Neyse ki Vize basili pasaportlarimizi teslim aldik ve 2 aralik ist frankfurt aktarmali olarak Denver havalimanindan giris yaptik.

Aktarmali olmasi nedeniyle oldukca uzun bir ucus oldu. Normalde chicago uzerinden aktarma yapip direk amerika ici transfer planlamistik ama maalesef amerika ici aktarma yaptiginizda bagajlari alip tekrar check-in yapmaniz gerekmekte. Chicago da sari zarflari teslim edip , bagajlari alip ic hatlar terminaline gecmemiz gerekicekti bu nedenle frankfurt uzerinden aktarmayi tercih ettik ve bagaj vs ugrasmamis olduk ve sari zarfi da denver da teslim ettik.

Amerika’ya evcil dostu ile seyahat edecekler icin de tecrübelerimizi paylasmak isterim ;

Biz sevimli dostumus Dolores ( kedi ) ile birlikte seyahat ettik.
    Seyahat oncesi guncel yapilmasi gerekenler;

Kuduz asisi ( Ucustan once en gec 1 ay icinde yapilmis olmasi gerekiyor )

Ic & dis parazit uygulamasi ( Ucustan once en gec 1 ay icinde yapilmis olmasi gerekiyor )

Pet kimligin sanirim son sayfasinda bir saglik ile ilgili bölüm var ve oraya veteriner hekiminiz tarafindan kase imza attirin. Tarih kismini biz bos biraktirdik ve ucusa 24 saat kala imzalanmis gibi gosterdik.

Mutlaka Cip taktirilmis olmasi gerekiyor.

Saglik sertifikasi, ikamet ettiginiz ilcedeki ilce tarim müdürlügünden alinacak . ( Ucustan en gec 48 saat öncesinden alinmasi gerekiyor. Evcil dostunuz ile birlikte gidilecek ve biz 600 tl civari bir odeme yapmistik.)

Biz ilce tarimdan bu evragi alirken baya bir sorun yasadik. Son 3-4 gun boyunca sehir disinda olacagimiz icin ikamet ettigimiz yer olan istanbuldan bu belgeyi almadik. Esimin ailesini ucus oncesi ziyaret etmek amacli Bandirmaya gittik. Son 48 saat kala da bu saglik sertifikasini almak uzere bandirma ilce tarim müdürlügüne müracat ettik. Ilk basta bir sorun yok gibi basladi fakat sonra ikametiniz burda degilse size bu evragi veremem seklinde soylenmeye basladi yetkili veteriner hekim. Sanirim alismislar bos oturmaya calismaya gelince ikameti bahane ettiler. Neyse dedik ikameti bandirmaya aliriz sorun degil zaten esim ve kendim icin ikametimizi istanbuldaki evden sildirmemiz gerekiyordu biz de bandirmaya aldik. Daha sonra kedinin cipini okutmak istedi karnede yazan numara ile eslestirmek istedi. Kendi cip okutma cihazi ile okuttugunda bizim cip numaramizda bulunan 5 tane “0” i siliyor ve kalan numaralari gosteriyor. Bu sefer de cip numarasi uyusmuyor siz istanbula gidin isleminizi ben yapamam diyerek karneyi vs geri verdi. Kendi cihazlari bozuktu ve ekranda 11 haneli rakam gozukmedigi icin de bu sertifikayi vermeyecegini soyledi. Kedimiz safkan british shorthair ve dernek kayitli secereli bir kedi cip yavruyken takildi ve dernekte ve secere de cip numarasi mevcut. Istanbuldaki hekimimizi aradim ve bandirmada bir veteriner hekimi onerdi oraya gittik ve cipi tekrar okuttuk. 11 haneli olacak sekilde cihazda okunuyordu, rica ettim ve cihazi da alip tekrar adama gittim bu cihazla okut ve 11 numarayi gor dedim. Okuttu ve 11 haneli numarayi gordu. Tabi saatler gecti ve sertifikayi bize o gun vermedi. Ertesi gun gittik ve isleme basladik. Karnede yine bazi seyler gordu bahane etti vs neyse zorla yazdirdik sertifikayi.

Yaptiracaginiz kuduz & ic dis parazit asilarinin barkodlu stickerlarinin karneye yapistirilmasini isteyin. Ayrica yapilan bu uygulamanin son gecerlilik tarihinide yazmalarini isteyin.

Ucus oncesi kedinize & kopeginize sakinlestirici almayi ihmal etmeyin. Veterinerinizden sedapet isimli sakinlestiriciden alabilirsiniz. Biz iki doz olacak sekilde siringa icersinde aldik ve istanbul ve frankfurtta guvenlikten gecerken sorun yasamadik.

Kabin de tasinacak Kedi & Köpek icin tasima cantasi ;

Biz Lufthansa ile seyahat ettik ve bu havayolunun kuralina gore tasima cantasi soft bag olmak zorundaydi. Plastik ve sert olan tasima cantalari ucusa kabul edilmiyordu.

Kabin de tasinacak dostunuz icin bilet almadan önce ucakta baska kedi , köpek olup olmadigini mutlaka ilgili havayolunu arayarak sorun. Her havayolunda farkli sayi olabilir. Lufthansa da Petcabin : Ekonimi de 2 adet Business de ise 1 adet olacak sekilde limit var.
    Kendi calistigim havayolu olmasi nedeniyle lufthansa ile ucmayi tercih ettik fakat bilet alirken petc sayisina bakmayi ihmal ettik 🙂 ucakta ekonomi de iki adet petc vardi ve bizim kedimiz petc olarak onaylanmadi. Neyse ki ihtimale karsi bir yolcuyu upgrade edip ekoda yer acabilicektik ki bir petc rezervasyonu iptal olunca bizimki onaylanmis oldu.
    Buna ozellikle dikkat ediniz.

Denver airporta vardigimizda koridorlar direk kontrol noktasina goturdu.

Uzunca bir sira vardi.
    Sari zarflarimizi ve gumruk beyan formunu yetkiliye teslim ettik ve kedimiz oldugunu bildirdik. Pasaporta damga vurdu ve geri verdi. Kedi icin de bir kontrola girmemiz gerektigini soyledi. Bagaj tesliminden once bir bolum vardi ve orda kediyi kontrol etmeleri gerekiyormus. Kediyi gosterdik ve ilce tarimdan aldigimiz sertifikayi uzattik. Goz ucuyla bile bakmadan geri verdi ve kediyi de biraz sevdi :).

Daha sonra bagajlarimizi almak icin iceri girdik, islemler uzun surdugu icin bizim ucagin bagaj banti kapanmis ve nerdeyse herkes gitmisti. Bizim bagajlari kenara ayirmislardi ordan gidip teslim aldik.

Havalimanini icinde ucretsiz wifii vardi ve uber cagirmak icin cikisa dogru gittik. Maalesef yapikredi kartlarimiz uber de kullanamadik. Dolandiricilik olarak algiladi ve kullanimi engelledi. Bir taksi ile anlasip kiralamis oldugumuz airbnb ye gectik.

Ikinci gunumuzde Verizon dan prepaid hatlarimizi aldik. Pasaportlarimiz yeterli oldu ve odemeyi kredi karti ile yaptik. Cash almadilar bilginiz olsun.

Gelmeden once yasadigimiz sikntilar burda da devam etti tabi 🙂

Denver a gelmemizin en buyuk nedeni arkadasimizin burda yasiyor olmasiydi. Sagolsun bizlere arabasini verdi ve bizde etrafi kesfetmeye baslamistik. Bir gun merkezde dolasirken bir Uber lime scooterli vatandas kirmizi isikta gecip bizim ona carpmamiza neden oldu. Scooter i kaldirimda ve yaya gecidinde kullanmamasi gerekiyordu ve kirmizi isik yanmasina ragmen durmayip yola atladi ve bende ona carptim. 2 dk icinde 2 adet polis araci 1 adet paramedic araci hemen geldi. Adama yardim etmek istedim kalkmasi vs tutunmasi icin ama hic orali olmadi cevap bile vermedi 🙂 paramedic ilk mudehalesini yapti. Polis memuru yine filmlerde gordugumuz gibi ust cebinden bi kagit kalem cikardi ve ifademizi aldi. 5 dk sonra bir polis memuru daha geldi ve elinde kamera kayitlari vardi. Toplanip izlediler ve scooter surucusunun kirmizida gectigini gorduler. Ona bir ceza yazdilar ve mahkemesi oldugunu soylediler. Bizim aracin on sag taraf tampon kirildi maalesef uber vs hasari karsilamadi. Carptigimiz kisinin de sigortasi olmadigi icin direk cash vermesi gerekiyordu. Polis tutanak tuttu ve bir rapor ciktisi verdi. Ertesi gun bir arac temir merkezine giderek aractaki hasar icin bir tutar bildirmelerini istedim. Toplamda 10 dk icinde araci inceleyip hasarla ilgili mail gonderdiler. Bu raporu da elemana gonderdim ama telefonlara cevap vermiyor tabi :)) bi sekilde halledecegiz..

Amerika da tanidigi ve kalacak yeri olmayan arkadaslarin gelmeden once airbnb tutmalarini oneririm. Burda ev kiralama islemleri cok vakit aliyor. Zillow ve facebook marketplace i yedim yuttum resmen. Basvurmadigim ilan kalmamistir herhalde.

Dolandiricilara da dikkat etmelisiniz. Kiralik bir evin kapi giris sifresini ogrenen bazi sahislar bu evi fotograflayip dusuk fiyattan ilana ekliyor ve sizden evi gezip begendikten sonra depozitoyu gondermenizi istiyor. Burada ev kiralarken odeme sadece imza atarken yapiliyor sizden imza oncesi ucret isteyenlere asla gondermeyin.

En sonunda Zillow dan bir Townhouse buldum ve evin de sahibiydi. Yeni geldigimizi vs hic bahsetmeden randevu talep ettim. Randevu verdi ve evi gezdikten sonra durumumuzu anlattim. Yeni oldugumuzu kredi skorumuzun olmadigini vs . Kendinize guvenerek konusursaniz karsi tarafta bir o kadar ikna oluyor. 2 gun sonra mail geldi ve evi bize kiralamak istedigini bildirdi. 26 aralik tarihinde imzalari attik ve ilk evimizi kiraladik. Suanda ufak tefek temizlik esya isleriyle ugrasiyoruz.

Green cardlarimiz henuz ulasmadi umarim kisa surede gelir 🙂

Uzun bir yazi oldu, buraya kadar okuduysaniz tesekkur ederim.

Herhangi bir sorunuz olursa telegram dan onrslnyrk kullanici adimdan , instagram @onuryoruk olarak ulasabilirsiniz.

Umarim herkes hayallerine bir an once kavusur. 🙏🇺🇸

Saygilarimla.

• ⭐⭐

@onrslnyrk Şanssızlıklar peşinizi bırakmıyor 🙂 Evcil hayvanlar ile ilgili detaylı paylaşım için ayrıca teşekkür ederiz. Sizlere tekrardan bol şans diliyorum , görüşmek üzere 🙂

• ⭐⭐⭐

@onrslnyrk Hayırlı olsun. Kışa denk gelmişsiniz. Şimdi baya soğuktur oralar.
    Yeni hayatınızda başarılar dilerim.

• @onrslnyrk huzurdolu mutlu bir yaşam sizi bekliyor ilerde bu aksilikleri gülerek hatırlarsınız, kedi için aydınlatıcı bilgiler için çok teşekkürler çok faydalı oldu kendi adıma,
    sizi instagramdan da eklicem amerikadan bol paylaşım bekliyoruz 😂

Şans sizinle olsun…

• ⭐⭐⭐

@onrslnyrk Güzel bilgiler için teşekkürler.

Bu aksilikleri ileride gülerek hatırlayacaksınız, bundan sonrası artık kolay diye düşüyorum 🙂

Yeni ve sorunsuz deneyimlerinizi bekliyoruz.

Bol şans.

• ⭐⭐

@onrslnyrk Aksilikler peşinizi bırakmamış 😶 umarım bundan sonra ki hayatinizda her sey dilediginiz gibi olur yeni hayatinizda bol şans, mutluluklar dilerim. 😊

• @achillesoag tesekkur ederiz efenim maalesef durum böyle :)) amerikada skntili bisi yasarsaniz ulasin ben kesin tecrube etmisimdir 😀😀

• @çakıl biz her halimize gülüyoruz artik sasirmiyoruzda 😀😀 kedicik herseyden habersiz takiliyor tabi 🙂 tecrubeler guzel seyler olacak o kadar aksilik 🙂

• @Programmer selam, tesekkur ederiz efenim. Gectigimiz hafta persembe gunu derece olarak baktigimda -35 gosteriyordu 🙂 suanda da karli tam tasinma kosturma vakti airbnb de kaldik 🙂

• @Erkand aksilikler gelir gecer ustesinden gelecegiz insallah 🙏

• @Erkan-Gürsoy tesekkur ederiz efenim, en kisa surede sizleri de bekliyoruz 🙂 kapin gelin o vizeleri ✌🙏

• ⭐⭐⭐

@onrslnyrk Ciddi soğukmuş -35! Bu kar taşınma dönemine denk gelmedi sanırım. Değil mi ?

• @Programmer bu sabah ikea dan ufak capli bir alisveris yaptik. Evde temizlige gectik ev sahibi kiraladigimiz gun coluk cocuk evi temizlediler sagolsun bize cok is kalmadi. Yarin ikeadan yatak vs alacaktim ama suanda Airbnb de kaliyorum yarin yatak vs alip eve gececektim sanirm olmayacak gibi. Kar asiri tuttu suan. 🙂 airbnb den 31 aralikta cikis yapmamiz gerek vakit kalmadi kar tam da zamaninda yagdi 😀

• @onrslnyrk Yaşadığınız aksilik için üzüldüm, çok geçmiş olsun. Eviniz ve yeni hayatınızda mutluluk, sağlık dilerim 🙂

• ⭐⭐⭐

@onrslnyrk Detaylı deneyiminiz için çok teşekkürler

• @onrslnyrk yaşadığınız sıkıntılar ileride gülüp geçeceğiniz anılarını olarak kalır umarım. Yeni yaşamınızda mutluluklar dilerim. İnstadan takibe aldım hemen bol paylaşım bekliyoruz. Kedi için verdiğiniz bilgiler için teşekkürler

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

118

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |