Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmenlerin İlk Aylardaki Deneyimleri

• Merhaba ,
    Ufak bilgilendirme yapayım bende. 6 gun oldu gelelli. SSA ofsi, Brea dakine gidip acaba SSn numarasını öğrenebilir miyiz diye denedik ama esimle beraber tek numara aldık. Esimin daha önceden SSN numarası vardı ve onun devam edeceğini düşünerek ilk girişte kayıt acarken onu kullandık. 1,5 saat bekledikten sonra görevli bizi cagırdı, esimin SSN numarası üzerinden konuşmalarını yaptılar. Lakin esimin SSN numarası ilk evliliği zamanında olduğu için memur hanım beklememiz gerektiğini, 30 gun içinde numara gelmez ise tekrar kendilerine başvurmamızı söyledi. Ben de arada benim numaramı öğrenebilir miyim dediğimde , henüz yeni girs yapmışsınız, 30 gun içinde gelmez ise uğrayın tekrar dedi. Sanırım ilk seferde esim kendi için ben kendim için bir numara alsaydık daha sağlıklı olurdu cunku konular farklı sekilde ilerledi ve memur hanım esime odaklı olduğu için ben kendime yarar sağlayamadım 🙂 Belirtmeden geçemeyeceğim, güvenlik dahil görevliler cok kibar davranıyorlar. Gitmeden once SSA ofisin Google ratinglerine bakmanızı öneririm.
    Donuste Bank of America ya uğrayarak esim ve ben ayrı ayrı checking ve saving hesapları açtırdık. İlk basta proof of residence sordular ama danışman başka bir danışman ile konuştuktan sonra pasaport üzerindeki vizenin yeterli olduğunu söyledi ve hesaplar sadece pasaport sunularak açıldı. Hesap açmadan once T mobile den pre paid bir hat almıştık ki iyiki de almısız, sisteme o numarayı kontak numarası olarak girdiler. Ayrıca Bofa nın aplikasyonunu indirdik ve bazi paperless işlemlerini oradan yaptık. Bilenler bilir, Bofa app indirmek için Iphone da (eger telefonu Amerikadan almadı iseniz) app store bölgesini TR den USA olarak değiştirmek gerekiyor aksi takdirde Bofa app indirilemiyor.
    Şimdilik olanlar hat almak ki cok kolay bir de bankada hesap açmak oldu 🙂
    LA düşünenlere kesinlikle arabasız gezilmeyeceğini söyleyebilirim 🙂

• @cnpist, içinde söyledi: Amerika'da Green Cardla Yaşayanların Tecrübeleri

Merhaba ,
    Ufak bilgilendirme yapayım bende. 6 gun oldu gelelli. SSA ofsi, Brea dakine gidip acaba SSn numarasını öğrenebilir miyiz diye denedik ama esimle beraber tek numara aldık. Esimin daha önceden SSN numarası vardı ve onun devam edeceğini düşünerek ilk girişte kayıt acarken onu kullandık. 1,5 saat bekledikten sonra görevli bizi cagırdı, esimin SSN numarası üzerinden konuşmalarını yaptılar. Lakin esimin SSN numarası ilk evliliği zamanında olduğu için memur hanım beklememiz gerektiğini, 30 gun içinde numara gelmez ise tekrar kendilerine başvurmamızı söyledi. Ben de arada benim numaramı öğrenebilir miyim dediğimde , henüz yeni girs yapmışsınız, 30 gun içinde gelmez ise uğrayın tekrar dedi. Sanırım ilk seferde esim kendi için ben kendim için bir numara alsaydık daha sağlıklı olurdu cunku konular farklı sekilde ilerledi ve memur hanım esime odaklı olduğu için ben kendime yarar sağlayamadım 🙂 Belirtmeden geçemeyeceğim, güvenlik dahil görevliler cok kibar davranıyorlar. Gitmeden once SSA ofisin Google ratinglerine bakmanızı öneririm.
    Donuste Bank of America ya uğrayarak esim ve ben ayrı ayrı checking ve saving hesapları açtırdık. İlk basta proof of residence sordular ama danışman başka bir danışman ile konuştuktan sonra pasaport üzerindeki vizenin yeterli olduğunu söyledi ve hesaplar sadece pasaport sunularak açıldı. Hesap açmadan once T mobile den pre paid bir hat almıştık ki iyiki de almısız, sisteme o numarayı kontak numarası olarak girdiler. Ayrıca Bofa nın aplikasyonunu indirdik ve bazi paperless işlemlerini oradan yaptık. Bilenler bilir, Bofa app indirmek için Iphone da (eger telefonu Amerikadan almadı iseniz) app store bölgesini TR den USA olarak değiştirmek gerekiyor aksi takdirde Bofa app indirilemiyor.

BOA app için bir dip not :Eğer google hesabınız Türkiye mevki olarak gözüküyorsa app açamazsınız. Eğer yeni bir ABD li google hesabı( gmail) ve ABDli telefon no ile açmanız lazım. Bu şekilde hesap açılıyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@redsat2000, içinde söyledi: Amerika'da Green Cardla Yaşayanların Tecrübeleri

@cnpist, içinde söyledi: Amerika'da Green Cardla Yaşayanların Tecrübeleri

Merhaba ,

BOA app için bir dip not :Eğer google hesabınız Türkiye mevki olarak gözüküyorsa app açamazsınız. Eğer yeni bir ABD li google hesabı( gmail) ve ABDli telefon no ile açmanız lazım. Bu şekilde hesap açılıyor.

Yeni bir email adresi şart değil, Play Store ayarlarından ülkeyi ABD olarak değiştirmek yeterli.

• @knnrn, içinde söyledi: Amerika'da Green Cardla Yaşayanların Tecrübeleri

@redsat2000, içinde söyledi: Amerika'da Green Cardla Yaşayanların Tecrübeleri

@cnpist, içinde söyledi: Amerika'da Green Cardla Yaşayanların Tecrübeleri

Merhaba ,

Yeni bir email adresi şart değil, Play Store ayarlarından ülkeyi ABD olarak değiştirmek yeterli.

Hocam benim telefonda işlememişti o şekilde zaten google bana değiştirme seçeneğini hiç göstermedi bile. Ben vpn ayarları ile oyanayarak o işi hallettikten sonra google değiştirmeme izin vermişti. Her telefona göre değişebiliyor. Benim general mobile di. Eşimde iphone vardı onda sıkıntı olmamıştı. Ama @knnrn hocamın dediği gibi ayarı değiştirince hemen düzeldi

• Evet Arkadaşlar bugün Houston'a geleli 1 ay oldu. Bu zamana kadar ne yaptım paylaşayım.

Ev-
    Gelmeden airbnb'den 18 günlük oda tutmuştum yanlış hatırlamıyorsam 640$ vermiştim. Kaldığım yerden memnunum ev sahibimde iyi biri, daha işim yok diye herşey dahil 500$'a 1 ay daha kalabilirsin dedi, Eğer tekrar uzatmak istersem aylık 600$ olacak.

İş-
    Daha yok, SSN yaklaşık girdikten 2 hafta sonra geldi, Green kart ise 25 gün sonra geldi, Birkaç yerle görüşme yaptım ama illa green kart olması lazım dediler. Neyse artık başvurularım devam ediyor ,önümüzdeki işlere bakacağım.

Telefon-
    Metropcs den ön ödemeli aylık 50$ hat (sınırsız internet -arama-sms) almıştım , devam ediyorum.

Araba-
    Gelmeden Kadir Bey ayarladı , gelir gelmez aldım ,o sebeple sıkıntı yaşamadım, Burada arabasız hayat neredeyse imkansız gibi.

Ehliyet-
    30 günlük "resident" olma sürem yeni doluyor , hemen başvuracağım.

Sağlık sigortası-
    hiç bir yere başvurmadım, başvurmam gerekiyor mu bilmiyorum.

Sosyal hayat-
    Ben yalnız geldiğim için biraz sıkıcı geçiyor ama alışkınım idare ediliyor. Houston'da çok fazla park bahçe var , bölgemdekilerin çoğuna gittim gezdim , Sugar Land kent merkezi ve Memorial tarafındaki "citycenter" güzel yerler Avrupai havası var, diğer yerler sıkıcı. Dağ tepe görmeyi özledim )) her yer düz. Türk - Arap-Hindi marketleri ve restoranları yeteri kadar var. Yalnız hiçbiri 99 cent'in yerini tutmuyorlar ))Yeme içmede sıkıntı yaşamıyorum. Meetup uygulamasında voleybol grubu buldum salı-perşembe akşamları kum sahada oynuyoruz.

Şimdilik iş hariç her şey yolunda gidiyor, aklıma geldikçe güncelleme yaparım.

• @israfil, içinde söyledi: Amerika'da Green Cardla Yaşayanların Tecrübeleri

Evet Arkadaşlar bugün Houston'a geleli 1 ay oldu. Bu zamana kadar ne yaptım paylaşayım.

Ev-
    Gelmeden airbnb'den 18 günlük oda tutmuştum yanlış hatırlamıyorsam 640$ vermiştim. Kaldığım yerden memnunum ev sahibimde iyi biri, daha işim yok diye herşey dahil 500$'a 1 ay daha kalabilirsin dedi, Eğer tekrar uzatmak istersem aylık 600$ olacak.

İş-
    Daha yok, SSN yaklaşık girdikten 2 hafta sonra geldi, Green kart ise 25 gün sonra geldi, Birkaç yerle görüşme yaptım ama illa green kart olması lazım dediler. Neyse artık başvurularım devam ediyor ,önümüzdeki işlere bakacağım.

Telefon-
    Metropcs den ön ödemeli aylık 50$ hat (sınırsız internet -arama-sms) almıştım , devam ediyorum.

Araba-
    Gelmeden Kadir Bey ayarladı , gelir gelmez aldım ,o sebeple sıkıntı yaşamadım, Burada arabasız hayat neredeyse imkansız gibi.

Ehliyet-
    30 günlük "resident" olma sürem yeni doluyor , hemen başvuracağım.

Sağlık sigortası-
    hiç bir yere başvurmadım, başvurmam gerekiyor mu bilmiyorum.

Sosyal hayat-
    Ben yalnız geldiğim için biraz sıkıcı geçiyor ama alışkınım idare ediliyor. Houston'da çok fazla park bahçe var , bölgemdekilerin çoğuna gittim gezdim , Sugar Land kent merkezi ve Memorial tarafındaki "citycenter" güzel yerler Avrupai havası var, diğer yerler sıkıcı. Dağ tepe görmeyi özledim )) her yer düz. Türk - Arap-Hindi marketleri ve restoranları yeteri kadar var. Yalnız hiçbiri 99 cent'in yerini tutmuyorlar ))Yeme içmede sıkıntı yaşamıyorum. Meetup uygulamasında voleybol grubu buldum salı-perşembe akşamları kum sahada oynuyoruz.

Şimdilik iş hariç her şey yolunda gidiyor, aklıma geldikçe güncelleme yaparım.

Is konusunda benzer seyi ben de yasamistim, SSN gelir gelmez ertesi gun basvurdum ama bir turlu emin olamadilar greencardim elimde olmadigi icin. Israr ettim bu vizeyle calisma iznim oldugu konusunda. Dosyalarini kurcaladilar ornek aradilar vs. sonunda buldular. Bu sorunla karsilastiginizda israrci olun cunku calisma izniniz var.

• Herkese merhaba,

2020 kazananlarındanım ve pandemi kabusu yaşanmadan 1 ay önce vizemi alıp krizin eşiğinden dönmüş oldum. Yol arkadaşlarımın çoğunun mülakat tarihi bile alamaması ve akabinde 2021 talihlilerinin de aynı kaderi yaşamış olması bu süreçte sevincimizi tam anlamıyla yaşayamamamıza neden oldu. Umarım davalardan istedikleri sonuçları alıp hayallerine kavuşurlar. ABD tecrübesine girişmeden önce fikriniz olması için biraz öncesinden başlayacağım.

Benim hikayem biraz farklı başladı. Yeşil karta, kazanana kadar son 4-5 yıldır her sene başvuruyordum. Evli ve tek çocuklu iken (artık bekar bir babayım) 2020 yılının kazananlarından olduk. Süreci başlattık, 2020 şubat ayında mülakatımızı yaptık, vizelerin onaylandığını öğrendik ve Mart ayında da maalesef pandemi nedeniyle süreçler durdu. 6 ay içinde ABD'ye giriş yapmamız gerektiğinden stresli bir bekleyiş başladı; çünkü uçuşlar kapanmıştı. Yaz ortasında ilk esnemede uçuşların kısmen açılmasından faydalanıp Temmuz ayında Miami'den girip 5 gün kadar kalarak TR'ye döndük. Böylelikle pandemi kabusunda bulutları biraz dağıtarak en azından GC'yi garantileyerek rahat bir nefes alıp, TR'de yaşamaya devam ederek neler olup biteceğini beklemeye koyulduk.

Uzun yıllardır ABD'de önce yatırımcı sonra da DV ile yaşamaya devam etmekte olan yakın bir arkadaşımın Houston'daki adresini vermiştim. GC'ler ve SSN'ler 1-2 ay içinde adrese ulaştı. 2020 sonlarına doğru da arkadaşım, TR'ye gelen birisi ile kartları elime ulaştırdı.

Bundan sonrasında TR'de resmi olarak boşandık. Oğlum 12 yaşında, TR'de ortaokula gidiyor. Ben de onun geleceği için buradaki işimden ayrıldım, pedagog ile de görüşerek bundan sonraki süreci en sağlıklı nasıl yürütebileceğimi öğrenip yola koyuldum.

2021 Temmuz ayında (geçen seneki ilk girişimiz üzerinden 1 yıl dolmadan) oğlumla birlikte bu sefer elimizde GC'lerimizle Houston'dan ikinci girişimizi yaptık. Havalimanı polisi latin kökenli bir memurdu, çok sıcak bir diyalogla bize hoşgeldiniz dedi. 5 dakika bile sürmeden dertsiz bir şekilde girişimizi yapmış olduk.
    Arkadaşım bizi havalimanından aldı ve evlerinde bir odaya yerleştik.

Evleri Houston'un kuzeydoğusunda, merkeze 40-45 dk uzaklıkta Kingwood bölgesinde. Houston'a geleceklere şiddetle tavsiye edebileceğim bir yer. En azından insan kalitesi, her yerin yemyeşil olması, lise puanının 8-9 civarında olması artı puanlar. Kingwood'a girerken tabelalar sizi "livable forest" olarak selamlıyor zaten, gerçekten orman içinde kocaman bir yerleşim yapılmış. Ben de adaptasyon sürecinde daha rahat olabilmek adına burada bir ev tutmaya odaklandım.

3 hafta kadar arkadaşın evinde kaldık oğlumla birlikte. 4 çocuklu kalabalık bir aile oldukları için eğlenceli ve güzel zaman geçirdik. Bu 3 hafta içinde sırasıyla bir telefon ve hat, sonrasında BofA'da banka hesabı açtırıp arkadaşımın da yardımıyla (benim için adres göstermesi vs.) Kingwood town center'da 1+1 apartman dairesi kiraladım. Ehliyete başvurdum, eğitimi online alıp geçtikten sonra direksiyon sınavı için randevu alıp onu da verdikten sonra asıl kart gelene kadar geçici kağıt ehliyeti hemen verdiler. Akabinde araba almak için küçük bir ön araştırmaya koyuldum. Genel bir çip sıkıntısı olduğundan araba bulmak çok zor, koca koca araba galerilerinin park alanlarında sadece pickup ve SUV'ler var ama sedan araba görmek mümkün değil.

Honda almaya karar verdim ve arkadaşımın da kendi arabasını aldığı bayiye gittik. O an elinde sadece 2 tane sedan araba vardı düşünün 🙂
    Birini beğendim ve süreci başlattık. Tabi kredi skorum olmadığı için faizler %12-13 civarlarında çıktı. Honda bayisi de bana leasing opsiyonunu önerdi. 3 yıllık leasing anlaşması yapıp, süre sonunda zaten arabayı yine satın alabiliyorsunuz. Aylık faizi daha düşük oluyor ve sonra yine refinance yaptırabiliyorsunuz. Bu şekilde el sıkıştık ve arabayı hemen alıp çıktık. Bu arada bizden hemen önce bir çift gelip o arabayla ilgilenmiş, başka yerlere de bakıp gelelim demişler. Biz tam o sırada gelip imzaları atmış olduk. Biz çıkarken o çift gelip arabayı almak istemiş (muhtemelen hiç bir bayide bulamadıkları için geri döndüler) ama kısmet işte araba beni bekliyormuş meğer 🙂
    Bu ara 2. el fiyatları da çok yüksek olduğundan bulduğunuz arabaya yapışın derim öneri olarak..

3 hafta sonunda telefon, ev, araba, ehliyet işlerini halletmiş olunca oğluma kendi evimize taşındık. Ağustos sonunda TR'ye döneceği için kalan süreyi biraz tatil gibi geçirdik. Gezdik, etrafı tanıdık, sağ olsun arkadaşımın yardımıyla bu süreç çok iyi ve hızlı geçti.

Ağustos sonunda oğlum TR'ye döndü. Ben de 1 aydır delivery (ağırlıklı doordash, zaman zaman ubereats ve Texas'a özel Favor uygulaması) ile adapatasyon sürecime devam ediyorum. 1 ay içinde kendi masraflarımı karşılar hale geldim. Tabi tek yaşamanın da bunda etkisi büyüktür.

Bu süreç içinde kültürün farklı olması dışında hiç bir zorlukla karşılaşmadım. İngilizcem var, tabi buradaki günlük konuşma şablonlarına alışmak gerekiyordu, onu da büyük oranda anladım diyebilirim. Stressiz, standart güleryüzlü ve anlayışlı bir yaşam tarzı hakim. Çalıştığınız sürece yaşamınızı idame ettirmemek mümkün değil benim gördüğüm.

Aklımda yer eden güzel bir anektotumu aktarayım. Evi tuttuktan sonra salona bir çek yat tarzı kanepe, bir de yatak mobilyası (online) sipariş ettim. Demonte olarak ikea tarzı koliler şeklinde adrese geliyor. Apartman dairem 3.katta bu arada onu belirteyim. Önce yatak iki parça olarak geldi, kapının önüne kadar çıkarıp bırakmışlardı.
    Ancak kanepe 2 çok büyük parça olarak geldi (biri 40 biri 60 kilo ve boyum kadar kutular). Farklı bir taşıma firmasıyla anlaşmışlar sanırım, sadece şoför vardı ve doğal olarak yukarı çıkarmak da onun işi değildi. Ben de normal karşılayıp evrakları imzaladım, apartmanın açık otoparkında kutuları bırakıp gitti. Merdivenler daracık ve kutuları tek kişinin kaldırması mümkün değil. Oğlumla bir iki sürükleme, çekme denemesi yaparken karşı apartmandan genç latin bir komşu koşarak geldi. Kaçıncı kata çıkacak diye sordu. Ben de maalesef 3 dedim ama bir yandan da buradaki kültürde bir emek var ve karşılığını muhakkak öderim diye aklımdan geçiriyorum. Karşılıklı yüklendik, devire sürükleye kan ter içinde (buranın 45 derece sıcağında 🙂 ) apartmana kadar çıkardık. Su ikram etmek istedim, gelip elini yıkayabileceğini söyledim. O sırada da ben de kafamdaki para verme olayını hallederim diyorum. Teşekkür etti, hiç bir şey istemedi ve hemen gitti. Karşılıksız bir yardımda bulunması o an öyle iyi hissettirdi ki anlatamam. İnsan her yerde insan.

Şimdilik hızlıca aktaracaklarım bunlar, zamanla detayları yazmaya devam ederim.

Sevgiler.

• @unborn detaylı ve güzel paylaşımınız için çok teşekkürler. Yeni yaşamınızda her şeyin gönlünüze göre olmasını dilerim.

• ⭐⭐⭐

@unborn leasing’de yillik mil limiti oluyor. Delivery isleriyle o mil limitini kolayca asarsiniz? Limit astiktan sonra mil basina ekstra ucret odemek gerekiyor. Delivery isini gecici yapiyorsunuz degil mi?

• @keysnambır, içinde söyledi: Amerika'da Green Cardla Yaşayanların Tecrübeleri

@unborn leasing’de yillik mil limiti oluyor. Delivery isleriyle o mil limitini kolayca asarsiniz? Limit astiktan sonra mil basina ekstra ucret odemek gerekiyor. Delivery isini gecici yapiyorsunuz degil mi?

Merhaba,

Evet leasing'de yıllık limit 10.000 mil. Ancak amacınız arabayı satın almaksa (benimki öyleydi, sadece faizi daha düşük olduğu için bunu tercih ettim) Honda bayisindeki yetkili bunun sıkıntı olmayacağını söyledi. Yani, her yıl mile bakıp aşım için bir para istemiyorlar. Toplam 3 yılın sonunda eğer arabayı alacaksanız mil aşımına hiç bakmıyorlar, ama arabayı iade edecekseniz o zaman sorun oluyor dediğiniz şekilde.

Delivery işi ne kadar sürer bilmiyorum ama en az bir kaç ay devam edeceğim. Burada yavaş ve telaşsız yaşamaya alışmak lazım, ne yalan söyleyeyim bana şimdiden iyi geldi 🙂 kısa vadeli planlarla gelişmelere göre hareket edeceğim.

• @eynar teşekkür ederim. Umarım sizin süreciniz ve sonrası da hayırlı uğurlu olur.

• @unborn başarılar dostum yolun açık olsun iyi günler seninle olsun 🙂

• @unborn harika bir anlatım umarım herkezin karşısına bu tür insanlar çıkar

• @unborn tebrikler yen hayatınızda basarilar. iki tavsiye vereyim , izniniz olursa ; birincisi nextdoor uygulamasına uye olun. sizin orada oturdugunuza dair bir kart ve sifre gonderecekler, mahllanizle ilgili updateler, bilgiler ogreneceksiniz, ise yariyor. İkincisi de facebook da buynothing grupları var, sizin mahalleye de hitap eden vardır. Insanlar ellerinde fazla olan ve satmayıp vermek istediklerini buraya koyuyorlar. Talep edeni cok oluyor ama durumunuza gore esyayi veren sizi secip , elindekini size verebilir. Basarılar.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@denizaker aşağıdaki sayfayı muhakkak takip edin inanılmaz indirim hatta bedava kampanyaları sürekli güncelliyor

• @serkanist teşekkür ederim, umarım sizin de dilediğiniz gibi olur 🙂

• @denizaker teşekkürler Deniz hanım 🙏🏻

• @unborn estafurullah, hemen indirip inceliyorum. Çok teşekkürler.

• | sezon - 1 | bölüm - 1 |

Houston Texas'a ilk adımı atmadan önce biraz geriye gidip bu süreçte emeği geçen bir kaç özel insana yer vermek istiyorum. Ds-260 formu doldurmak için videolarından ve daha sonra DV2021 telegram gurubundan paylaştığı bilgilerle bizi aydınlatan @muhtaradana ya sonsuz teşekkürler. Ayrıca @EzgiLera @bengisu @covacik @gucarslan emekleriniz çok.. herşey için tekrardan teşekkürler.

Ds-260 formunu videoyu izleyip doldururken greencard için adres gerekiyordu. Youtube'ta dolanırken tesadüf.. yada biz buna şans diyelim. Çünkü ben şanslıyım. Greencard hakkında canlı yayın yapan @semavi Kadir Zora yayınına denk geldim. O sırada Kadir abi "adres ihtiyacı olanlar bana yazsın" dedi. Yazdım. Sağolsun Kadir abi adresi verdi. İşin açıkçası houston'u Kadir abinin yayınında öğrendim aklımda texas yoktu. Bir kere adresi houston yazdım artık nereye gideceğim belliydi..

29 eylül perşembe günü öğleden sonra saat 14:00'de. Thy uçak biletimi aldım. İngilizce bilmediğim için aktarmalı uçak biletini alarak risk almak yerine direk uçuş bileti aldım. Alır almaz Kadir abiye bütçem ile ilgili bilgi vererek geleceğim gün uygun bir araç ayarlaması için ricada bulunarak bir mail attım. Sağolsun geldiğinde uygun bir araç bulmaya çalışırım dedi.

28 eylül akşam 9 gibi istanbul taksim meydanında pcr testi yapan bir yere gittim. Test yapıldı ertesi sabah sonucu tefona gelecek denildi. İstiklal caddesinde dolanırken ciddi ciddi yarın buralardan gidiyorum diye içimde tuhaf bir mutluluk vardı. Gece yarısı airbnb'den gecelik 20$'a 7 günlük bir oda kiraladım. Artık kalacak yerde hazırdı.

Uçuş günü sabah erkenden uyandım 9 gibi istiklalden taksim meydanına geldim. Taksim metroya bindim şişli-mecidiyeköy durağından inip ist havaalanına giden belediye otobüs var metrodan çıkınca biraz yürümek gerekiyor. Kolay sanmayın bu yolculuk uzun sürüyor havaalanina saat 12 gibi vardım. Bu yolu tercih eden olursa siz 8 de gidin. Benim durumum farklı çünkü ben şanslıyım. Oraya vardığımda uçağa 2 saat kalmıştı. Bu süre çoğu zaman yeterli olmuyor özellikle abd için sıkı bir arama süreci olduğunu düşünün. Dediğim gibi benim durumum farklı, şans işte.

Dış hatlara vardım kapıda güvenlik bilet sordu telefondan gösterdim geçtim. İlk arama hemen kapıdan girince yapıldı. Bileti ve çanta işlemi için J bölümüne gittim abd'ye J bölümü ilgileniyordu. Baya kalabalıktı sıra için yaklaştım bir güvenlik pasaport istedi. Greencard mı? Evet dedim kaçıncı başvurun? İlk dedim. Çok şanslısın. deyince başka birine gitti pasaportu onada gösterdi oda yokladı geri döndü pasaportu bana verdi. Ne yaptı bilmiyorum. Sıra ilerlerken bir kadın pasaportu istedi bir kaç etiket pasaporta yapıştırdı gideceğim yerin adresini istedi airbnb adresini verdim. Pasaportu verdi bilet işlemi için vezneye gittim. Sadece bir çantam vardı onu verdim. Covid formu doldurdum bileti verdi. Yanımda sadece sarı zarfı alıp sonraki güvenlik aramasına geçtim. Ordan pul istiyordu gitmeden önce orda pul veren otomattan 50 tl ye yurtdışına çıkış pulu aldım. Gittim pulu aldı pasaporta mühür bastı kameradan fotoğraf çekti. Geçtim ordan artık uçağa binmek için hazırdım uçak kapısı A1A oraya gittim baktım ordada arama var ama daha fazla arama yapıyorlar. Elde getirilen her çanta orda açılıyor tek tek aranıyor. Üst baş herşey yoklanıyor. Öncelik kadınlarındı onları öne alıyorlardı. O sırada farklı güvenlikler işlem için pasaportu alıp inceleyip etiket falan yapıştırıyorlardı. Yolculardan çok güvenlik görevlisi vardı. Herşey arandı tarandı kapı açıldı bir otobüse bindik uçağa doğru götürdü. Zamanlamam harikaydı biraz geç gelseydim o kapıdan geçemezdim. Uçağa bindim yavaşça hareket etti ama uçak efsane! içi geniş 9 koltuk sıralı iki koridora sahip baya büyük uçaktı. Ben ilk defa böyle uçak gördüm. Hafif havalandı artık hiçbir güç benim yurtdışına çıkmama engel olamaz. Yanılmıyorsam uçak büyük olduğu için sallantı falan hiç yoktu yada daha önce bindiklerim uçak değil at arabasıydı o derece yani. Yolculuk havada 11 saat sürdü yerde dolanması falan ortalama 13 saati geçti. Uçakta iki kez yemek servisi yapıldı. Yemekler iyiydi ilk yemekte karnıyarık, pilav, salata, tatlı ve içecek çeşitleri. inmeye 2 saat kala yemekte tavuk ızgara salata tatlı içecek.

Uçak inişe geçti saat akşam 7:30 civarı ama houston saati. Camdan bakıyorum sokaklar yollar cetvel ile çizilmiş.. Bi an google eart'en izliyormuşum gibi hissettim. Tekerlekler asfalta değdi artık ilk adım için sadece kapıların açılması gerekiyordu. Aceleye gerek yok sakin bir şekilde herkesin çıkmasını bekledim. Çıktım kapıdan direk havaalanin içine giden koridordan ilerlemeye başladık. İlerledikçe çalışan görevlilerin çoğu siyahiydi ve çoğu baya ama baya baya kiloloydu. Ben bu kiloya sahip insanları sadece ağır yaşamlar belgeselinde görmüştüm. Canlı olarak görmek biraz garip gelmişti. Bagaj levhaları takip ederek ilerledim. Pasaport kontrol yerinde vezneye pasaport ve sarı zarf ile birlikte uzattım. İngilizce bilmediğimi İngilizce olarak söyledim. Güvenliği çağırdı beni ona teslim etti. Pasaportu ve zarfı aldı eliyle salonu işaret edip otur dedi. Oturdum başka birine gitti bir iki dk sonra Erkan diye seslendi, sonuçta amerikalı adam Ercan diyemedi tabi. Gittim pasaportun içine bastığı kaşeyi kurutmak için sallıyordu. bana uzattı el kol işareti ile beni çıkışa yönlendirdi. Gittim çantayı aldım telefondan wifi açtım freeairport şifresiz bağlandım. ubere baktım evin adresi 45$ yazıyordu. Levhaları takip edip araba simgesine doğru çıktım. Bir güvenliğe sadece uber dedim C kapısında bekle dedi. Kapıdan çıktım hemen çıkışta uber araçların geçtiği durak var orda çağırdım hemen geldi. Airbnb'den ev sahibi mesaj atmış ben yoksam anahtar komidinin üstünde alirsin demiş ev sahibi siyahiydi. Şoför siyahi yaşlı bir amca 40 dk sonra eve vardım. Hep filmlerde gördüğüm evler ve yeşil çimler gözlerimin önündeydi. Hangi evin olduğundan emin olmak için numaralara baktım doğru evi buldum kapıyı açtım içeri girdim. Girişte büyük bir salon mutfak ile birlikte 5 6 kapı var her kapı numaraliydi orda farkettim bu evin her odası kiralık olarak veriyormuş. Anlicaniz adam iyi para kazanıyor. Neyse direk yatağa geçip yattım.

Sabah oldu Kadir abiye geldiğimi mail olarak attım. Numarasını verdi sağolsun nerede olduğumu sorunca konum attım. Bana 'hayat sana gülecek herhalde burada' diye mesaj attı ardından resim attı mapten aramızda sadece 7 dakikalık mesafe varmış. Kadir abi bu bölgeye bir iş için uğramış insanın bu kadar şanslı olması bir yerden sonra tuhaf geliyor. Kadir abi işim bitince seni alırım dedi. O süreçte bende bir markete falan uğrayıp bir şeyler alayım dedim. Haritadan market baktım yürüme mesafesinde bir yere doğru yürüyüşe geçtim. Evleri izliyor yollarda çimler falan fistan yürüyorum. İlginçtir hiç beyaz yok sadece siyahiler vardı. Benzinlikte falan sohbet edip gülüyorlar ortam hafif gta5 gibi büyük kasalı arabalar falan. Markete girdim meyve reyonuna uğradım iki gün önce fiyatından dolayı küstüğüm meyveye yöneldim. 16tl olduğu için yemeyi bıraktığım muz burda 0.49 cent'e karşımda duruyordu, o an almak yerine hayatı bir iki dakika sorgulayıp meyve ve sebze reyonunda dolanıp çıktım.

Dışarı çıktım eve vardım yağmur başladı. Kadir abi geldi sokakta hemen arabaya atladım merhabalaştık. Hep youtube'ta gördüğüm kişiyle canlı konuşmak ilginç gelmişti. Ekranda neyse oydu. Kadir abi sohbet için konular açıyor bilgiler veriyor.. ama ben ilginç olarak farklı bir ambianstaydım çünkü bu kadar şanslı olmak insanı bir yerden sonra acaba bu bir rüya mı noktasına getiriyor. Kadir abi konuşurken ben aklımdan bir rüya bu kadar gerçek olmaz diye düşünüyorum. Bir yandan ya uyanırsam?

Kadir abinin iş yerine vardık ordan bana uygun olabilecek bir araç vardı. O aracı kendileri kullanıyordu ama fiyat olarak benim bütçeye yakın olduğu için sağolsun Kadir abi onu bana verdi. Plaka ve bir takım işlemleri falan halledip nasıl götüreceksin diye sordu bana "valla abi ehliyetim var ama trafikte pratiğim yok" dedim. Sağolsun mülayim insan beraber gideriz ordan aldığı bir araç ile geri geliriz dedi. Telefon hattı için yardımcı oldu. Araç sigortası için birine yönlendirdi. Yani kısacası zamanın para olarak tanımlandığı bir kentte hiç bir beklentisi olmadan günün çoğunu benimle ilgilenerek geçirdi. Kadir @semavi abi herşey için tekrar teşekkürler. Şimdilik ssn gelmesini bekliyorum.

3'cü günümü sokakta arabam ile tur atıyorum araba değil canavar maşallah. Chevrolet TrailBlazer ben ona kısaca savaş görmemiş alman tankı diyorum..
    Şanslıyım demiştim zaten.. 2. bölüme geç >

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@kolezyum hayirli olsun, ABD'ye hosgeldiniz, bundan sonraki sureclerde bol sanslar dilerim 🙂

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

118

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |