Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Amerika'da Günlük Yaşamdaki Farklılıklar

• Çoğu eyalette (benim gördüğüm Florida, Michigan, Louisiana) arabaların ön tarafında plaka olmuyor...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@daydreamer takip ediyor musun ama ilkay zaman bunu son videosunda söylemişti ondan dolayı insanlar oraya belli bir karakter sayısına kadar istediği plakayı takabiliyorsun.

• Ben usa olsam ve arabam olsa on plakaya ^35TAM35^ yazmak isterdim kirmizi beyaz 😉

• @daydreamer bu sadece tek plaka veren eyaletler için geçerli
    "Rugged nineteen" deniyor bu eyaletlere. Araba meraklılarının sevdiği 19 eyalet 🙂
    Listesi şu şekilde;

Alabama, Arizona, Arkansas, Delaware, Florida, Georgia, Indiana, Kansas, Kentucky, Louisiana, Michigan, Mississippi, New Mexico. North Carolina, Oklahoma, Pennsylvania, South Carolina, Tennessee, ve West Virginia

• @volkanu Amerika'da Günlük Yaşamdaki Farklılıklar içinde söyledi:

@daydreamer bu sadece tek plaka veren eyaletler için geçerli
    "Rugged nineteen" deniyor bu eyaletlere. Araba meraklılarının sevdiği 19 eyalet 🙂
    Listesi şu şekilde;

Alabama, Arizona, Arkansas, Delaware, Florida, Georgia, Indiana, Kansas, Kentucky, Louisiana, Michigan, Mississippi, New Mexico. North Carolina, Oklahoma, Pennsylvania, South Carolina, Tennessee, ve West Virginia

Doğrudur, ben o kadarını göremedim tabi 🙂

• ⭐⭐

@crazycells Amerika'da Günlük Yaşamdaki Farklılıklar içinde söyledi:

@daydreamer @sadriabi aslinda o imzalarin hicbir anlami yok. Kredi karti guvenligi biraz tiyatro maalesef 🙂 Fakat swipe yerine chip kullanmak daha guvenli, cunku chip her seferinde farkli bir kod uretip bankaya gonderiyor. Fisleri ya da ekranlari Vito Corleone diye imzalayip gonderseniz bile kabul ediyorlar 🙂

Kredi karti bilgilerini websitelerinden ya da magazalardan calmak cok zor degil. Rescator gibi websitelerinde zaten her gun calinan kredi karti bilgileri satin alinabiliyor. Sistem biraz sans uzerine isliyor, o nedenle ABD'deki bankalarin berdeyse hepsinde %0 liability var, eger bir satin alma islemini siz yapmadiysaniz banka hemen parayi size iade edip yeni bir kart gonderiyor. Sans dedigim ise su, misal her ay sizin bilgilerinizin calinma ihtimali %1 diyelim, oran kucuk oldugu icin siz bir sorun hissetmiyorsunuz. Ama sans sizin kapinizi calinca, bunu da banka sizin onceki alisveris aliskanliklariniza veya alisveris yapilan yere gore anlayip sizi ariyor ya da uyariyor. Eger alisverisi siz yapmadiysaniz yine yeni bir kart uretip size gonderiyorlar.

Bunun guvenligini saglamak o kadar cok masrafli bir islem ki, buna zaman ve para harcamak yerine bankalara sadece bilgiler calindiginda bir islem yapmak daha mantikli geliyor. Eger kredi kartlarinizi cok kullaniyorsaniz illaki bankalar tarafindan aranmissinizdir. Ben New York'tayken bir kere o an Florida'da alisveris yapan kisinin ben olup olmadigim soruldu, bir kere de internet sitesinden alisveris yapilmis bankanin gonderdigi emaili 5-10 dk sonra gorunce girip iptal ettim, digerinde de ben hic yapmadigim bir harcamayi hesap ekstresinde farkedip bankaya haber vermistim (gozden kacmasi icin hirsizlar sadece 20 kusur dolarlik islem yapmis), fakat banka zaten durumdan haberdarmis ve parayi geri gondermislerdi.

Bu aralar kredi kartlarinda baslayan bilgi mesaji ozelligini kullanmaya basladim, herhangi bir transcation olunca aninda bilgi mesaji geliyor. Son yillarda hicbir problem yasamadim 🙂

Ben kredi kartimda bilgim dahilinde olmayan islemi 1 hafta sonra farketmistim. 2 hafta geride benzeri bi sahte islem daha vardi. Ikisi icinde bankayi aradim ertesi gun para hesabima gecti. Yeni kartta 2 gun sonra elimdeydi. Bu dedigim olay 7-8 ay once olmustu. Amazonda da benzeri bi durum yasadik bikac islemde toplam $130 dolar bilgimiz dahilinde olmayan islem gerceklesmisti. Amazonu aradik bankaya gerek kalmadan amazon hemen iade etmisti.

• Banned

arkadaşlar Amarilloda arabaları topraa gömüyolaaa gı. 😃 https://www.theroute-66.com/cadillac-ranch.html

• @goodluck BankOfAmerica'da hesap hareketleri icin kurulan mesaj alarmlari var. Cep uygulamasi mesaji veya eposta ile gelebiliyor. Onlarcasi var hepsini kurmaya gerek yok. Ben genelde para cikisi, cek ve kredi karti alisverisini girdim. Alt limit olarak da 1$ verdim. Kendi yaptigim islemler de geliyor. Tek kotu yani banka hesaplar arasi transferleri ve pendingleri genelde gece isleme aliyor. Gece yarisi mesaj geliyor. Ama olsun bir fraud a konu olmaktan iyidir. TR de vakifbank opturmustu beni. 2 ay sonra dilekcelerle filan aldim parayi. Yeni kart gondermediler, ben de iptal ettim hesabi kapattim.

• Sevgili arkadaşlar ABD bankalarda kredi kartlarında internet alışverişleri için sanal kart uygulaması var mı?

• @rüzgar BofA da goremedim.

• ⭐⭐

@rüzgar ben de gormedim ama paypal var yassak degil burda 🙂

@caglaror evet app de gormustum bu fraudlar olduktan sonra ama ah su tembelligim yok mu ama simdi hatirlattim tekrar bakcam

• This post is deleted!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@rüzgar amerikadakiler zaten kart olayını aşmışlar bitcoin paypal çek yani kart onlar için fuzuli ondan neden sistem için o kadar para gömsünler ki

• @ayvalik10 Amerika'da Günlük Yaşamdaki Farklılıklar içinde söyledi:

@rüzgar amerikadakiler zaten kart olayını aşmışlar bitcoin paypal çek yani kart onlar için fuzuli ondan neden sistem için o kadar para gömsünler ki

Eser miktarda da olsa bitcoinim var paypal hesabımda var önceden kullanırdım. Bu kadar güçlü ülkeler için sanal kart gibi basit sistemler için çok ciddi kaynaklar ayrılacağını düşünmüyorum sadece biraz tuhaf geldi. Bu kadar gelişmiş ülkelerde bunlar daha basit olmalı ama anladığım kadarıyla bankacılık sistemi düşündüğümüz kadar gelişmiş değil sanırım buda ilginç... 😕

• @rüzgar Amerika'da Günlük Yaşamdaki Farklılıklar içinde söyledi:

@ayvalik10 Amerika'da Günlük Yaşamdaki Farklılıklar içinde söyledi:

Eser miktarda da olsa bitcoinim var paypal hesabımda var önceden kullanırdım. Bu kadar güçlü ülkeler için sanal kart gibi basit sistemler için çok ciddi kaynaklar ayrılacağını düşünmüyorum sadece biraz tuhaf geldi. Bu kadar gelişmiş ülkelerde bunlar daha basit olmalı ama anladığım kadarıyla bankacılık sistemi düşündüğümüz kadar gelişmiş değil sanırım buda ilginç... 😕

Düşündüğünüzün aksine yukarılarda @crazycells 'in de dediği gibi güvenlik konusu gerçekten masraflı. O yüzden ona harcayacakları masraflar, hataların giderilmesindeki paradan daha fazla. Bankalar konusunda konuşursak Türkiye'de bankaların kar marjları çok yüksek olduğu için ve özellikle de 90'larda çok deli paralar kazandıklarından teknoloji / it alanına yatırım yaptılar. Sanılanın aksine Amerika ve Avrupa'da dahi bu denli teknolojik altyapı kullanılmıyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@rüzgar Amerika'da Günlük Yaşamdaki Farklılıklar içinde söyledi:

Sevgili arkadaşlar ABD bankalarda kredi kartlarında internet alışverişleri için sanal kart uygulaması var mı?

Cok secenek yok maalesef. Citibank'in benim arada sirada kullandigim (Cin'den ya da cok supheli websitelerinden alisveris yaparsam) Virtual Account Numbers diye bir uygulamasi var, ama sorunlu bir uygulama her zaman acilmiyor, cogunlukla teknik bakimda oluyor vs.

Dediginiz sanal kart uygulamasi cok guvenli bir uygulama olmadigi icin (sizin icin degil, banka icin) pek cok banka artik bu hizmeti vermiyor. Yanlis hatirliyor olabilirim ama sanirim Visa da virtual account number hizmeti vermeyecegini aciklamisti, sanirim su an sadece Mastercard boyle bir hizmet veriyor, onun da ne kadar daha surecegi belli degil. Yani sizin anlayacaginiz ilerde cok populer olmayacak bir uygulama olmaya dogru gidiyor. Ben de arkadaslarin onerdigi gibi paypal gibi seceneklere bakmanizi oneririm.

• Bütün cevaplar için teşekkür ederim. 🤠

• @rüzgar Amerika'da Günlük Yaşamdaki Farklılıklar içinde söyledi:

Bu kadar gelişmiş ülkelerde bunlar daha basit olmalı ama anladığım kadarıyla bankacılık sistemi düşündüğümüz kadar gelişmiş değil sanırım buda ilginç... 😕

Kesinlikle dediğinize katılıyorum. Anladığım kadarıyla oldukça güvene dayalı bir sistemleri var.

Geçen ay sanal kartımı kullanarak American Airlines şirketinden bir iç hat uçak bilet almaya çalıştım. Ödeme provizyona düştü ancak, "kredi kartınızdan ödemeyi çekemedik, biletiniz oluşmadı" şeklinde bir mail aldım. Önce kendi bankamı aradım ve bu alışveriş onaylanmış ve tüm haklar karşı tarafa geçmiş artık biz iptal edemeyiz onlar kendi bankalarından veya muhasebe sistemlerinden iptal etmeliler dedi.
    AA'nın istanbul ofisine ulaşıp durumu bildirdim. Yapılan yazışmalar sonucunda bana "bu kişinin kartından para çekmeyeceğiz lütfen ilgili tutardaki blokeyi kaldırın" minvalinde mesaj içeren bir mail attılar ve bunu bankanıza gönderin dediler 😂
    Kim böyle bir yazıyla ödeme iptal eder hayal edemiyorum 🙂
    (tamamen anonim metin, ben de yazmış olabilirim, talebin AA'dan geldiğini gösterir hiç bir unsur yok. İnsan en azından bir antetli kağıda yazar ıslak imza falan atar)

Sonuç olarak beceremediler o ödemeyi iptal etmeyi, ben 24 gün süren provizyon süresi boyunca kartımın bir kısmını kullanamamış oldum..

Biraz uzun anlattım kusuruma bakmayın ama gerçekten çok basit olan ama nasıl olurda halledemezler diye şaşırdığım bir olay..

• Daha başvuru bile yapmadan şu başlıktaki girdileri okuyup okuyup hayallere dalan tek ben değilimdir herhalde 😄

Değerli bilgileriniz için çok teşekkürler. Sonradan gidip, yerleşip, adapte olanların yorumlarını okumak çok önemli bizler için.

• @Passion tek değilsin bende varım ama sonra çıkmayadabilir diyerekten işime geri dönüyorum 😃

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

48

40.8k
Users

4.4k
Topics

425.3k

| | | |