Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Amerika'da Günlük Yaşamdaki Farklılıklar

• @knnrn @FreeWoRLD

Harika listeler, bir sure sonra insan aslinda neyin farkli oldugunu unutmaya basliyor; bu liste icin yogunlasip dusunmek gerekiyor. Ben de birkac madde eklemeye calisayim..
    @mehmett cok dogru bir gozlem, Turkiye'de 'yasli" etiketiyle kenara cekilmis veya itilmis yas grubu hayatla bagini koparmiyor. Okul bolgelerinde, giris ve cikis saatlerinde ellerinde stop sign ile cocuklar icin trafigi kesiyorlar, okula gidiyorlar, gonullu calisiyorlar (orn hastanelerde tedavi goren bebekler yalniz kalmasin diye belli saatlerde gidip "baby holding" yapiyorlar), seyahat ediyorlar ve belki de en onemlilerinden biri de yasadiklari muhite sahip cikiyorlar.

• insanlar yaptiklari islerden gurur duyuyorlar (istisnalar kaideyi bozmaz), emege saygi gosteriliyor; "faturalarinizi odemek ve masaya yemek koyabilmek icin" calisiyorsunuz, gurur ve saygiyi hakediyorsunuz. Kadin -erkek iliskilerinde yapilan is nedeniyle "baska dunyalarin insanlari" ucurumu Turkiye gibi devasa degil.

• insanlarin dinleri, irklari, kilolari, gorunuslerine dair soru ve elestirel yaklasimlar makbul degil; her ne konuda olursa olsun "ayrimcilik" buyuk kabahat veya suc

• arabanizdan inmeden bankacilik islemleri yapabilirsiniz (kahveci veya restoranlardaki gibi drive-through banking services)

• ATM'lerden 100 dolarlik note cekemezsiniz. Genellikle max $20 dolarlik verirler

• Hala cek kullanmanizi gerektirecek durumlarla karsilasabilirsiniz ( ev kiralarken istenen app fee veya deposit, cocugunuzun okuluna yapilacak bir odeme vs)

• Hastaysaniz, isyerinizde veya sosyal bir ortamda, Turkiye'deki gibi ilgi gorup recete onerileri almazsiniz; aksine hastaysaniz cevreye yaymamalisiniz gerekiyorsa evde kalmalisiniz veya dr gorunmeli geregini yapmalisiniz

• Calisirken, "arkadaslar bugun ogle yemegine nereye gidip birkac saat sohbet ediyoruz" demezsiniz. Evden getirdiginiz yemeginizi yer ve derhal isinizin basina donersiniz.

• Istisnai bir sekilde cok cok yakin olmadikca, cat kapi bir tanidiginiza gitmezsiniz, kimse de size boyle bir surpriz yapmaz. Hem hayatin akisi farklidir, gunleriniz haftalariniz daha planlidir hem de digerlerinin "space" lerine ve hayatlarina saygi duyulur

• Misafir davet ettiginizde ben ne getireyim diye gercek anlamda sorulur ve getirilir, evsahibinin herseyi ustlenmesi beklenmez

• Birini arabanizla biryere birakirsaniz (cok yakininiz degilse) size odeme yapmaya calisabilir, en azindan sorar

• DUI(driving under influence) agir suctur, hayatinizi karartabilirsiniz

• Yukarida verilen cep telefonu orneginde oldugu gibi, Turkiye'den farkli olarak "herseyin en yenisini en pahalisini en kalitelisini(!) almaliyim" durtusu daha zayifitr. Calisan hersey kullanilir, yenisine hemen gecilmez, gerekirse tamir edilir

• Hemen her evin garaji Turkiye olculerine gore bir "mini atolye"dir. Esyalar, makineler hemen atilmaz tamir edilir. DIY(do it yourself) hayatin her alanindadir. baskasina yaptiracaksaniz da hatiri sayiir bir miktari gozden cikarmaniz gerekir

• Evinizdeki sigortayi kafaniza gore degistirmek, suradan kablo gecirip hallederim demek gibi luksunuz olamaz zira federal ve yerel "code"lar mevcuttur, uyulmasi gerekir. Yanlis olcude kablo kullanip gecmemesi gereken bir yerden gecirirseniz basiniza buyuk is acabilirsiniz (kaza sonrasi sigorta denetiminden tutun da evde sizden sonra yasayacaklarin sizi dava etmesine kadar)

• Cocuklara, hamile kadinlara ve engellilere toplumda verilen yuksek deger ve gunluk hayatta saglanan kolayliklar

• iki klasik madde: araclar otoparklarda dahi yayalara yol verir ve vergi vermemek/kacirmak buyuk suctur pesinizi olene dek birakmaz (vergiden "kacinmak" baska bir tartisma konusu)

• "silah" sahibi olmak anayasal haktir, edinilmesi bulundurulmasi Turkiye'ye gore daha kolay ve yaygindir. (silah oyuncak veya gosteris araci degildir)

• Gecenlerde Turkiye'den bir video gordum, “sen benim kim oldugumu biliyor musun” adli sahis, aracini cektirmekte olan trafik polisini tartaklayip tokatliyordu; burada o hareket muhtemelen o sahsin hayatindaki son hareketi olur

• "Law Enforcement" Turkiye ile karsilastirildiginda daha kuralci ve serttir

• Yukarida da bahsedildigi gibi, zaman ve hayat farkli ve daha yavas akar (ozellile guney eyaletlerinde), aceleci olmaniz, itiraz etmeniz, akil vermeniz vs. kendi kendinizi negatif enerjiyle doldurmaktan ve muhtemelen isinizi aksatmaktan baska bir ise yaramaz

• Lise ogrencileri junior itibariyle okula kendi arabalari ile gidebilirler (ehliyet yasi 15-16 ile basliyor).

• Lise ogrencilerini goruntuleri, davranislari itibariyle Turkiye olculeriyle "yetiskin" algilanabilir. Lise sonrasi evden ayrilip kendi ayaklari uzerinde durmaya programli olundugundan ve okullardaki egitimde "kendine guven, cok yonluluk, hobiler vs" de onemli oldugundan yetiskin gibi davrandiklari zannedilebilir. Turkiye'de toplumun hala "cocuk" olarak degerlendirdigi yaslar burada farklidir. Bireyler daha fazla "sorumlu"dur.

• Alkol satinalabilme ve bircok eglence mekanina girebilme yasi genellikle en az 21'dir. Cogu mekan giriste(bar,club vs) veya restoranda alkol servis etmeden once kimlik sorar, otuzlarinizda olmaniz kimlik gostermeyeceginiz anlamina gelmez.

• Insanlar, onlar icin belirlenmis is sinirlarinin disina genellikle cikmazlar, ne gorev verildiyse onu yaparlar. Karsinizda yeni gocmen Cuban., Mexican veya Dogu Avrupali yok ise kesinlikle yaratici fikirler farkli cozumler uretilmesini beklemeyin

• Disaridan 'para karsiligi yapilan meslek" olarak algilaniyor olabilir ancak ordu mensuplarina ve gazilere saygi duyulur. Markette, ucakta her an "veteran xx" bizi onurlandirdi anonsu duyabilirsiniz. Orduda hizmet ettigini soyleyen birine hemen "thank you for your service" denildigini gorursunuz. “Taking Chance” filmi bircok eyalette gercektir.

• Hayatin gorunmeyen dev bir makina gibi planlandigini ve bu sistemin hizinin, kurallarinin, toleransinin sizin disinizda belirlendigini hissedebilirsiniz. Kurallara uyuldugu surece sistem aksamaz, rahat edilir, toplum barisi bozulmaz; kurallar disina cikmaya calisan yeni gocmenleri (isi daha hizli yapayim, kisa yoldan su olsun, tezcanlilik yapayim, sark kurnazligi yapayim vs) sistem "ehlilestirir", gerekirse "ogutur".

• Araba kullanirken dikiz aynaniz birden mavi kirmizi isiklara bogulduysa, illa bir anons veya uyari sesi beklemezsiniz; arkanizdaki polis aracidir ve sizden yol istemeye calismiyordur, saga cekmenizi istemektedir. Gecenin bu vaktinde stop sign'da durmaya ne gerek var durtunuze yanit olarak gelmistir.

• Ambulans, itfaiye ve polis araclarina nasil olup da herkes tarafindan yol verildigini ve onlarin ne kadar kolaylikla ilerleyebildigine sasirabilirsiniz. Sag seritte durmus bir polis, ilkyardim vb aracinin yanindaki seritten kimsenin (kural geregi) gecmedigini de gozlemleyebilirsiniz.

• Sokaklarda sahipsiz kopek ve kedi gormezsiniz ancak arka bahcenizde sincap gormeniz normaldir

• Insanlar mensubu olduklari kliselere bagis yaparlar ve bu bagislari vergiden dusebilirler. Ayni durum Goodwill gibi yerlere yapilan esya veya giysi vb bagislari icin de gecerlidir.

• Filmlerde gorulen, insanlarin evlerinde bir cesit "siginak" veya "zor zamanlar icin stok" olusturmalari kurgu degil gercektir. Ozellikle Florida'daki ilk zamanlarimda insanlarin dogal afetlere ne kadar hazirlikli ve planli olduklarini ilk gordugumde epey sasirmistim. Gunler oncesinde walmart publix gibi dev marketlerin raflarinin bosaldigini ve benzinliklerde satacak yakit kalmadigini gordum.

• @hadi Teşekkürler şimdi daha iyi anlıyorum sanırım , umarım bir gün yaşama şansım olur bilmiyorum ne zaman ama işallah diyorum, yaşamak görmek deneyimlemek isterdim açıkçası aklımda bir kaç sey var umarım yapabilirim.

@hadi hala oradamı yaşıyorsunuz ?

• Şuan devlet memuruyum 9 yılım,bekarım GrennC. 4 defadır çıkmıyor hala deniyorum .

• İki defa amerikaya gittim turist vizem hala devam ediyor 10 yıllık vermişlerdi yeşil pasaportumda var onuda geçen yıl aldım 🙂 Kanada vizemde var 5 yıllık verdiler onuda 🙂 pasaportum süresi o kadardı .Ama gidemedim 😕

• Maddi olarak şu 2,3 yıl çok kötü dolar inanılmaz arttı bizim paranın değeri kayboldu gitti 😕 2014 gittiğimde dolar 2200 tl idi ve çok iyiydi gerçekten şimdi o kurları arar oldum .
      -Şuan gitmek istiyorum ama bakıyorum nasıl olacak 2500 thy uçak bileti - kalma yeme içme hiç gitmiyor . Orada çalışmadığın sürece boş tam bir eziyet olur .

• Dil eğitimi almak istedim bir yıl ücretsiz izin alıp hala aklımda neredeyse 3 kat arttı ,şimdi o yaşam maaliyetleri nasıl karşılacaksın hele hele şimdi gidecek oğrenciler nasıl yapacak bilmiyorum 😞

-Sanırım hayal oldu bizim için amerika artık hayvan gibi ( bu tabirimi değiştirmem) çalışıp bir araba alamıyorsun alsanda benzin nasıl koyacaksın yanı başındaki petrole verdiğin para belli .

-Bazen diyorum kendi kendime sağlığım yerindeyken çekip gitmek en güzel bir akrdaşım 4 yıla girdi amerikada dayandı çoçuk orda burada çalıştı dayandı hala grenn cartı yok yada sadece okulla yasal zaten ama bende oylemi yapsam diyorum kendi kendime istifa etmek ve birdadahada donmemek neden olmasın bu kafamı çok kurcalıyor benım.

@Sharm güzel ve değerli bilgiler için teşekkür ederim 🙂

• Eğitimli 45-50 yaş üzeri Abd gidenlerin iş bulma ,çalışma ve akabinde orada kalma durumları hakkında bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

• @redsat2000 Amerika'da Günlük Yaşamdaki Farklılıklar içinde söyledi:

Eğitimli 45-50 yaş üzeri Abd gidenlerin iş bulma ,çalışma ve akabinde orada kalma durumları hakkında bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

46 yasindayim. Bir sene once geldim. Online egitim danismanligi yapiyorum, evden calisiyorum. Buyuk cogunlugu ABD olmak uzere, Avrupa, Avustralya ve NZ'dan musterilerim var. Gelmeden once de ayni alanda faaliyet gosteriyordum ve musterilerim vardi ama Boston'a yerlestikten sonra is hacmim 3 kisilik ailemi gecindirebilecek noktaya kisa surede geldi. ABD'de ikamet ediyor olmanin potansiyel musterilere verdigi bir guven ve rahatlik var.

• This post is deleted!

• Tam olarak kimden duydugumu hatirlamiyorum ancak epey eglendigim su sozu de paylasmak istiyorum: Amerikalilar "acting module installed" doguyorlar. 😀

Amerikalilarin ozellikle toplum icindeki davranis tarzlari (Ortadogu kulturleri tarafindan) acting/rol yapma olarak algilansa da bu farkliligin nedeni daha cok kendine guven, kendini ifade etmede rahatlik ve ozgurluk, toplum baskisi hissetmeden tepki vermede rahatlik gibi noktalarda aranmali.

Insanlarin daha cok goz temasi kurdugunu, toplum icinde tamamen yabancilarla rahatca iletisim baslattigini, soylemek istediklerini acikca ve dolambacsiz ilettiklerini gozlemlemek mumkun. Sanirim beyinlerinde, yetistirilme tarzlarinda, "dolambacli iletisim, birsey soyleyip baska birsey kastetme, hemen yalana basvurma" kurgulari nispeten daha az mevcut.

Toplum hayatinda hep "acaba ne derler" yaklasimi ve surekli olarak "koruma kalkanlari acik" modda yer almanin ne kadar yorucu ve negatif enerji uretici, bireyi sinirlayici ve gelisimsel olarak sakatlayici birsey oldugunu hepimiz yasayip gozlemledik. Istanbul'da sokakta, toplu tasimada, restoranda vs hic tanimadiginiz biri size birsey dediginde beyninizde su olusuyor "kaptan yabanci bir cisim yaklasiyor" 😀Once o mesaj evirilecek cevirilecek acaba ne denilmek istendigi anlasilacak, muhtemelen hakaret edildigi veya negatif birsey olduguna dair kodlanmis olundugundan gerim gerim gerilinecek, bu arada her ihtimale karsi eksi bir suratla tepki verilecek..

Buradaki kulturde oncelikle varsayilan, soylenen seyin sozluk anlami ne ise, o mesajin verildigidir; onkabul de (aksini gosteren fiziksel isaretleri yok ise) pozitif bir mesaj oldugudur. Tepki de ayni pozitiflikle verilir ve bir bakmissiniz ortamda birbirini tanimayan insanlar gulup, sakalasip veya sadece o ani paylasip sonra da hayatlarina devam ediyorlar.

ABD'deki havalimanindaki arac kiralama ofisinin giselerinin onunde biri(ben), ondeki ve uzun maddelerden olusan kira formuna imza atmakta olan digerlerine takilir "read before you sign it, you are about to sell your soul to the devil (imzalamadan once oku, ruhunu seytana satmak uzeresin)" ondeki musterilerden biri yanitlar "I'm getting a gift, I'm gonna play the guitar like hell (bir yetenek kazaniyorum, harika gitar calacagim )". Sonraki on-onbes dakika bu konu etrafindaki sakalasma ve eglence ile gecer, seytanin detayda sakli oldugundan tutun da insanin basina ne geliyorsa bu kucuk yazilardan geldigine kadar sakalar yapilir, hatta gise calisanlari da katilir, kanla imzalar misiniz filan derler gulerek. (konu detayi icin: https://en.wikipedia.org/wiki/Robert_Johnson)

Benzer seyleri son Istanbul seyahatimda denemeye gozlemlemeye calistim 😀insanlarin oncelikle "kufur etmedigimden" emin olmak icin dusunduklerini o nedenle tepki veremediklerini varsayiyorum 🤪

Son soz; bu "acting module" ile dogdugu soylenen insanlar yolda, markette, otobuste birbirlerine gulumseyip selam veriyorlar, size etkisi olumlu ise ilacin placebo olmasinin bile hicbir onemi kalmiyor. Ayrica gulmek bulasicidir ve ne demis atalarimiz, iki kahkaha bir kalem pirzola 😀

• @sharm Mökemmel bir anlatım olmuş. Lakin ahanda esaslı soru bizim ortadoğulu formatlı işletim sistemleri nasıl alışacak oralara 😞
    Teşekkür ederim

• Amerikaya ilk gittiğimde (aslında sadece 1 kez gittim, ama böyle söyleyince havalı oluyor 🙂 ), -hani TR'deki turistik otellerde de genelde Amerika'lı turist olmadığından alışık değiliz- odadan çıkıyorum ilk gün, koridordan geçen bir otel misafiri son derece güler yüzle "Goodmorning" dedi. Benim işletim sistemi -guğdmornin- diye karşılık vermesini iletti ağzıma ama ekrana mavi bir error" görüntüsü geldi ve 2-3 sn gitmedi. Neyse ki şoku 1-2 günde atlattım. Yine de yaşamaya başlarken sanki içimden birisi sürekli "they are acting, they are acting, thay are ... " deyip duracak gibi hissediyorum...

• @hadi 🙂 haha Manhattan'da ki penthouse dairende "blonde" o an yemın ediyorum aklım bir anda gitti , çekmecede duran pasaportu aldım hemen baktım söyle o an 'sweet home alabama' çalışıyor benım radyoda , …:) Ablam kapımı çaldı çay hazır dedi 🙂 kendime geldim. haha

@hadi Aslında dediklerinde haklısın bunu bende düşünüyorum dediğim gibi dolar iyi durumdayken gitmeliydim ama o anda ücretisiz izin alamamıştım şimdi dolar arttı hemde 1 yılda inanılmaz son 6 ayda hemde.

Yapmam gereken yasal olmak oda söyle olur anca - Dil eğitimine gitmekle olur elimde biraz hisse var gelecek için almıştım şuan borsa bitik ama umarım 3.5 aya düzelir hatta yıl sonu istediğim fiyatlar gelirse ciddi ciddi okul parası çıkar 🙂 tek hedef ve imkan bu inanın çünkü yasal olmayan hiç bir yola girmem asla ve asla hemde yaşanmaz oyle. Dil eğitimiyle gidip 1 yıl deneyimlemek gerek başka çare yok , bir yandada çalışmak gerekiyor iş konusunu sorun etmıyorum bir şekilde 8 -10 dolara bulunur bir şeyler yarın günlü iş diğer saatler okul olsa sanırım denemek zorundayım bunu oyle hissediyorum işimden istifa etmeden bunu yapabilirim …

Umarım o cesareti bulurum kendimde ki korkmam gereken hiç bir şey yok yanı neden yapamıyorum anlamıyorum 😕 kırmam gerekiyor bunları .

İyi dileklerin için çok teşekkür ederim ; Youtube bir hanım vardı oda avustralyadan usa taşındılar amerikayı daha çok seviyorlar karşılaştırma yaptı gecen youtube'da , .

Ama sen dünyanın her yerinde yaşarsın bana oyle geliyor bir dahaki yer Amerika olmasın @hadi 🙂 umarım karşılaşırız Abi.

You'll regret in life, not for the things you have done but the things you have NOT done"

@Sharm dostum Medium yazmalısın ben sana diyorum senı okumak çok iyi ve keyifli gerçekten 🙂
    Kültür farklılıkları yaşam şekilleri bende o durumdayım ama daha rahat olmak isterdim bazen rahat oluyorum yanı ilk lafı ben atıp konuşmayı seviyorum insanlarla kim olursa olsun ama farklı tepkilerle karşılaşmaktan korkuyorum artık kaptan yabanci bir cisim yaklasiyor" 😀 bendede karşıdakindede var o yüzden susuyorum bir şey sorar yada isterse elimden ne gelirse yaparım , geçen yolda bir amca aldım arabaya baktım otobüs bekliyor bende o yöne gidiyorum atla amcam dedim beraber gittik 🙂 Ben Tarsus da yaşıyorum bu arada Mersinin bir ilçesi 🙂

Hayat çok garip çok değişti 34 yaşındayım bu değişimi gördüm 😕

🙂 gülelim sadece gerisi boş

Selamlar.

• İlk sayfada @FreeWoRLD 'ün ve diğer arkadaşların paylaştığı bilgiler üstüne @Sharm sizin yorumlarınız süper oldu. Böyle subjektif yorumlar yakın zamanda oraya taşınacak benim için çok iyi geliyor. Hiç böyle ifade edildiğini duymamıştım ama süper benzetmeymiş 'acting module installed'. Okuduğum lisede Türki cumhuriyetlerden ve komşu ülkelerden öğrenciler de vardı. Özellikle Kazakların da aynı bu şekilde olduğunu görünce çok şaşırmıştım. El ayak sürekli oynar, garip sesler ile betimlemeler pekiştirilir ve hep güler yüzle iletişim kurarlar. Kazaklar aslında Rusların etkisinde kalan bir millet niye böyle bir benzerlik var şuan çok kurcalamayacağım aslında 🙂
    @Sharm, Günlük hayattan kesitler sunduğunu ifade ettiğiniz “Taking Chance” film örneği çok iyi oldu. Lütfen buna benzer başka örnekler aklınıza gelirse paylaşın.

Bu arada ortaya bir soru sormak isterim. Avrupa'da polislerin çok nazik olduğu ve insanlarla iletişim kurmaya çalıştıkları söyleniyor. Ben çok uzun süre kalmadığım için tecrübem yok. Fakat Amerikan filmlerinde polis sürekli kaba kuvvet gösteren, sert mizaçlı, elini kolunu sallayamayacağın, ters bir hareket yaparsan hemen kelepçeyi yiyebileceğin birisi olarak gösteriliyor. Geçenlerde Amerika'da yaşayan birisinden de bu tarz bir yorum duymuştum. Bu ne derece doğru? Ben Türkiye'de bile polislerin halktan kopuk bir şekilde kaba saba hareketlerine dayanamıyorum orada böyle bir şey başıma gelse kesin mevzu çıkar gibime geliyor. Amerikan filmlerinde bu tarz sahnelerde hep gerilirim zaten.

• @newcomer Mevzu çıkar derken ne demek , ben olsam bulunduğum ülkenın neresi olursa olsun kurallarına uyarım , Emin ol yaşamış birisi olarak söylüyorum mevzu hiç çıkacak duruma gelmez inan bana ve sanırım son yaptığın mevzu olur, Bizim burada polis tokatlarsın hatta kavga edersin hatta vurursun , hakaret edersin ana avrat söversin ama orada bunların 1000/1 bile yapamazssın Şuan liselisin zamanla anlarsın.

• @freeworld hangi eyalette yaşamıştın?Maryland Baltimore Delaware iş yaşam konusunda tercih olabilir mi? teşekkürler yanıtlayabilirsen..

• ⭐⭐⭐

@korcanmir Gayet yaşanabilir güzel eyaletler. Forumun eyaletler kısmında daha ayrıntılı bilgileri bulabilirsin.

• @serkanist tesekkur ederim 😀 umarim paylasimlarim kucuk de olsa pozitif bir katki sagliyordur..

• @newcomer
    "Taking Chance" ile ilgili yanlis bir yonlendirme olmasin; film, aktif gorevde hayatini kaybetmis bir US askerinin "evine donus" yolculugunu ve karsilasilan siradan insanlarin tepkilerini resmediyor. Siyasi cekismeler, emperyalizm, savasin uyduruk sebepleri vs bir yana, askere, gaziye ve hayatini kaybetmis askerlere gosterilen sayginin filmdeki gibi gercek oldugunu gozlemledigimi paylasmak istemistim.

Polis veya "law enforcement" davranis tarzina gelince de; gordugum en nazik ve egitimli polisler Canada'da idi, Kuzey Avrupayi da ekleyebilirim.
    US'teki polisin cok nazik oldugunu soyleyemem ancak kesinlikle saygililar, bahsettiginiz gibi "halktan kopuk kaba saba hareketler" kufretme vs ender gorursunuz (elbet istisnalari vardir ve yasanilan bolgenin yuksek suc oranina gore ibre negatife kayabilir).

Forumda paylasildigi uzere, Turkiye'den kesinlikle farkli olan konu da polisin saygili ama emredici bir tonla hitap etmesi, siz soylenenleri yapmazsaniz emirlerin tekrari ve sizden beklenenler olacaktir. Sizden beklenenin ne oldugunu internetten polise ait sayfalardan vs ogrenebilirsiniz (Not-1). Ornegin elinizi kolunuzu sallamamaniz, ani hareketler yapmamaniz, ellerinizi gorunur halde tutmaniz, bir cisme dogru uzanmamaniz sizden beklenenler olabilir. Turkiye'deki polis ile karsilasmayi kullanarak nasil davranmaniz gerektigini anlatmak oldukca guc ancak soyle bir ornek versem belki anlasilabilir; jandarma tarafindan durduruldunuz ilgili komutan size saygili ama emredici sekilde ehliyet soruyor. Bu noktada nasil "mevzu cikarma" egiliminde olunmayacaksa US polisi karsisinda da benzer durum soz konusu.

Ek detay, polislere, silahli veya silah ceken birini durdurmak icin verilen egitim "yaralamak" yonunde degil. Polis, ilgili silah cekme hareketinin hem kendi hayatina hem de cevredeki sivillere getirecegi tehlikeyi o anda durdurmak icin egitiliyor. Bu da karsisindakini aninda etkisiz hale getirip silahin kesinlikle kullanilamayacak duruma gelmesini gerektiriyor ki vucudun kutle merkezine atis ile sonuclaniyor. Silahli birinin polis mudahalesi sirasinda cevredeki bir sivile zarar vermesi polisin de kabahati olarak degerlendiriliyor. Sonuc olarak, US'te, polisin "silah cektiginden suphelendigi" sahis olmak istemezsiniz. O nedenle "mevzu cikarmaz" sakin sakin oturup soyleneni yaparsiniz. Bir hak ihlalini vs ortaya koymak isterseniz de bunu sozel olarak yaparsiniz. Artik polislerde "body cam" var ve hersey kaydediliyor, sizin de aracinizda muhtemelen bir dash-cam olur en azindan sesi kaydeder, cok ihtiyac olursa bu kayitlar kullanilir.

Not-1: Bizler Turkiye'de genelde bir bedende/beyinde tum meslekleri tasidigimizdan (doktor, nukleer fizikci, cevre planlamaci, ekonomist vs) yeri geldiginde polis olmayi da en iyi biz biliriz ve mudahale ederiz. ABD'deki su anlayisi icimize sindirmemiz gerekir "bir isin, gorev ve sorumluluklarinin tanimli olmasi, gerceklestirilmesinin kurallara dayanmasi, aksi davranislarinin karsiliginin bulunmasi ve denetim altinda olmasi".

Yukaridaki mantik cercevesinde egitim almis ve gorevini yerine getirmeye calisan birinin "gorevini yapmasina" izin vermemiz gerekiyor. Elbette bu izin verme, yasal haklar cercevesinde gerceklesmeli.

Bir polis, gecerli bir nedenle bir arac durdurdugunda, egitimi ve gorevi geregi yapmasi gerekenleri otomatik olarak yapmaya basliyor. Bir soru sordugunda cevap almasi gerekiyor ki gorev listesindeki sonraki adima gecebilsin. Bunu da saygili bir sekilde "emir" vererek yapmak durumunda. Polisin karsisindaki kisi de konuyu sulandirmadan, garip davranislar sergilemeden soylenenleri yapmak durumunda.

Sizin de sahit olabileceginiz gibi, polisin verdigi emri (ellerini direksiyonda tut, arabadan in, duz cizgi uzerinde yuru, ehliyetini goster vs) yerine getirmezseniz polis sizinle muhabbete girmez, emri daha sert tekrarlar, yine dogru tepki vermezseniz direktife uymama durumunda yapilacak olan ve gorev listesinde/egitiminde ona verilmis bir sonraki harekete gecer. Bu bir sonraki hareket size arabadan in emri olabilir, sizin davranisiniza gore kelepcelemek veya silah cekmek olabilir vs.

Bunca detaya giriyorum zira bizler bir gorevlinin gorevini yapmasi ve buna saygi gosterme konusunda farkli bir kulturden geliyoruz. Kendi hayatimizda da kurallara, gorev geregi uyulmasi gerekenlere pek onem vermedigimizden, karsimizdaki gorevlinin kurallari onemsemesini yeterince algilayamiyoruz. Bu nedenlerle ABD'de postacinin, postanedeki memurun, DMV'deki memurun, UPS veya FedEx gorevlisinin, polisin davranislarini "isi yokusa surmek" olarak algilayabiliyoruz. Onceki paylasimlarimda belirttigim gibi, aslinda onlar kurulu duzenin ve islerinin kurallarina uyuyorlar ve kurallarii takip ettikleri surece sorun cikmayip herkesin iyiliginin saglanacagini biliyorlar.

• Silahlanma serbes oldugu icin mesela yanimizda bi tabanca var ve polia durdurdu o zaman direk supheli tehlikeli pozisyona mi dusmus oluyoruz tavrimiz nasil olmalidir ? Direk yanimda silah var diyerek belirtilmelimidir

• @metert
    Aracta silah bulundurmak veya "concealed (sakli)" sekilde silah tasimak icin ozel izin almaniz gerekiyor. Silah tasimak, uzerinizde veya erisebileceginiz yakinlikta silah bulundurmak demek (evde silah bulundurmaktan farkli).

Polis sizi durdurdugunda zaten elleriniz direksiyonda olacak ve hareket etmeyeceginiz icin, ya ehliyeti gosterirken ilgili silah tasima lisansinizi da gostereceksiniz ya da durumdan polisi haberdar edeceksiniz.Ani hareketler yapmadiginiz ve soylenenlere uydugunuz surece sorun cikmayacaktir. Bu arada, ornegin Texas'ta, lisansiniz olsa dahi silahinizla kilise, hastane, okul vb yerlere girmeniz yasaktir.

• ⭐⭐

Amerikalı yengemiz kayınvalide ye dondurma yermisin diye sormamıs diye evde kıyamet kopacaktı kaç sene gecti hala söylüyor 😂😂😂

Benzer Başlıklar

• 32
  • 17
  • 14
  • 26
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

74

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |