Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

CEAC Status Check / Visa Status Check

Departman of State'e bağlı, Consular Electronic Application Center'ı dünyadaki bütün amerikan konsolosluklarında işlem gören göçmen (IV) ve göçmen olmayan (NIV) vizelerin durumlarını kontrol etmek amaçlı kullandığı sistem olarak açıklayabiliriz.

bu sistem, işleme giren göçmen ya da göçmen olmayan bir başvurunun güncel durumunu / hangi işlem statüsünde olduğunu başvuru sahibine güncel olarak sunmak amaçlı kurulmuştur.

CEAC Status Check

CEAC sisteminde herhangi bir göçmen ya da göçmen olmayan başvurunun kontrolünü sağlamak için sistemin resmi sitesinden hangi alanda başvuru yapılmışsa o kısım seçilerek bilgiler girilir.

📣 çeşitlilik vizelerinde (DV - Green Card) CEAC verileri her yıl 1 ocak'ta aktif olur.

📣 çeşitlilik vizerinde CEAC kontrolü için dosya numarasını girerken ortadaki sıfırlar -0- yazılmaz >>> örn: 2021EU000001938 = 2021EU1938

göçmen vizelerde

04c5e7bb-3f5c-4a53-b6ac-a621c5c7797f-image.png

göçmen olmayan vizelerde

bea8e725-f22e-4871-afab-3f157ff03146-image.png

peki bir vize başvurusu CEAC sisteminde hangi statülerde görünür?

• at NVC

➡ bu statu, vize başvurunuzun alındığını ve dosyanızın National Visa Center'da (NVC) olduğunu belirtir. bu statu DV başvuru sahiplerde bazen at KCC olarak da görünebilir.

• in TRANSIT

➡ bu statu, vize başvurunuza ait mülakatınızın ayarlandığını ve dosyanızın NVC'den konsolosluğa transfer edildiğini belirtir.

• READY

➡ bu statu, konsolosluğun dosyanızı kabul ettiğini ve mülakat için hazır olduğunu belirtir.

• Administrative Processing (AP)

➡ bu statu, başvurunuzun idare işleme kaldığını ve idari işlem sürecinizin başladığını belirtir.

• ISSUED

➡ bu statu, vize başvurunuzun olumlu sonuçlandığını ve vizenizin basıldığını ifade eder.

• REFUSED

➡ bu statu, vize başvurunuzun reddedildiğini ve olumsuz sonuçlandığını ifade eder.

ÖNEMLİ BİLGİ

travel state, 5 mayıs 2020'de CEAC statülerinin sistemde görüntülenmesi ile alakalı bir güncelleme yayınladı.

bu güncellemeye istinaden;

Visas: CEAC Case Status Change
    Last Updated: March 5, 2020

On March 3, 2020, the Department of State made an update to the Consular Electronic Application Center (CEAC) website, our online portal for visa applicants. A visa applicant whose case previously displayed as being in “Administrative Processing” on his or her case status page now displays as being “refused.”

There has been no change in such applicants’ actual cases. This is an administrative change to more accurately communicate case status to applicants.

Visa applicants whose case status on CEAC had previously displayed as “Administrative Processing” had been refused under section 221(g) of the U.S. Immigration and Nationality Act (INA).

Although some refusals under INA section 221(g) can be overturned, the change in the CEAC correctly reflects that the applicant’s visa application has been refused. That status may change if the applicant can demonstrate to a consular officer he or she is eligible for a visa or if information comes to the attention of the consular officer from other sources that resolve any outstanding issues relating to the applicant’s eligibility for the visa.

The applicant should refer to the instructions the consular officer gave at the end of the visa interview and to travel.state.gov/visas for more information about his or her case.

https://travel.state.gov/content/travel/en/News/visas-news/visas-ceac-case-status-change.html

ilgili güncellemede aktarılan bilgiye istinaden;

➡ vize başvurunuzdan / mülakatınızdan hemen sonra CEAC statünüz olumlu olsa da dosyanin durumu "red / refused" olarak görünebilir. eskiden daha sık kullanilan "idari işlem AP" statüsü artık coğunlukla "red / refused" olarak görünüyor, fakat vize basildiktan sonra statu degisip "issued" dönüşür.

bu sebeple, mülakatınız sonrası CEAC statünüzü kontrol ederken "refused" ibaresi ile karşılaşırsanız telaş yapmayın, statünüz güncellenecektir.

bu bilgiler ışığında statünüz sistemde aşağıdaki sıralama ile görülecektir;

at NVC ➡ in Transit ➡ Ready ➡ Refused ➡ AP ➡ Issued

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@gucarslan elinize saglik sayin @gucarslan

• @gucarslan Detaylı bilgilendirme için teşekkür ederim, emeğinize sağlık.

• Ready durumunda olanlar " in Transit " olmayı bekleyecekler. Dananın kuyruğu burada kopuyor 🙂 .

Paylaşım için teşekkürler 🙂 .

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Atmosfer aslında "Ready" olanlar değil, "at NVC" olanlar "in Transit" olmayı bekleyecek 🙂
    bütün olay tam da burada bitiyor..

kısaca sıralama;

at NVC ➡ in Transit ➡ Ready ➡ Refused ➡ AP ➡ Issued

• @gucarslan ok . Netleştirme için teşekkürler

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   Programmer Programmer 
  • Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   gucarslan gucarslan 

• merhabalar,
    Belirtilen adresten bilgileri girerek kontrol ettiğimde benim ve eşimin B1/B2 vize başvurusu için No Status yazıyor. Ekran görüntüsünü de ekliyorum. Korona mevzusundan mı böyle? yoksa başımıza daha güzel bir iş mi aldık acaba? ne dersiniz? visa-.png

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@materialist başınıza bir iş almadınız.
    ilgili başvurunuz henüz konsolosluk tarafından işleme alınmamış ve bu yüzden de ceac sistemine bir bilgi günellenmesi olmamış.

gördüğüm kadarıyla şubat ayı'nda yapılmış bir başvuru.
    peki mülakatınız sonrası herhangi bir mail aldınız mı başvurunuzla alakalı?

• Mülakatı Eylül 2023 e mecburen aldım. sonradan kendileri Eylül 2022 ye çektiler. daha da boşluk yok öne çekemiyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@materialist mülakat yapmadan önce statünüz zaten bu statüde görünür.
    öncesinde bir değişiklik olmasını beklemeyin.

• tamamdır süper teşekkürler. Acayip sayıda olumsuz yorum okudum dinledim. en ufak şeyden tırsar olduk.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@materialist, içinde söyledi: CEAC Status Check / Visa Status Check (NIV & IV)

Mülakatı Eylül 2023 e mecburen aldım. sonradan kendileri Eylül 2022 ye çektiler. daha da boşluk yok öne çekemiyorum.

Mulakattan sonra kontrol etmelisiniz. B/F/J gibi gocmen olmayan vizelerde dosya transferi olmadigindan ancak mulakat sonrasi statunuzde degisikligi gorebilirsiniz 👍
    Simdiden bol sanslar.

• Herkese merhabalar, EB2 kategorisinde Nisan 2021'den beri interview bekliyorum. Seyahat planlamasi yapmaya calisiyorum ve CEAC statuleriyle ilgili bir sorum olucak:

1. Interview maili "At NVC" den "In Transit" e donunce mi geliyor? Yoksa "In Transit" den "Ready" statusune donunce mi geliyor?
    2. Bir case ay sonuna, diyelim ki 29 temmuz'da konsoloslukta olmasi icin gonderiliyorsa kac gun onceden postaya veriliyor? Baska bir deyisle, bir dosya yaklasik kac gun "In transit" suresinde oluyor?

Simdiden tesekkur ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@IsmailAbi merhaba,

1- mülakat mailiniz "at NVC" > "in Transit" statüsüne geçtiği an gelir.
    2- ortalama 1 ay önceden gönderiliyor ama bu süre kısalabilir de.

• @gucarslan Tesekkurler.

• merhabalar, 21 temmuzda girdiğimiz vize görüşmesinde pasaportlarımız bize iade edilmiş ve bir ap kağıdı verilmişti. 22 temmuzda pasaportlarımızı mail ile istemişlerdi. durumumuz 28 temmuza kadar refused göründükten sonra ready olarak değişti. 1 ağustosta durum yeniden ready olarak güncellendi. telegramda sayın gucarslan olumsuz bi durumda olmadığımızı ve bir süre sonra sırayla AP ve Issued olarak değişeceğini belirtmişti. acaba bu durum ne kadar devam edecek, ve neden ready'ye tekrar döndüğü konusunda hiç bi fikrimiz yok, acaba sebep nedir ve issued a dönmemiz ne kadar sürebilir? teşekkürler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Ege35 AP süreciniz bitti, bunun dışında yaşayacağınız bir sorun yok.
    durumunuzla ilgili [email protected] adresine mail atıp durumunu sorabilirsiniz, bir sorun olsa zaten bilgi verirlerdi.

statünüzün Ready olarak güncellenmesi çok normal çünkü; AP süreci sonrası case statüsü başa sarar ve tekrardan Ready ➡ Refused ➡ AP ➡ Issued olarak güncellenir.
    (bazen siz bu statüleri göremezsiniz, çünkü hızlı değişir)

dediğim gibi mail atıp sorabilirsiniz ama bence gerek kalmayacak.

• @gucarslan teşekkürler, biraz daha bekleyip gelişme olmazsa yazacağım

• @Ege35 Merhabalar hocam yorumlarınızı okudum da, nedir son bir gelişme var mı acaba?

• @rashcarter durumumuz issued a dondu, ve girisimisi 3 gun once chicago dan yaptik. Uzun yol ve oncelikli isler sebebiyle henuz foruma giris yapabildim ancak cevaplayabildim

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

86

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |