Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Selamlar herkese Amerika'da uygulama yapımcısı bir firmaya mobil uygulama fikiri satmak istiyorum gerekli ön görüşmeleri whatsapptan translate kullanarak yaptım. Merak ettiğim kısım fikiri nasıl koruyabilirim çünkü planladığım mobil uygulamanın bir de web sürümü olacak alan adını da üstüme almak istiyorum. Cevaplarınıza göre bir sunum hazırlayacağım. Firmaya sadece uygulamanın hizmet vereceği sektörü anlattım detay vermedim. Amerika'da geliştirici ya da yazılımcı olarak çalışan kardeşlerimden cevap bekliyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@SooLong, içinde söyledi: Amerika menşeili bir firmaya uygulama fikiri satmak

Selamlar herkese Amerika'da uygulama yapımcısı bir firmaya mobil uygulama fikiri satmak istiyorum gerekli ön görüşmeleri whatsapptan translate kullanarak yaptım. Merak ettiğim kısım fikiri nasıl koruyabilirim çünkü planladığım mobil uygulamanın bir de web sürümü olacak alan adını da üstüme almak istiyorum. Cevaplarınıza göre bir sunum hazırlayacağım. Firmaya sadece uygulamanın hizmet vereceği sektörü anlattım detay vermedim. Amerika'da geliştirici ya da yazılımcı olarak çalışan kardeşlerimden cevap bekliyorum.

bol sanslar sayin @SooLong , ben IT alaninda cok bilgiye sahip degilim ama genel olarak fikirler ne patentlenebiliyor, ne de telif hakkina sahip olabiliyor. Sadece ortaya koydugunuz urunleri bu sekilde koruyabilirsiniz. Eger fikrinizi kodlara doktuyseniz bunu uygulama haline getirip o satirlari telif hakkiyla koruma ihtimaliniz var; ama sizin dediginiz fikir asamasinda korumaniz cok zor.

Yani misal 25-30 yil once birileri cikip "benim bir fikrim var, herkesin cebinde tasiyabilecegi kablosuz, mobil bir telefon fikri" deyip bu fikri patentleyip, ondan sonra bu fikri hayata geciren Nokia, Samsung ve Apple gibi cep telefonu ureten sirketlere benim fikrimi caldi diyemiyorsunuz... Urunu kim ortaya cikarip, fikri hayata gecirirse ve daha da onemlisi ilk kimin patent basvurusu onaylanirsa 15-20 yilligina patente sahip oluyor.

Belki sizin sorunuzun tam cevabi olmadi; ama en azindan belki bir perspektif kazandirir diye yine yazayim dedim. Bol sanslar.

• Çok teşekkür ederim.

Benzer Başlıklar

• 2
  • 2
  • 7
  • 13
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

94

40.2k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |