Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• DV2023 Greencard Çekiliş Başvuruları https://dvprogram.state.gov/ adresindeki resmi siteden 6 Ekim 2021 ile 9 Kasım 2021 tarihleri arasında yapılabilir. Web sitesinden kaynaklı herhangi bir sorun yaşamamak için son günlere bırakmadan başvuru yapmanızı tavsiye ederiz.

alt metni

Çekilişe başvuru koşullarını görmek için tıklayın:

İçeriği Göster

Başvurunuzu, https://dvprogram.state.gov/ adresinden ulaşacağınız form ile yapabilirsiniz. Başvuru ile ilgili sorularınızı bu konuda sorabilirsiniz.

Başvuru formunda sorulan sorular ve açıklamaları şöyledir:

1. Name (isim)
    isminizi pasaportunuzdaki (ya da diğer resmi belgelerdeki) gibi yazmalısınız.

• last/family name: soyisim
    • first name: isim
    • middle name: ortanca isim

2. Gender (cinsiyet)

• male: erkek
    • female: kadın

3. Birth date (doğum tarihi)

• day (gün)
    • month (ay)
    • year (yıl)

4. City where you were born (doğum yeri)

• Buraya nüfus cüzdanınızdaki doğum yeri hanesinde yazan yeri yazmalısınız. Eğer nüfus cüzdanınızda 'Merkez' yazıyorsa, ilin ismini de yazabilirsiniz.

5. Country where you were born (doğduğunuz ülke)

• Buraya vatandaşı olduğunuz ya da yaşadığınız ülkeyi değil, doğduğunuz ülkeyi yazmalısınız. Eğer doğum yeriniz şu an başka bir ülkeye aitse, günümüzdeki ülkenin ismini yazabilirsiniz.

6. Country of eligibility for the DV program (çekilişe uygunluk ülkesi)

• Eğer çekilişe katılmaya uygun bir ülkede doğduysanız, bu kısımdaki soruya evet diyebilirsiniz. Eğer doğduğunuz yer çekilişe katılmaya uygun olmayan bir ülke ise, eşinizin doğum yerini ya da anne ve babanızın (eğer ikisi de o ülkede doğmadıysa ve siz doğduğunuzda geçici olarak o ülkede bulunuyorlarsa) doğum yerini de uygunluk ülkesi olarak yazabilirsiniz. Bu aşama ile ilgili sorun yaşıyorsanız sorularınızı bu konuda sorabilirsiniz.

7. Passport (pasaport bilgileri)

• last/family name (soyisim)
    • first name (isim)
    • middle name (ortanca isim)
    • Passport Number (Pasaport numarası)
    • Country of Issuance (Pasaportu veren ülke)
    • Expiration Date (Pasaport’un son geçerlilik tarihi)

8. Entrant photograph(s) (başvuran fotoğrafları)

• Başvuru sahibi ve başvuruya eklenen herkes için güncel bir fotoğraf eklemeniz gerekiyor. Fotoğraf ayrıntıları ve evde nasıl fotoğrafı çekeceğinizi öğrenmek için şu konuyu ve konudaki video'yu inceleyebilirsiniz.

9. Mailing address (posta adresi)

• In care of - (eğer postayı sizin dışınızda biri alacaksa)
      Address Line 1 - (adres 1. satır)
      Address Line 2 - (adres 2. satır)
      City/Town - (ilçe)
      District/Country/Province/State - (il)
      Postal Code/Zip Code - (posta kodu)
      Country - (ülke)

• Not: Türkiye ve ABD farklı idari yönetim sistemleri kullanmaktadır, o nedenle "province" kısmına adresinizdeki "şehri", "town" kısmına adresinizdeki "ilçeyi/semti" yazmanız bir soruna neden olmaz. Zaten farklı bir kullanımda adreste bilgi kaybı yaşamış olursunuz.

10. Country where you live today (şu an yaşadığınız ülke)

11. Phone number (optional) (telefon numarası - yazmanız isteğe bağlı)

12. Email address (e-mail adresi)

• Bu kısma önümüzdeki yıl da erişiminizin olacağı bir e-mail adresi yazın.

13. Highest level of education you have achieved, as of today (bugün itibariyle erişmiş olduğunuz en yüksek eğitim seviyesi)

(1) Primary school only - ilkokul
    (2) Some high school, no diploma - lise terk ya da hala lise öğrencisi
    (3) High school diploma - lise diploması
    (4) Vocational school - yüksekokul diploması
    (5) Some university courses - üniversite terk ya da üniversite öğrencisi
    (6) University degree - üniversite diploması
    (7) Some graduate-level courses - yüksek lisans terk ya da yüksek lisans öğrencisi
    (8) Master’s degree - yüksek lisans derecesi
    (9) Some doctoral level courses - doktora terk ya da doktora öğrencisi
    (10) Doctorate - doktora derecesi

14. Current marital status (şu anki medeni durumunuz)
    (1) Unmarried - bekar
    (2) married and my spouse is NOT a U.S. citizen or U.S. Lawful Permanent Resident (LPR) - evli ve eşiniz Green Card sahibi yahut ABD vatandaşı degil
    (3) married and my spouse IS a U.S. citizen or U.S. LPR - evli ve eşiniz Green Card sahibi ya da ABD vatandaşı
    (4) divorced - yasal olarak boşanmış
    (5) widowed - dul
    (6) legally separated - yasal olarak ayrı yaşıyor

Eğer yasal olarak evliyseniz eşinizi de başvuruya eklemelisiniz. Eğer eşiniz Green Card sahibi ya da ABD vatandaşı ise başvuruya eklemenize gerek yoktur.

15. Number of children (çocuk sayısı)

• Hayatta olan, 21 yaş altı ve bekar olan bütün çocuklarınızı başvuruya eklemelisiniz. Çocuklarınız üvey, evlat edinilmiş ya da velayeti eski eşinizde olsa dahi, ayrıca ABD'ye sizinle gelmeyecek olsalar bile çocuklarınızı başvuruya eklemelisiniz. Fakat, ABD vatandaşı olan ya da Green Card sahibi olan çocuklarınızı başvuruya eklemenize gerek yoktur.

Geçen yıllara ait örnek bir başvuru sayfası:

İçeriği Göster

2. Kısım - Eş Bilgileri

Eş Bilgileri formunda sorulan soruları ve türkçelerini görmek için tıklayın:

İçeriği Göster

3. Kısım - Çocuk Bilgileri

Çocuk Bilgileri formunda sorulan soruları ve türkçelerini görmek için tıklayın:

İçeriği Göster

Başvuru sonucu onayı!

Başvurunuz sonucunda başvurunuzun alındığını söyleyen sayfayı görmediyseniz, başvurunuz yapılmamış demektir. Lütfen aşağıda bulunan sayfayı gördüğünüze emin olun ve 8 Mayıs'ta çekiliş sonucunu kontrol etmek için sayfada bulunan "confirmation number"ı kaydetmeyi unutmayın.

İçeriği Göster

Herkese Bol Şanslar!

• ⭐⭐⭐⭐⭐

DV2023 Green Card çekilişine katılan tüm forum üyelerine bol şanslar!

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Tekrardan hatırlatmakta yarar görüyorum, dvlottery olan resmi site geçen yıl itibariyle dvprogram olarak değişti. Dolayısıyla resmi başvuru sitesi: https://dvprogram.state.gov/

• ⭐⭐

Çok teşekkürler..

• Şimdiden herkese bol şans.

• Allahım sen bizleri 8 mayıs akşamı valiz siparişi vermeyi nasip eyle Ya Rabbim amin 🤲
    Emeği geçen herkese çok teşekkürler.

• Merhaba birkaç sorum olacaktı.

Bu sene 4. başvurumu yapacağım. Bu yıl ön lisanstan(2 yıllık üni) mezun oldum. Geçen 3 başvurum süresince öğrenci olduğum için eğitim durumu kısmını "some university courses" olarak işaretlemiştim. Bu yıl ise "vocational school" olarak mı işaretlemem gerekiyor? Ayrıca Teknik Lise mezunuyum.

Adres kısmını tam hatırlamıyorum ama daire numarasını nasıl belirtmemiz gerekiyordu? NO 24/1 şeklinde mi NO 24 DAIRE 1 şeklinde mi?

Geçen başvurularda cep telefon numaramı eklemiştim ama bu yıl numaramı değiştirdiğim için başvuruya eklemeyi düşünmüyorum. Bir problem olur mu?

Şimdiden teşekkür ederim. Ayrıca herkese de bol şans dilerim.

• ⭐⭐⭐

@dogukan12, içinde söyledi: Ücretsiz DV2023 Green Card Çekiliş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Merhaba birkaç sorum olacaktı.

Bu sene 4. başvurumu yapacağım. Bu yıl ön lisanstan(2 yıllık üni) mezun oldum. Geçen 3 başvurum süresince öğrenci olduğum için eğitim durumu kısmını "some university courses" olarak işaretlemiştim. Bu yıl ise "vocational school" olarak mı işaretlemem gerekiyor? Ayrıca Teknik Lise mezunuyum.

Adres kısmını tam hatırlamıyorum ama daire numarasını nasıl belirtmemiz gerekiyordu? NO 24/1 şeklinde mi NO 24 DAIRE 1 şeklinde mi?

Geçen başvurularda cep telefon numaramı eklemiştim ama bu yıl numaramı değiştirdiğim için başvuruya eklemeyi düşünmüyorum. Bir problem olur mu?

Şimdiden teşekkür ederim. Ayrıca herkese de bol şans dilerim.

1 - vocational school
    2- Yukarıdaki örnekte NO 13 olarak verilmiş. O şekilde yapabilirsin
    3 - Telefon numarası şart değil. Sana kalmış.

• Merhaba bir kaç sorum olacaktı.

Bu sene 5. başvurumu yapacağım. Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Eski Adıyla Endüstri Meslek Lisesi) mezunuyum, ve hali hazırsa üniversite öğrencisiyim. Geçtiğimiz senelerde " High school diploma" seçeneğini işaretliyordum ancak emin değildim. Doğru seçenek "Vocational School" olarak mı geçiyor acaba? Ayrıca üniversiteyi Avrupa da okuyorum nüfusu tahmin edileceği üzere Türkiye'ye nazaran oldukça düşük ve başvuru adresime orada ki adresimi yazıyorum, bu bana bir avantaj sağlar mı?

Adres kısmında ise yaşadığım sitenin ''kapı no,hangi blok olduğunu,katı ve daire no'' gibi bilgilerini eksiksik dolduruyorum, bundan dolayı bir problem olur mu yoksa sadece NO 109/6 şeklinde mi belirtmeliyim?

Teşekkür eder, tüm katılmcılara bol şans dilerim.

• Selamlar;

Evliyim fakat tek kişi olarak başvuru yapmak istiyorum. Eşimin pasaportu şu an için yok. Eğer çekilişte kazanırsam önce ben gideyim sonra ailemi aldırırım düşüncesindeyim. Bekar olarak başvuru yaparsam doğru bilgi vermemiş olacağım. Bu durumda nasıl başvuru yapmamı önerirsiniz?

• Merhaba arkadaşlar, ben 26 yaşındayım bu sene ilk kez DV-2023'e başvuracağım, bundan yıllar önce (2004'de) ailem green card kazanmış ve Amerika'da 6 ay kalmışlar, daha sonra tekrar Türkiye'ye dönmüşler ve bir daha hiç Amerika'ya gitmemişler. Ancak Amerika'da kaldıkları süreçte bana ve kendilerine security number çıkarmışlar. Şimdi benim merak ettiğimde bu security number bir işe yarar mı? Yeniden green card'a mı başvurmam gerekiyor? Veya bu konuları nereye danışabilirim, Amerikan Konsolosluğunu arasam ilgilenirler mi?

Şimdiden teşekkürler, hepinize iyi günler ve green card sürecinde bol şanslar.

• ⭐⭐⭐

Detaylı paylaşım için tekrardan teşekkürler, gönülden isteyip de gidebilecek herkese bol şanslar🙏🏻

• Ne zaman açılacak bu site?

• Bu ileti silindi!

• Merhaba sizce fotoğrafım greencard başvurusu için uygun mudur? Omuzlarımdan, fotoğraf netliğinden ve saçlarımın kulaklarımın üstünü biraz kapatmış olmasından endişeleniyorum.

Fotoğraf özellikleri: 600x600 Genişlik: 600 Yükseklik: 600 Yatay çözünürlük: 300dpi Dikey çözünürlük: 300 dpi Bit Derinliği: 24 ve boyutu 168 KB

Fotoğraf linki: https://www.hizliresim.com/t46oz2m

• Arkadaşlar merhaba, başvuru için fotoğrafımı kontrol ediyordum, fotoğraf kriterlerinden biri tam olarak sınırda çıktı. Yani fotoğrafı kontrol ettiğim bir sitede kırmızı alan içerisinde gözleriniz olmalı yazıyordu, kırmızı alanın en altı tam olarak gözlerimin bittiği yer (gözümün beyaz yerinin), kırmızı yerden çıktığımda ise göz torbalarım falan var 😃 kabul edilir mi bilemedim, gözüm kırmızı alanda ama ay yok göz torbalarına kadar olmalıydı derler mi, şu anda da fotoğrafı çektirdiğim ilde değilim, fotoğrafçıya erişimim yok gibi

• Bir sorum olsa,
    basvuruyu yapicak kisi ben olarak benden istenen esime ait bilgileri doldurmam esnasinda yine esime ait yukleyecegim fotograf benden istenilen ozeliklerdemi olmalidir yoksa yakin zamana ait bir vesikalik fotograf yuklenmesinde bir sakinca varmidir?
    Tskler..

• @omerkose, içinde söyledi: Ücretsiz DV2023 Green Card Çekiliş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Selamlar;

Evliyim fakat tek kişi olarak başvuru yapmak istiyorum. Eşimin pasaportu şu an için yok. Eğer çekilişte kazanırsam önce ben gideyim sonra ailemi aldırırım düşüncesindeyim. Bekar olarak başvuru yaparsam doğru bilgi vermemiş olacağım. Bu durumda nasıl başvuru yapmamı önerirsiniz?

merhaba, eşiniz ayrıca başvuru yapmayacaksa pasaportu olmasına gerek yok fakat siz başvuru yaparken evli olduğunuzu belirtmeli ve eşiniz için istenen tüm bilgileri eksiksiz girmeli, fotoğrafını eklemelisiniz. Aksi halde yanlış / eksik bilgi verdiğiniz için kazansanız dahi mülakatlarda red alma ihtimaliniz oldukça yüksek olur.

• Bu kadar emeğe sonsuz teşekkürler 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Pandispanya SAKIN ama SAKIN bu resimle başvuru yapma diğer kişiler gibi hatalı rsim vermiş fotoğrafçı bu resim BİOMETRİK yani oynanmış hali sen fotoğrafçıdan makineden bilgisayara geçerken HAM yani oynanmamış halini mail ister misin vesikalık halini sakın ayarlamaya kalkma olmaz

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

103

39.8k
Kullanıcı

5.7k
Konu

418.2k

| | | |