Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Ücretsiz DV2023 Green Card Çekiliş Başvurusu Nasıl Yapılır?

• @Yeşilkart-Forum, içinde söyledi: Ücretsiz DV2023 Green Card Çekiliş Başvurusu Nasıl Yapılır?

DV2023 Greencard Çekiliş Başvuruları https://dvprogram.state.gov/ adresindeki resmi siteden 6 Ekim 2021 ile 9 Kasım 2021 tarihleri arasında yapılabilir. Web sitesinden kaynaklı herhangi bir sorun yaşamamak için son günlere bırakmadan başvuru yapmanızı tavsiye ederiz.

alt metni

Çekilişe başvuru koşullarını görmek için tıklayın:

İçeriği Göster

Başvurunuzu, https://dvprogram.state.gov/ adresinden ulaşacağınız form ile yapabilirsiniz. Başvuru ile ilgili sorularınızı bu konuda sorabilirsiniz.

Başvuru formunda sorulan sorular ve açıklamaları şöyledir:

1. Name (isim)
    isminizi pasaportunuzdaki (ya da diğer resmi belgelerdeki) gibi yazmalısınız.

• last/family name: soyisim
    • first name: isim
    • middle name: ortanca isim

2. Gender (cinsiyet)

• male: erkek
    • female: kadın

3. Birth date (doğum tarihi)

• day (gün)
    • month (ay)
    • year (yıl)

4. City where you were born (doğum yeri)

• Buraya nüfus cüzdanınızdaki doğum yeri hanesinde yazan yeri yazmalısınız. Eğer nüfus cüzdanınızda 'Merkez' yazıyorsa, ilin ismini de yazabilirsiniz.

5. Country where you were born (doğduğunuz ülke)

• Buraya vatandaşı olduğunuz ya da yaşadığınız ülkeyi değil, doğduğunuz ülkeyi yazmalısınız. Eğer doğum yeriniz şu an başka bir ülkeye aitse, günümüzdeki ülkenin ismini yazabilirsiniz.

6. Country of eligibility for the DV program (çekilişe uygunluk ülkesi)

• Eğer çekilişe katılmaya uygun bir ülkede doğduysanız, bu kısımdaki soruya evet diyebilirsiniz. Eğer doğduğunuz yer çekilişe katılmaya uygun olmayan bir ülke ise, eşinizin doğum yerini ya da anne ve babanızın (eğer ikisi de o ülkede doğmadıysa ve siz doğduğunuzda geçici olarak o ülkede bulunuyorlarsa) doğum yerini de uygunluk ülkesi olarak yazabilirsiniz. Bu aşama ile ilgili sorun yaşıyorsanız sorularınızı bu konuda sorabilirsiniz.

7. Passport (pasaport bilgileri)

• last/family name (soyisim)
    • first name (isim)
    • middle name (ortanca isim)
    • Passport Number (Pasaport numarası)
    • Country of Issuance (Pasaportu veren ülke)
    • Expiration Date (Pasaport’un son geçerlilik tarihi)

8. Entrant photograph(s) (başvuran fotoğrafları)

• Başvuru sahibi ve başvuruya eklenen herkes için güncel bir fotoğraf eklemeniz gerekiyor. Fotoğraf ayrıntıları ve evde nasıl fotoğrafı çekeceğinizi öğrenmek için şu konuyu ve konudaki video'yu inceleyebilirsiniz.

9. Mailing address (posta adresi)

• In care of - (eğer postayı sizin dışınızda biri alacaksa)
      Address Line 1 - (adres 1. satır)
      Address Line 2 - (adres 2. satır)
      City/Town - (ilçe)
      District/Country/Province/State - (il)
      Postal Code/Zip Code - (posta kodu)
      Country - (ülke)

• Not: Türkiye ve ABD farklı idari yönetim sistemleri kullanmaktadır, o nedenle "province" kısmına adresinizdeki "şehri", "town" kısmına adresinizdeki "ilçeyi/semti" yazmanız bir soruna neden olmaz. Zaten farklı bir kullanımda adreste bilgi kaybı yaşamış olursunuz.

10. Country where you live today (şu an yaşadığınız ülke)

11. Phone number (optional) (telefon numarası - yazmanız isteğe bağlı)

12. Email address (e-mail adresi)

• Bu kısma önümüzdeki yıl da erişiminizin olacağı bir e-mail adresi yazın.

13. Highest level of education you have achieved, as of today (bugün itibariyle erişmiş olduğunuz en yüksek eğitim seviyesi)

(1) Primary school only - ilkokul
    (2) Some high school, no diploma - lise terk ya da hala lise öğrencisi
    (3) High school diploma - lise diploması
    (4) Vocational school - yüksekokul diploması
    (5) Some university courses - üniversite terk ya da üniversite öğrencisi
    (6) University degree - üniversite diploması
    (7) Some graduate-level courses - yüksek lisans terk ya da yüksek lisans öğrencisi
    (8) Master’s degree - yüksek lisans derecesi
    (9) Some doctoral level courses - doktora terk ya da doktora öğrencisi
    (10) Doctorate - doktora derecesi

14. Current marital status (şu anki medeni durumunuz)
    (1) Unmarried - bekar
    (2) married and my spouse is NOT a U.S. citizen or U.S. Lawful Permanent Resident (LPR) - evli ve eşiniz Green Card sahibi yahut ABD vatandaşı degil
    (3) married and my spouse IS a U.S. citizen or U.S. LPR - evli ve eşiniz Green Card sahibi ya da ABD vatandaşı
    (4) divorced - yasal olarak boşanmış
    (5) widowed - dul
    (6) legally separated - yasal olarak ayrı yaşıyor

Eğer yasal olarak evliyseniz eşinizi de başvuruya eklemelisiniz. Eğer eşiniz Green Card sahibi ya da ABD vatandaşı ise başvuruya eklemenize gerek yoktur.

15. Number of children (çocuk sayısı)

• Hayatta olan, 21 yaş altı ve bekar olan bütün çocuklarınızı başvuruya eklemelisiniz. Çocuklarınız üvey, evlat edinilmiş ya da velayeti eski eşinizde olsa dahi, ayrıca ABD'ye sizinle gelmeyecek olsalar bile çocuklarınızı başvuruya eklemelisiniz. Fakat, ABD vatandaşı olan ya da Green Card sahibi olan çocuklarınızı başvuruya eklemenize gerek yoktur.

Geçen yıllara ait örnek bir başvuru sayfası:

İçeriği Göster

2. Kısım - Eş Bilgileri

Eş Bilgileri formunda sorulan soruları ve türkçelerini görmek için tıklayın:

İçeriği Göster

3. Kısım - Çocuk Bilgileri

Çocuk Bilgileri formunda sorulan soruları ve türkçelerini görmek için tıklayın:

İçeriği Göster

Başvuru sonucu onayı!

Başvurunuz sonucunda başvurunuzun alındığını söyleyen sayfayı görmediyseniz, başvurunuz yapılmamış demektir. Lütfen aşağıda bulunan sayfayı gördüğünüze emin olun ve 8 Mayıs'ta çekiliş sonucunu kontrol etmek için sayfada bulunan "confirmation number"ı kaydetmeyi unutmayın.

İçeriği Göster

Herkese Bol Şanslar!
    merhaba;
    yanlışlık ve acele ile mailing adres kısmında sokak ismi yazacağıma mail adresi yazmışım bu da elenme sebebi mi ?

• Merhaba başvuruyu yaparken 15. kısıma sadece 21 yaş altı çocukların sayısını mı girmeliyiz. 21 yaşın üzerindeki çocukların sayısını girmemize gerek yok sanırım. @crazycells

• @crazycells başvuru yaparken 2 kere çok beklediğim için ikisinde de site çöktü bir daha başvuru yapıp Success yazısını hızlı yaparak en sonunda gördüm, önceki site çökmeleri olumsuzluk doğurmaz öyle değil mi ?

• @serhatokcu_, içinde söyledi: Ücretsiz DV2023 Green Card Çekiliş Başvurusu Nasıl Yapılır?

@crazycells başvuru yaparken 2 kere çok beklediğim için ikisinde de site çöktü bir daha başvuru yapıp Success yazısını hızlı yaparak en sonunda gördüm, önceki site çökmeleri olumsuzluk doğurmaz öyle değil mi ?

success yazısını görmediğiniz sürece başvuru tamamlanmamış olduğu için sorun olmaz..

• Merhaba,pasaportu yeni çıkaracağım ve maksimum bir hafta içinde gelir diye tahmin ediyorum. Bu yeni pasaportla başvuru yapabilir miyim?Yoksa başvuru öncesine ait bir pasaport mu olmalıydı

• @hayallerabd teşekkür ederim 🙂

• @nmrt006 yeni pasaport ile basvuru yapabilirsiniz. Onemli olan basvuru sirasinda kullanilan pasaportun gecerli olmasi.

• Merhaba, babam da çekilişe başvurmak istiyor, biz üç kardeşiz fakat çekiliş formunda açıklama kısmında 21 yaş altı çocuklarınızı yazın diyor. Bir ablam 27 yaşında diğeri de tam 21 yaşında. Onları da yazmak zorunda mıyız?

• Herkese öncelikle merhaba. Bulgaristan pasaportu ile başvuru yapmak istiyorum çifte vatandaşlığımdan dolayı. İsmim Samet baba ismi Nevzat Soyad Ahmed. Bulgaristanda Samet Nevzat Ahmed olarak geçiyor Pasaport bilgilerim. Nevzat ikinci isim (middle) olarak mı geçiyor acaba daha önce böyle bir durumla karşılaşan ya da bilgi sahibi olan var mı ? Pasaportta Given name kısmında Samet Nevzat Surname'de ise Ahmed yazıyor. Başvurum Samet Ahmed'mi olmalı Samet Nevzat Ahmed'mi ? Yardımcı olabilecek bilgi sahibi arkadaşlar varsa aramızda çok memnun olurum. Herkese bol şans...

• @Kerim Hayır. Yazmamanız gerek zaten

• @crazycells, içinde söyledi: Ücretsiz DV2023 Green Card Çekiliş Başvurusu Nasıl Yapılır?

@Ahmet-Tanrıverdi, içinde söyledi: Ücretsiz DV2023 Green Card Çekiliş Başvurusu Nasıl Yapılır?

@crazycells Öncelikle cevap için teşekkürler doğum tarihi e devletten nüfus kayıt örneği sorgulama kısmından sorguladım orada nüfus kayıt olarak mahalleye kadar gidiyor fakat doğum yeri yazan kısım sadece il yazıyor belki ben doğduğum zaman doğduğum il büyükşehir değildi şuan büyükşehir o yüzden olabilir o zaman benim sadece il mi yazmam doğru olur yoksa eskiden merkez olan şuan ilçe olan yerin adını mı kusura bakmayın detay bir soru sordum eğer bilmiyorsanız veya cevap vermek istemezseniz de teşekkürler

bu durumda il ismini yazabilirsiniz 👍

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür etmek istiyorum,

Benim de yukarıdaki konu ile ilgili bir sorum olacak.
    Doğum yerinizi resmi evraklarda nasıl geçiyorsa öyle yazın demişsiniz.

Ancak 1.sayfada başvuru örneklerinde gördüğüm kadarıyla Doğum yeri bölümünde şöyle bir ibare var

(Enter birth city only. Dont enter district / country/ province / state)

Benimle eşimin doğum yeri il olarak gözüküyor ancak Çocuğun doğum yeri e-devletten de kontrol ettim Şişli olarak gözüküyor, ISTANBUL mu yazmalıyım SISLI mi bilemedim. Bu konu hakkında bilgisi olan yardımcı olabilir mi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Pandispanya, içinde söyledi: Ücretsiz DV2023 Green Card Çekiliş Başvurusu Nasıl Yapılır?

@crazycells, içinde söyledi: Ücretsiz DV2023 Green Card Çekiliş Başvurusu Nasıl Yapılır?

@Pandispanya, içinde söyledi: Ücretsiz DV2023 Green Card Çekiliş Başvurusu Nasıl Yapılır?

@crazycells evet bende

Su siteden yeniden duzenleyin isterseniz:

Yuzunuzu bu kadar yaklastirmayin fotografi editlerken.

Bir kişi bana biyometrik çekilen fotoğraflarda düzenleme yapıldığı için kesinlikle kabul edilmez kullanmayın bu fotoğrafı demişti. Orjinal fotoğrafımda yine yüzüm yakın tekrar çekinip buraya atsam bakabilir misiniz?

uygundur.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@kugutex, içinde söyledi: Ücretsiz DV2023 Green Card Çekiliş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hadi hayırlısı. Bilgilendirmeyi paylaşan arkadaştan allah razı olsun ellerine sağlık.

Dv23 yazdığına göre yani bu sonuçlar mayıs gibi ama eğer çıkarsa mülakat ve vize 2023 te ancak olacak demek oluyor dimi. Yani ABD te gitmeniz için daha 2 senemiz var. 2022 de mülakat söz konusu değil dimi.

evet, ilk iletide takvim var...

alt metni

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@samec16, içinde söyledi: Ücretsiz DV2023 Green Card Çekiliş Başvurusu Nasıl Yapılır?

merhaba;
    yanlışlık ve acele ile mailing adres kısmında sokak ismi yazacağıma mail adresi yazmışım bu da elenme sebebi mi ?

posta adresine yerine e-posta adresi yazmissiniz yani?

problem olmaz, eger secilirseniz bu bilgiyi duzeltebilirsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@camokka20, içinde söyledi: Ücretsiz DV2023 Green Card Çekiliş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Merhaba başvuruyu yaparken 15. kısıma sadece 21 yaş altı çocukların sayısını mı girmeliyiz. 21 yaşın üzerindeki çocukların sayısını girmemize gerek yok sanırım. @crazycells

hayir gerek yok. Zaten 21 yasinda veya ustunde olan cocuklari basvuruya ekleyemiyorsunuz... form hata veriyor... o nedenle yanlis isaretleme ihtimaliniz pek yok...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@nmrt006, içinde söyledi: Ücretsiz DV2023 Green Card Çekiliş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Merhaba,pasaportu yeni çıkaracağım ve maksimum bir hafta içinde gelir diye tahmin ediyorum. Bu yeni pasaportla başvuru yapabilir miyim?Yoksa başvuru öncesine ait bir pasaport mu olmalıydı

basvuru sirasinda gecerli olmasi yeterli, ne zaman cikartildigi onemli degil...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@SametOzkan, içinde söyledi: Ücretsiz DV2023 Green Card Çekiliş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Herkese öncelikle merhaba. Bulgaristan pasaportu ile başvuru yapmak istiyorum çifte vatandaşlığımdan dolayı. İsmim Samet baba ismi Nevzat Soyad Ahmed. Bulgaristanda Samet Nevzat Ahmed olarak geçiyor Pasaport bilgilerim. Nevzat ikinci isim (middle) olarak mı geçiyor acaba daha önce böyle bir durumla karşılaşan ya da bilgi sahibi olan var mı ? Pasaportta Given name kısmında Samet Nevzat Surname'de ise Ahmed yazıyor. Başvurum Samet Ahmed'mi olmalı Samet Nevzat Ahmed'mi ? Yardımcı olabilecek bilgi sahibi arkadaşlar varsa aramızda çok memnun olurum. Herkese bol şans...

Pasaportta yazdigi icin, pasaport bilgilerinin soruldugu bolumde Nevzat'i "middle name" olarak yazin.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@hasann, içinde söyledi: Ücretsiz DV2023 Green Card Çekiliş Başvurusu Nasıl Yapılır?

@crazycells, içinde söyledi: Ücretsiz DV2023 Green Card Çekiliş Başvurusu Nasıl Yapılır?

@Ahmet-Tanrıverdi, içinde söyledi: Ücretsiz DV2023 Green Card Çekiliş Başvurusu Nasıl Yapılır?

@crazycells Öncelikle cevap için teşekkürler doğum tarihi e devletten nüfus kayıt örneği sorgulama kısmından sorguladım orada nüfus kayıt olarak mahalleye kadar gidiyor fakat doğum yeri yazan kısım sadece il yazıyor belki ben doğduğum zaman doğduğum il büyükşehir değildi şuan büyükşehir o yüzden olabilir o zaman benim sadece il mi yazmam doğru olur yoksa eskiden merkez olan şuan ilçe olan yerin adını mı kusura bakmayın detay bir soru sordum eğer bilmiyorsanız veya cevap vermek istemezseniz de teşekkürler

bu durumda il ismini yazabilirsiniz 👍

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür etmek istiyorum,

Benim de yukarıdaki konu ile ilgili bir sorum olacak.
    Doğum yerinizi resmi evraklarda nasıl geçiyorsa öyle yazın demişsiniz.

Ancak 1.sayfada başvuru örneklerinde gördüğüm kadarıyla Doğum yeri bölümünde şöyle bir ibare var

(Enter birth city only. Dont enter district / country/ province / state)

Benimle eşimin doğum yeri il olarak gözüküyor ancak Çocuğun doğum yeri e-devletten de kontrol ettim Şişli olarak gözüküyor, ISTANBUL mu yazmalıyım SISLI mi bilemedim. Bu konu hakkında bilgisi olan yardımcı olabilir mi?

sisli olarak yazin.

• Banned

Katılacak tüm arkadaşlara bol şanslar dilerim. Dv2021 kazananıyım ve şu an NYC’den size şans diliyorum. Çok garip bir duygu, hala nasıl kazandım ve buraya geldim anlamıyorum. 🙂

Edit: Başta @crazycells olmak üzere, yardım etmeye çalışan kim varsa tekrar teşekkür ederim. Sayenizde aracılara para vermeye gerek kalmadı.

• @Orhan-Cabarov Allah yolunu bahtını açık etsin 👍
    Darısı bizlerin başına inşallah 🤲

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

76

40.6k
Users

4.4k
Topics

423.4k

| | | |