Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Vergi bildirim tarihini ertelemek için yapılması gerekenler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@yapay-zeka Vergi bildirim tarihini ertelemek icin yapilmasi gerekenler içinde söyledi:

peki vergi bildirmini muhasabeci aracılığıyla yapılırmı yapılırsa muhasebeciler ne kadar para alıyor bilginiz varmı

Evet, muhasebecilerle de yapabilirsiniz. Ne kadar para aldiklarini bilmiyorum maalesef.

• @yapay-zeka @crazycells biz muhasebe aracılığı ile yaptık New york Longisland ta 150$ para ödedik...

• Merhabalar,
    Ilk giris : 04.11.2017.
    Daha US'e yerlesmedik.
    Adres olarak arkadasimin NY daki adresini kullaniyoruz. Vergi beyani isini nasil yapmamiz gerekiyor. Anladigim kadari ile eyaletlere gore beyan ediliyor.
    1 ) Vergi beyani icin @knnrn bahsettigi https://www.creditkarma.com/tax kullanabiliriz degil mi? ( Fakat icinde resmen kayboldum 🙂 ).
    2 ) US disinda oldugumu creditkarma da bir yerlerde belirtmek gerekecek degil mi?
    3) Benim vergi yukumlulugum basladi degil mi? ve ne kadar paranin alti vergilendirilmiyor.
    4) vergi bildirimi yapmazsak ne olur?
    5) Baska tavsiyeleriniz ve neler yapmam gerekiyor?
    bilgilendirmeler icin tskler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@wahap Vergi bildirim tarihini ertelemek icin yapilmasi gerekenler içinde söyledi:

Merhabalar,
    Ilk giris : 04.11.2017.
    Daha US'e yerlesmedik.
    Adres olarak arkadasimin NY daki adresini kullaniyoruz. Vergi beyani isini nasil yapmamiz gerekiyor. Anladigim kadari ile eyaletlere gore beyan ediliyor.
    1 ) Vergi beyani icin @knnrn bahsettigi https://www.creditkarma.com/tax kullanabiliriz degil mi? ( Fakat icinde resmen kayboldum 🙂 ).
    2 ) US disinda oldugumu creditkarma da bir yerlerde belirtmek gerekecek degil mi?
    3) Benim vergi yukumlulugum basladi degil mi? ve ne kadar paranin alti vergilendirilmiyor.
    4) vergi bildirimi yapmazsak ne olur?
    5) Baska tavsiyeleriniz ve neler yapmam gerekiyor?
    bilgilendirmeler icin tskler

1. ABD disinda oldugunuz icin sadece IRS'e yapmaniz yeterli, herhangi bir eyalette yasamadiginiz icin eyalet vergi bildirimi yapmaniza gerek yok.
    2. Maalesef o siteyi kullanmadigim icin bilmiyorum ama belirtiyor olmaniz lazim (genelde alisilmisin disina cikarsaniz bu tur formlar hata verebiliyor, o nedenle kagit form doldurup da gondermeyi deneyebilirsiniz)
    3. evet, basladi. Yurtdisindaki yillik kazanciniz $102,100 'in altindaysa vergi odemiyorsunuz. Su sayfada ayrintilari bulabilirsiniz.
    4. Eger vergi odemesi gerekmiyorsa, vergi bildirimi yapilmamasi da bir sorun yaratmaz. Fakat kayitlara gecmesi icin yapmanizi tavsiye ederim, en azindan ben olsaydim yapardim diyeyim 🙂
    5. Su siteyi inceleyebilirsiniz: https://www.irs.gov/individuals/international-taxpayers/taxpayers-living-abroad
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@wahap ABD'deki geliri beyan etmek için CreditKarma kullanabilirsiniz. ABD dışındaki geliri beyan edemiyorsunuz maalesef. Vergi beyanını Ocak-Nisan 2019 tarihleri arasında yapacaksınız. Bu yıl için bence bir şey yapmanıza gerek yok. Sadece giriş yapmışsınız, herhangi bir gelir elde etmemişsiniz. Türkiye'de çok büyük geliriniz yoksa bir şey yapmaya gerek yok.

• @crazycells ABD'de kaç çeşit vergi ödüyoruz? Benim gördüğüm kadarıyla

1. Income Tax; yani gelir vergisi
    2. Federal Tax
    3. State Tax
    4. Sales Tax; yani satış vergisi
    5. VAT; yani katma değer vergisi

Mesela; satış işinden para kazanan biri (Deleware eyaletinde) satış vergisi ödemiyorken, o satıştan elde ettiği geliri mi ödüyor sadece?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@entelman Vergi bildirim tarihini ertelemek icin yapilmasi gerekenler içinde söyledi:

@crazycells ABD'de kaç çeşit vergi ödüyoruz? Benim gördüğüm kadarıyla

1. Income Tax; yani gelir vergisi
    2. Federal Tax
    3. State Tax
    4. Sales Tax; yani satış vergisi
    5. VAT; yani katma değer vergisi

Mesela; satış işinden para kazanan biri (Deleware eyaletinde) satış vergisi ödemiyorken, o satıştan elde ettiği geliri mi ödüyor sadece?

Zaten Federal ve State Tax, Gelir vergisi oluyor sayin @entelman , gelirinizden federal hukumete ve eyalet hukumetine vergi veriyorsunuz. Ayrica bazi sehirlerde ekstra vergi de veriyorsunuz. Mesela New York eyaletinin icindeki New York sehri ve Yonkers sehri icin de ayrica vergi oduyorsunuz.

Dolayisiyla income tax'i (federal / state/ city) diye 3'e ayirabilirsiniz...

Yani dediklerinizi soyle tekrar yazabilirsiniz:

• Income tax (Gelir vergisi)

Federal, state ve local vergiler...

Federal vergi, kazandiginiz orana gore %10 ile %40 arasinda degisebilir, eyalet ve sehir vergileri bu orandan cok daha kucuk...

Ayrica uzerinize bir mulk miras kaldiginda, bir gayrimenkul satisindan kazanacaginiz gelir veya size biri tarafindan verilecek bir hediye para (gift tax) da vergilendirilir.

• Property tax (Emlak ve Varlik vergisi)

Emlak ve varliginiz genelde sehir ya da eyalet tarafindan vergilendirilir. Bu vergiyi yillik olarak ya da aylik mortgage odemenize eklenerek odeyebilirsiniz. Ev disinda sahip oldugunuz otomobil, bot, karavan ya da ucaklar da bu vergiye tabidir.

• Goods and Services taxes (VAT)

Bu kategoriyi katma deger vergisi gibi dusunebilirsiniz. Bahsettiginiz satis vergisi eyalet ve sehir vergileri dahilindedir.

Ayrica bir urunun miktarina gore kesilen excise tax (tuketim vergisi) de bu kategoridedir. Misal satin aldiginiz her galon benzine bir miktar vergi odersiniz, bu vergi miktari benzinin satis fiyatindan bagimsizdir.

Sin taxes (gunah vergileri 🙂) sigara ve alkolden alinan vergiler...

Kullanici vergileri (user tax), ozellikle ucak biletleri, kiralik arabalar, ucretli yollar, otel odalari gibi durumlarda odenilen vergiler...

• @knnrn Ben 2004 yılından bu yana green kartlıyım. ABD'de hiç gelir elde etmedim, vergi formu doldurmadım ve herhangi bir beyanda da bulunmadım.
    Bir şey yapmam gerekiyor mu? TR'de de sadece emekli maaşım var.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@murat-taskin Vergi bildirim tarihini ertelemek icin yapilmasi gerekenler içinde söyledi:

@knnrn Ben 2004 yılından bu yana green kartlıyım. ABD'de hiç gelir elde etmedim, vergi formu doldurmadım ve herhangi bir beyanda da bulunmadım.

Gelirinizi gosteren belgeleri temin etmeniz yarariniza olur, en azindan neden vergi bildirimi yapmadiginizi sorarlarsa belgelerle durumunuzu gosterebilirsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@murat-taskin Vergi bildirim tarihini ertelemek icin yapilmasi gerekenler içinde söyledi:

@knnrn Ben 2004 yılından bu yana green kartlıyım. ABD'de hiç gelir elde etmedim, vergi formu doldurmadım ve herhangi bir beyanda da bulunmadım.

Gelir nerede olursa olsun beyan etmek gerekiyor. Yıllık 10 bin doların altındaysa geliriniz, beyan etmek şart değil. ABD dışındaki gelir yıllık 100 bin dolar civarının üstündeyse vergiye tabi olabilir. Türkiye'de vergisi ödenen gelir için ABD'de ayrıca vergi alınmaz.

• @crazycells ABD'ye 26.12.2018'de giriş yaptım ve henüz çalışmıyorum. Gelir elde etmedim yani. Gene de boş beyanname türü bir şey vermem gerekiyor mu?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@entelman Vergi bildirim tarihini ertelemek icin yapilmasi gerekenler içinde söyledi:

@crazycells ABD'ye 26.12.2018'de giriş yaptım ve henüz çalışmıyorum. Gelir elde etmedim yani. Gene de boş beyanname türü bir şey vermem gerekiyor mu?

Bence yılın son birkaç günü için gerek yok.

• @knnrn @crazycells Hrblock sitesi üzerinden birkaç günlük için de olsa 0$ gelirli vergi beyanında bulundum ama meblağ düşük olduğu için e-file yapmama izin vermedi. Bilgisayarıma kaydettiğim pdf dosyasını print edip, IRS Austin'e mi postalamam gerekiyor? Tam anlamadım bu kısmını.

• Merhaba Kolay gelsin,
    vergi beyanı ile ilgili bilgileri okudum,açıkçası tam anlamadım,ayrıca verdiğiniz bilgiler içinde teşekkür ederim.
    Benim sormak istediğim,2018 talihsisi olarak 2 defa giriş çıkış yaptım,ailece.Green card sahiplerinin vergi yükümlülüğü hakkında,irs 1040 ve 2555 formunu şimdiden benim doldurmam gerekiyormu?
    Gelirim yıllık barajı aşmıyor.Ayrıca şu an daha abd ye taşınmış değiliz.
    Bu form larla ilgilide link bulamadım eğer doldurmam gerekiyorsa,hangi formu doldurmalıyım?
    bir yazıdada eğer abd de yaşamıyorsanız kesinlikle doldurmayın diyor.diğer başka bir yazıda da doldurmak zorundasınız deniyor.
    Şimdiden teşekkür ederim

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@knnrn @crazycells Hrblock sitesi üzerinden birkaç günlük için de olsa 0$ gelirli vergi beyanında bulundum ama meblağ düşük olduğu için e-file yapmama izin vermedi. Bilgisayarıma kaydettiğim pdf dosyasını print edip, IRS Austin'e mi postalamam gerekiyor? Tam anlamadım bu kısmını.

Evet oraya postalamalisiniz, adresler surada:

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@hakisalapaki Vergi bildirim tarihini ertelemek icin yapilmasi gerekenler içinde söyledi:

Merhaba Kolay gelsin,
    vergi beyanı ile ilgili bilgileri okudum,açıkçası tam anlamadım,ayrıca verdiğiniz bilgiler içinde teşekkür ederim.
    Benim sormak istediğim,2018 talihsisi olarak 2 defa giriş çıkış yaptım,ailece.Green card sahiplerinin vergi yükümlülüğü hakkında,irs 1040 ve 2555 formunu şimdiden benim doldurmam gerekiyormu?
    Gelirim yıllık barajı aşmıyor.Ayrıca şu an daha abd ye taşınmış değiliz.
    Bu form larla ilgilide link bulamadım eğer doldurmam gerekiyorsa,hangi formu doldurmalıyım?
    bir yazıdada eğer abd de yaşamıyorsanız kesinlikle doldurmayın diyor.diğer başka bir yazıda da doldurmak zorundasınız deniyor.
    Şimdiden teşekkür ederim

Doldurmanizi belirleyen sey ABD'de olup olmamaniz degil, dolayisiyla soylediginiz turden yazilar herkes icin anlamli yazilar degil. Kisiden kisiye bu gereksinim degisebilir, bunu belirleyen sey sizin vergi odemenizin gerekip gerekmedigi.

Eger ABD'de yasamadiysaniz veya calismadiysaniz ve yillik geliriniz de belirlenenden az ise buyuk ihtimal vergi odemeniz veya bildirim yapmaniz gerekmeyecek, ama buna kendi durumunuza gore karar vermelisiniz:

• teşekkürler

• @crazycells income vergi ,federal vergi ,eyalet vergisi nedir ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sami-nur, içinde söyledi: Vergi bildirim tarihini ertelemek icin yapilmasi gerekenler

@crazycells income vergi ,federal vergi ,eyalet vergisi nedir ?

income, gelir vergisi oluyor. 1 yil boyunca kazandiginiz tum gelirleri saymalisiniz...

federal vergi, federal hukumete yani IRS'e verdiginiz vergi...

eyalet vergisi de, o yil yasadiginiz ve calistiginiz eyaletlerin hukumetlerine verdiginiz vergi demek...

• Nisan 15'e kadar IRS form 4868 doldurarak tax filing suresini Ekim 15'e kadar 6 ayligina uzatabilirsiniz.

Bu sadece tax filing icin bir uzatma olur. Eger daha onceden falan vergi borcunuz varsa, onun odeme tarihleri icin bir uzatma olmaz.

Benzer Başlıklar

• 8
  • 28
  • 9
  • 8
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

68

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |