Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Askeri personel olupta greencard başvurusunda bulunan var mı?

• ⭐⭐⭐⭐

@wanderer O zaman işiniz biraz daha kolay ilerleyebilir. Daha önce dediğim gibi Sizin statümüzü kaybetmeden Gc koşullarını Normale sokmanız. Tek başınıza yaşamaya başlamanız. Akabinde nişanlınızın tamamen ayrılışı gerçekleştikten ve ilişiği kesildikten sonra diğer işlemlere başlamanız gerekiyor. Süre aşımları nedeniyle bir an önce ABD ye geçiş yapın . Daha sonrası daha kolay teferruatlar . En azından nişanlınız süreçte turist vizesi gelebilir. Şuan herşeyin aynı anda olmasını beklemeyin zor. İşler uzarsa ileride Re entry için başvurun. Re entry hemen başvurmayın . Suların sakinleşmesini bekleyin . Sizin lehinize olacaktır. Nikah zamanı Türkiye’ye kısa giriş çıkış yapın

• @wanderer işalllah iyi olur sizin için bol şans dilerim efendim.

• @redsat2000 hemen re entry yapmayın tavsiyenizi biraz açabilir misiniz rica etsem? Tam da nikahı hızlıca türkiyede yapıp f2a başvurusunu hallederek kendim abd ye giderek süreç ne kadar sürecekse re entryi halledene kadar orada kalıp sonra dönme planı yapıyordum. Re entry 2 sene izin veriyor ancak bize F2a süresinin gelmesi muhtemelen 2.5 seneyi bulacak belki geçer bile. Ben sürecin son zamanlara doğru son 6-7 ayda abdye gidip orada ev ve iş konusunu hallederek sponsor olabilecek duruma gelmeyi düşündüm mülakat tarihine kadar. Şimdi gidip re entry yaparsam (türkiyede işimin olduğunu iş belgemle ve eşimin iş durumunun devam ettiğini onun adına başvuru yaptığımızı 2 seneye ihtiyaç duyduğumu belgelerle belirterek) sorun yaşar mıyım sizce? Abdye girişte 6 ayı geçirdiğim için sorgulanacağım kesin ancak durumumu anlatarak re entry yapacağımı söyleyersem belki anlayış gösterirler diye düşündüm. Geçmiş aylarda pek çok iş başvurusu yaptığıma ancak dönüş almadığıma dair belgelerim var. Belki yanıma alabilirim bunları, taşınma niyeti taşıdığımı ama gerçekleştiremediğimi göstermek için. Sizin tavsiye ettiğiniz gibi ben abdye gidip yerleştikten sonra eşim arkamdan turist vizesiyle gelse diye de düşündük ama turist vizesi randevusunu 1-2 sene gibi ileri tarihlere veriyor. O sebeple diğer planı da değerlendirmeye başladım.Tavsiyelerinizi ve tecrübelerinizi dikkate alıyorum çok teşekkür ederim her iki durumda da söylediğiniz gibi bir aya abd de olmayı planlıyorum.

• ⭐⭐⭐⭐

@wanderer ABD ye girişten sonra biraz durumun düzelmesini bekle ondan sonra Re entry yap . Bu hem sana zaman kazandırır . Hemde Re entry işin daha garantilenir .

• @redsat2000 çok teşekkür ederim 🙏🏻

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@wanderer Su bilgileri aktarmam icin yazdilar:

Konu anladığım kadar halen TSK da hala görevde olan personel için merak ediliyor. Başvuruya katılmalarında bir mahsur yok, ta ki Mayıs ayında seçilmesi ve yerleşmeye karar vermesi ile ilgili arkadaşın TSK'daki görev süresi ve emekliliği hak edip etmediği gibi kişiye özel şartlara dayanıyor. Şu an bildiğim kadarıyla mecburi hizmet süresi rütbeli personel için 10 yıl; eğer o 10 yıl içinde bulunan personel için kazanmış olması pek bir şey ifade etmez zira ne istifa ne emekli olma hakkı var o şahsın...
    10 yılı geçip bu hakkı almış olan kişi, Mayıs ayında seçilmiş olduğunu öğrendiği anda ve kendi vereceği bir kararla konsolosluk randevu tarihine kadar istifa ve/veya emeklilik hakkını kullanarak boşa çıkması gerekiyor.
    İlgili şahıs gözü kararttıysa bilemem tabi😅
    İşin hem TSK hem de konsolosluk görüşmelerinde her iki kurum açısından bağlayıcı problemleri açığa çıkacaktır. Görevdeki personel yurtdışına çıkışı için zira kuvvet komutanlığından izin belgesi onay alması gerekiyor. ABD'ye Turist olarak gitmesini beyan edip permenant resident olarak kalması dönmemeyi düşünmesi kendisi için tam bir çılgınlık olur.
    Ya da konsolosluk görüşmelerinde mevcut işini ibrazı istenecek, orada açığa çıkar zaten...

• @crazycells aktarım için teşekkürler 🙏🏻

• Tsk personelinin green karta başvurması

Iyi gunler kusura bakmayın rahatsiz ediyorum ama yazılarınızı okudum konuya hakimsiniz anladıgım kadarıyla bir iki sorum olacaktı mümkünse ben simdi tsk da askeri personel olarak görev yapıyorum uzman çavusum ve seneye aralıkda sözlesmem bitecek bu sürecte green karta basvuru yaparsam herhangi bir sıkıntı yasarmıyım yasal mıdır hiç bir fikrim yok diyelimki basvuru yaptim mayis ayında sonuçlandı ama ben aralıkda gitsem problem olurmu ve son sorum burda sözlesmem bittikden sonra abd ordusuna katilabilirmiyim bununda yasal durumu nedir bilgi verebilirmisiniz kusura bakmayın hiç bir yerde aydınlatıcı cevap bulamadım

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@darcleaner, içinde söyledi: Askeri personel olupta greencard başvurusunda bulunan var mı?

Tsk personelinin green karta başvurması

Iyi gunler kusura bakmayın rahatsiz ediyorum ama yazılarınızı okudum konuya hakimsiniz anladıgım kadarıyla bir iki sorum olacaktı mümkünse ben simdi tsk da askeri personel olarak görev yapıyorum uzman çavusum ve seneye aralıkda sözlesmem bitecek bu sürecte green karta basvuru yaparsam herhangi bir sıkıntı yasarmıyım yasal mıdır hiç bir fikrim yok diyelimki basvuru yaptim mayis ayında sonuçlandı ama ben aralıkda gitsem problem olurmu ve son sorum burda sözlesmem bittikden sonra abd ordusuna katilabilirmiyim bununda yasal durumu nedir bilgi verebilirmisiniz kusura bakmayın hiç bir yerde aydınlatıcı cevap bulamadım

Mayis ayinda sadece sonuclar aciklanacak, surec baslamayacak... DV2023 takvimi icin su gorseli inceleyebilirsiniz:

alt metni

ABD ordusuna katilabilirsiniz, o baslik da surada:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/351/amerikan-kara-deniz-ve-hava-kuvvetlerine-katilmak

• ⭐⭐

@darcleaner

Green Card’a başvurup Amerika’ya gitmenizde hiçbir sıkıntı yok . Orduya girme konusu ise sıkıntı olabilir çünkü Türkiye’de olduğu gibi orada da orduya girerken güvenlik soruşturması yapılıyorsa ( muhtemelen yapılıyor ) Türkiye’de ki askeri geçmişinizi sıkıntı edebilirler

• ⭐⭐⭐⭐

@darcleaner @mikael dediği gibi Gc kazandıktan sonra bir durum söz konusu değil Sadece TSK ile ilişkinizin tamamen bitmiş olması lazım. Sözleşmeli olduğunuz için sıkıntı olacağını zannetmiyorum. TSK iken GC Başvuru sırasında başvurunuz sıkıntı yaratmayacaktır. ABD silahlı kuvvetlere girerken yaşınız önemli Forumda nu konu ile ilgili bölüm var şartları incelemenizi tavsiye ederim.

• Merhaba arkadaşlar. Ben bu yıl 2.kez green card a başvurdum fakat aklımda şöyle bir soru var. Halihazırda askeri personelim. Ağustos ayında istifa hakkım oluşacak. Sonuçlar Mayıs ta açıklanacak ve ben bu tarihte istifa edemiyor olacağım. Green card çıkarsa başvuruda halen çalışıyor olmam sorun yaratır mı? Mülakata gidene kadar istifa mı etmem gerekir. Yada mülakatta onay alırsam mı istifa etmem gerekir. Bu konuda bilgisi olan veya memurken bu şekilde green card alıp giden ne tür işlemler yaptı?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@typhoon_tayfun sorunuzu ilgili basliga tasidim, onceki iletileri okumanizi tavsiye ederim.

• @wanderer; öncelikle yabancı ile evlilik epey bir zamandır, askeri personel için herhangi bir yaptırıma sebep olmuyor. 10 yılı geçti o uygulama kalkalı diye biliyorum.
    Ayrılıştan sonra çıkacak tazminat için de; eğer ayrılış kamu davası yada adli kararla yapılmadıysa, yurtdışına çıkış için engel teşkil etmiyor. Tazminat ödenmezse eğer, kefillere döner, kefil yoksa yada onlar da ödemezse vergi dairesi üzerinden icra takibine girer. Tamamen alacak/verecek olayı yani.

• Askeri personel greencarda başvurabilir mi?

Zorunlu görev süresini doldurmayan askeri personel greencarda başvurabilir mi? Başvurbilirse mülakatta bu konu bir sorun yaratır mı?

• ⭐⭐⭐⭐

@vyrie hayır yaratmaz. Ama şu var zorunlu hizmetiniz varken abd ye 6 ay içinde nasıl gideceksiniz?

• @crazycells @gucarslan Merhabalar, şuan askeri personel olarak görev yapmaktayım ve istifa sürem dolmuş bulunmaktadır. 21 Şubat'ta mülakata gireceğiz ancak merak ettiğim ve formda da araştırmalarım üzerine net bir sonuca ulaşamadım, bu yüzden sizlere sormak istedim. Yukarıda okumuş olduğum metinde mülakattan önce ilişiğin kesilmesi ile ilgili bir bilgi var.
    Buna göre mülakattan önce istifa etmem gerekiyor mu? Bu çok büyük bir risk mülakattan geçemezsem işsiz kalırım.
    Ayrıca istifa süresi tekrar 15 yıla çıktı ek bilgi olarak paylaşmak istedim.
    Şimdiden teşekkür ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@keyifteyiz merhaba, hangi iletide ilişiğinizin kesilmesi ilgili bir bilgi okudunuz, link paylaşır mısınız?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@keyifteyiz burada önemli nokta şu; sizin seçilmeniz ya da mülakata girmeniz hatta ve hatta vize almanız bir problem değil.
    bu iletide bahsedilen, eğer mecburi hizmet göreviniz varsa ve siz onu doldurmadan yurtdışına çıkış yapamıyorsanız o zaman görev aldığınız kurumunuzla ilişiğinizi kesmeniz gerekir.
    her sene tsk'da görevli personellerden de gc hakkı kazanan, vizesini alan ve abd'ye yerleşenler var.
    onların özel durumlarını, hizmet senelerini vs. bilemiyoruz ama bu sizin mülakata girmenize ya da vize almanıza engel teşkil etmez.

tsk kuralları gereği, ayrıldığınızda ödemeniz gerekn bir meblağ vs. varsa bu tamamen sizin kişisel durumunuzla alakalıdır.
    bu yüzden lütfen kendi görev ve kurallarınıza göre değerlendirin durumunuzu.

kısaca, mülakata girmek ve vize almak için elbette ki görevinizden istifa etmenize gerek yok.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

101

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.1k

| | | |