Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Yasam Masrafi Kiyaslamalari ABD vs. Turkiye

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@bahadır-kaplan Yasam Masrafi Kiyaslamalari ABD vs. Turkiye içinde söyledi:

ben demisimki adalet ve esitlik gelince guzel olacak ama arkadaslar gercekten ulkenize karsi hic yapici degilsiniz cok uzucu bi durum akp chp mhp hic bir partiyi desteklemiyorum ulkemi seviyorum hem elestiriyorum hemde ovuyorum.

sanirim diger arkadaslar adalet ve esitlik gelmeyecegini dusunuyor sayin @Bahadır-Kaplan , zaten size karsi bir sey yazilmamis. Siz bu sekilde dusunuyorsunuz, diger arkadaslar farkli bir acidan bakiyor, herkes fikrini belirtiyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@newman Yasam Masrafi Kiyaslamalari ABD vs. Turkiye içinde söyledi:

Sayin @newman , size degil yazdiginiz dusunceye ve fikre karsi verilmis cevaplar bunlar. Fakat siz kisisel olarak saldirmaya baslamissiniz, sonrasi da gelmis... Kisisel saldiri iceren yazilari kaldirdim...

Insanlara degil de dusuncelere karsi yazdiginiz surece rahatsiz olmam, siz yesil elmayi sevdiginizi yaziyorsaniz, birakin da kirmizi elmayi sevenler veya sari elmayi sevenler ve hatta elma sevmeyenler de kendi dusuncelerini belirtsinler.

Hangi elmanin daha tatli oldugunu, hangisinin daha eksi oldugunu, hangisinin daha pahali oldugunu tartisabiliriz; ortak bir sonuca varmaya gerek yok ama tartismakta da sorun yok; fakat siz "sari elmayi sevenler gerizekalidir" gibi cumleler kurmaya baslarsaniz olay "fikirleri tartismak"tan cikar, saldiri ve kavgaya donusur.

Benim yazinizda katildigim kisimlar var sayin @newman , ama uslubunuzu maalesef kucaklayamiyorum. Siz daha ilk yazinizda hatali kelime ve cumleler kullanmissiniz , insanlara kucuk dusunuyor demissiniz, hadi diyelim ki bir mentaliteyi elestirdiniz bu kismi gormezden gelebiliriz... fakat oncesinde de "akli sira" deyip fikir belirtenleri kucumsemissiniz. Ama sonrasinda sizin yazdiklariniza cevap verilince "ne pacama dolanip duruyorsun" da demissiniz. Bu durumda bir celiski gormuyor musunuz? Siz sadece fikirleri elestiriyor olsaydiniz ben de size hak verirdim.

• @crazycells bu tabloyu maalesef Türkiye veya Türkiye gibi Ortadoğu zihniyetinden bir türlü çıkamayan ülkeler göremeyecekkkk.... :(( Ve en kötüsü o paraları bırakıp gidenlere afedersiniz; salak, saf, enayi yaftası yapıştırılıp, çalanlara da "en büyük sensin yola devam" naralarıyla tezahürat yapılmaya devam edilecek...

• ⭐⭐

Çok dahil olmak istemedim bu tartışmaya ama, bu tartışmayı başlatan arkadaşın düşüncelerine katılmak mümkün değil. Bu formda her başlıktan konu var. Et fiyatlarının konuşulmasından ABD ye gidenler hakkında nasıl böyle bir yargıya ulaşılabilir. ABD ye giden göçmenler arasında bu arkadaşın hayal gücünü zorlayacak bir çok insan var bu ülkeden. Özellikle son dönemde ABD ye göç eden Türklere baksınlar. Ne kadar IT uzmanı, mühendis var. Genelde toplumumuzda ,"kendisini, tanımadığı insanlardan akıllı zanneden insanlar" çoğalmaya başladı.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@roccorocco Yasam Masrafi Kiyaslamalari ABD vs. Turkiye içinde söyledi:

@crazycells bu tabloyu maalesef Türkiye veya Türkiye gibi Ortadoğu zihniyetinden bir türlü çıkamayan ülkeler göremeyecekkkk.... :(( Ve en kötüsü o paraları bırakıp gidenlere afedersiniz; salak, saf, enayi yaftası yapıştırılıp, çalanlara da "en büyük sensin yola devam" naralarıyla tezahürat yapılmaya devam edilecek...

evet sayin @roccorocco , Turkiye'de ahlaksizlik prim yapiyor 🙂 ve insanlar ahlaksizligi ve hirsizligi "pratik zeka" ile ozdeslestiriyorlar, durustlugu ise "aptallik" ile...

• Sayın @crazycells Bunun nedeni kendi tespitlerime göre, yetişkinlerin sözde uyanıklık yaparak kısayola başvuran çocuklarının sırtını sıvazlaması ile oluşan bir toplumun getirdiğidir. Mutlaka geçmişten anımsayanlar olur “Benim ufaklığın gözü açık” 😁

• This post is deleted!

• @newman Yasam Masrafi Kiyaslamalari ABD vs. Turkiye içinde söyledi:

Yasamla ilgili degil bu listedeki urunler, mutfakla ilgili. Yasamak bu yiyeceklerden cok daha fazlasi anlayana. Zaten fiyatlarda objektif degil. Dana etin kilosu 6 dolar olmaz. ABD'de et kalitesi 1.,2.,3.,.. diye gider. O, 6 dolarlik 5. sinif etdir. 1. sinif olsa kilosu 26 dolar olur. Ne alaka. Vatandas anlasilan akli sira biryeri yuceltip, digerini discreditation yapmak istemis, ABD'ye gelmekle ne iyi etmisim diyebilmek icin.
    Bakiyorum da yeminle ne enteresan insanlar gitmis ABD'ye. Birkac dolarin hesabini yapanlar, haftalik masraflarini 50-100 dolarin icine sikistiranlar, sinekten yag cikarmaya calisanlar vs. Keske birazda gonlu bol insanlar gitseydi su memlekete de Trump gocmen gorseydi.
    Amerika'ya gecmiste "Land of Opportunities" (firsatlar ulkesi) denmesinin nedeni orada et'in kilosunun ucuz olmasi dolayisiyla size daha cok et yeme imkani sunmasi veya issiz kaldiginizda uber/lyft ile karninizi doyurmasi degil. Size kendi ulkenizde erisemeyeceginiz veya erismenizin cok zor oldugu imkanlar saglamasi. Mesela cok az bir kapitalle kendi isinizi kurabilme firsati vermesi, entrepreneurship. Mesela, universitelerde egitiminize devam etme imkani sunmasi, master, doktora, research fellow vesaire.
    Merak ediyorum, diger ulkelerin yesilkart forumlari da aynen boyle mi. Orada da insanlar Abd ile kendi ulkeleri arasinda dolar dolar, cent cent mutfak urunlerinin karsilastirmasini yapiyorlar midir. Sanmam. Muhtemelen onlar hangi Ivy League universitesinde egitimlerine devam edeceklerinin hayalini kuruyorlardir. Yahut kendi meslekleri uzerine baslatacaklari start-up icin bir business plan hazirliyorlardir. Domatesin, tereyaginin vs fiyatiyla pek ilgilendiklerini sanmiyorum. Onlar buyuk dusunuyorlardir.

Ben bu dusuncelerin coguna katiliyorum mantalite olarak... Bazilari bana gore abarti olsa da ABDye gelenlerin amacinin cent hesaplamak degil, bin dolarlar kazanmak uzerine olmasi fikri benimde savundugum bir fikir... Biz Turkiye'de devamli bir sekilde 'prim olmasin, az maas ver sen bana, SSK olsun yeter' mantigi ile yasadik genel anlamda...

Burada ise saatlik para kazanma, vergiyi sonradan verme, ikinci el storelardan kitap toplayar 6 bin kazanma gibi seyleri kavramamiz zaman aliyor... Cok degisik isler yapiliyor ve ciddi paralar kazaniliyor... Iste bu firsatlar ulkesi demek...

Turkiye'den Amerikanin yargilanmasina karsiyim. Iyi bildigimi dusundugum halde buraya gelince 'algilayabildigim' bir cok sey oldu...

Lakin her daim bende bazi seyleri elestiriyorum... BUrada cok fazla kabugunu kiramamis, yada kirmak istememis Turk var...

Corolla al, az yaksin...
    Ev alma cim bicme derdi var...
    Amerikaliya olabildigince kibar ol ama senden olani ocu sucu bucu diye ayristir...
    Benzinde cent hesabi yap
    5bin kazanmak icin risk almak yerine 300 kazan... vs vs

Ama sunu da eklemek istiyorum. Bu tarz karsilastirilmalarin yapilmasin cok degerli buluyorum... Insanlar gelmeden yada gelme arefesinde az cok ne ile karsilacaklarini ogreniyorlar... Bu durumu koru korune cimrilik yada vizyonsuzluk olarak gormuyorum ben...

Benim dikkat ettigim sey ise su...

Kac yildir burada yasiyor...

Buraya adapte olabilmis mi? Amerikayi yasiyor mu yoksa Amerika'yi (imkani varken) en alt limitlerle yasayip, buranin nimetlerinden faydalanmiyor mu...

• @arnblt Yasam Masrafi Kiyaslamalari ABD vs. Turkiye içinde söyledi:

Çok dahil olmak istemedim bu tartışmaya ama, bu tartışmayı başlatan arkadaşın düşüncelerine katılmak mümkün değil. Bu formda her başlıktan konu var. Et fiyatlarının konuşulmasından ABD ye gidenler hakkında nasıl böyle bir yargıya ulaşılabilir. ABD ye giden göçmenler arasında bu arkadaşın hayal gücünü zorlayacak bir çok insan var bu ülkeden. Özellikle son dönemde ABD ye göç eden Türklere baksınlar. Ne kadar IT uzmanı, mühendis var. Genelde toplumumuzda ,"kendisini, tanımadığı insanlardan akıllı zanneden insanlar" çoğalmaya başladı.

Katılıyorum dediklerinizde. Keşke herşeye sadece yorum yapmak yerine, elden geldiği kadar yol göstermek ve bilgi paylaşmak olsa. Bence en kolayı katkı sağlamadan sadece yorum yapmak ve eleştirmek. 36 senedir aynı kareleri görüyorum, umarım bir gün mentalite değişir.

• @freeworld çok güzel bir çalışma elinize sağlık, ancak şimdi güncelleseniz sonuç çok farklı çıkar çünkü Türkiyede fiyatlar yükseldi. En azından tabloyu geçerli kılmak amacıyla.

• Bugün costcoya gittim güncel

• 10 lt mısır yağı 16 dolar
    • 2 kilo nutella 12 dolar
    • 20 lt su 500cc'lik 3 dolar
    • 1, 5 kilo antep fıstığı 15 dolar
    • 30 tane küçük cips 9 dolar
    • 2 lt sızma zeytin yağı organik 15-16 dolar
    • i5 işlemcili pc dokunmatik ekran monitör pclerde
      669 dolar ( aklımda kaldı 😉
    • dana pirzola lb'si 10 dolar.
    • 60 adet yumurta 8 dolar
    • 2 galon süt 4, 5 dolar
    • 1 galon premium benzin 3, 4 dolar ( bu pahalı)
    • 36 kutu kola 10 dolar
    • 6 lı zeytin yağı da sardalya 7 dolar

Ekstra olarak biz pazardan meyve sebze alıyoruz onlarda

• yarım kilo domates 1, 25-1, 5 dolar
    • yarım kilo elma 1, 5 dolar
    • yarım kilo üzüm 2 dolar
    • yarım kilo patlıcan 1, 5 dolar
    • yarım kilo salatalık 2 dolar (bu çok iyi fiyat)
    • yarım kilo tatlı biber 2, 5 dolar
    • kocaman karpuz 5 dolar
    • yeşillikler 1-2 dolar arası değişiyor
    • yarım kilo SOĞAN 1 dolar bazen 0.75cent
    • yarım kilo patates 1-2 dolar yerine göre 🙂

Walmarttan aldığımız şeyler de var

• 2, 5 kilo kıyma 12 dolar
    • yarım kilo haşlamalık et 5-6 dolar civarı
    • steak tarzı etler 8-10 dolar civarı
    • pirinç yarım kilosu 1-2 dolar markya cinse göre
    • yarım kilo fasulye cinse göre 2-5 dolar
    • yarım kilo tereyağı 6, 45 dolar
    • 1 litre yoğurt 4, 5 dolar
    • 30 tane 33cc'lik kutu bira 14-19dolar markaya gre
    • 32 inç smart TV 150 dolar 🙂 yeni aldım

• Bende dun safewaydan alisveris yaptım. EtLerde 1 alana 1 bedava vardı. 12 dilim biftekle 1 kg kuşbaşı tavuk eti 12$a geldi 🙂

• @gkhanfeez bu yazdıklarınızı Türkiye de almaya kalksak böbreğin birini markette bırakır çıkarız. (Zenginler STFU).

• @gkhanfeez yazdığınız gıda fiyatları ortalama orada tamamı 200 $ civarı yani orada en vasıfsız adam bile bu parayı 2 günde rahat kazanır. Fakat tr de o gıdaları almaya 1 aylık asgari ücret yetmez sanırım alım gücü arasında uçurumlar var

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mrfirat Yasam Masrafi Kiyaslamalari ABD vs. Turkiye içinde söyledi:

@gkhanfeez yazdığınız gıda fiyatları ortalama orada tamamı 200 $ civarı yani orada en vasıfsız adam bile bu parayı 2 günde rahat kazanır. Fakat tr de o gıdaları almaya 1 aylık asgari ücret yetmez sanırım alım gücü arasında uçurumlar var

"ortalama" ya da "ortalamanin altinda bir insan bile" deseniz tanim daha dogru olabilir... Bir insanin vasifsiz olmasi illaki az para kazanacagi anlamina gelmiyor ABD'de... onemli olan paranin kokusunu alabilmek ya da bos bir is alanini farketmek 🙂

3-4 yil once bir belgesel izlemistim, yanlis hatirlamiyorsam California ya da kuzeyindeki eyaletlerin birinde bir arkadas yagmurdan sonra ormanlik ya da agaclik alanlara salyangoz (escargot) toplamaya cikiyordu ve daha sonra bu salyangozlari cevredeki luks restoranlara satiyordu. Bu sekilde zengin olup ev almisti kendine. Salyangoz toplamak ne egitim ne de sertifika gerektirmeyen 🙂 gayet vasifsiz bir is 🙂 ama adam buyuk ihtimal pek cok tech-guy'i parasiyla dover.

• @crazycells aynen haklısın olurda kazanırsam self-employed çalışıcam bıktım fabrikalardan alıcam bir truck hotshot trucking yapcam 🙂

• @crazycells Yasam Masrafi Kiyaslamalari ABD vs. Turkiye içinde söyledi:

@mrfirat Yasam Masrafi Kiyaslamalari ABD vs. Turkiye içinde söyledi:

@gkhanfeez yazdığınız gıda fiyatları ortalama orada tamamı 200 $ civarı yani orada en vasıfsız adam bile bu parayı 2 günde rahat kazanır. Fakat tr de o gıdaları almaya 1 aylık asgari ücret yetmez sanırım alım gücü arasında uçurumlar var

"ortalama" ya da "ortalamanin altinda bir insan bile" deseniz tanim daha dogru olabilir... Bir insanin vasifsiz olmasi illaki az para kazanacagi anlamina gelmiyor ABD'de... onemli olan paranin kokusunu alabilmek ya da bos bir is alanini farketmek 🙂

3-4 yil once bir belgesel izlemistim, yanlis hatirlamiyorsam California ya da kuzeyindeki eyaletlerin birinde bir arkadas yagmurdan sonra ormanlik ya da agaclik alanlara salyangoz (escargot) toplamaya cikiyordu ve daha sonra bu salyangozlari cevredeki luks restoranlara satiyordu. Bu sekilde zengin olup ev almisti kendine. Salyangoz toplamak ne egitim ne de sertifika gerektirmeyen 🙂 gayet vasifsiz bir is 🙂 ama adam buyuk ihtimal pek cok tech-guy'i parasiyla dover.

Para kokusu alabilen insan için coğrafya fark etmiyor hatta Tr daha avantajlı bile olabilir. Şu son 15 senede herkes müteahhit oldu. 2 bina dikemediysem ülkem daha ne yapsın 🙂

• Bu konuya bir yildir hic kimse birsey yazmamis. Ben sunu ekliyeyim, bizim insanimiz ekonomisi kotu bir ulkeden buraya geldigi icin, herseyde once maliyete ve parasal degere bakmasi gayet normal. Bir Norvec veya Isvec'den gelseydik, dusunce tarzimiz da buyuk ihtimalle daha farkli olurdu...

Biz Delaware'deki ciftliklerden dogal otla beslenmis, antibiotiksiz, ilacsiz kuzu alip kestiriyoruz. Genelde 1 veya 1.5 yas civari oluyor ve yaklasik 50-60 pound et cikiyor. Ortalama $150 kuzu icin, $50 de kasap icin odeniyor. Kasap kesip, parcalayip, etleri ve kiymayi 1 veya 2 poundluk vacuumlu sekilde paketliyor. Hem taze hemde saglikli...

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

97

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.1k

| | | |