Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Yasam Masrafi Kiyaslamalari ABD vs. Turkiye

• ⭐⭐⭐

@MySea Haklısınız. İsveçten sözleşmeli gelen bir iş arkadaşım var ve gideceği günü sayıyor. Yemeğe ara sıra çıktığımızda, bazende acaba bir kaç yıl kalıp paramı biriktirsem diye kararsızlık yaşıyor. Çok ucuzmuş ona göre burası 🙂

• ABD bircok Avrupa ulkesine gore daha ucuz bir ulke. Benim fikrimce Turkiye'den de daha ucuz. Ben 4 yil Almanya'da is nedeniyle yasadim ve buradan cok daha pahaliydi. Ozellikle yiyecek, icecek ve kiralar.

• Sıkıldıkça ben de Türkiye'deki alışveriş fişimin bire bir aynısını excel'e aktarıp walmart ile kıyaslıyorum.

Akşama bir kaç tane yükleme yapayım.

Hatta en sonunda "Migros'ta ödediğim ücret için kaç saat çalışıyorum" hesabı yapıyorum. Daha da moral bozucu oluyor 🙂

• Ekim 2019 karşılaştırması.
    Migros Ataşehir vs. Houston Walmart

Karşılaştırma aşağıdaki gibidir:

alt metni

NOT: Ürünler seçilirken çoğunlukla Migros marka seçilmiştir. Walmart'ta da benzer şekilde seçimler yapılmıştır. Ancak bazı kalemlerde (örneğin, migros marka kırmızı mercimek ile Reis marka kırmızı mercimek (evet, reis marka) ) karşılaştırılmıştır. 1 lib olan ağırlıklar Türkiye'deki alışveriş yapılan ağırlığa oranlanmıştır. Örneğin; Migros'tan 500 gr kıyma alınmış. Bunun eşlenik kıyması (%20 yağ vb) 1 lb. (453 gr.) olarak bulunmuş ve 500 gr değeri oranlanarak walmart sütununa yazılmıştır.

Fiyatlar birim fiyat olarak değerlendirilmelidir. 116 TL için kaç saat çalıştığınızı ve 49 dolar için kaç saat çalışacağınızı hesaplayabilirsiniz. Kişiden kişiye değişen bir durum olduğu için o değerlendirmeyi eklemedim.

🙂

2010 yılında son ABD ziyaretimden sonra sürekli olarak canımı sıkan bir durumdu bu. Ara ara bakardım (o zamanlar walmart değil food lion bakıyordum), ancak son yıllarda iki kutup arasında makas iyice açıldı.

Umarım faydalı olacaktır. Gerçi bu konuda çok fazla video vb var ama, gerçek ihtiyaçlar üzerinden yapınca insanı biraz daha üzüyor.

• Genel olarak Sams club, BJs, Costco gibi toplu alirveris yapilabilecek yerlerdeki fiyatlar, normal marketlerden daha ucuza gelir. Birde local farmers marketler ile Lidl, Aldi gibi Alman kokenli marketlerdeki fiyatlar, Walmart, Shoprite, Acme gibi marketlerden daha ucuza geliyor. Ozellikle gida urunleri.

• Bunu bu sabah okudum, Hollanda ve Turkiye arasi alisveris karsilastirmasi (fiyat olarak):

• Konu sahibinin aynı kıyası bir de şimdi, güncel kur üzerinden yapmasını isterdim. Durumun vehameti tüm çıplaklığıyla ortada olurdu.

• @Haliax
    2020 de olaylar nasıl gelişti ben de merak ettim. Özellikle pandemi nasıl etkiledi acaba ...

• Faturadan gördüğüm kadarıyla Greenville, RI'da yapmış kişi alışverişi. Biz yine de TR'nin en pahalı şehrindeki benzinle kıyaslayalım.

TR'de, videodaki sadece 42 litre benzini almak için 222 lira civarı parayı gözden çıkarmak gerekiyor. Aradaki fark uçurum gibi.

Kaynak: https://www.opet.com.tr/istanbul-akaryakit-fiyatlari

Birisi de fiyatların TR karşılığını yazmış. 5 kata yakın fark var. Üzücü:

• Gerek kur gerekse mevcut hükümetin vergi politikaları alım gücünü inanılmaz düşürmekte. Bu yiyecek içecekten barınma ve ulaşıma kadar her kalemde etkisini gösteriyor. En son amerika ziyaretimde 2019 toyota rav4 kiralamıştım sıfı fiyatı hala 25 K civarı ABD de. Aynı model aynı motor araç tr de 385 K . Vatandaşını bu kadar sömüren başka bir ülke görmedim ben.

• ⭐⭐

Market fiyatları birim fiyatları üzerinden karşılaştırılmış ve görebildiğim kadarıyla 1/3 gibi oranlar ortaya çıkmış. Bir de yukarda bir arkadaşın da dediği gii excel'e konulamayanlar var. Gidenler için konuşacak olursak, diyelim ki şu an orada x birim kazanıyorsunuz, TR'de kaç x geliriniz olsaydı Türkiye ağır basardı, gelmezdim ya da hiç gelmemiş olmak isterdim derdiniz?

• New Jersey'de yasiyoruz. Size aylik giderlerimizi yaziyorum:
    Aylik mutfak masrafimiz 400-500 dolar.
    Elektrik- gaz toplam 37 dolar geldi.
    Kiramiz icinde su dahil 975 dolar.
    Internet ayda 40 dolar.
    Nekşfilişk 😃 ayda 17 dolar.
    Eşimle benim telefon faturalarimiz toplam 80 dolar
    Bir depo benzin doldurduk: 25 dolar tuttu
    Biz yeni evliyiz ve Turkiye'de sifirdan ev kurup tek maasla gecindigimizi dusunemiyorum. Erkeklerin maasi kadinlari yasi sorulmaz demisler. Gecelim bunlari burda biz bizeyiz. 28 yasindayim, eve giren maas 2300. Geciniyor muyuz evet. Biriktirebiliyor muyuz bazi aylar cok az o da . Eger ben bi is bulup calissam (e calis o zaman demeyin is bulunmuyo eskisi gibi) benim maasim direkt birikime gider. Kendi yagimizda kavruluyoruz. Arabamizi da aldik. Evimize ilk tasindigimizda salonumuzda sadece masa sandalye vardi. 2 ay koltuksuz tv siz yasadik. Bir yerimiz de eksilmedi. Turkiye'de daha cok bir kafede oturup kahve iciyorduk burada gereksiz harcamalari sifira indirdik neredeyse. 6 aydir buradayim toplasaniz 4 kere disarda yemek yemisizdir. Anamin evinde mutfaga girmedim, burada mutfaktan cikmiyorum. Eve yemek yapilinca cok ekonomik. Biz su an gecis donemindeyiz buna inaniyorum. Her sey yavas yavas oluyor, koltuk, tv hatta arabamizi da aldik bu 4 ayda.
    Ev esyalari fiyatlarini, laptopimizi, telefonumuzu hatta evimizi merak edenler Youtube kanalim Aslı'nın Amerika Hikayesi ne abone olabilirler.

• @asliozel Paylasim icin tesekkurler! NJ hangi sehirdesiniz?

• @MySea Ne demek, umarim faydali olur. 🙂 North Arlington'dayiz.

• @asliozel Guzel yerdesiniz! Hem Paterson hemde Newark, Union City gibi yerlere cok yakinsiniz.

• @asliozel, içinde söyledi: Yasam Masrafi Kiyaslamalari ABD vs. Turkiye

New Jersey'de yasiyoruz. Size aylik giderlerimizi yaziyorum:
    Aylik mutfak masrafimiz 400-500 dolar.
    Elektrik- gaz toplam 37 dolar geldi.
    Kiramiz icinde su dahil 975 dolar.
    Internet ayda 40 dolar.
    Nekşfilişk 😃 ayda 17 dolar.
    Eşimle benim telefon faturalarimiz toplam 80 dolar
    Bir depo benzin doldurduk: 25 dolar tuttu
    Biz yeni evliyiz ve Turkiye'de sifirdan ev kurup tek maasla gecindigimizi dusunemiyorum. Erkeklerin maasi kadinlari yasi sorulmaz demisler. Gecelim bunlari burda biz bizeyiz. 28 yasindayim, eve giren maas 2300. Geciniyor muyuz evet. Biriktirebiliyor muyuz bazi aylar cok az o da . Eger ben bi is bulup calissam (e calis o zaman demeyin is bulunmuyo eskisi gibi) benim maasim direkt birikime gider. Kendi yagimizda kavruluyoruz. Arabamizi da aldik. Evimize ilk tasindigimizda salonumuzda sadece masa sandalye vardi. 2 ay koltuksuz tv siz yasadik. Bir yerimiz de eksilmedi. Turkiye'de daha cok bir kafede oturup kahve iciyorduk burada gereksiz harcamalari sifira indirdik neredeyse. 6 aydir buradayim toplasaniz 4 kere disarda yemek yemisizdir. Anamin evinde mutfaga girmedim, burada mutfaktan cikmiyorum. Eve yemek yapilinca cok ekonomik. Biz su an gecis donemindeyiz buna inaniyorum. Her sey yavas yavas oluyor, koltuk, tv hatta arabamizi da aldik bu 4 ayda.
    Ev esyalari fiyatlarini, laptopimizi, telefonumuzu hatta evimizi merak edenler Youtube kanalim Aslı'nın Amerika Hikayesi ne abone olabilirler.

Aldık takibe 😂😂😂 altın varaklı eviniz güzelmiş

• @gkhanfeez Lutfeeen ben yeni gelinim her sey tam olmak zorunda 😂 peki ya topuklu tuylu terlikler 😂

• Arkadaslar capital one kredi kartimla abd den trendyoldan alisverie yapabilirmiyim ?

• @ahmetemre Trendyol denemedim ama hepsiburada oluyor.

• @MegaShintai herhangi bir kesinti veya yapilmasi gereken ekstra birsey oluyor mu peki ?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

120

40.6k
Users

4.4k
Topics

423.3k

| | | |