Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Yasam Masrafi Kiyaslamalari ABD vs. Turkiye

• ⭐⭐⭐

Bugun is yerinde can sikintisina oturdum fiyat karsilastirmasi yaptim. Fiyatlari birimlere gore esitleyerek, kalite acisindan olabildigince esit tutmaya calistim (fakat bir cok urunde ABD tarafi daha kaliteliydi - esdegerini TR tarafinda bulamadim).

1600 birim maas alan 2 ayri kisi, Turkiye'de 446.5 birim para verirken, ABD'deki ayni urunlere - hatta kalite olarak daha ustunlerine 95.3 birim veriyor.

Oldukca endise verici.....

alt metni

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@freeworld Ayrica gida urunlerinde KDV yok. Turkiye'de en temel gida urunlerinde bile en az %8 KDV, hatta bazilarinda OTV var. Gecen gun Costco'dan bir sepet dolusu alisveris yaptim, et, sut yumurta, meyve, sebze vb. bir suru sey aldim, hepsi de buyuk miktarlarda ve organik urunlerdi. Yaklasik 100 dolar tuttu ve sadece 1 dolar vergi vardi, o da aldigim deterjan ve corap icindi.

• @FreeWoRLD vay be cidden inanılmaz fark var. süper çalışma tebrikler 🙂

• @freeworld emeğine sağlık herşey çok net ortada. Türkiyede vergisiz hiçbişey yok ki.

• @freeworld waovv korkunç bir tablo...

Emek vermişsiniz teşekkürler.

• emeğiniz için teşekkürler. buda bizim ülkenin gerçeği araba konusunu hiç değinmeyelim bile. Onca vergiye rağmen bu ülke halen kalkınamıyorsa sıkıntı halkta değil malesef. konuşulacak çok şey varda susayım ben en iyisi sabah sabah

• Herkese selamlar, 🙂 Uzun zamandır formu takip ediyorum, Mayısta kazandığımı öğrendikten sonra (İnşallah 🙂 ) kayıt olurum diye düşünüyordum ama, bu tabloyu görünce dayanamadım artık. Ellerinize emeklerinize sağlık kendi kendime kazansam, yapabilirmiyim, tutunabilirmiyim diye düşünüp duruyordum ama, en temel ihtiyaçlardaki bu muazzam farkı görünce evvelAllah hakkından geliriz ..
    Mayıs Ayı hepimiz için yeni bir başlangıcın, umudun ayı olur umarım.

Son 33 🙂

• @freeworld
    Çok güzel ve değerli bir Çalışma elinize sağlık.
    Benim Amerikadaki yaşam maliyetleri konuma ekledim. 👍

• Arkadaşlar öncesinde de söyledim. Türkiye'de hayatta kalmayı başaran bir insan evladı Amerikayı feth eder bence. O yüzden eğer yeni bir hayat kurmaya niyetli iseniz hiçbişeyden korkup çekinmeyin. Gidin kendinizi kurtarın kardeşim. Benim arkadaşa çıktı gitmedi şimdi bin pişman uğraşıyor hala tekrar çıksın diye. Dil bilmeyen de bütçesinden biraz ayırıp düzenli dil okuluna gitsin. Bildiğim kadarıyla ücretsiz dil okulları da varmış. Hani mesele oraya gidip ilk 2 seneyi devirmekte. Türkiyeye ailevi konular dışında uğramazsınız bile. Adam uğraşmış emek vermiş tablo çıkarmış herşey net bir şekilde ortada. Korkulacak hiçbişey göremiyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Maas miktarinin hesaplamalari da konuda bulunsun...
    Turkiye'de asgari ucret ~1600 TL, ABD'de ise federal asgari saatlik ucretler olsa da eyaletten eyalete minimum ucret degisebiliyor. Su durumda gunluk 8 saatlik calisma sonucu, aylik 22*8=176 saat calisan biri, saatlik $9 kazaniyorsa yine aylik ~1600 dolar kazanir...

@FreeWoRLD Elinize saglik, harika olmus.

• @freeworld evet Tr ye baka pahalı denmez pek özellikle et için bu zaten söz konusu değil ama kilosu 5’e tereyağ falan da görmedim hiç. Fiyatlara da az çok bakarak alırım ama sanki biraz abartı olmuş ya da belki eyaletten eyalete fark ediyordur

• @crazycells Yasam Masrafi Kiyaslamalari ABD vs. Turkiye içinde söyledi:

Turkiye'de asgari ucret ~1600 TL, ABD'de ise federal asgari saatlik ucretler olsa da eyaletten eyalete minimum ucret degisebiliyor. Su durumda gunluk 8 saatlik calisma sonucu, aylik 22*8=176 saat calisan biri, saatlik $9 kazaniyorsa yine aylik ~1600 dolar kazanir...

Aslında adil bir hesaplama olmamış 🙂 Türkiye'de asgari ücretle çalışıyorum diyen kişi ayda en az 195 saat çalışır. Oda benim çalıştığım yerlerdeki vakıf üniversitesi gibi özelde ise 220 saati bulur asgari ücretli çalışma saatleri Amerika'yı da buna göre hesaplarsak 1755-1980 dolar arası yapar tabi over time girer işin içine ama olsun ekstralara fazla girmeyeyim :))

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@femini92 Yasam Masrafi Kiyaslamalari ABD vs. Turkiye içinde söyledi:

@freeworld evet Tr ye baka pahalı denmez pek özellikle et için bu zaten söz konusu değil ama kilosu 5’e tereyağ falan da görmedim hiç. Fiyatlara da az çok bakarak alırım ama sanki biraz abartı olmuş ya da belki eyaletten eyalete fark ediyordur

sadece tereyagi gormediginiz icin mi abarti olmus diyorsunuz? asagidaki linke bir bakin, 454 gram tereyagi $2.36, Walmart ABD'nin her yerinde cokca gorulen bir alisveris merkezi. Ayrica online alisveris de yapabileceginiz bir site.

Ayrica su konuya da goz atin, cevrenizdeki magazalari daha hizlica tanima imkani bulmus olursunuz:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/191/amerika-da-alisveris-yerleri-ve-magaza-cesitleri

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@gkhanfeez Yasam Masrafi Kiyaslamalari ABD vs. Turkiye içinde söyledi:

@crazycells Yasam Masrafi Kiyaslamalari ABD vs. Turkiye içinde söyledi:

Aslında adil bir hesaplama olmamış 🙂 Türkiye'de asgari ücretle çalışıyorum diyen kişi ayda en az 195 saat çalışır. Oda benim çalıştığım yerlerdeki vakıf üniversitesi gibi özelde ise 220 saati bulur asgari ücretli çalışma saatleri Amerika'yı da buna göre hesaplarsak 1755-1980 dolar arası yapar tabi over time girer işin içine ama olsun ekstralara fazla girmeyeyim :))

Eger calisma saatlerini katarsaniz dediginiz gibi adil olmamis, ama bu calismanin calisma saatleriyle alakali olmasina gerek yok bence 🙂 eninde sonunda aylik ele gecen maas degismeyecek. Calismanin konusu bir ekmek alabilmek icin ne kadar calisilmasi gerektigi olsaydi, dediginiz degiskenleri dikkate almak sart olurdu.

• @crazycells en çok walmarta gidiyorum ben de zaten ama bu tereyağı şimdiye kadar hiçbir walmartta görmedim buralarda. Nette de item not available diyor zaten.

• ⭐⭐⭐

@crazycells en çok walmarta gidiyorum ben de zaten ama bu tereyağı şimdiye kadar hiçbir walmartta görmedim buralarda. Nette de item not available diyor zaten.

2 gün önce aldım;

alt metni

• ⭐⭐⭐

@crazycells en çok walmarta gidiyorum ben de zaten ama bu tereyağı şimdiye kadar hiçbir walmartta görmedim buralarda. Nette de item not available diyor zaten.

Bu arada bizim buralarda bu urun mevcut

alt metni

• @freeworld doğrudur. Yazımın sonuna ilk yorumumda ekledim zaten eyaletten eyalete fark ediyor olabilir diye. İkimizin de yanlışı yok o halde 🙂 sakin..

• @freeworld fiyatların değişmesi çok normal. Mesela walmart benzin satıyormuş kimi eyalette. Oranın fiyatını baz alarak en ucuz benzin ABD’de bu diyebilirsiniz ama bu ortalama bir değer olmaz ABD için. Bununla beraber sizi de yalancı çıkarmaz elbette. Olduğunuz yerde odur en ucuzu.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@femini92 Bizim evin orada benzin 2.40-2.60 civarinda. Arabayla 20 dakika kuzeye gidiyorum 1.90 oluyor. Fiyatlarin degismesi icin eyalet degistirmeye bile gerek yok. Burasi Amerika, her sey serbest piyasa sartlarina gore belirleniyor.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

90

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |