Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz forum@yesilkartforum.com adresine email gönderebilirler!
DV2021 Talihlileri DV2021 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!

Yasam Masrafi Kiyaslamalari ABD vs. Turkiye • @MySea Haklısınız. İsveçten sözleşmeli gelen bir iş arkadaşım var ve gideceği günü sayıyor. Yemeğe ara sıra çıktığımızda, bazende acaba bir kaç yıl kalıp paramı biriktirsem diye kararsızlık yaşıyor. Çok ucuzmuş ona göre burası 🙂


 • ⭐⭐⭐

  ABD bircok Avrupa ulkesine gore daha ucuz bir ulke. Benim fikrimce Turkiye'den de daha ucuz. Ben 4 yil Almanya'da is nedeniyle yasadim ve buradan cok daha pahaliydi. Ozellikle yiyecek, icecek ve kiralar. • Sıkıldıkça ben de Türkiye'deki alışveriş fişimin bire bir aynısını excel'e aktarıp walmart ile kıyaslıyorum.

  Akşama bir kaç tane yükleme yapayım.

  Hatta en sonunda "Migros'ta ödediğim ücret için kaç saat çalışıyorum" hesabı yapıyorum. Daha da moral bozucu oluyor 🙂 • Ekim 2019 karşılaştırması.
  Migros Ataşehir vs. Houston Walmart

  Karşılaştırma aşağıdaki gibidir:

  alt metni

  NOT: Ürünler seçilirken çoğunlukla Migros marka seçilmiştir. Walmart'ta da benzer şekilde seçimler yapılmıştır. Ancak bazı kalemlerde (örneğin, migros marka kırmızı mercimek ile Reis marka kırmızı mercimek (evet, reis marka) ) karşılaştırılmıştır. 1 lib olan ağırlıklar Türkiye'deki alışveriş yapılan ağırlığa oranlanmıştır. Örneğin; Migros'tan 500 gr kıyma alınmış. Bunun eşlenik kıyması (%20 yağ vb) 1 lb. (453 gr.) olarak bulunmuş ve 500 gr değeri oranlanarak walmart sütununa yazılmıştır.

  Fiyatlar birim fiyat olarak değerlendirilmelidir. 116 TL için kaç saat çalıştığınızı ve 49 dolar için kaç saat çalışacağınızı hesaplayabilirsiniz. Kişiden kişiye değişen bir durum olduğu için o değerlendirmeyi eklemedim.

  🙂

  2010 yılında son ABD ziyaretimden sonra sürekli olarak canımı sıkan bir durumdu bu. Ara ara bakardım (o zamanlar walmart değil food lion bakıyordum), ancak son yıllarda iki kutup arasında makas iyice açıldı.

  Umarım faydalı olacaktır. Gerçi bu konuda çok fazla video vb var ama, gerçek ihtiyaçlar üzerinden yapınca insanı biraz daha üzüyor.


 • ⭐⭐⭐

  Genel olarak Sams club, BJs, Costco gibi toplu alirveris yapilabilecek yerlerdeki fiyatlar, normal marketlerden daha ucuza gelir. Birde local farmers marketler ile Lidl, Aldi gibi Alman kokenli marketlerdeki fiyatlar, Walmart, Shoprite, Acme gibi marketlerden daha ucuza geliyor. Ozellikle gida urunleri.


 • ⭐⭐⭐

  Bunu bu sabah okudum, Hollanda ve Turkiye arasi alisveris karsilastirmasi (fiyat olarak):

  https://seyler.eksisozluk.com/hollandada-yapilan-bir-market-alisverisi-fisi-ve-muadil-urunlerin-turkiye-kiyasi • Konu sahibinin aynı kıyası bir de şimdi, güncel kur üzerinden yapmasını isterdim. Durumun vehameti tüm çıplaklığıyla ortada olurdu. • @Haliax
  2020 de olaylar nasıl gelişti ben de merak ettim. Özellikle pandemi nasıl etkiledi acaba ... • https://twitter.com/laptoplugezgin/status/1262084028036939782

  Faturadan gördüğüm kadarıyla Greenville, RI'da yapmış kişi alışverişi. Biz yine de TR'nin en pahalı şehrindeki benzinle kıyaslayalım.

  TR'de, videodaki sadece 42 litre benzini almak için 222 lira civarı parayı gözden çıkarmak gerekiyor. Aradaki fark uçurum gibi.

  Kaynak: https://www.opet.com.tr/istanbul-akaryakit-fiyatlari

  Birisi de fiyatların TR karşılığını yazmış. 5 kata yakın fark var. Üzücü:

  https://twitter.com/inadina_fb1907/status/1262774999456284674


Log in to reply
 

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

589
Online

8.3k
Users

2.4k
Topics

139.9k
Posts

| | | |

Powered by NodeBB