Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

ABD'ye yeni gelenler icin kredi karti tavsiyeleri

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@cnpist, içinde söyledi: ABD'ye yeni gelenler icin kredi karti tavsiyeleri

Fikrinizi almak isterim ; Chase Freedom Unlimited, presecreened olarak kart offer ediyor . Chase de hesabim yok, 2020den beri BOFA kredi kartim var, duzenli kullanip oduyorum. %5 cash back veriyor grocery alisverisnde , ilk 15 ay no apr, anuual fee yok. Prescreened oldugu icin basvursam alma sansım nedir , Chase bankası oldugu icin kredi skorlarinda iyi bir banka olarak refere ediliyor. Ne dersiniz ?

Karti 2020'nin hangi ayinda aldiniz? Kredi gecmisiniz en az 12 aylik mi?

Hem Chase Freedom Flex, hem de Chase Freedom Unlimited sadece bonusu icin bile alinabilecek kartlar 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@MySea tesekkurler .Su anda Amerikada gelirim yok, dogru hatırlıyorsan beyana dayali bilgi soracaklar, ayrica gelir belgesi isteme durumlari var mı sizce . Tekrar tesekkurler

isteme ihtimalleri var ama dusuk. Siradisi bir beyanda bulunmadiginiz surece sorun olacagini sanmiyorum.

• ⭐⭐⭐

@crazycells bahsettiğiniz kart sanırım nakit blokeli degil. En azından sayfasında öyle bir bilgiye rastlamadım. Ama Discovery’nin sitesinde bir tane Secured Card var ve o da yüzde 2 ile yüzde 1 cashback veriyor gözüküyor.

Bu bahsettiğiniz kartı ilk defa giden biri de alabilir mi @crazycells yoksa diğerini mi almak lazım?

• @crazycells 2020 subat ayında almistım, hatta 6 ay sonunda online credit update istedim ve onaylamislardı. prescreened olmasına guvenerek basvuruyu yapayım ben. tesekkurler

• @crazycells aradan geçmiş 15 yıldan fazla hesabım bile durmuyordur sanırım ama Bilgilendirme için teşekkürler.

• ⭐⭐⭐

Merhaba Benimde bir sorum olacak , mercury bank da ticari banka hesabım var ve debit kart gönderdiler şuan sadece kredi kartı başvurusu gibi birşey de görmedim sitede ama daha sonra kendileri mi teklif ediyorlar kredi kartını ?

• @crazycells 3200 limit ile verdiler kartı.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Sono, içinde söyledi: ABD'ye yeni gelenler icin kredi karti tavsiyeleri

@crazycells bahsettiğiniz kart sanırım nakit blokeli degil. En azından sayfasında öyle bir bilgiye rastlamadım. Ama Discovery’nin sitesinde bir tane Secured Card var ve o da yüzde 2 ile yüzde 1 cashback veriyor gözüküyor.

Bu bahsettiğiniz kartı ilk defa giden biri de alabilir mi @crazycells yoksa diğerini mi almak lazım?

Aynen... Secured card'tan bahsetmemistim, discover it karti ilk seferde alabilirsiniz diye dusunuyorum... Ben de ilk yillarda basvurup almistim. Eger olmazsa secured card'i da deneyebilirsiniz tabii ki, ama normal kredi karti alabildiginiz surece secured kartlari almaniza gerek yok diye dusunuyorum...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells 3200 limit ile verdiler kartı.

Hayirli olsun, sign-up bonus'a odaklanin da bedava 200 dolari kacirmayin 🙂

Chase icin en az 12 aylik kredi gecmisine sahip olmak onemli...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@YollardakiAdam, içinde söyledi: ABD'ye yeni gelenler icin kredi karti tavsiyeleri

@crazycells aradan geçmiş 15 yıldan fazla hesabım bile durmuyordur sanırım ama Bilgilendirme için teşekkürler.

Eger kredi gecmisinde gorunmuyorsa hesap kapanmis olabilir... saglik olsun, zaten cok daha iyi kartlar var 🙂 o nedenle buyuk bir kayip degil.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@tolgasatir, içinde söyledi: ABD'ye yeni gelenler icin kredi karti tavsiyeleri

Merhaba Benimde bir sorum olacak , mercury bank da ticari banka hesabım var ve debit kart gönderdiler şuan sadece kredi kartı başvurusu gibi birşey de görmedim sitede ama daha sonra kendileri mi teklif ediyorlar kredi kartını ?

su an sitelerine baktim da product'lar arasinda kredi karti goremedim... Kredi karti sunmuyor olabilirler...

Bireysel banka hesabiniz hangi bankada?

• ⭐⭐⭐

@crazycells, içinde söyledi: ABD'ye yeni gelenler icin kredi karti tavsiyeleri

@tolgasatir, içinde söyledi: ABD'ye yeni gelenler icin kredi karti tavsiyeleri

su an sitelerine baktim da product'lar arasinda kredi karti goremedim... Kredi karti sunmuyor olabilirler...

Bireysel banka hesabiniz hangi bankada?

Türkiyeden açtığım için şirketi ve hesabı sadece mercury bank online açıyormuş sanırım diğerleri orda olup imza karşılığı hesap açıyormuş. Amacım olası greencard çıkma durumunda yada E2 için orda da kazancım olduğy gözüksündü ama sanırım biraz zor olacak.

• ⭐⭐⭐

@crazycells O halde Discovery'nin risk iştahı yüksek olduğu için kredi puanımız olmasa da bu kartı almamız olası gözüküyor. Peki bu karta başvuru için beklememizi önerdiğiniz bir süre var mı, yoksa SSN geldikten sonra hemen başvurabilir miyiz?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells O halde Discovery'nin risk iştahı yüksek olduğu için kredi puanımız olmasa da bu kartı almamız olası gözüküyor. Peki bu karta başvuru için beklememizi önerdiğiniz bir süre var mı, yoksa SSN geldikten sonra hemen başvurabilir miyiz?

Evet, basvurdugunuz ilk birkac karttan biri olabilir bu kart...

Bence genel amac ve isteginize gore su iki yontemden birinden ilerlemek iyi olur...

Ya Citibank, Bank of America, Capital One gibi checking hesap acacaginiz bir bankadan 6 ay sonra ilk kredi karti basvurusunu yapabilirsiniz ve Discover kart basvurusunu hemen sonrasinda yapabilirsiniz. (Genelde iki kredi karti basvuru arasina 3-4 ay koymanizi tavsiye ederim.)

Ya da bir bankadan hizlica secured credit card actirip ~6 ay sonrasinda ise Discover karta basvuru yapabilirsiniz.

• ⭐⭐⭐

Geçenlerde Verizon'ın planlarını incelerken, Verizon'ın da Visa ile ortaklaşa aşağıdaki kartı çıkarttığını gördüm. Uzun süredir var mı bilmiyorum ama cashback oranları çok yüksek. Ama kullanımıyla ilgili bazı kısıtlar var:

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Geçenlerde Verizon'ın planlarını incelerken, Verizon'ın da Visa ile ortaklaşa aşağıdaki kartı çıkarttığını gördüm. Uzun süredir var mı bilmiyorum ama cashback oranları çok yüksek. Ama kullanımıyla ilgili bazı kısıtlar var:

evet sayin @Sono , uzun bir suredir var. Bu kartla ilgili tek problem karti veren bankanin "synchrony bank" olmasi 🙂

bu banka biraz kafasina gore hareket eden, diledigi zaman haber vermeden hesaplari kapatan bir banka oldugundan sadece bu karttan fayda saglayacaksaniz almanizi tavsiye ederim. Ben synchrony bank'in verdigi kartlari "temel kredi kartlar" olarak kullanmiyorum, size de o sekilde yapmanizi tavsiye ederim 🙂

Ozellikle ilk yillarda alinacak kartlar sizin kredi gecmisinizin de baslangicini belirledigi icin bu kartlarin daha saglam ve guvenilir olan Chase, Amex, Citi, BoA, Discover gibi bankalar olmasi bence yarariniza olur.

• ⭐⭐⭐

@crazycells Çok teşekkürler tavsiyeniz için. Şimdilik düşünmüyorum zaten, ilk hedefim normal bir kredi kartına sahip olabilmek. Zamanla zaten dediğiniz gibi ihtiyaçlarıma göre farklı kartlara yönelebilirim. (Örneğin AppleCard 😃 )

• ⭐⭐⭐

Merhaba,

13 Kasım Cumartesi günü (evet burada birçok şube cumartesi de çalışıyor) Bank of America'nın Austin'deki Arboretum şubesinden kredi kartı başvurusunda bulunmuştum. Yeni göçmen ve kredi skorsuz olduğum için direkt 500 dolar nakti bloke ederek "Bank of America® Customized Cash Rewards Secured Credit Card" isimli kartına başvurmayı bankacıyla uygun gördük.

Kart hemen bir gün sonra Mobil Şube'de gözükmeye başladı. Ben bir an Türkiye'deki gibi dijital alışverişlerde hemen kullanmaya başlayabiliriz diye düşündüm ama maalesef sistem buna izin vermiyor. Gerçekten bankacılık altyapısında dünyanın en iyi ülkelerinden biriyiz Türkiye olarak, bir kez daha onu anladım.

Geçtiğimiz hafta içerisinde de Mobil Şube'deki aynı ekranlarda "Change Pin" seçeceğinin aktif olduğunu görünce, karta şifre atayıp Apple Pay gibi bir sanal cüzdanda kullanabiliriz diye düşündüm. Ama yine beklediğim olmadı; çünkü kredi kartının Apple Pay'e eklenmesi için son kullanım tarihi ve CVV'sini istiyordu Mobil Şube. (Aslında BofA Digital Debit Card'da olduğu gibi bu bilgileri direkt olarak Apple Pay'e bir API ile gönderebilir ama nedense kredi kartında bunu yapmamışlar). Kısacası kartı fiziksel olarak ele almadan kullanamayacağımı anlamış oldum 🙂

Neyse ki çok uzun bir bekleyişe girmeden kartın bana fiziksel ulaşması bugüne kısmet oldu ve diğer bir deyişle, 13 Kasım'da başvurduğum bu kartın bana ulaşması 10 takvim günü - 7 iş günü sürdü.

Kısaca kartın özelliklerinden bahsedeyim;

• Benzin, Online Alışveriş, Restaurant, Seyahat, Eczane ya da Ev Gereçleri kategorilerinden seçeceğiniz bir kategoride %3 Cash Back
    • Market ya da toptan satış mağazalarından %2 Cash Back
    • Diğer alışverişlerde de %1 Cash Back yapıyor.

%3 ve %2'lik Cash Back kurallarında üst limit, her çeyrek takvim dönemi için 2500 dolarlık alışverişle sınırlı. 2500 dolar ve üzerinden sonra %1'e düşüyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Merhaba,

13 Kasım Cumartesi günü (evet burada birçok şube cumartesi de çalışıyor) Bank of America'nın Austin'deki Arboretum şubesinden kredi kartı başvurusunda bulunmuştum. Yeni göçmen ve kredi skorsuz olduğum için direkt 500 dolar nakti bloke ederek "Bank of America® Customized Cash Rewards Secured Credit Card" isimli kartına başvurmayı bankacıyla uygun gördük.

Kart hemen bir gün sonra Mobil Şube'de gözükmeye başladı. Ben bir an Türkiye'deki gibi dijital alışverişlerde hemen kullanmaya başlayabiliriz diye düşündüm ama maalesef sistem buna izin vermiyor. Gerçekten bankacılık altyapısında dünyanın en iyi ülkelerinden biriyiz Türkiye olarak, bir kez daha onu anladım.

Geçtiğimiz hafta içerisinde de Mobil Şube'deki aynı ekranlarda "Change Pin" seçeceğinin aktif olduğunu görünce, karta şifre atayıp Apple Pay gibi bir sanal cüzdanda kullanabiliriz diye düşündüm. Ama yine beklediğim olmadı; çünkü kredi kartının Apple Pay'e eklenmesi için son kullanım tarihi ve CVV'sini istiyordu Mobil Şube. (Aslında BofA Digital Debit Card'da olduğu gibi bu bilgileri direkt olarak Apple Pay'e bir API ile gönderebilir ama nedense kredi kartında bunu yapmamışlar). Kısacası kartı fiziksel olarak ele almadan kullanamayacağımı anlamış oldum 🙂

Neyse ki çok uzun bir bekleyişe girmeden kartın bana fiziksel ulaşması bugüne kısmet oldu ve diğer bir deyişle, 13 Kasım'da başvurduğum bu kartın bana ulaşması 10 takvim günü - 7 iş günü sürdü.

Kısaca kartın özelliklerinden bahsedeyim;

• Benzin, Online Alışveriş, Restaurant, Seyahat, Eczane ya da Ev Gereçleri kategorilerinden seçeceğiniz bir kategoride %3 Cash Back
    • Market ya da toptan satış mağazalarından %2 Cash Back
    • Diğer alışverişlerde de %1 Cash Back yapıyor.

%3 ve %2'lik Cash Back kurallarında üst limit, her çeyrek takvim dönemi için 2500 dolarlık alışverişle sınırlı. 2500 dolar ve üzerinden sonra %1'e düşüyor.

Evet, bu dediginiz durumlarin bankadan bankaya cok degistigini bildirmis olayim. Misal, American Express sizi onayladigi anda size kullanmaniz icin kart numarasi veriyor, kartiniz ulasinca da gercek karti kullanmaya basliyorsunuz.

Ayrica bankalara "su harcama icin kredi karti acil lazim" diye belirttiginizde cok buyuk bir bolumu cok hizli sekilde size karti ulastiriyor (USPS yerine Fedex ile), bu sekilde birkac gun icinde kart size ulasmis oluyor.

Eger 12 ay icinde kartiniz normal karta donmezse, 13. ay BoA subesine gidip bir konusun, kartinizi normal Customized Cash Rewards'a cevirsinler. Bank of America kart gecmisi konusunda iyi bankalardan bir tanesi, kredi kartinizi degistirdiginizde ilk kartin history'si ikinci karta gecmis olacak, yani yeni bir kart almis gibi olmayacaksiniz.

Benim BoA Cash Rewards %3 kategorim "Online Alisveris" 🙂 ama dilerseniz her ay maksimum 1 kez bu kategoriyi degistirebilirsiniz. Degistirdiginizde hemen kategori degisiyor, ama bir daha degistirmek icin 1 ay beklemelisiniz.

• ⭐⭐⭐

Sayın @crazycells çok teşekkürler değerli önerileriniz ve küçük ipuçları için. Bankacı ortalama 5-6 ay içerisinde nakit blokenin çözüleceğini düşündüğünü söylemişti. Ne kadar doğru çıkacak göreceğiz ama limitti kısıtlaması dışında çok bir problem yaratmıyor nakit bloke.

Benim de %3 kategori tercihim Online Alışveriş. Özellikle kullandığım rutin servis üyeliklerinin de bu sınıftan olması umuduyla yaptım bu tercihimi de. Bakalım hangilerinde MCC sorunuyla karşılacağım bilmiyorum. Sorunlu olanlar tespit edersem, buraya da not düşerim ilerleyen zamanlarda.

Türkiye'de neredeyse tüm bankaların rutin kredi kartı kampanyalarındaki en büyük şikayet sebebi MCC detayıydı. Maalesef ciddi sorun yaratıyordu, müşteriye anlatmak da çok büyük dertti bu problemi (birçok müşteri şikayetine bu yüzden olumsuz dönüş yapardık iş birimi olarak ve topu müşteri memnuniyetine atardık). Bu dertlerle geçen güne kadar uğraştıktan sonra bana gelen kredi kartı zarfı içerisinde bir MCC listesiyle karşılaşacağımı hiç düşünmezdim 😃

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

96

40.2k
Users

4.3k
Topics

420.1k

| | | |