Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhabalar,

Oncelikle mulakattan sonra forumda aktif olamadigim icin ozur dileyerek konuma baslayayim. Mulakat deneyimi konusunda forumdaki pek cok kisi ile benzer deneyimim oldu, bu sebeple pek cok kisinin hali hazirda paylastigi bir seyi tekrar paylasmak istemedim. Ondan sonraki surecte de fazlaca yogun oldugumdan acikcasi foruma vakit bulamadim. Bundan sonra forumda daha aktif olmayi istiyorum.

Son zamanlarda Facebook grubunda danisacagim konu hakkinda birkac soru gordum ve bu durum aklimi kurcalamaya basladi.

3 aydir ABD'de yasiyorum ve 2 aydir ABD'de calisiyorum. Mulakata girdigimde Turkiye'de calismiyordum ve mulakattan sonra da Turkiye'de calismadim. Mulakata girdigim 2017 Aralik ayindan bu gune kadar Turkiye'den gelen tek gelirim, mulakat sirasinda banka hesabimda gosterdigim parayi BoA hesabima aktarmam oldu. Bunun icin herhangi bir gelir beyan etmeli miyim? Ya da su anda calistigim isim icin devletin herhangi bir kurumuna bir sekilde gelir beyani yapmali miyim?

Tesekkurler

Moderasyon editi :

CREDIT KARMA ile ornek vergi bildirim beyani icin sayin @knnrn'in hazirladigi su iletiyi inceleyebilirsiniz:
    https://yesilkartforum.com/forum/post/117369

• Ben pek bilmiyorum ama eğer yasal olarak çalışıyorsanız yani isyeri sizi bildirdiyse devlete zaten onlar maasinizdan vergi kesiyordur yani emin değilim ama oyle olmasi gerekiyor herhalde.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@dogukan Gelir vergisi / beyani içinde söyledi:

Merhabalar,

Oncelikle mulakattan sonra forumda aktif olamadigim icin ozur dileyerek konuma baslayayim. Mulakat deneyimi konusunda forumdaki pek cok kisi ile benzer deneyimim oldu, bu sebeple pek cok kisinin hali hazirda paylastigi bir seyi tekrar paylasmak istemedim. Ondan sonraki surecte de fazlaca yogun oldugumdan acikcasi foruma vakit bulamadim. Bundan sonra forumda daha aktif olmayi istiyorum.

Son zamanlarda Facebook grubunda danisacagim konu hakkinda birkac soru gordum ve bu durum aklimi kurcalamaya basladi.

3 aydir ABD'de yasiyorum ve 2 aydir ABD'de calisiyorum. Mulakata girdigimde Turkiye'de calismiyordum ve mulakattan sonra da Turkiye'de calismadim. Mulakata girdigim 2017 Aralik ayindan bu gune kadar Turkiye'den gelen tek gelirim, mulakat sirasinda banka hesabimda gosterdigim parayi BoA hesabima aktarmam oldu. Bunun icin herhangi bir gelir beyan etmeli miyim? Ya da su anda calistigim isim icin devletin herhangi bir kurumuna bir sekilde gelir beyani yapmali miyim?

Tesekkurler

ABD'ye 2018 yilinda mi girdiniz? Bu onumuzdeki 15 Nisan 2018'de bitecek olan 2017 yilinin vergi beyani, 2018'inki degil. Eger 2017 yilinda gocmen degilseniz ya da ABD disinda ~100.000 dolar ustu kazanmadiysaniz bir gelir beyani yapmaniza ya da ABD'ye vergi odemenize gerek yok.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@reader Gelir vergisi / beyani içinde söyledi:

Ben pek bilmiyorum ama eğer yasal olarak çalışıyorsanız yani isyeri sizi bildirdiyse devlete zaten onlar maasinizdan vergi kesiyordur yani emin değilim ama oyle olmasi gerekiyor herhalde.

is yerleri yapmak zorunda degil ama dediginiz gibi genelde yapiyorlar. Eger onlar sizin adiniza vergi odemezse, IRS'in websitesinden ve bulundugunuz eyaletin resmi websitesinden odemeleri kendiniz de gerceklestirebiliyorsunuz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@dogukan
    @crazycells in yazdığına ilave olarak, hesabınıza para aktarmak "gelir" olarak kabul edilmiyor. Maaş vb almadığınız sürece gelir elde etmiş olmuyorsunuz.

• @crazycells Evet Amerika'ya 2018 yilinda giris yaptim. Bilgilendirme icin tesekkur ederim 🙂
    @knnrn Tesekkur ederim.
    @reader Aynen, sirketim o isi hallediyor gibi, asil merak ettigim konu Turkiye'den aktardigim paraydi.

• ⭐⭐

2018de 100000 $ kazandik diyelim USA vergimizi odedik
    2019dada 100000 $ kazandik
    2019da 200000$ in vergisinimi oderiz yoksa sadece 2019 100000$ kazandigimizin vergisinimi oderiz

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@yapay-zeka Gelir vergisi / beyani içinde söyledi:

2018de 100000 $ kazandik diyelim USA vergimizi odedik
    2019dada 100000 $ kazandik
    2019da 200000$ in vergisinimi oderiz yoksa sadece 2019 100000$ kazandigimizin vergisinimi oderiz

sadece o yil kazandiginiz gelirin vergisini oduyorsunuz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@yapay-zeka Ek bilgi: Gelirinizin tamamı vergiye tabii değil. Brüt maaştan sağlık sigortası ve emeklilik primleri vb düşüldükten sonra kalan rakam üzerinden vergi ödüyorsunuz. Ayrıca yıl sonunda beyan ederken durumunuza göre "standard deduction" miktarını da düşüyorsunuz. Evli ve tek çocuklu biri için bu tutar yeni yasaya göre 24 bin dolar.
    100 bin - 24 bin - vergiye tabi olmayan tutarlar = vergilendirilebilir gelir

• Ayda 3-4 bin dolar geliri olan bir kişi yaklaşık ne kadar vergi öder ya da öder mi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@murat-taskin Gelir vergisi / beyani içinde söyledi:

Ayda 3-4 bin dolar geliri olan bir kişi yaklaşık ne kadar vergi öder ya da öder mi?

Aylik degil, yillik kazanc onemli. Tax foundation'dan alintiliyorum:

Tax Brackets and Rates, 2018

Rate For Unmarried Individuals, Taxable Income Over For Married Individuals Filing Joint Returns, Taxable Income Over For Heads of Households, Taxable Income Over
    10% $0 $0 $0
    12% $9,525 $19,050 $13,600
    22% $38,700 $77,400 $51,800
    24% $82,500 $165,000 $82,500
    32% $157,500 $315,000 $157,500
    35% $200,000 $400,000 $200,000
    37% $500,000 $600,000 $500,000

• Yılda 40 bin $ kazancın %22 si üzerinden, 12 bin $ standard deduction ı düşünce hiç vergi vermemiş olunuyor doğru mu anladım acaba?
    Yani vergi oranının %22 olduğu yerde standard deduction 12.000 dolarsa, 54.000 dolara kadar kazanca vergi çıkmıyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Yılda 40 bin $ kazancın %22 si üzerinden, 12 bin $ standard deduction ı düşünce hiç vergi vermemiş olunuyor doğru mu anladım acaba?
    Yani vergi oranının %22 olduğu yerde standard deduction 12.000 dolarsa, 54.000 dolara kadar kazanca vergi çıkmıyor.

hesabi soyle yapmalisiniz: 54.000'den standart deduction olan 12.000 $'i cikarip, geriye kalan 42.000 dolarin %22'sini vergi olarak odemelisiniz. (Dogru hesabi hemen asagida bulabilirsiniz)

• Bu vergiden muaf olmak için WA, TX, FL gibi income tax olmayan eyaletlerin birinde yaşamayı seçersek belki de oralarda daha yüksek oranda başka vergiler mi çıkacak karşımıza?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Bu vergiden muaf olmak için WA, TX, FL gibi income tax olmayan eyaletlerin birinde yaşamayı seçersek belki de oralarda daha yüksek oranda başka vergiler mi çıkacak karşımıza?

Bu size yazdigim oranlar ve sayilar federal vergi oranlari. ABD'nin her yerinde ayni. Eyalet vergisiyle, federal hukumet vergisini(IRS) karistirmayin.
    Eger yasadiginiz eyalet gelir vergisi aliyorsa, bu verginin ustune onu da odemeniz gerekecek.

• Eyvahlar olsun 🙂 OK çok teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells Hesap yanlış olmuş. Şöyle yapalım:

Yıllık gelir 54 bin ise
    Evli bir çift için 24 bin düşüyoruz, kalıyor geriye 30 bin (başka tax deductible tutar olmadığını varsayıyorum, normalde sağlık sigortası ve emeklilik primleri gibi şeyleri de düşmek gerekiyor)

Bu rakamın ilk 9 bini için %10 vergi = 900 dolar
    9-19 bin arası için %12 vergi = 1200 dolar
    Kalanı, yani yaklaşık 10 bin için %22 vergi = 2200 dolar

Kabaca toplam vergi = 4300 dolar

54 bine oranlarsak %8 civarı vergi ödemiş oluyoruz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@knnrn duzeltme icin tesekkurler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Diğer konuya yazdığım mesajı buraya da yazıyorum. Herkesin bu bilgilere kolayca ulaşması için (@crazycells kıps kıps) 🙂

@entelman Vergi iadesi almak uygunsuz bir durum değil. Gayet yasal olarak herkes vergi iadesi alabilir. Çünkü ABD'de maaşınızdan ne kadar vergi kesileceğini (W-4 formu ile) siz belirliyorsunuz. Az veya çok olması önemli değil, çünkü yıl sonunda devlet ile hesaplaşıyorsunuz.
    Örnek vereyim: Geçen yıl W-4 formumda sorulan "allowance" bölümüne "3" yazmıştım. Kendim, eşim ve çocuğum diye düşünerek böyle yapmıştım. Ancak vergi beyanı yaparken ortaya çıktı ki yıl boyunca toplam 1800 dolar fazla vergi ödemişim. Daha sonra bu 1800 dolar IRS tarafından hesabıma yatırıldı. Bu yıl W-4 formumda "10" allowance yazdım. Aylık maaşımdan biraz daha az vergi kesilmeye başlandı. Vergi beyanında alacak-verecek çıkmayacak diye tahmin ediyorum. Yine de ne olacağı o zaman belli olacak.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@knnrn eline saglik 🙂 yalniz belirtelim, vergi iadesi demek fazladan odenen vergilerin alinmasi demek, hukumete odemeniz gereken vergilerin degil 🙂 ilk defa yazilanlari okuyan biri yanlis anlamasin olan biteni...

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

99

40.1k
Users

4.3k
Topics

419.9k

| | | |