Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @yboran GC kazandiginiz an itibari ile vergi beyani yapmaniz sizden bekleniyor, Amerikada olsaniz da olmasanizda. Bunun ileride etksi ne olur derseniz, belki vatandaslik surecinizde karsiniza cikartirlar. Kazanc olmadan da IRS sayfasindan bunu yapabiliyorsunuz, daha onceki postlarda linki vardi, gelirim yok olarak dolduruyorsunuz. Yapmanizda fayda var aslinda.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@yboran 100 bin dolara kadar olan geliriniz vergiden muaf, ama beyandan muaf değil. Her durumda beyan etmeniz gerekirdi. Yıllık brüt 12400 dolardan fazla geliriniz varsa beyan zorunlu.

Şu hesaplama aracını kullanarak vergi beyanı yapmanız gerekip gerekmediğini bulabilirsiniz:

• ⭐⭐

Sn @knnrn merhaba. Vergi beyanı konusunda bende biraz araştırma yaptım ve arkadaşlardan bilgi aldım. Şöyle bir bilgiye ulaştım. Biz Virginia da ikamet ediyoruz. En azından eşim ve oğlum burada. Ben Türkiyede çalışıyorum ve son 2 yılın büyük bir kısmı Türkiye de geçti.
    Vergi uzmanları derki;
    Beyan zorunlu,
    Federal Vergi ve State vergisi adı altında 2 vergi var.
    -State vergisi olan eyaletlerde (Virginia da %5) eğer yılın örneğin 4 ayını ABD de geçiriyorsanız, dış ülkelerden kazandığınız kazancın 4 aylık kısmının vergisini burada vereceksiniz. Aama TR ile Çifte Vergilendirmeyi Önleme anlaşması olduğu için bu geli 103 bin doların altında ise vergi vermiyorsunuz.
    -Federal Vergiden ise kaçışınız yok. Ama Türkiye konusunda bir farklı durum var. Türkiyede vergiler daha fazla olduğu için ABD ye vergi ödemiyorsunuz hatta size buradan bir Return çıkıyor. Yani ABD %20, Türkiye de %30 vergi varsa ABD ye Türkiyedeki kazancınız için vergi vermiyorsunuz.
    Bendeki bilgi bu şekilde.
    Selamlar...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@yboran, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

@knnrn @crazycells - 2018 sonunda hak kazandığım GC için 2019 be 2020 yılları için henüz vergi beyanında bulunmadım, tüm gelirim USA dışı ve 100000USD altında olduğu için, henüz USA ya da yerleşmediğim için bir osrun olmayacağını düşünüyordum. Burada entryleri okuduğumda yeni bilgilerle karşılaştım, emin olmak için tekrar sormak istioyrum, USA için hiç bir gelirim olmamamsı, USA dışı gelirimin 15k USD yi geçmiyor olması ve henüz herhangi bir eyalaette yıl içinde toplamda 15 günden fazla bile konaklamamış olmama rağmen yine de vergi bildirimi gerekir mi?

Belli bir miktarin altinda ise beyan etmemeniz de sorun olmuyor, lakin tum ayrintilarin dogru kayit altina alinmasi icin yasal olarak gerekse de gerekmese de vergi beyani yapmanizi tavsiye ederim. Vergi beyani yapmak, vergi odemeniz gerektigi anlamina gelmiyor.

• Merhaba,
    Şu an Türkiye’deyim ve tax file yapmak istiyorum ama şöyle bir sorunum var:
    Geçtiğimiz sene Türkiye’den vergi bildiriminde bulunmak istediğim zaman sistem Amerika’da kullandığım cep telefonu numarasını istemişti ve onu vermiştim. Sorunsuz bir şekilde vergi bildiriminde bulunmuştum.
    Bu sene TurboTax üzerinden vergi bildiriminde bulunmaya çalıştım. Telefon numaramın kayıtlı olduğu eyalet Texas, ve geçen seneki gibi orada geçici süre yaşadığım adresi yazdım, ancak son adıma geldiğimde “kusura bakmayın, bu eyalet vergi bildirimini posta yoluyla kabul ediyor” gibi bir uyarı ile karşılaştım. Bununla ilgili bilgisi olan var mı?
    Diğer sorun da, telefon numaram kapandı ve dahası aynı numarayı çoktan başkasına vermişler! Yani şu an onlineda tax return formumu doldurmak istediğimde gösterebileceğim bir telefon numarası yok. Nasıl yapacağım?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mulus Texas eyaleti için vergi bildirimi yapılmıyor benim bildiğim kadarıyla. Sadece federal yapmak yeterli. Telefon numarası şartı olmaması lazım. Ben Credit Karma ile yapıyorum, böyle bir şey sormuyor.

• @mulus TX icin income vergisi yok, uygulamalar eyalet vergisi kismini dogrudan pas geciyor. Hatta TurboTax "Ooo sanslisiniz TX da vergi yok" yaziyor.

• @knnrn ve @caglaror çok teşekkürler cevaplarınız için
    TurboTax 1.png TurboTax 2.jpg

benim sorunumu bu görsellerle daha iyi anlatabilirim zannediyorum. e-file edemiyorum anladığım kadarıyla, sadece normal posta kabul olur diyo.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mulus @knnrn teyit etsin kendisi anlatmıştı bu programın kullanmasını resim olarak koyuyorum hala geçerli mi
    Slayt21.JPG Slayt20.JPG Slayt19.JPG Slayt18.JPG Slayt17.JPG Slayt16.JPG Slayt15.JPG Slayt14.JPG Slayt13.JPG Slayt12.JPG Slayt11.JPG Slayt10.JPG Slayt9.JPG Slayt8.JPG Slayt7.JPG Slayt6.JPG Slayt5.JPG Slayt4.JPG Slayt3.JPG Slayt2.JPG Slayt1.JPG

• @ayvalik10 çok teşekkürler görselleri paylaştığınız için. ben bir kere de credit karma'dan deneyeyim o halde.

şu sorumun yanıtını da alırsam tadından yenmez. geçtiğimiz yıl ilk kez vergi formu doldururken yaptığım gibi bu sene de aynı adresi (airbnb ile 3 ay kaldığım) ve aynı telefon numarasını (şu an başkasına devredilmiş) vermeliyim? özellikle adres kısmı önemli.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mulus @knnrn yakında mesaisi başlayacak gelirse bu soruya cevap verir

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mulus Sıfır gelir olarak belirttiğiniz için elektronik ortamda kabul etmiyor. Posta ile göndereceksiniz. Yada Türkiye'deki geliri beyan edebilirsiniz.

• @knnrn peki adres ve telefon konusunda sıkıntı yaşar mıyım?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mulus, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

@knnrn peki adres ve telefon konusunda sıkıntı yaşar mıyım?

Bence kendinize ait olmayan bir adres ve telefon vermeyin. Adres için bir tanıdığınızın adresini vermek daha uygun olur. Telefon için de sistem kabul ediyorsa Türkiye numaranızı verebilirsiniz, etmiyorsa ona da bir yakınınızın numarasını yazın. Benim önerim bu şekilde olur.

• Ilk girisi yapali 1 seneye yakin oldu, giris yaptiktan bir kac gun sonra USA dan ayrildim. Us ve Turkiye de bu zamanda calismadigim ve vergi vermedigim icin IRS vergi bildirimi yapilmasi gerekiyor mu?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@tiberius, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

Ilk girisi yapali 1 seneye yakin oldu, giris yaptiktan bir kac gun sonra USA dan ayrildim. Us ve Turkiye de bu zamanda calismadigim ve vergi vermedigim icin IRS vergi bildirimi yapilmasi gerekiyor mu?

Gerekmiyor ama eger durumu kayit altina almak isterseniz hala vergi beyani yapabilirsiniz. Vergi odemek ile vergi beyani yapmak iki ayri durum.

• Herkese Merhaba,

Bu sene ikinci olacak inşallah vergimi ödemeye çalışıyorum ama beceremiyorum TurboTax üzerinden bir türlü. Bir süredir Credit Karma'dan girmeye çalışayım diyorum ama devamlı "A technical issue has unexpectedly occurred. Please try again in a few moments." uyarısı veriyor. Bu acaba Türkiye'de olduğum için yaptığı bir uyarı mı?

Karnıma ağrılar giriyor, vergi beyanında bulunamıyorum bir türlü! (yukarıda yaşadığım sıkıntıların bazılarını yazmıştım, cevap veren arkadaşlara tekrar teşekkürler). En ama EN kötü senaryoyu düşünelim ve ben bu sene tax file edememiş olayım. Ne olur? Ne gibi bir yaptırımı olur?

• @mulus, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

Herkese Merhaba,

Bu sene ikinci olacak inşallah vergimi ödemeye çalışıyorum ama beceremiyorum TurboTax üzerinden bir türlü. Bir süredir Credit Karma'dan girmeye çalışayım diyorum ama devamlı "A technical issue has unexpectedly occurred. Please try again in a few moments." uyarısı veriyor. Bu acaba Türkiye'de olduğum için yaptığı bir uyarı mı?

Karnıma ağrılar giriyor, vergi beyanında bulunamıyorum bir türlü! (yukarıda yaşadığım sıkıntıların bazılarını yazmıştım, cevap veren arkadaşlara tekrar teşekkürler). En ama EN kötü senaryoyu düşünelim ve ben bu sene tax file edememiş olayım. Ne olur? Ne gibi bir yaptırımı olur?

Turkiyeden girmeye calisinca Credit Karma oyle diyor. VPN ler de ise yaramiyor maalesef.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mulus Bir yakınınız ABD'den sizin adınıza doldurabilir bence.
    Beyan vermesi gerektiği halde vermemek vatandaşlık başvurusu sırasında sıkıntı olabilir. Ayrıca federal olarak zorunlu.

• Merhabalar, 2019 yılında Turbotax (Ücretsiz) üzerinden 0.-$ Gelir ve Standart Deduction ile beyanda bulunmuştum. 2020 yılı içinde Mart ayında yine Turbotax ( Ücretsiz ) uygulamasından yine 0.-$ Gelir ve Standart Deduction (24,800.-$ )Filling Married Jointly olarak beyanda bulunduk. Almış olduğumuz Stimilus Odemelerine işaretleyerek. Beyanname de herhangi bir Vergi İadesi çıkmadı. Sormak istediğim iki soru var.

1. Bu beyanı Turbotax E-File olarak IRS'e aktarıyor mu? Yoksa çıktısını bizim alıp IRD e Posta ile mi göndermemiz gerekiyor? Turbotax ücretli seçeceği bize daha fazla bir avantaj sağlıyor mu?
      Turbotax ekranındaki iki ayrı ekran görüntüsünü ekliyorum.
    2. Hiç bir gelirimiz olmamasına ve Standart Geçim İndirimlerini yazmış olmamıza karşın herhangi bir Vergi İadesi yapılması gerekmiyor mu?

Bilgi veren arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Ekran Resmi 2021-05-07 12.15.08.png
    Ekran Resmi 2021-05-07 12.23.14.pngEkran Resmi 2021-05-07 12.23.14.png Ekran Resmi 2021-05-07 12.15.08.png

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

127

40.8k
Users

4.4k
Topics

425.4k

| | | |