Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @MySea merhaba, gecen sene giris yapmis biri olarak stimulus alip almama hakkim var mi bilmiyorum, IRS sayfasinda make payment kisminda SSN ve adres girdigimde, ya bilgileriniz bizde yok veya almaya eligible degilsiniz diyor, yardim edebilir misiniz?

• ...........................

• @somebody 2020 yili icinde giris yaptiysaniz, 2020 yili icin bugunlerde tax return yapabilirsiniz. Yapinca size, ya sonraki gunlerde stimulus payment gonderirler yada gondermezlerse, onumuzdeki sene 2021 yili icin tax return yapinca credit olarak alabilirsiniz.

• @Gulsah2000 Evet iletişime geçtim ama benim konum farklı, doldurmam gereken formu desteklemiyorlar.Bu sitelerde Federal vergi dışında hangi eyaletlerin vergisi ile ilgili hizmet verdikleri ve destekledikleri IRS form listeleri var.Sistem yanlış yaptığınızda ilerlemenizi durduruyor,gerekli desteğide alabilirsiniz. Ayrıca ücreti karşılığında sitedeki bir uzman sizin adınıza vergi formlarınızı hazırlayabilir.
    Bununla ilgili IRS linkleri;

Siteler

Uygunluk testi

• 2020 vergi bildirimi yaparken 2019da yapilan vergi bildirimi kullaniliyor mu ? Daha onceki senelerde yapildigi bir sekilde ifade ediliyor mu ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@cnpist Evet, önceki beyandaki AGI (adjusted gross income) sorulur, yoksa sıfır yazılır.

• @knnrn tesekkurler

• @MySea Bu dediklerinizi nasıl yapabiliriz? accountant mı tutacağım

• @somebody Online websiteleri var. Bunlari kullanabilirsiniz. Veya tax isleri yapan ofisler var, belli bir miktar ucret ile yaptirabilirsiniz.

Turbotax
    Taxslayer
    Taxact
    Creditkarma
    HR Block

• Ben gelir bildirimimi kendim yapmaya çalışıyorum. Durumumdan bahsedersem 2020 yılında 1 günlük giriş çıkış yaptım. Nisan 21 de tam giriş yapacağım. TurboTax free file üzerinden bilgilerimi doldurdum. Taxact ile zor geldi burayı tercih ettim.
    1099-INT formunda gelir TR'den elde ettiğim faiz geliri oluyor. Vergisini de buraya girdim.
    2555 formunda TR maaş gelirimi giriyorum. Limit altı oluyor zaten US vergisi çıkmıyor.
    Konu ile ilgili bazı sorularım var. Bilenler bilgilendirirse sevinirim.
    1- 2555 formunda "physical presence test" ile "bona fide residence test" arasında seçim yapmam gerekiyor. Burada "physical presence test" şartlarını karşılıyormuşum gibi duruyor. Bu doğru mu?
    2- 1. ve 2. stimulus check ler refund(federal credit) olarak çıkıyor her şeyi girdikten sonra. Burada bir hata yok mu? Sadece 3. stimulus checkten faydalanacağımı biliyordum. 3. check içinde herhangi bir yerden bildirim de çıkmadı.
    3- Nisan 15 tarihi bildirim için son tarih fakat 21 inden sonra file edersem süre uzatıldığı için sıkıntı olmayacağını okudum. US adresi ve US bank account bilgileri gerektiği için buradan yapamıyorum. Bu süre uzatımı benim için de geçerli mi?

• @Mihok

1-Yilin en az 330 gunu ABD disinda bulunduysaniz, physical presence test secmelisiniz.

2- 2020 yili icin tax return yaptiginiz icin retroactive olarak onceki stimulus cekleri alabilirsiniz diye dusunuyorum. Zaten ilk girisinizi de 2020 de yapmissiniz.

3- IRS bu yil icin tax return icin deadline son yapma tarihini bireyler icin 17 Mayis'a uzatti.

• @MySea, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

@Mihok

1-Yilin en az 330 gunu ABD disinda bulunduysaniz, physical presence test secmelisiniz.

2- 2020 yili icin tax return yaptiginiz icin retroactive olarak onceki stimulus cekleri alabilirsiniz diye dusunuyorum. Zaten ilk girisinizi de 2020 de yapmissiniz.

3- IRS bu yil icin tax return icin deadline son yapma tarihini bireyler icin 17 Mayis'a uzatti.

Cevaplarınız için teşekkürler. Bu şekliyle giriş yaptıktan sonra file edeceğim.
    3. stimulus check için herhangi bir yerde soru sorulmadı. Refund için vereceğim hesaba mı yönlendirilecek yoksa IRS üzerinden ayrı bir hesap açıp oradan da takip etmek mi gerekli ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Mihok Üçüncü stimulus 2021 yılına ait bir ödeme olduğu için 2020 beyanında sorulmaz. Bizim ödemeler 2019 beyanına göre yattı, sizin durumunuzda IRS bir sistem oluşturursa oradan, oluşturmazsa 2021 vergi beyanını yaparken alırsınız.

• Herkese merhaba, öncelikle henüz Amerikaya göç edememiş biri olarak buradan aldigimiz cevaplarla bizleri aydinlattiginiz icin cok tesekkur ederim. Benim durumum da şu şekilde ve sisteme oldukca yabanciyiz, yapilacaklarla ilgili beni yonlendirebilirseniz memnun olurum.

DV2020 talihlisiyiz, subat 2020 de ilk girisimizi yaptik ve pandemi nedeniyle akabinde geri donduk, 1 yil disarida kalmamak adina Ekim 2020 de 1 haftalik giris cikisimiz oldu ve dusuncemiz haziran ayinda tam anlamiyla ABD ye yerlesmek.

Bu sure zarfinda Turkiyede calismaya devam ettik ve Turk lirasi ilr maas gelirimiz oldu. Amerikada ise herhangi bir gelirimiz yok. Vergi bildirimini hangi koşullar ile sirasiyla yapmamiz gerekir tarif edebilir misiniz? Yukarida @Mihok ve @MySea arkadaslarin yorumlarina bakarak turbotax den hesap olusturdum ama yanlis birsey yapmak istemiyorum. Simdiden cevaplar icin cok tesekkur ederim.

• ⭐⭐

@hazar o iş çok karışık. Ben 2 senedir sizin durumundayım. Bu sene bildirim yapmadım. Ama detayları öğrenip yapacağım. Öncelikle ABD ye yerleşmediğiniz için sadece bildirim yapmanız gerekiyor.
    Resident olduğunuz eyaletin state vergisi oranı ne ise o oranda gelirinizden vergi vermeniz gerekiyor. Ama siz resident değilsiniz şu anda. Dolayısıyla bir vergi ödemezsiniz.
    Bir de federal vergi var. Bu da ABD de yılın ne kadarını geçirdiyseniz gelirinizden bir hesaplama yapılıyor. Türkiyede verdiğiniz vergi daha fazla olduğu için ABD de pek bir vergi çıkmıyor.
    Ama dediğim gibi bu hesaplama çok karışık.
    Selamlar,

• ABD disindaki gelir ve banka hesaplari hakkinda bilgilendirici bir sunum:

• Merhaba, yorumlari okurken unearned income kismini farkettim. unearned income olarak 600$'lari nasil yapmamiz gerekiyor. 10200 $ vergiden muaf olarak dusuyorum. onun disinda verilen 600$ zaten 525$ olarak yatmisti ve onun income'i 1099-G formunda total miktarin icerisinde yaziyor. benim onu el hesaplamasi yapip ayri mi girmem gerekiyor? okudugum yorumdan biraz kafam karisti ? ( turbotax ve credit karma kullaniyorum)

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@esmadeniz, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

Merhaba, yorumlari okurken unearned income kismini farkettim. unearned income olarak 600$'lari nasil yapmamiz gerekiyor. 10200 $ vergiden muaf olarak dusuyorum. onun disinda verilen 600$ zaten 525$ olarak yatmisti ve onun income'i 1099-G formunda total miktarin icerisinde yaziyor. benim onu el hesaplamasi yapip ayri mi girmem gerekiyor? okudugum yorumdan biraz kafam karisti ? ( turbotax ve credit karma kullaniyorum)

1099-G'de nasil yaziyorsa o sekilde yazmanizi tavsiye ederim.

• @crazycells tesekkur ederim.

• @knnrn @crazycells - 2018 sonunda hak kazandığım GC için 2019 be 2020 yılları için henüz vergi beyanında bulunmadım, tüm gelirim USA dışı ve 100000USD altında olduğu için, henüz USA ya da yerleşmediğim için bir osrun olmayacağını düşünüyordum. Burada entryleri okuduğumda yeni bilgilerle karşılaştım, emin olmak için tekrar sormak istioyrum, USA için hiç bir gelirim olmamamsı, USA dışı gelirimin 15k USD yi geçmiyor olması ve henüz herhangi bir eyalaette yıl içinde toplamda 15 günden fazla bile konaklamamış olmama rağmen yine de vergi bildirimi gerekir mi?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

60

40.8k
Users

4.4k
Topics

425.3k

| | | |