Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@caglarcan, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

@knnrn teşekkürler bilgilendirmeniz için, bir de şimdi kendim tekrar araştırıyordum, şöyle bir alttaki linkde paylaştığım gibi bir bilgi de var,

2020 kazançları için, 1. Ve 2. Çeyrek kazanç bildirimi, 15 Temmuz son tarihtir şeklinde. Ben kendi işimde sole proprietor olarak çalışıyorum, bir miktar da ride share kazancı var, geçici vergi kapsamına giriyor muyuz sizce ?

July 15, 2020

(Was June 15, 2020)

2nd Quarter 2020 Estimated Tax Payment Due
    In 2020, your 2nd quarter 2020 estimated tax payment is due at the same time as your 1st quarter payment due to the extension of the payment deadlines. If you are self-employed or have other second-quarter income that requires you to pay quarterly estimated taxes, make sure your payment is postmarked by this date.

Bu dediginiz bildirim degil vergi odemesi yapmak icin. Normalde is yerleri kendileri de otomatik kesip IRS'e veya eyaletin vergi idaresine gonderiyor. Ama eger kendiniz yapmaliysaniz (bazen kisiler bunu tercih ediyor, is yeri buna zorluyor veya kisi bagimsiz calistigi icin kendi odemek zorunda kaliyor) o durumda IRS genelde 4 ayri odeme bekliyor (her 3 ayda 1), fakat bunlari kacirirsaniz sadece kucuk bir ceza oduyorsunuz genelde belirtmis olayim; yani gozunuz korkmasin...

IRS'in sitesinden "Estimated Tax Payment" yapmak istiyorum diye secip, kisisel birkac bilginizi girip sonra banka hesabindan istediginiz miktari IRS'e gonderiyorsunuz. Oldukca basit ve kisa suren bir islem. Sonra ayni islemi eyalet icin yapmayi unutmayin... Bu emailleri ya da ciktilarini iyi saklayin, gelecek yil 2020 icin vergi bildirimi yaparken bu bilgileri gireceksiniz...

• @crazycells çok teşekkürler, yine çok faydalı bilgiler. Bu geçici vergiyi ödemeyip, yıl sonu tek seferde ödeyince gelecek ceza o zaman çok fazla olmayacaktır diye anlıyorum. Bir de ilerde bu gibi cezalar vatandaşlık başvuru sürecinde önümüze çıkar mı acaba?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@caglarcan, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

@crazycells çok teşekkürler, yine çok faydalı bilgiler. Bu geçici vergiyi ödemeyip, yıl sonu tek seferde ödeyince gelecek ceza o zaman çok fazla olmayacaktır diye anlıyorum. Bir de ilerde bu gibi cezalar vatandaşlık başvuru sürecinde önümüze çıkar mı acaba?

Verginizi ve varsa cezalari IRS'e tam odediginiz surece hicbir problem yaratmaz.

Ayni yil icinde tek seferde tam odeyince de ya ceza vermiyordu ya da cok az bir miktardi diye hatirliyorum. Hatta son odeme tarihi 15 Ocak, yani bir sonraki yilin basinda da odeme sansiniz oluyor. Tabii bu durumlarda en onemli durum bu hesaplamalarda borclu olmamak. Fazlasiyla odeyin ki borclu cikmayin, eger borclu olursaniz ceza miktari artar.

• Merhaba @crazycells Haziranin ilk haftasi IRS e turbotax uzerinden degil de paper tax return olarak gelir vergisi beyaninda bulundum ve evraklarimi hem federal hem state icin ayri ayri yolladim .NY state icin hemen donus aldim fakat federal henuz yatmadi , ulasip ulasmadigini da tam olarak goremiyorum .Normalde en gec 6 hafta icerisinde donus yapiyorlarmis nasil kontrol edebilirim .Amerika ya tekrar giris yapana kadar yatmazsa sorun yasar miyim

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ipeke, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

Merhaba @crazycells Haziranin ilk haftasi IRS e turbotax uzerinden degil de paper tax return olarak gelir vergisi beyaninda bulundum ve evraklarimi hem federal hem state icin ayri ayri yolladim .NY state icin hemen donus aldim fakat federal henuz yatmadi , ulasip ulasmadigini da tam olarak goremiyorum .Normalde en gec 6 hafta icerisinde donus yapiyorlarmis nasil kontrol edebilirim .Amerika ya tekrar giris yapana kadar yatmazsa sorun yasar miyim

Sorun yasamazsiniz, korkacak bir durum yok. Bu zamanda boyle gecikmeler kabul edilebilir 🙂 Ayrica IRS'in henuz formunuzu islememis olmasi, sizin IRS'e borcunuz oldugu anlamina gelmiyor...

• @knnrn w4 formunda ein number isteniliyor. anladigim kadariyla hangi firmada calisiyorsan o firmada bir ein number oluyor yeni calisacagim firmadaki ein number i Bilmiyorum ne yapmam gerekiyor

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@kursat68, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

@knnrn w4 formunda ein number isteniliyor. anladigim kadariyla hangi firmada calisiyorsan o firmada bir ein number oluyor yeni calisacagim firmadaki ein number i Bilmiyorum ne yapmam gerekiyor

"Employer identification number" bilgisini kurumun İnsan Kaynakları birimi vermeli.

• ⭐⭐

Merhaba Arkadaslar sizce vergi beyani sundugumuzda ,tarafimiza ulasmayan, kisi basi 1200 $ olan stimulus checklerinin odemesinide yaparlarmi ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@HockeyUmpire2, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

Merhaba Arkadaslar sizce vergi beyani sundugumuzda ,tarafimiza ulasmayan, kisi basi 1200 $ olan stimulus checklerinin odemesinide yaparlarmi ?

Stimulus ödemesini alamayan çok insan var. IRS sürekli farklı bir şey deniyor ödeme yapmak için. En son çare vergi iadeleri ile birlikte yatar diye düşünüyorum ben de. O para sizin, bir şekilde ödenecektir.

• Buyuk ihtimalle stimulus odemeleri ile ilgili bir soru ekleyebilirler tax return yaparken. O soruya verilecek cevaba gore gerekli islemi yapacaklardir diye dusunuyorum. Stimulus odemesini alamayanlar oldugu gibi, almamasi gerekirken paranin yanlislikla gonderildigi kisiler de var. O yuzden bunu tax return de bu yil bir sekilde cozeceklerdir.

• Selamlar,

1)Gelirinin tamami Turkiye'den olanlarin ne yapmasi gerekiyor. Bilgisi olan paylasirsa sevinirim.
    2)Iki hafta once giris yaptigimi dusunursek. 2021 yili icin 2022 de vergi beyaninda bulunacagim degil mi?

• @YollardakiAdam 2021 yılında 2020 yılındaki ABD de elde ettiğimiz gelirin beyanını yapacağız. Sizin bu donemde calismadiginiz ve Türkiye'den gelen 10000 USD altında gelir getirdiginiz dusunulurse Siz sıfır USD beyanda bulunmuş olacaksınız.

• @redsat2000 hocam belki ustundedir niye bu on yargi 😃
    Merak ettigim limitlerin uzerinde beyanda bulunursak neler oluyor? Her yil yeni bir limit aciklaniyor diye biliyorum, yanlissam duzeltin. Yapilacak beyanlarin kontrolu nasil yapiliyor? biliyor musunuz? Benim dusuncem limitin biraz uzerinde beyazda bulunup belirli bir ordanda vergi oduyor olmak.

• @YollardakiAdam, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

@redsat2000 hocam belki ustundedir niye bu on yargi 😃

Hehehe 😃

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@YollardakiAdam, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

@redsat2000 hocam belki ustundedir niye bu on yargi 😃
    Merak ettigim limitlerin uzerinde beyanda bulunursak neler oluyor? Her yil yeni bir limit aciklaniyor diye biliyorum, yanlissam duzeltin. Yapilacak beyanlarin kontrolu nasil yapiliyor? biliyor musunuz? Benim dusuncem limitin biraz uzerinde beyazda bulunup belirli bir ordanda vergi oduyor olmak.

Yurt dışı gelir için limit tek kişi için108 bin dolar, sayın @redsat2000 sanırım 100 bin yazmak istedi ama bir sıfır eksik kaldı.
    Türkiye'deki gelir için Türkiye'de vergi ödenmişse ayrıca ABD'de vergi ödenmiyor. ABD için ve ABD dışından elde edilen gelirin toplamına göre vergi çıkıp çıkmayacağı değişebilir.
    Her yıl rastgele vatandaşlar seçilip "audit" yapılıyor. Bunların gelir/gider durumları, beyan ettikleri rakamlar ile ilgili belgeler, banka hesabı ve kredi kartı hareketleri, evinin önünde duran araba/tekne vb. dikkatle inceleniyor. Random audit için seçilmemişseniz beyanınız muhtemelen sadece bir yazılım tarafından kontrol ediliyor.
    Geliriniz/gideriniz neyse onu düzgün bir şekilde beyan etmelisiniz. Gereksiz vergi ödemek size olumlu bir şey sağlamaz.

• @knnrn zaten dolar boyle gittikce hic bir zaman o limite yetisemem fakat realistik olmasi acisindan limite yakinken gostermelikte olsa gorevimizi yapalim istedim 😃

• @knnrn hayır bahsettiğim şey farklı 10000 USD üzeri parayı girişte beyan etme ile ilgili . Sizin dediğiniz vergi ile ilgili. @YollardakiAdam Siz beyan ettikten sonra para giriş çıkışları için Irs sizin ve green card sahibi diğer aile bireylerinin banka hesaplarını incelemek için Türkiye'deki bankalarınizdan talepte bulunuyor. Sonra Türkiye'deki banka size bazı evraklar imzalatiyor ve siz zorunlu olarak kabul etmiş oluyorsunuz. Daha sonra gerekli incelemeyi Irs yapıyor. Sonra ne olacagina o karar veriyor. Ben Türkiye ile ilgili hiç bir şeyi karistirmadim ve hiç bir para transferi yapmadım. Inceleme sonrası Irs gelirimi net belirledi. Ona göre vergi iadesi verdi. Ben zaten vergimi maaş üzerinden her ay ödüyorum. O açıdan ekstra vergi ödemedim. Bir tek yeni bir is yeri açma veya ev alıp kiraya verme yada Türkiye'deki herhangi gelirinizi ABD ye belli aralıklarla transfer ederseniz . Bunu mutlaka diğer kategoride bunu beyan etmeniz lazım.

• @redsat2000 10k uzerinde $ girdisinde beyan zaten yapilyor ama 100k uzerinde nereden elde ettigini sorma yetkisi kazaniyor giristeki gorevli, diye yazilip cizilmisti bir yerlerde.
    100k uzerini nakten tasimak bence ayrica risk o da ayri konu.

• @knnrn Bu W-4 formunda kesintiyi azaltmak (vergi) için ne gibi opsiyonlar olabilir ? Yani bir tek evli çoluk çocuk durumu mudur olay? Birde IRS calculator var. Burada yabancı ülkede vergi ödüyor musunuz diye soruyor? onu gördünüz mü? acaba TR de evi olanlar buraya bir miktar girse faydası olur mu? sonuçta vergi ödeyenler olabilir ama bilmiyorum.

• @caglaror 100 k konusu dünyadaki bir çok ülke için genel bir gümrük ve hazine mevzuatı konusu . Özellikle gemilerde kaptan kasası için para transferlerinde özellikle bize hep sorun teşkil ederdi. Gönderdiğimiz paranın üzerine çok büyük miktar kambiyo vergisi ödediğimiz oldu. Gelelim esas mevzuya Irs bir istihbarat titizliginde çalışıyor. Ve diğer devlet kurumlarından alacağınız yardıma kadar kararı etkiliyor. Örneğin benim bu sene ile ilgili Obama çare de önce Irs kararını bekledik .Akabinde benim gelirim ile ilgili beyani Health Care onayladı. Bu işlem Temmuzda tamamlandı. Onun için para transferi ve gelir mevzu hassas bir konu aman dikkat

Benzer Başlıklar

• 1
  • 1
  • 33
  • 1
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

111

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |