Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @srhnkskn

• Merhaba, aslında daha önce de bu konu konuşulmuştu ama biraz daha detay sormak istedim. Şimdiden teşekkürler. Öncelikle Amerikaya 2022 Martta taşındım. Kasım 2021 de 1 haftalığına girdi çıktı yapmıştım. Biliyorumki 2021 Kasım ve Aralık için vergi beyanında bulunabilirim. O dönemde Türkiyede çalıştım lakin gelirim 12000 doların altında kalıyor, bu yüzden vergi beyanı zorunluluğum yok diye biliyorum. Yine de vergi beyanı yapmak istedim ve Turbo Tax'i denedim ama tam olarak ihtiyacım olan seçenekleri göremedim. Yanlış bir şey yapmak istemiyorum. Acaba tavsiyeleriniz var mıdır?

• ⭐⭐

@TAMURA bildiğim kadarıyla TurboTax de yurtdışı gelir seçenekleri yok. Bir muhasebeci çalışmanız gerekebilir. Bu konuda da çok farklı fiyat alternatifleri var. Benim konuştuğum bir muhasebeci 1 yıl için 830 dolar istedi. 180 dolar isteyende var. Ben CPA e 2 yıl için 900 dolar ödedim ama işlerinde baya iyiler. Bana çıkan refund ödediğim paradan fazla oldu.

• Bir sorum var. 2021 de verilen third stimulus check in recovery olanı dağıtılan tarih de US de olunmasa da alınabilir mi? Tesekkurler

• @portl 2021 de ABD de bulunduysaniz ve 2021 tax return yaptiysaniz alma sansiniz vardi. Aksi takdirde, baska yolu oldugunu sanmiyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@portl, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

Bir sorum var. 2021 de verilen third stimulus check in recovery olanı dağıtılan tarih de US de olunmasa da alınabilir mi? Tesekkurler

2021'de 6 aydan uzun süre ABD'de bulunma şartı var. O tarihlerde ABD'de olmasanız da toplamda 6 aydan uzun süre ABD'de bulunduysanız alabiliyorsunuz.

• merhaba turbodan vergi alınması greencard suresince olumsuz etki yapar mi

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@elifd4, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

merhaba turbodan vergi alınması greencard suresince olumsuz etki yapar mi

Turbodan vergi alınması nedir? 🙂

• @knnrn turbotax

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@elifd4 Hala ne sormak istediğiniz anlaşılmıyor.
    Vergi iadesi almanın sürece etkisini soruyorsunuz sanırım. Herhangi bir etkisi olmaz. Vergi iadesi sizin ödemiş olduğunuz fazla verginin size geri verilmesidir, herhangi bir devlet yardımı falan değil.

• @knnrn Kusura bakmayın tam açıklayamamışım.Turbotax sitesinden yazın wat yaptığım için vergi iadesinde bulunmuştum ve kesintisiz bir şekilde tax refundlarımı aldım.Bu durum greencard sürecinde negatif bir etkisi olur mu demek istemiştim ama sanırım endişelenecek bir durum yok.

• Merhabalar ben de greencardlıyım ve 2019 ve 2020 yılları içerisinde amerikaya seyahat ettim ancak amerikada yaşamadım ve türkiyede çalıştım. 2019 ve 2020 foreign income Vergi bildirimini geriye dönük olarak tamamladık ve herhangi bir vergi ödemesi çıkmadı.

2021 senesi içerisinde sene sonuna doğru ülkeye taşındığım için toplam 56 günü amerikada geçirdim ancak bu dönemde hala türkiyeye uzaktan çalışıyordum dolayısıyla türkiyeye vergi ödedim yıl boyunca. 2021 senesi vergi bildirimi için beraber çalıştığımız CPA eğer vergiyi resident olarak girersek eyalet vergi ödemesi çıktığını söyledi. Part year recidency seçme şansımızın olduğunu ancak non resident seçeneğinin bazı göçmenlik avukatları tarafından tavsiye edilmediğini belirtti (2021 yılında yapılmış F2A başvurumuz var eşim için ve şu an süreci bekliyoruz). Hali hazırda bir göçmenlik avukatımız yok kendi araştırmalarımızla ilerliyoruz. Konuyla ilgili bilgisi veya tecrübesi olan yardımcı olabilirse çok memnun olurum.

Amacımız hem vergileri doğru şekilde bildirmek hem de eşimin sponsorluk ve göçmenlik süreci için olumsuz etki yaratacak bir adım atmamak.
    Şimdiden teşekkürler.

• Referenced by  Programmer Programmer 
  • Referenced by  MySea MySea 

• Merhabalar,
    Eşim ve ben GC sahibi olmakla beraber geçtiğimiz yıl TR'de maaşlı çalışmaya devam ettik. Vergi beyanı için 6+2 aylık uzatma aldık. Married Jointly olarak 1040 dolduruyoruz. Ancak 2555'in ayrı ayrı doldurulması gerekiyor. 2555'teki bilgileri 1040'a geçerken iki formun toplamını mı dikkate almalıyız? Yoksa sistem otomatik olarak ikinci bir 2555 doldurulmasına izin veriyor mu? TaxTurbo veya FreeTax kullanmayı düşünüyoruz. Konuya hakim arkadaşların önerileri için şimdiden teşekkürler.

• Garanti Bankasinda hesabim bulunmamasina ragmen 3. defadir bu email i aliyorum. Bunlar ne yapmaya calisiyor? bi fikriniz var mi? Benim yurtdisinda yasadigim bilgisini nereden almis olabilirler?

image.png

• @hasbelkader

Merhaba, oncelikle bu email gercekten Garanti Bankasi tarafindan mi yollanmis, ve icindeki linkler Garanti Bankasi'ni mi gosteriyor?

Ote yandan, e-devlet uzerinden "Mevduat/Katılım Fonu Hesabı Bulunan Banka Sorgulama" moduluyle adiniza hangi bankalarda hesap bulundugunu kontrol etmenizi oneririm. Elbette ki emaile yanit vermeyeceginizi varsayiyorum.

• @yokidak

Hatirladigim kadariyla TurboTax otomatik olarak toplamlari hesapliyordu.

Beyaninizi kendiniz veya online ucretsiz uygulamalarla da yapabilirsiniz ancak ilk kez vergi beyaninda bulunacaksaniz size onerim; TurboTax kullanin (detaylari ortaya cikarmak icin size bir dizi ve bazilari akliniza gelmeyebilecek soru soracak ve kolaylikla ilerlmenizi saglayacaktir) ve Foreign Income konusunda bir vergi uzmanina basvurun/kendiniz iyice arastirin.

Form 2555 (Foreign Earned Income Exclusion-FEIE) ve Form 1116 (Foreign Tax Credit - FTC) arasindaki tercihinizin sebebini biliyor musunuz?

Kafanizi karistirmak istemem ancak uzerinde dusunmeniz icin birkac soru soracagim (vergi beyaninizi yaptiktan sonra sormaktan iyidir en azindan 🙂 )

• Form 2555 beyan edebilmeniz icin "tax home" lokasyonunuzun ilgili yabanci devlet (sizin icin Turkiye) olmasi veya ilgili vergi yili boyunca fiziksel olarak o yabanci ulkede bulunmus olmaniz gerekiyor. Bu beyaniniz sizin vatandaslik basvurunuz zamaninda karsiniza cikar mi acaba? Bu konuda benim bir tecrubem yok ancak siz arastirabilir veya danisabilirsiniz: https://yesilkartforum.com/forum/category/120/muslu-hukuk-bürosu-sorularınızı-cevaplıyor

• Form 2555 ozetle; beyana esas olan vergilendirilebilir -tum dunyadaki- toplam gelirinizi dusuruyor, sonucta ABD'deki gelirlerinizin vergisini aynen odemeye devam ediyorsunuz.
      Ilgili vergi yilinda odeyeceginiz toplam vergi = ABD Gelirlerinizin Vergisi + Yabanci Ulke (siz Turkiye diye okuyun) Gelirlerinizin Vergisi

• Form 1116 ise Yabanci Ulkede odediginiz vergiyi dogrudan ABD'deki geliriniz uzerinden odemeniz gereken vergiden dusuyor. Eger ABD'de odemeniz gereken vergiden fazla FTC hesaplanirsa 10 yil boyunca bu kredinizi sonraki yila aktarabiliyorsunuz (vergi adaleti)
      Ilgili vergi yilinda odeyeceginiz toplam vergi = ABD Gelirlerinizin Vergisi - Yabanci Ulkeye (siz Turkiye diye okuyun) oradaki gelirleriniz uzerinden zaten odenmis vergi tutari

• Genel yaklasim; Yabanci Ulke vergi yuzdesi ABD vergi yuzdesinden dusuk ise FEIE yolunun secilip Yabanci Ulkedeki geliriniz icin bir de ABD'ye verilmesinden kacinmak. Vergilendirme yuzdelerinde durum tersi ise de FTC tercih etmek.

Simdiden bu iki yontem/form arasinda bir tercih yaparsaniz sonraki yillarda bir degisiklige gitmeden ayni yontemi kullanirsiniz.

Kolay gelsin.

• @hasbelkader, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

Garanti Bankasinda hesabim bulunmamasina ragmen 3. defadir bu email i aliyorum. Bunlar ne yapmaya calisiyor? bi fikriniz var mi? Benim yurtdisinda yasadigim bilgisini nereden almis olabilirler?

image.png

@hasbelkader @sharm Abd Dış işleri ve Irs ile Türkiye Dış işleri Bajanlığı ile Bir anlaşması mevcut. İlk Vergi beyanımız sonrası bizde aynı mesajı aldık ve onayladık. Bu anlaşma gereği çift muhasebe ve vergi borcu çıkmaması ve de Irs hesapların incelenmesi konusunda sınırlı yetki veriyor. Sadece Garanti değil diğer bankalarda da aynı durum geçerli. Bu beyan veya izin imzalana kadar Irs bizim vergi beyanımızı devreye sokmadı ve hesapları şüpheli durum olarak incelemeye aldı.Irs Türk dış işleri kanalı ile banka ile irtibata geçti. Banka bu uyarı mesajını gönderdi. İmza sonrası kısa sürede incelemeyi tamamladı . Akabinde vergi geri ödemesi yattı. Beyanın doğruluğu Irs uzmanlarca teyid edildi. Ayrıca ABD’deki çalıştığınız bankadan da Irs ile ilgili uyarı gelebilir. Hesap askıya alınabilir Bilginiz olsun. Eğer gerçekten bankadan gelir ise İmzalamanız gerekiyor. Garanti bankasının Uluslarası ortaklığı bulunduğu için Irs irtibata geçmiş olabilir. Diğer bankalara da göndermiş olabilir. Garanti bankası ile eskiden çalışmış iseniz ve müşteri kaydınız var ise history kısmından dolayı o Bankaya da göndermiş olabilir. Kendi bankanızdan bu tip yazı geldiği taktirde lütfen onaylayın . Aksi durumda Irs nezdinde şüpheli hesap durumuna düşersiniz. Nüfusa yada Konsolosluğa ikamet değişikliği bildirdi iseniz . Banka bu beyanı devreye sokabiliyor.

• @Sharm bilgi icin cok tesekkurler. az once sorgulama yaptim. TR de Ziraat Bankasindan baska bankada hesabim yok. Ancak 10 yil once TR de calisirken isyeri Garanti Bankasina maaslarimizi yatiriyordu. O hesabi da o donemde kapatmistim. Bugun TR ye ucusum var. Varinca Garanti ye gidip sorucam.

• @redsat2000 tesekkurler bilgilendirmeniz icin. Ben 10 yildir ABD deyim. Ilk defa boyle bir email aliyorum. Bankaya bu konuda herhangi bir cevap vermeyi dusunmuyorum. Sadece TR ye varinca Garanti ye gidip bu emaili bana neden gonderdiklerini soracagim. Dediginiz gibi IRS den bu konuda bir arastirma mesaji gelirse, yazisma ile halledilebilir dusuncesindeyim. Zira TR de hicbir bankada param yok. Sadece 0TL bakiyeli bir Ziraat hesabi var acik olan o kadar. Ancak emekli maasi almaya baslarsam nasil olur onu bilemiyorum. TR de bankada para tutmamak en iyi cozum olacaktir kanaatindeyim.

• @hasbelkader, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

@Sharm bilgi icin cok tesekkurler. az once sorgulama yaptim. TR de Ziraat Bankasindan baska bankada hesabim yok. Ancak 10 yil once TR de calisirken isyeri Garanti Bankasina maaslarimizi yatiriyordu. O hesabi da o donemde kapatmistim. Bugun TR ye ucusum var. Varinca Garanti ye gidip sorucam.

Benimde yapı kredi Bankası ile aynı sorunum oldu. Hesap kapalı olmasına ve müşteri ilişkilerimi yıllar önce bitirmeme rağmen hala irtibat kesmemek adına emailleri devam ediyor. Türkiye’ye gidince görüşün .

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

113

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |