Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @MySea
    Belki misafirlere jest yapiyorlardir 🙂
    Tesekkur ederim bu deneyiminizi paylastiginiz icin.

• @hasbelkader Rica ederim!

• @knnrn o nasil oluyor .yani para biriktirib versek o zaman güzel olur anladiğim kadariyla .bir de w 10 niye 0 oluyor ?

• 2019 da ilk girişimi yaptım ve Nisan-aralık arası maaşlı çalıştım ve aralıkta işten ayrılıp istanbula döndüm ve şu an Turkiyedeyiz 4 kişilik bir aileyiz. Nj de ikamet ettim home ofis çalıştım şirket merkezi KY de idi , maaşım resmi olarak yatırıldı ve vergilerim ödendi , Şirket W2 formunu kardeşimin adresine postalamış. Ocak sonu NJ ye gidip geleceğim Vergi formunu muhasebeciye vermeyi düşünüyordum , bunu internet uzerinden kendim yapabilirmiyim? Tr de ve abd de bankada dolar birikimlerim de var sanırım bunlarıda vergi formunda bildirmem gerekiyor yardım ve tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.

• @sash Sadece W2 formu varsa ve baska itemized yapacak durum yoksa (okul-egitim giderleri, saglik harcamalari, mortgage interest ve emlak vergisi, charitable bagislar falan gibi), sizinki kolay olacaktir, online bir platformda kendiniz tax file yapabilirsiniz. Muhasebeci veya HR block, Liberty tax gibi yerlere giderseniz, cok fazla fee charge yaparlar. Google search ile bir cok online site bulabilirsiniz. Ben yillardir taxslayer kullanmaktayim.

Bankadaki paranizdan faiz kazaniyorsaniz, banka size 1099-INT formu gonderir. Orada yazan miktarlari gerekli yerlere girersiniz tax file yaparken.

• ⭐⭐⭐

@MySea Bu sene bende oneriniz uzerine taxslayer'i denedim. Tamamladim fakat henuz gondermedim. HSA belgesini ve tax return gunu icin bekletiyorum. Gayet detayli ama kolay gorunuyor, tesekkurler.

• @FreeWoRLD Rica ederim! Umarim memnun kalirsiniz.

Ben henuz yapmadim, genelde Subat sonu veya Mart basinda yapiyorum. Benimki genelde itemized oldugu icin bircok form ve belge toparlamam gerekiyor.

• merhaba arkadaşlar yeni bir işe başlıyacağım ve benden w4 formu doldurmam istendi ancak nasıl doldurulacağı konusunda hiç bir fikrim yok 😱

• @MySea, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

@sash Sadece W2 formu varsa ve baska itemized yapacak durum yoksa (okul-egitim giderleri, saglik harcamalari, mortgage interest ve emlak vergisi, charitable bagislar falan gibi), sizinki kolay olacaktir, online bir platformda kendiniz tax file yapabilirsiniz. Muhasebeci veya HR block, Liberty tax gibi yerlere giderseniz, cok fazla fee charge yaparlar. Google search ile bir cok online site bulabilirsiniz. Ben yillardir taxslayer kullanmaktayim.

Bankadaki paranizdan faiz kazaniyorsaniz, banka size 1099-INT formu gonderir. Orada yazan miktarlari gerekli yerlere girersiniz tax file yaparken.

@MySea , tesekkur ederim , sadece W2 var ve saydığınız diğerleri yok, sadece 10 aylık abd faiz geliri 200dolar civarı ve tr de banka hesabımı eklemem gerekiyor sanıyorum ve onun faiz gelirini eklemem lazım sanırım, ornek sayfaları nerden bulabilirim acaba ?

• @fatihuslu, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

merhaba arkadaşlar yeni bir işe başlıyacağım ve benden w4 formu doldurmam istendi ancak nasıl doldurulacağı konusunda hiç bir fikrim yok 😱

Kendi bilgilerinizi girin, evli veya bekar oldugunuzu falan. Bekarsaniz, kendiniz icin 1 yazacaksiniz sadece. Evliyseniz, 2. Cocuklari yazmasanizda olur. Imzalamayi ve tarih atmayi unutmayin.

• @sash, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

@MySea, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

@sash Sadece W2 formu varsa ve baska itemized yapacak durum yoksa (okul-egitim giderleri, saglik harcamalari, mortgage interest ve emlak vergisi, charitable bagislar falan gibi), sizinki kolay olacaktir, online bir platformda kendiniz tax file yapabilirsiniz. Muhasebeci veya HR block, Liberty tax gibi yerlere giderseniz, cok fazla fee charge yaparlar. Google search ile bir cok online site bulabilirsiniz. Ben yillardir taxslayer kullanmaktayim.

@MySea , tesekkur ederim , sadece W2 var ve saydığınız diğerleri yok, sadece 10 aylık abd faiz geliri 200dolar civarı ve tr de banka hesabımı eklemem gerekiyor sanıyorum ve onun faiz gelirini eklemem lazım sanırım, ornek sayfaları nerden bulabilirim acaba ?

Rica ederim! Oncelikle ABD'deki hesabinizin oldugu bankadan eger $10 veya uzeri faiz kazandiysaniz, 1099-INT formunun size gelmesi lazim. Genelde Ocak sonu, Subat basi gibi gelir. 1099-INT forumunda box 1 da yazan miktar sizin kazandiginiz faizdir. Bunu Form 1040 Schedule B'nin line 10b kismina gireceksiniz. Fakat eger online bir platform kullanirsaniz, size zaten 1099-INT var mi diye sorar, yes derseniz, sizi gireceginiz yere yonlendirir. Turkiye'den gelen faizi dollara cevirerek ustune eklemeniz gerekiyor diye biliyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@fatihuslu, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

merhaba arkadaşlar yeni bir işe başlıyacağım ve benden w4 formu doldurmam istendi ancak nasıl doldurulacağı konusunda hiç bir fikrim yok 😱

W-4 formlari yilbasindan itibaren degisti. Artik eskisi gibi "allowance" yazilamiyor.
    Sayin @MySea dedigi gibi, kisisel bilgileri girdikten sonra:

Filing status:
    Single or Married filing separately (bekar olanlar veya evli olup esiyle ayri ayri beyanda bulunanlar)
    Married filing jointly (or Qualifying widow(er)) (Evli ve esiyle birlikte beyanda bulunanlar)
    Head of Household (evli olmayip kendisiyle yasayan baska birinin masraflarini karsilayanlar)

Multiple Jobs or Spouse Works
    Birden fazla iste calisiyorsaniz veya esiniz calisiyorsa isaretleyin

Claim Dependents
    Multiply the number of qualifying children under age 17 by $2,000 (bakmakla yukumlu oldugunuz 17 yasindan kucuk cocuk sayisini 2000 ile carpip sonucu buraya yazin)
    Multiply the number of other dependents by $500 (bakmakla yukumlu oldugunuz diger kisileri ornegin calismayan es vb, sayisini 500 ile carpip sonucunu buraya yazin)
    Other tax credits (vergi indirimi almaniza sebep olacak baska bir durum varsa hakedeceginiz indirimi buraya yazin)

Bu bilgileri kendi durumunuza gore doldurup gonderin. Bizim isyeri W-4 formunu elektronik olarak aliyor. Kagit form icin de benzer sekilde.

• @knnrn teşekkürler bilgiler için

• @knnrn Bilgiler icin tesekkurler! Benim yeni form hakkinda bilgim yoktu malesef.

• @fatihuslu Hayirli olsun 🙂

• @MySea @knnrn , peki Tr de bankalarda varsa dolar heasıbı ve toplam birkimimizi ilk vergi beyanımızda bildirmek gerekiyormuş , bildirim olmazsa daha sonra bunu kazanılan gelir olarak kabul edip vergi cezası kesiliyormuş , bu konuda ne yapılması gerekiyor bir bilginiz varmıdır ?

• ⭐⭐

@sash benim okuduğum sen bildirmiyorsan bankalar senin adına zaten hesabındaki dövizi bildirdikleri için senin bildirimi yapman lazım

• @haymatlos_ @sash Bende ayni fikirdeyim. TR'deki bankalar, eger ABD vatandasi iseniz ve hesabiniz varsa, IRS'e bildirmek durumundalar. Greencardlilar icin uygulama nasil veya greencardli oldugunuzu bilebiliyorlar mi, onu hic bilmiyorum.

• ⭐⭐

@lynx, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

Merhabalar, vergi beyanimi hallettim. Sifir ABD geliri ile vergi beyani yapmak biraz karisik bir olaymis, arastirmam gerekti. Benim gibi ilk vergi beyanini yapacak olan ve Turkiye'deki gelirini beyan etmek isteyen arkadaslar icin birkac ipucu vermek istiyorum.

• Oncelikle yurtdisi gelirinizi beyan etmek icin ihtiyaciniz olan form I-2555. CreditKarma bu formu desteklemedigi icin TurboTax'ten bildirim yapmak gerekiyor.
    • https://apps.irs.gov/app/freeFile/ adresindeki Turbotax linkine tiklayarak sartlari sagliyorsaniz ucretsiz bildirim hakkindan yararlanabilirsiniz.
    • Eger federal vergi bildirimini online yapmadiysaniz sistem sadece eyalet vergi bildirimini online yapmaniza izin vermiyor.
    • Soz konusu vergi yili icinde SADECE yurtdisinda gelir elde ettiyseniz sistem federal vergiyi online bildirmenize izin vermiyor. Bu durumda eyalet vergisini de online bildirememis oluyorsunuz. New York gibi bazi eyaletler de sadece online bildirim kabul ediyor. Bu durumda benim gibi cikmaza girmis oluyorsunuz. Ancak uzun uzun arastirdiktan sonra bu sorunun cozumunu bir muhasebe forumunda buldum: federal vergi bildirimi kisminda yurtdisi gelirinizi beyan ederken 'other deductions' kismina sifir yerine $1 gibi herhangi bir rakam girdiginizde 'Adjusted Gross Income - AGI' $1 olmus oluyor ve sistem online bildirime izin verir hale geliyor. Ayni sekilde $1 ABD geliri de beyan edebilirsiniz ama bu anlattigim yontem daha etik kabul ediliyor.
    • Yurtdisi geliriniz 2018 icin $104.000'i gecmediyse (ben 31/12/2018 kuru ile cevirdim) vergiye tabi olmuyor.

NOT: Daha once bahsedilmis ama ben de hatirlatayim, sene icinde herhangi bir zamanda yurtdisi hesaplarinizda $10.000'den fazla para bulunduysa TUM yurtdisi banka hesaplarinizi bildirmeniz gerekiyor. Bu bildirim vergiden bagimsiz olarak https://bsaefiling.fincen.treas.gov/NoRegFBARFiler.html adresinden yapiliyor. 2018 yili icin bildirimlerin 19 Haziran'a kadar yapilmasi gerekiyor.
    @sash

• yurtdisi bankalardaki $10,000 uzerindeki hesaplarimizi bildirmemiz gerektigi yazilmis. Peki bu hesaplardaki paralarin faizlerini de faiz geliri olarak IRS e bildirmemiz gerekiyor mu? Bildigim kadariyla Turkiye'de banka, faizi hesaptaki paraya ilave ederken vergiyi otomatik kesiyor. Dolayisiyla IRS de bu paradan vergi keserse, iki defa vergilendirilmis olmuyor mu? yurtdisindaki paradan faiz elde edilmesinin ABD de vergilenmesi konusunda bilgisi olan var mi?

Benzer Başlıklar

• 13
  • 56
  • 2
  • 24
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

88

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |