Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐

@crazycells ve @knnrn siz bu işi biliyorsunuz bilgiler için thanks

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells İş yerimde bu vergi iadesi olayını bir çeşit para biriktirme yöntemi olarak kullanan arkadaşlar var. W-4 formuna 10 yazması gerekirken 0 yazıyor, maaşından maksimum oranda vergi kesiliyor. Beyanname dönemi gelince de 10-15 bin dolar vergi iadesi alıyor. Başka türlü para biriktiremediğini söyleyen pek çok kişi böyle yapıyor. Devlet de bundan memnun çünkü vatandaştan faizsiz kredi almış oluyor.

• Merhaba her kese.Turkiyeli kardesler, benim bir sorum olacakti.Yardimci olursaniz sevinirim.Ben amerikaya yeni gelmishem.10 gundur ishe bashladim.Maashi cash olaraq aliram.Ish veren bana deyir ehtiyac yoxdu vergi vermeye.Amma Ben greencardli oldugum ucun yasa dishi bir shey olsun istemirem. Simdi Ben cash maash alib onun vergisini nece odemeliyem? bir sorum da eger ish yeri bana maashi paychekle oderse bu otomatik vergimi oduyor demekmidir?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ilgar Gelir vergisi / beyani içinde söyledi:

Merhaba her kese.Turkiyeli kardesler, benim bir sorum olacakti.Yardimci olursaniz sevinirim.Ben amerikaya yeni gelmishem.10 gundur ishe bashladim.Maashi cash olaraq aliram.Ish veren bana deyir ehtiyac yoxdu vergi vermeye.Amma Ben greencardli oldugum ucun yasa dishi bir shey olsun istemirem. Simdi Ben cash maash alib onun vergisini nece odemeliyem? bir sorum da eger ish yeri bana maashi paychekle oderse bu otomatik vergimi oduyor demekmidir?

Hayir, paycheck almaniz verginin otomatik olarak odendigi anlamina gelmiyor, eger federal hukumete, eyalete ve gerekiyorsa yasadiginiz sehire vergi odemeniz gerekiyorsa ve bunu sirket oduyorsa bu bilgiler paycheck'te yer alir, eger odenmiyorsa yer almaz; o durumda sizin odeme yapmaniz gerekir.

Federal hukumete kendi kendinize vergi odemek icin su sitedeki yonlendirmeleri takip etmeniz gerekiyor:

IRS'in sitesindeki "Direct Pay" ozelligini kullanip, "Estimated Tax" odemeniz gerekiyor.

Eyalete ve sehire vergi odemek icin ise bulundugunuz eyaletin web sitesine girmeniz gerekiyor.

• @crazycells Ben hala bu tax meselesini tam anlamadim..simdi farz edek ki, benim ayliq 3500 $ gelirem var..evliyim, 1 cocuk var..3500 $ ne kadar vergiye geder ? onceden tesekkur ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells Ben hala bu tax meselesini tam anlamadim..simdi farz edek ki, benim ayliq 3500 $ gelirem var..evliyim, 1 cocuk var..3500 $ ne kadar vergiye geder ? onceden tesekkur ederim.

Yillik kazancinizi hesaba katmalisiniz, aylik degil. Bu konunun ilk sayfasini okuyun, yuzdeler orada yaziyor.

• @crazycells bakdim ama tam anlayamadim..tamam ..yillik 38 000 $ para kazanmishim..evliyim, 1 cocugum var..bu paranin ne kadari vergiye gidecek?

2ci sorum Ben 2018de abdeye girish yaptim..benim vergi odemem lazim mi? yoksa yok? onceden tesekkur ederim

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells bakdim ama tam anlayamadim..tamam ..yillik 38 000 $ para kazanmishim..evliyim, 1 cocugum var..bu paranin ne kadari vergiye gidecek?

2ci sorum Ben 2018de abdeye girish yaptim..benim vergi odemem lazim mi? yoksa yok? onceden tesekkur ederim

yukarida sayin @knnrn 'in ornekli bir hesabi var, oradan yararlanabilirsiniz. Vergi araliklarina gore ayri ayri yuzdeleri hesaplamalisiniz.

Soyle bir arac da var internette, yaklasik fikir verebilir:

Tabii bunlar sadece Federal vergi icin, bunun yanisira dedigim gibi eyalet vergisi ve sehir vergisi de odemeniz gerekebilir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ilgar Yılbaşından itibaren vergi beyanı yapılacak, onu yaparken belli olur. Evli ve bir çocuklu biri için yıllık 24 bin + 2 bin dolar vergiye tabi değil. Buna göre vergiye tabi geliriniz 12 bin oluyor. Ödemeniz gereken federal vergi toplam gelirin %5'inden az olur diye tahmin ediyorum.

• @knnrn Gelir vergisi / beyani içinde söyledi:

@crazycells Hesap yanlış olmuş. Şöyle yapalım:

Yıllık gelir 54 bin ise
    Evli bir çift için 24 bin düşüyoruz, kalıyor geriye 30 bin (başka tax deductible tutar olmadığını varsayıyorum, normalde sağlık sigortası ve emeklilik primleri gibi şeyleri de düşmek gerekiyor)

Bu rakamın ilk 9 bini için %10 vergi = 900 dolar
    9-19 bin arası için %12 vergi = 1200 dolar
    Kalanı, yani yaklaşık 10 bin için %22 vergi = 2200 dolar

Kabaca toplam vergi = 4300 dolar

54 bine oranlarsak %8 civarı vergi ödemiş oluyoruz.

@knnrn yine kabaca hesaba göre o zaman bu sitelerde bir yanlışlık var ya da güncel değiller.

https://goodcalculators.com/us-salary-tax-calculator/texas/

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sametbelli Şimdi baktım, yanlışlık yok aslında. Benim hesabımda sadece "income tax" var, social security ve Medicare primlerini yazmadım. Bunlar vergi beyanına dahil edilmediği için böyle yapmıştım. Sizin hesaplama yaptığınız sitelerde bunları da vergi gibi gösteriyor, ama bence vergi değil, emeklilik ve sağlık sigortası primi gibi düşünmek lazım.

• İlk zamanlarda vergi konusunda endişelenmiştim fakat şimdi zaman geçtikçe oldukça kolaylaştırıldığını görüyorum.
    W2 formu ile çalışanlar için ücretsiz olarak aşağıdaki siteden vergi iadesini hazırlamak oldukça basit. Sadece eyalet vergisi doldurmanız gerekiyorsa $12.95 ücret alıyorlar.

https://www.freetaxusa.com

Az önce TV karşısında 10dk harcayarak deneme amaçlı 2018 için doldurdum. Oğlumuzu katmadan $1500 küsür ek vergi ödemek zorunda olduğum çıktı. Eyalete içinde $300 küsür civarı ödemem gerektiğini söyledi.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@freeworld CreditKarma ile yapmanızı şiddetle öneririm. Eyalet vergisinin beyanı da ücretsiz. Çok ayrıntılı ve buna rağmen çok kolay.

• @knnrn Çok teşekkürler kesinlikle bakacağım.

• @crazycells selamlar herkese, malum vergi bildirme dönemi geldi. Aranızda geçtiğimiz yıllarda Türkiye'de kazandığı vadeli mevduat hesaplarındaki faizleri bildiren oldu mu? Olduysa nasıl bildirim yaptığını belirtebilirse çok sevinirim.

• merhabalar, vergi bildirimi ile ilgili birkaç sorum var. özetle 2017'de green card ile ilk girişimi yaptım, 2018 ağustos ayında temelli taşındım, 2018'in son 3 ayında sağlık sigortam vardı, 2019 ocak ayında abd'de çalışmaya başladım.

1- 2018 yılında tr'de elde ettiğim gelir $100k altı olduğundan bildirmem gerekmiyor sanırım. doğru mu?
    2- 2018'de abd'de herhangi bir gelir elde etmemiş olmama rağmen yine de sıfır gelir olarak tax filing yapabilir miyim? hiçbir şey yapmamak yanlış geliyor. sonuçta resident oldum, sağlık sigortasından yararlandım. bir de olur olmaz her yerde karşıma çıkıyor, son yapılan tax filing'i istiyorlar.
    3- creditkarma tax filing'de sıfır gelirle nasıl beyan yapılır bulamadım. sanırım yapılamıyor, direkt olarak IRS sitesinden mi filing yapmam gerekli?
    4- sağlık sigortasını sadece son 3 ay yaptırdığımdan ceza ödemem gerekiyor mu?

şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

• @lynx
    @sorusuvar

1- 2018 yılında tr'de elde ettiğim gelir $100k altı olduğundan bildirmem gerekmiyor sanırım. doğru mu?

— IRS’den bağımsız olarak (Department of Treasury‘e) eğer US citizen veya US resident iseniz, US dışında bir hesabınız var ve bu hesap veya hesaplarınız geçen sene herhangi bir zamanda değer olarak $10,000 üzerine çıktıysa bildirmeniz gerekiyor.

Ayrıca IRS’in form 8938 kuralı vardır. Yabancı hesaplarınızın değeri $50,000’i (evli ise $100,000) aştı ise bildirmeniz gerekiyor, eğer US tarafında vergi bildirimi yapmanız gerekiyorsa. Vergi bildirimine gerek yoksa Form 8938 geçersiz oluyor. Aşağıda ilgili bilgiler mevcut

2- 2018'de abd'de herhangi bir gelir elde etmemiş olmama rağmen yine de sıfır gelir olarak tax filing yapabilir miyim? hiçbir şey yapmamak yanlış geliyor. sonuçta resident oldum, sağlık sigortasından yararlandım. bir de olur olmaz her yerde karşıma çıkıyor, son yapılan tax filing'i istiyorlar.

— Sıfır gelir ile vergi bildirimi yapmak zorunda değils'n'z bildigim kadari ile. Fakat US dışı gelir ve saglik sigortasi gibi nedenler bu sorunun cevabını etkileyebilir. Yinede durumunuza göre aşağıdaki IRS’in soru dizisinden kesin cevaba erişebilirsiniz.

4- sağlık sigortasını sadece son 3 ay yaptırdığımdan ceza ödemem gerekiyor mu?

—2018 yılı için Tax return yapmak zorunda değilseniz, ceza ödemiyorsunuz. Bu arada 2019 ve sonrası için artık bu ceza kalktı.

• @freeworld vakit ayirip cevapladiginiz icin tesekkur ederim. FBAR bildirimimi yapmistim. IRS'teki testi yaptigimda tax filing yapmam gerektigi sonucu cikti. ancak creditkarma'da yurtdisi geliri veya sifir premiumlu saglik sigortasini bildirebilecegim bir kisim bulamadim. IRS'e manual bildirim yapmam gerekecek sanirim.

• @lynx Ben IRS’in sonucuna göre hareket ederdim. Diğer sitelerede bir bakın isterseniz. Örnek freetaxusa, Intuit, H&R block gibi.

• ⭐⭐

Gelir vergisi konusunda ücretsiz destek alınabilen VITA ve TCE hizmetleri...

"The IRS Volunteer Income Tax Assistance (VITA) and the Tax Counseling for the Elderly (TCE) programs offer free tax help for taxpayers who qualify."

http://irs.treasury.gov/freetaxprep

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

76

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |