Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Selam, gecen yilin ortasinda calismaya basladigim icin ust sinirin altinda kalacagimi dusunuyorum. Sadece lyft ve kisa sure amazonda calistim. Lyft icin arac ve benzin masraflarinin belgelerini mumkun oldugunca saklamaya calistim. Lyft icin gross 30.000 net 19.000 gibi bir rakam var. Bu durumda yine de araba masraflarini eklemelimiyim? Yoksa zaten limit alti olanlarin bunu eklemesine gerek yok mu? Ayrica esim ve kizimla beraber tasinmamiza ragmen bir kac ayligina turkiye’ye donduler. Biz mart sonu tasindik, ben haziranda calismaya basladim. Onlar haziran-eylul arasi turkiye’deydiler. Bu durumda kizimi beyana eklememde herhangi bir sakinca var mi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Anka, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

Selam, gecen yilin ortasinda calismaya basladigim icin ust sinirin altinda kalacagimi dusunuyorum. Sadece lyft ve kisa sure amazonda calistim. Lyft icin arac ve benzin masraflarinin belgelerini mumkun oldugunca saklamaya calistim. Lyft icin gross 30.000 net 19.000 gibi bir rakam var. Bu durumda yine de araba masraflarini eklemelimiyim? Yoksa zaten limit alti olanlarin bunu eklemesine gerek yok mu? Ayrica esim ve kizimla beraber tasinmamiza ragmen bir kac ayligina turkiye’ye donduler. Biz mart sonu tasindik, ben haziranda calismaya basladim. Onlar haziran-eylul arasi turkiye’deydiler. Bu durumda kizimi beyana eklememde herhangi bir sakinca var mi?

Fatura edebileceğiniz gider 24400'den fazlaysa itemized deduction yapmak mantıklı olabilir, ama değilse standard deduction yapmak daha mantıklı olur. Hem de uğraşmamış olursunuz.
    Eşinizin ve kızınızın Türkiye'de olması sorun değil. Bakma yükümlülüğü sizde olduğu sürece beyana ekleyebilirsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Yıllık miktara göre vergi beyanı yapabileceğiniz siteler

• merhaba, F1 statusunde OPT ile calisan biri icin hangi websitesini onerirsiniz? mesela, Turbotax 1040-NR desteklemiyormus. F-1 vizesi icin gerekli belgelerin hepsini iceren bir sirket biliyor musunuz? tesekkurler.

• Amerika'da 5 yildan fazladir F-1 vizesinde bulunmus birinin 1040 doldurmasi gerekiyor 1040-NR yerine, degil mi?

• Merhaba, Target'da çalışmaya başlıyorum 🙂 Geçen gün oryantasyondaydım. W-4 formu doldurduk. Doldurduğum form şuna benziyordu: https://www.irs.gov/pub/irs-pdf/fw4.pdf
    Bu farklı bir form mu yoksa öncekine göre değişti mi? Çünkü hep okuduğum allowances kısmı burada yok ve ödeyeceğim vergi üzerinde pek bir kontrolüm yok gibi duruyor. Yani en azından daha az ödeyemiyorum, aksine istersek step 4'te daha fazla ödeme seçeneği var sadece gibi görünüyor ve de numara yazma yerine direk para miktarı yazılıyor sanırım. Aslında yine step 4'te deductions kısmı da var daha az ödeme durumu için ama yine rakam yazılması istendiği için neye göre belirtilmesi gerekirdi bilemiyorumç Ben pek anlamadığım için daha çok HR yetkilisi benim için doldurdu. Kendimiz belirleyemiyor muyuz diye sorduğumda keşke öyle olsaydı diye cevap verdi. Aydınlatabilecek varsa sevinirim. Teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@padawan @redsat2000 walmart yöneticisi olduğu için mağaza işleyişi haklında sana detaylı bilgi verecektir

• ⭐⭐⭐⭐

@padawan Tax için Bize W2 Formunu Şirket gonderdi. Bizde W2 deki yazılı olan Firmanın brüt ödemesine göre Tax belgelerini doldurduk. Deduction kesinti miktarı benim için yoktu.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@padawan W-4 formu bu yıldan itibaren değişti. Allowance kavramı yok artık. Eş, çocuk varsa onları giriyorsunuz ve ona göre tax credit düşüyor.

• Tskkurler. Benim bu sene ilk olacak.

Emeginize saglik.

• merhaba sorumu burda sormak daha uygun 2019 vergi beyanı yapıyorum . uscis de resmi adresim Pittsburgh PA calıstıgım yer ise Houston Tx. adres kısmına ne girmeliyim ?

• Merhaba Arkadaşlar, Forumdaki yazıları okudum. Ancak bazı konularda net değilim ve karmaşık bir durumdayım. Aşağıdaki sorularıma net yanıtlar alacağım düşüncesiyle yazıyorum.
    Durumumuz: 03 Ekim 2019 tarihinde DV1 kategorisinde Washington DC denen ve eşim giriş yaptık. Eşimin SSN kartı 07 Ekim'de, benim SSN kartım ise 28 Ekim tarihinde geldi. Bu arada Permanent Resident kartlarımız da bilahare aynı ay içinde geldi. Yaklaşık 2 ay gibi Kızımın evinde ikamet ettikten sonra 29 Kasımda Türkiye'ye geri döndük. Bu zaman zarfında herhangi bir işte çalışmadık. Herhangi bir gelirimiz olmadı.Herhangi bir Amerikan bankasında hesap açtırmadık. Halen USCIS de kayıtlı olan beyan ettiğimiz ikamet adresimiz kızımın oturmuş olduğu evdir. Kira ödemedik ancak yaklaşık olarak 6,000.-$ a yakın harcamamız oldu. Harcama belgelerinin bir kısmı durmakla beraber büyük bir kısmı da atılmıştır sanırım. Eşim ve benim Türkiye'den Emekli Maaşlarımız ( Her birimizin yaklaşık 4,000.-TL civarında )dışında herhangi başka bir gelir kaynağımız da yok. Şu anda Türkiye'deyiz ve Gelir beyanında bulunmak istiyoruz.

Sorularım:

1. Hangi siteden ve kaynaktan başvuru yapmamızı öneriyorsunuz?
    2. Başvuru da hangi Form veya formları kullanmamızı öneriyorsunuz?
    3. Eşim ve ben birlikte tek bir Formdamı beyanda bulunalım yoksa ayrı ayrı mı?
    4. Beyan dönemini 2019 için Ekim-Aralık olarak mı belirteceğiz?
    5. Beyanda Türkiye'deki emekli maaş gelirimizi beyan etmemiz gerekir mi?
    6. Beyanı sadece Internet üzerinden mi yapıyoruz, yoksa bir çıktısını alıp imzalamamız ve herhangi bir adrese göndermemiz gerekiyor mu?
    7. Bu doldurulması gereken formun, Forum üzerinde veya forum üyelerinde doldurulmuş bir örneği var mıdır?
    8. Son olarak en can alıcı soru. Bu beyanı yaparsak Amerikan vatandaş ve residentlarına verilecek olan parasal olan yardımlardan istifade edebilecekmiyiz?

Yanıtlarınız için çok teşekkür ederim. Kendinize dikkat edin, Evde Kalın !!

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@berkergn13, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

merhaba sorumu burda sormak daha uygun 2019 vergi beyanı yapıyorum . uscis de resmi adresim Pittsburgh PA calıstıgım yer ise Houston Tx. adres kısmına ne girmeliyim ?

Gerçek adresiniz neyse onu gitmelisiniz. Ayrıca USCIS adresini de 10 gün içinde değiştirmek zorundasınız.

• @knnrn hangi 10 gün. ne yapıldıktan sonra 10 gün yani ?

• @knnrn yani airbnb de kalıorum ve yerim sürekli degisiyo o yüzden soruyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@knnrn hangi 10 gün. ne yapıldıktan sonra 10 gün yani ?

Adres değişikliği yapıldıktan sonra 10 gün içinde resmi kayıtlardaki adresi de değiştirmek gerekiyor. Kalıcı bir adresiniz olduğu zaman (otel veya airbnb de olabilir) değişikliği yapmanızı tavsiye ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ZaferY

1. Ücretsiz beyan için ben CreditKarma kullanıyorum. Ancak sizin durumunuzda TR'deki geliri beyan etmek gerekeceği için Turbotax vb sitelerin ücretli paketleri gerekecektir. CreditKarma henüz ABD dışı geliri beyan etmek için hizmet vermiyor.
    2. Toplam gelir 105 bin dolar altında olduğu için muhtemelen sadece Form 2555 ile istisna beyan edeceksiniz. Yani bu tutara kadar olan gelir vergiye tabii olmayacak.
    3. Married joint olarak tek formda yapmak en mantıklısı olur.
    4. Beyan dönemi 2019 yılı olacak, ancak vergi mükellefi olduğunuz tarihten (ABD'ye ilk giriş tarihi) sonraki gelirleri gireceksiniz.
    5. Tam ve doğru beyan yapmak istiyorsanız evet.
    6. Sadece internet üzerinden.
    7. Ben kendi vergi beyanımı resimli olarak önceki sayfalarda paylaştım, ona bakabilirsiniz. Ancak sizin durumunuza çok uygun değil.
    8. Yararlanma ihtimali yüksek. Ancak kimse bunu kesin olarak bilemez. Beyanı hemen yaparsanız birkaç hafta içinde paranın gelip gelmediğini göreceksiniz.

• @knnrn yani tax returne adres olarak suan yasadigim arbnb mi gireyim yoksa uscisdeki adresi mi ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@knnrn yani tax returne adres olarak suan yasadigim arbnb mi gireyim yoksa uscisdeki adresi mi ?

Bana PA'de yaşayıp TX'de çalışmak pek mantıklı gelmiyor ama geçici bir adresi yazmak da mantıklı değil. Texas'ta varsa bir arkadaşınızın adresini ikamet adresi olarak verebilirsiniz.

• @knnrn çok teşekkür ederim yanıtlarınız için. Son bir sorum olacak. Kalmış olduğum surede yapmış olduğum yaklaşık 6000$ civarındaki harcamayı ne şekilde beyan etmeliyim veya beyan etmelimiyim? Belgelerinin tamamını incelemek isterlerse tümünü göndermek gerekebilir diye soruyorum. Teşekkürler.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

91

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |