Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhabalar, iyi günler.
    Ben 2018 yılında Work And Travel programında bulundum. 2019 Nisan ayında vergi iadesi başvurusunu Sprintax aracılığıyla yaptım ve formları PTT aracılığıyla gönderdim ancak PTT sağolsun iki kere kaybetti belgelerimi ve doğal olarak IRS'e ulaşmadı. Ancak IRS bana bir süre boyunca ayda bir Sprintax aracılığıyla borcum olduğuna dair mailler yolladı ama bir süre sonra bu mailler kesildi. Şimdi H2B vizesiyle ABD'ye gideceğim ancak bu borç meselesi yüzünden vizeyi geçememekten korkuyorum. IRS sitesinden borcumu ödemeye çalıştığımda veya hesap açmaya çalıştığımda bilgileriniz sistemde eşleşmiyor uyarısı alıyorum. Dün IRS'i telefonla aradım oradaki personel de aynı şeyi dedi. Dolayısıyla bir türlü borcumu ödeyemiyorum. Şimdi birkaç sorum.var, cevaplarsanız çok minnettar olurum:

1. IRS sisteminde benim kaydımın bulunmamasının sebebi belgelerimin kaybolması ve onlara ulaşmaması mıdır yoksa başka bir şey midir?

2. Ben 2018 vergi iadesi belgelerini tekrardan gönderirsem işe yarar mı(IRS sistemine kaydolmuş olur mu ve borcumu ödeyebilir miyim?) veya geç mi olmuş olur?

3. Bu borç vize görüşmesinde bana sorun çıkarır mı sizce?

4. Hatırladığım kadarıyla eyalet vergi iadesi için gönderdiğim belgeler yerine ulaşmıştı ancak bildiğim kadarıyla federal iade işlemleri başlamadan eyalet işlemleri de başlamıyor. Federal iade belgelerini tekrardan gönderdiğimde eyalet iade işlemleri de hemen başlar mı yoksa zaman aşımı gibi bir durum var mı? Tekrar göndermem mi gerekir?

5. Ben ödemeyi Sprintax aracılığıyla yapmış olmama rağmen şimdi tekrar ödeme yapacaksam, Sprintax benden aldığı parayı ne yaptı?

Kusura bakmayın çok uzun oldu. Şimdiden teşekkürler, kolay gelsin

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@vkalagoglu sorunuz biraz ayrintili, ama tabii cevaplayip cevaplamama takdiri Muslu Hukuk Burosu'nda... Bu tur ayrintili sorular icin once forumdan bilgi alip, daha sonra hala akliniza takilanlari bu bolumde sormanizi tavsiye ederim.

https://yesilkartforum.com/forum/category/142/vergi-sistemi

• Muslu Law Firm

@vkalagoglu, içinde söyledi: Vergi İadesi

Merhabalar, iyi günler.
    Ben 2018 yılında Work And Travel programında bulundum. 2019 Nisan ayında vergi iadesi başvurusunu Sprintax aracılığıyla yaptım ve formları PTT aracılığıyla gönderdim ancak PTT sağolsun iki kere kaybetti belgelerimi ve doğal olarak IRS'e ulaşmadı. Ancak IRS bana bir süre boyunca ayda bir Sprintax aracılığıyla borcum olduğuna dair mailler yolladı ama bir süre sonra bu mailler kesildi. Şimdi H2B vizesiyle ABD'ye gideceğim ancak bu borç meselesi yüzünden vizeyi geçememekten korkuyorum. IRS sitesinden borcumu ödemeye çalıştığımda veya hesap açmaya çalıştığımda bilgileriniz sistemde eşleşmiyor uyarısı alıyorum. Dün IRS'i telefonla aradım oradaki personel de aynı şeyi dedi. Dolayısıyla bir türlü borcumu ödeyemiyorum. Şimdi birkaç sorum.var, cevaplarsanız çok minnettar olurum:

1. IRS sisteminde benim kaydımın bulunmamasının sebebi belgelerimin kaybolması ve onlara ulaşmaması mıdır yoksa başka bir şey midir?

2. Ben 2018 vergi iadesi belgelerini tekrardan gönderirsem işe yarar mı(IRS sistemine kaydolmuş olur mu ve borcumu ödeyebilir miyim?) veya geç mi olmuş olur?

3. Bu borç vize görüşmesinde bana sorun çıkarır mı sizce?

4. Hatırladığım kadarıyla eyalet vergi iadesi için gönderdiğim belgeler yerine ulaşmıştı ancak bildiğim kadarıyla federal iade işlemleri başlamadan eyalet işlemleri de başlamıyor. Federal iade belgelerini tekrardan gönderdiğimde eyalet iade işlemleri de hemen başlar mı yoksa zaman aşımı gibi bir durum var mı? Tekrar göndermem mi gerekir?

5. Ben ödemeyi Sprintax aracılığıyla yapmış olmama rağmen şimdi tekrar ödeme yapacaksam, Sprintax benden aldığı parayı ne yaptı?

Kusura bakmayın çok uzun oldu. Şimdiden teşekkürler, kolay gelsin

Sayın @vkalagoglu;
    Öncelikle bu konuları bir vergi uzmanına danışmanızda yarar vardır. Ben size vergi ile ABD göçmenlik hukukunun kesiştiği konularla ilgili bilgi paylaşımında bulunacağım. Ancak vergi hukuku konusunda bir görüş bildirmediğimi size ileteyim. Sprintax firmasını da bilemiyorum. Federal vergiler göçmenlik ve vize konularını direkt olarak ilgilendirir. Çünkü genelde federal vergilerin ödenmiş olması federal hukuk olan göçmenlik durumlarından yararlanmak için bir önkoşuldur. Eyalet vergileri göçmenlik acısından federal vergiler kadar önemli değildir. Vergi beyannameleri her zaman için geriye yönelik olarak düzeltilebilir. Yani siz hata yapmış olsanız bile bunu daha sonra ve geçmişe yönelik olarak düzeltebilirsiniz. Federal vergiyi ödememiş olmanız vize almanıza sorun çıkarabilir ancak vize görüşmesine gittiğinizde bunu düzeltmek için caba gösterdiğinizi ancak ABD’de bulunmadığınız için bunu yapa madiğinizin belgelerini yanınızda bulundurmanız faydalı olacaktır. Hatta eyalet vergilerini ödemeyi basardı iseniz bunu da yanınızda bulundurun. Ancak bu sorular size sorulmaz ise kesinlikle bu konuyu açmayın. Vize görüşmelerinde sadece sorulana cevap verilmek önemlidir. Eğer sorun yapmadı iseler, siz bunu gönüllü olarak iletmeyin. Ancak sorulursa en güzel şekilde ve kanıtlarınızla çabanızı açıklayın ve hatta bu meseleyi ABD’de iken mutlaka çözeceğinizi de bildirin. Vize görüşmesinden önce bu konuda danışmalık görüşmesi ile yârdim alabilirsiniz. Vize görüşmesinde gerektiği taktirde sunacağınız vergi dosyanızı hazırlamaya yardımcı oluruz. Dosyada ne olduğu kadar ne olmaması gerektiğini bilmek de çok önemlidir.
    Teşekkürler.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

104

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |