Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

Genel kanının aksine, Türkiye'de adres değişikliği yapan bir kişinin bu adresi kayıtlara geçirmesi yasal bir yükümlülüktür ve adres değişikliği yapıldıktan sonraki 20 iş günü içinde gerçekleştirilmelidir. Bu yasal yükümlülük hem TC vatandaşları için hem de Türkiye'de yaşayan yabancı vatandaşlar için geçerlidir.

“Adres bildirimi”, kişinin yerleşim yeri adresini ve varsa diğer adresini, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce kaydedilmek üzere bildirmesidir.

“Yerleşim Yeri” kavramı, Türk Medeni Kanunu'nun 19'uncu maddesinde tanımlanmıştır. Maddede: “Yerleşim yeri bir kimsenin sürekli kalma niyetiyle oturduğu yerdir. Bir kimsenin aynı zamanda birden çok yerleşim yeri olamaz. ... ” denilmektedir.

“Yerleşim Yeri” tanımı dışında kalan yazlık, kışlık, öğrenci yurdu, cezaevi, askerlik hizmetinin yapıldığı yer gibi geçici süreyle kalınan yerler ise 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu’nda, “Diğer Adres” olarak tanımlanmaktadır.

Adres bildirimi, yurt içinde nüfus müdürlüklerine, hizmet alımı ile ilgili başvuru sırasında, Bakanlıkça belirlenen adrese dayalı hizmet sunan kuruluşlara da adres değişikliği bildiriminde bulunulabilir. Yurt dışında yaşıyorsanız adres bildiriminizi dış temsilciliklere yapabilirsiniz.

Adres bildiriminizi, belirli koşullar altında, e-Devlet’ten de gerçekleştirebilirsiniz.

Adres bildirimi yapmamanın cezası nedir?

Adres bildirimine ilişkin idari para cezaları 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu’nun 68’inci maddesinin c bendiyle düzenlenmiştir. 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu’nun 50’nci maddesine göre, adres değişikliği bildirimi, 20 iş günü içerisinde yapılmalıdır.

• Süresi içerisinde adres değişikliğini bildirmeyenlere 94,00 TL idari para cezası uygulanmaktadır.
    • Gerçeğe aykırı adres bildiriminde bulunanlara 1963,00 TL idari para cezası uygulanmaktadır.

Adres bildirimini kim yapar? İstediğim kişiye yetki verebilir miyim?

• Yerleşim yeri ve diğer adresi aynı olan (işlem anında aynı adreste kayıtlı bulunan) ailenin ergin fertleri birbirlerinin yerine adres değişikliği bildiriminde bulunabilirler.

• Vekâletname ibraz edenler de kişilerin adresleri ile ilgili bildirimde bulunabilirler.

• Çocukların ve kısıtlıların adresleri veli, vasi, kayyım, bunların bulunmaması hâlinde, çocuğun büyük ana, büyük baba, ergin olan kardeşleri veya çocuğu yanında bulunduranlar tarafından bildirilir.

• Huzurevi, yetiştirme yurdu, cezaevi, öğrenci yurdu gibi yerlerde kalanların adres bildirimleri ilgili kurum yetkililerince yapılır.

• Bildirim yapamayacak durumda olan kimsesizlerin adres bildirimi muhtarlar tarafından yapılır.

En yakın nüfus müdürlüğüne başvurarak, ücret ödemeden, adres bildirimi işleminizi yapması için dilediğiniz kişiye yetki verebilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için: https://www.nvi.gov.tr/sss-adres-hizmetleri

• Bu adres değişikliği ne zaman yapılmalı? Sormak istediğim şu ABD'ye girdikten sonra airbnb tarzı yerlerde bir süre kaldık diyelim. Kalıcı bir yere geçene kadar herhalde böyle bir değişiklik yapmamıza gerek yok değil mi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@diclemre

pasaportuna bakıyorlarsa ozaman sizin ne zaman giriş yaptığınızı görürler. adres değişikliği bildirimi, 20 iş günü içerisinde yapılmalıdır. Fakat beyana bağlı olarak oluyorsa dediğiniz gibi kalıcı yere geçtiğiniz tarihi verirsiniz. @Orhan-Cabarov gelince kendisi ne yaptı bize cevap yazar

• @ayvalik10 evet teşekkürler, yani ben 3-5 ay kaladabilirim bir yerde ancak bu taşındım anlamına gelmez onun için merak ettim nedir ne değildir, bir sınırı var mıdır?

• Yasaklı

@ayvalik10 Merhaba. Ben bunu tamamen unutmuşum. 😞 Bu konuda hiçbir şey yapmadım.

• Sanırım çok bir bağlayıcılığı yok çünkü kanıtlanması zor. Türkiye'de yer alan ev duruyorsa ben dönemsel olarak ABD'ne gidiyor olabilirim sonuçta.

Benzer Başlıklar

• 3
  • 2
  • 8
  • 45
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

111

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.2k

| | | |