Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Uçak biletini tek yön mü yoksa gidiş-dönüş mü almak daha mantıklı?

• Green card ile amerikada yasamaya baslayacagim. Onumuzde ki gunlerde ucak bileti alacagim ama aklima bir soru takildi. Artik bilet gidis donus almak zorunda degilim. Sizler bileti nasil aliyorsunuz ve dogu tarafindan hangi sehirden istanbula ucuslar en ucuz oluyor. Cunku Turkiyeden amerikaya giderken tek yon bilet almayi , sonrasinda Turkiyeye gelirken gidis donus bileti almayi dusundum ama fiyatlari baktigimda cok farkli geldi. Belki de yanlis sehirlere bakmisimdir.

Simdiden tesekkurler

• ⭐⭐⭐

Bütün havayollarını tarayıp en ucuz bilet bulan siteler var, skyscanner.com, ucuzbilet.com, turna.com, kiwi.com, cheapflights.com, expedia.com etc etc etc

bunlara girip teker teker "tek gidiş" ve "gidiş-dönüş" biletlerini sorgulatıyorsunuz.
    hangisi ucuzsa onu alıyorsunuz.

• Skyscanner ozelinde yaziyorum. Biz gelirken bileti bu site uzerinden aldim ancak bilet satisi havayolu firmasi uzerinden degilde X bir acente uzerinden yapildigi icin sorun yasadiginizda karsinizda herhangi bir muhattap bulamayabiliyorsunuz. Bu konuda dikkatli olmanizi oneririm. Bilet fiyatinda ucuk farklar yoksa (ne yazik ki olabiliyor) havayolu firmasinin kendi sitesinden almanizi tavsiye ederim.

• Turkiye cikisli biletler daha ucuz olup, Amerika cikisli biletler daha pahalidir. Turkiyeye gittiginiz sene hic donmeyi dusunmuyorsaniz tek yon alip gidersiniz , bu durumda da tek yon de bilet fiyati braz daha pahali olur. Eger sene icinde Turkiyeye gelirim , halledecegim isler var derseniz uzak bir tarih secerek donus bileti alabilirsiniz.

• @cnpist Gidis-gelis alacagim sanirim cunku dediginiz gibi biletleri amerikadan cikisli aldigim zaman fiyatlar cok pahali oluyor.

• Örneklemek gerekirse USA - TR veya TR - USA olarak örneğin fark kaç TL oluyor aşşağı yukarı?

• Hemen aktariyorum sizlere, chicago-istanbul en ucuzu 8.800 iken , istanbul-chicago 5.700 tl(Gidis-donus seklinde) oluyor. Ilk defa boyle oldugunu farkediyorum. Bu gidiste donus tarihim belli oldugu icin sorun degil ancak bir sonrakinda belki donus biletini esnek bilet alirim o sekilde daha uygun olur

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Havayolu sirketleri, ucak bileti fiyatlandirmasini maksimum kar elde etmek uzerine tasarladigi icin ilk bakista akla uygun gorunmeyen bu tur orneklere denk gelmek mumkun... Ama bilet fiyatlandirma yontemlerini ve nedenlerini ogrenince her sey daha anlasiliyor oluyor... Ben bu sistemi daha sonra ayrintili sekilde bu baslik altina aktaracagim; bu tur konularda en sevdigim, bence en temiz ve bilgilendirici kaynak Wendover Production youtube kanali...

Ozellikle uluslararasi ucuslarda tek yon biletin , gidis-donus biletinden daha pahali olmasi cok sik gorulen bir sey... Bunun asil nedeni ozetle o tek satilan biletlerde diger biletlerdeki gibi "minimum stay requirement" olmamasi... Havayolu sirketleri, asil kari ekonomiden degil, premium sinif koltuklardan yaptigi icin ve is nedeniyle seyahat eden kisiler gittigi yerde uzun sure kalmadigi icin fiyatlandirma bu siniflardan ve harcama sekillerden daha fazla kar yapmak uzerine tasarlaniyor. Su ornek fiyatlandirma kabaca asil karin hangi siniflardan geldigini gosteriyor:

Screen Shot 2021-07-09 at 12.01.53 PM.png

(bu ornekte Wendover'daki yetkili abi British Airways'in Londra - Washington DC arasindaki ucusunu inceliyordu)

Kazancin %75-85'i yani buyuk bir bolumu, ucus yapan kisiler arasindaki yaridan az kisimdan geliyor. O nedenle fiyatlandirmalar da bu siniftaki yolcularin isteklerinden onemli olcude etkileniyor...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

hatta daha once su baslik altinda da ornek vermistim bu konuda...

eger gidis-donus tarihlerini dogru ayarlarsaniz gidis-donus bilet fiyati, tek yon fiyatindan daha ucuza gelmis oluyor...

@crazycells, içinde söyledi: Ucak Yolculugu ve Ucak Bileti

@Bekoray, içinde söyledi: Ucak Yolculugu ve Ucak Bileti

@crazycells skyscanner sitesine girdim, sadece thy işaretledim Esenboğa-Boston gidiş uçuşuna (Mayıs) baktım 5130 tl çıkıyor sonra gidiş dönüş (Mayıs-Aralık) fiyatına baktım 10260 tl çıkıyor. Mesela dönüş bileti yandı ben dönerken 5130 tl daha vereceğim ve benden 15390 tl çıkmış olacak nasıl tasarruf edeceğim (gidiş dönüş almasak dönerken yine 5130 tl olacak ve gidiş dönüş fiyatının aynısı olacak hadi diyelim zam geldi (atıyorum 400 lira) . Çok fark eder mi sizce ) . Ben halen nasıl ucuza geldiğini anlamadım sizin söylediğiniz şekli fiyat belirterek detaylı şekilde söyleyebilir misiniz? Bir de şunu soracağım. Amerikadayken türk sitesinden bilet alamıyor muyuz?

Ben su an skyscanner'a girdim ve rastgele tarihi 19 Mayis, donusu de 9 Kasim sectim ve gidis donus biletini 4948 TL'ye buldum... Ama bunu sadece birkac dakika icerisinde ve ilk denemede yaptim, eminim donus zamaniyla oynayarak daha iyi deal'ler bulabilirsiniz...

Screen Shot 2021-03-09 at 10.47.02 AM.png

Screen Shot 2021-03-09 at 10.47.28 AM.png

Neden Aralik olarak sectiniz? Aralik-Temmuz-Agustos ucus sezonlari oldugu icin bu aylarda havayolu sirketleri cok fazla indirim yapmaz, cunku nasil olsa ucaklar dolar. Eger daha ucuza getirmek istiyorsaniz sezon disi bir geri donus bileti almalisiniz...

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   crazycells crazycells 

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

83

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.0k

| | | |