Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhaba,

Ben Amerika'da yasiyorum. Turkiye'ye de uzun suredir gitmiyorum. Turk vatandasligimdan ciksam, olur da bir gun Turkiye'ye tatil icin gitmeye kalktigimda, Turkiye bana vize verir mi? Yoksa vatandasliktan cikmamdan dolayi, tavir alip, reddeder mi?

Tesekkurler

• Bildiğim kadarıyla vatandaşlıktan çıkarken mavi kart alabiliyorsunuz, Türkiye'nin yeşil kart gibi çalışma ve oturma izni veren belgesi.

• @padawan, içinde söyledi: Turk Vatandasligindan Ciksam Tekrar Vize Alabilir miyim?

Bildiğim kadarıyla vatandaşlıktan çıkarken mavi kart alabiliyorsunuz, Türkiye'nin yeşil kart gibi çalışma ve oturma izni veren belgesi.

Mavi kart diye birseyin varligindan haberim yoktu. Ben kendim icin henuz bir karar vermedim. Cevabinz icin cok tesekkurler.

@Ryback, içinde söyledi: T.C Vatandaşlığından çıkınca emeklilik durumu

Benimde sorum, Amerikan vatandasi olduktan sonra neden Turk Vatandasligindan cikmak istiyorsunuz? Sizin icin avantaji nedir?

Cunku askere gitmek istemiyorum. 6 bin dolar vermek istemiyorum. Zaten uzun yillardir Turkiyeye de gitmiyorum.

• @jim Tesekkurler.

• ⭐⭐

....turkiye kolay kolay vatandaslikdan cikarmiyor,amerika cifte vatandasligi taniyorsa hic problem olmaz.,yukarda yazildigi gibi mecbur olarak vatandasliktan cikildiysa hukumet mavi kart veriyor,normal vatandas gibi oluyorsunuz,vatana ihanet edilipte vatandasliktan atilmadikca hic bir problem olmaz.yabanci pasaport ile turkiyeye gidilince turk nufus kagidi yoksa,az bir vize ucreti odeniyor, yurt disinda yasayip 38 yasina kadar askerlik yapmamislara devlet kolaylik sagliyor,az bir miktar para odemekle askerlikten kurtuluyorsunuz...turkiye tatillerinde kimse sizi yakalayip niye askerlik yapmadiniz diye sormaz,ancak temelli donus yaparsaniz 70 yasindada olsaniz askerlik yaptirirlar.

• ⭐⭐⭐

Merhaba, mavi kart talep üzerine veriliyor. Çıktınız diye hemen verilmiyor. Aşağıdaki linkten ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@jim, içinde söyledi: Turk Vatandasligindan Ciksam Tekrar Vize Alabilir miyim?

@padawan, içinde söyledi: Turk Vatandasligindan Ciksam Tekrar Vize Alabilir miyim?

Bildiğim kadarıyla vatandaşlıktan çıkarken mavi kart alabiliyorsunuz, Türkiye'nin yeşil kart gibi çalışma ve oturma izni veren belgesi.

Mavi kart diye birseyin varligindan haberim yoktu. Ben kendim icin henuz bir karar vermedim. Cevabinz icin cok tesekkurler.

@Ryback, içinde söyledi: T.C Vatandaşlığından çıkınca emeklilik durumu

Benimde sorum, Amerikan vatandasi olduktan sonra neden Turk Vatandasligindan cikmak istiyorsunuz? Sizin icin avantaji nedir?

Cunku askere gitmek istemiyorum. 6 bin dolar vermek istemiyorum. Zaten uzun yillardir Turkiyeye de gitmiyorum.

Maalesef askerlik gorevini yerine getirmemis erkeklerin vatandasliktan cikmasina onay verilmiyor. Basvuru yapsaniz da kabul etmeme ihtimalleri yuksek.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@jim, içinde söyledi: Turk Vatandasligindan Ciksam Tekrar Vize Alabilir miyim?

Merhaba,

Ben Amerika'da yasiyorum. Turkiye'ye de uzun suredir gitmiyorum. Turk vatandasligimdan ciksam, olur da bir gun Turkiye'ye tatil icin gitmeye kalktigimda, Turkiye bana vize verir mi? Yoksa vatandasliktan cikmamdan dolayi, tavir alip, reddeder mi?

Tesekkurler

Yukaridaki cevaptan ayri olarak... ben de "mavi kart" almanizi tavsiye ederim (eski adiyla pembe kart). Bu sekilde secme ve secilme hakki disinda pek cok resmi islemleri hala yerine getirebiliyorsunuz ve Turkiye'ye giris-cikis yapabiliyorsunuz.

Fakat ABD gibi cifte vatandasliga izin veren bir ulke icin buna gerek var mi emin degilim, bu genelde cifte vatandasliga izin vermeyen ulkelerde avantaj saglayan bir yontem.

Ayrica bu konuda sorular gelmeye basladi, dolayisiyla yakinda bir "mavi kart" basligi acmamiz lazim diye dusunuyorum 🙂 en azindan herkes korunan yasal haklardan haberdar olmus olur.

• @crazycells Bazi ulkeler cifte vatandasliga izin vermedikleri icin oralarda yasayan Turkler oralarin vatandasligina gecmek icin TC vatandasligindan cikiyorlar ve mavi kart aliyorlar.

Almanya, Avusturya, Japonya, Guney Kore gibi ulkeler bunlardan bazilari...

• ⭐⭐

....bazi kimseler dogduklari memleketleri sevmeyebilirler imkanlari olur yurt disina cikarlar,ben amerikaya yerlestim bir daha turkiyeye geri gitmem demek yalnis olur,orasi bizim ana vatanimizdir,anamiz babamiz kalmamissa, teyzekizi-amca oglu filan vardir ister istemez ziyarete gidilir, kendim akrabalarimi gormekten cok ulkeyi gezmek icin gidiyorum.ulkemizde hic bir sey dogru gitmiyor olabilir,yine bizim vatanimizdir,benim oglumda turkiyeye gidip gelmez,ama ne olur ne olmaz gel sen askerligini yap dedim,ilerlemis yasta oldugu icin hukumet askerlik ucretinde tenzilat yapmisti,1500 dolara hic turkiyeye gitmeden askerligi halletti.turkiye vatandasligindan cikmakla neler kazanilir neler kaybedilir bilemem,turkiyede dededen nineden miras kalir bir cok islemler yapilmasi gerekir ,yani baglari koparmamak lazimdir
    ..kendim cifte vatandasim bir ara 10 yil kadar turkiyeye gitmedim, cunku ruya goruyordum,turkiyeye gidiyorum pasaportumu filan aliyorlar uzun zaman boyle ruya gordum ve etkisinde kaldim,daha sonra gitmeye basladim gormedigim sehirleri turistik ve tarihi yerleri gormeye basladim...amerika cifte vatandasligi kabul ediyorsa turk vatandasligindan cikmaya luzum yoktur diye dusunurum

• Yardimlariniz ve tum cevaplariniz icin tesekkur ederim. Ben, Turkiye'ye kizdigimdan dolayi degil de, askerlik icin 6 bin dolar civarinda para vermek istemedim. Olursa ekstra param, verebilirim de bir gun. Uzun sure de Turkiye'ye gitmedim. Haberleri izleyince hukuk, adalet diye bir seyin olmadigini goruyorum. Bildiginiz gibi Amerika'da insan hak ve ozgurlukleri var. Yasalar tamamen isliyor. Amerika'nin dis politikalarini begenirsiniz, begenmezsiniz. Orasi ayri bir konu. Fakat Amerikan Baskani bile yasalarin uzerinde degil. Tek kurus harcayamaz halkin vergisinden, kaldi ki 1150 odali sarayda yasasin, hesap da vermesin. Biraz politik oldu, kusura bakmayin.

Mavi kart diye birseyi daha once duymamistim.

Butun ilginiz, alakaniz ve yazilariniz icin tesekkur ederim.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

101

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |