Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Avustralya'da bir ömür böyle geçti...

• ⭐⭐

..uyduk seytana bir kere...

......eski bir animiz aklima geldi...demir fabrikasinda gece vardiyesinde 12 saat calisiyorum, bir kac turk arkadas var,bir tanede genc bir turk geld itanidik birinin oglu.biraz yoldan cikmis biri gozukuyor,yakin arkadasimla sohbet ederken genc delikanli ya siz hic king cross a gittinizmi diye sordu,yoooo oyle yerlerde isimiz olmaz....king cross sydney icinde bir muhittir,gece kulupleri, discolar,madde saticilig, hayat kadinlari filan hep orda bulunur...
    .genc delikanli hafta sonu sizi gotureyim iki tanede kiz tanidigim var tanistiririm dedi.arkadasiminin canina minnet,benim kadinla kizla isim olmaz,eh sydneyde yasiyoruz hele bir de bu king cross denilen bolgeyi gorelim dedik....

.....cuma gecesiydi mesai yapmadan saat gece 2.00 de isi bitirdik ve dogru sehire gittik,genc adam bizi bir gece kulubune goturdu, bir hayli kalabalik kimi dans ediyor kimi alkol aliyor,delikanlida gelecek kizlari bekliyor,kizlar ekmisler onu,bizde biramizi alip bir masaya oturduk, karsilardaki masada iri yari bir adam var, galiba kendini bulmus, arasira elini kaldirip .pat, pat hizla masaya vuruyor

..biraz zaman gecti iri yari sarhosla kisa boylu bir genc karsimiza geldiler,ufak olan bunu ben alayim oburunude sen diyor yani bizi dovecekler,kafalari iyi,bizim genc arkadas meydanda yok kizlari ariyor olmali,karsimiza iki bela geldi, dovusuruz ama karsimizdakileri bilmiyoruz,dayak yeriz rezil oluruz,adamlar laf atiyorlar kavga cikartmak istiyorlar,derken biz burda islander deriz adali,iri yari adalilar vardir tonga samoa, yeni zellanda adalarindan hepsi cok iri yari ve kuvvetlidirler,iste onlardan bir tanesi yanimiza gelip karsimizda duran insanlara bunlar benim arkadaslarim,cekilin gidin burdan dedi, kulupte bayagi adali var,kabadayilar cekilip gittiler,basimiz belaya girmeden kurtulduk,neyse adaliyla arkadas olduk adi remon gibi bir seymis,..
    .....benim arkadas bir kac bardak bira icip biraz kafayi buldu,birde araba kullanip evlere gidecegiz......kulubun bir ucunda dans pisti var, 3 tane s pantolonlu sahane kiz
    gelip piste ciktilar hepsi iri yari,biri benle dans edecek kimse yokmu diyor,benim arkadas piste firlamak istiyor ben tutuyorum, dur gitme diyorum.adali remon kulubu iyi bilip her kesi taniyormus, arkadasin yanina gelip hey sen gitme dedi, no pi.ka var kasatura dedi.....megerse piste cikanlar transvestite misler yani cinsiyet degistiren erkekler......birer bira daha ictikten sonra kulubu terkedip evlerimize donduk ,bizi kulube goturen genc arkadasda kayboldu,pazartesi gunu bin bir mazeret filan.

• Hayat hikayelerini kitap niteliğinde Altan bey soluksuz şekilde akşam 17:00 dan beri yemek vs araları harici okumaktayım.Şuan 80.sayfa yı bitirdim saat 02:00 yatma vakti 😀🍀hayat tecrübelerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim

• ⭐⭐

.kanadaya dogru...
    2016 yili amerika gezimde yine kanadadan bir sehiri gormek istemistik,bati sahillerinde ki en yakin sehirde vancouver sehiriydi,oraya girmeye karar verdik,,,,seattle sehrinden vancouver sehri 3 saatlik mesafede ve tren gidiyor,bizde degisiklik olsun diye tren ile kanadaya gecmeye karar verdik, sydneydeyken net uzerinden tren bileti aldik....seattlede 5 gun cabuk gecti bu arada hatun biraz usuttu grip oldu gibi...kanadaya gitmeden evvel biraz mevsimini incelemistim o tarihlerde havalar pek isinmiyordu,20 derece sicaklik bizim icin yeterli...
    ......seattlede otelimiz ile tren gari arasi mesafesi yarim saatlik yurume yolu,agir cantalarimiz yok yuruyebiliriz,hatunun fazla enerjisi kalmadigi icin taksi ile tren garina gidelim diye dusunduk, sabahleyin kahvalti ettik, yolda yemek icin sandovic hazirladik,her sey hazir olunca asagiya inip anahtari teslim edip taksi cagirtmalarini rica ettik, bir kac dakika sonra taksi geldi, soferi yasli neseli bir kanadali adam,anlata anlata bizi tren garina goturdu,garin kapisinda bulunan ilk yolcu biz olmaliyiz,yavas yavas diger yolcularda gelmeye basladilar, yarim saat filan disarda bekledik zannediyorum ondan sonra yolcu salonunun kapisini actilar,biz on koltuklardan birine oturduk,perona cikacak yerde bir masa var,bir afro amerikali uniformali adam geldi, yanina yine beyaz amerikali bir bayan once masada biraz bir seyler yaptilar,sonra VIP birinci sinif yolculari almaya basladilar,galiba pasaportlarla cikis yapiyorlar,bir yandanda valizler kargo vagonuna gidiyor,sira bize geldi bizde kalkip adamin yanina gidip biletlerimizi ve pasaportumuzu verdik..kisa zamanda yolcu salonu insanla doldu, bu arada tren gelip perona yanasti.....

..ne kadar bekledik hatirlamiyorum yolcu almaya basladilar,sira bize gelince en on vagona yonlendirildik,ordada bir bayan gorevli var, trenin kapisi perondan yuksekte,eski filmlerde olur seyyar bir basamak yapmislar uzerine basip vagona ciktik koltugumuzu bulup oturduk,ucaklardaki gibi ayak altina canta filan koymak imkansiz,bas ustu raf var cantanin biri zar zor sigdi,tren hareket etmeden evvel siyahi gorevli operlordan konustu, kanadana gumruk memurunun geri cevirme yetkisi filan varmis,trende 250 yolcu var,bir kaci gercek amerikali digerleri baska ulkelerden gelen turistler filan,cok australyali oldugunu zannediyorum,yolculuk 3 saat surecek yani oglenleyin 12,00 filan vancouver sehrinde olacagiz...

.tren hareket etti guzel yemyesil yerlerden gecmeye basladik, amerikan ciflik evleri gormeye basladim tarim makineleri filan bir yerde kocaman orman urunleri fabrikasi,her taraf koca koca kesilmis agac dolu, trenimizbir kac kasabada durup yolcu aldi veya indirdi. bazi yerlerde kenarda yuruyen insanlar trene el salladilar.lokolmotif duduk calinca anliyoruzki bir kasabaya geliyoruz,yada tren yolu uzerinde gecit filan var,yem yesil yerler cok hosuma gitti,bir yerde beyaz kartallari gorduk o bolgede cok varmis,yine tren gorevlisi bu istasyondan sonra tren durmayacak dedi,uzun zamandir uzun mesafelere giden trene binmemistik, 3 saatlik yol pek SIKICI gelmedi, vancouver sehrine girdik, tren bir yerde durdu,sehire zamaninda geldi ama ne hikmetse bir yerde iyicene yavasladi, daha sonra durdu,belki 45 dakika kadar trende bekledik,yine hareket etti ve perona yanasti,once onumuzdeki yuk vagonundan valizler cantalar indirildi,vagon kapilarini acmiyorlar sirayla olacakmis,once yine VIP yolcular birinci sinif diyelim onlar indirildiler, daha sonra en son vagondan baslayip yavas yavas diger vagonlarin kapilari acildi,en onde olmamiza ragmen son olarakda bizim vagonun kapisi acildi ve pasaport kontrol sirasinin en sonuna ilave olduk,galiba bir tane gumruk memuru koymuslar, isler yavas gidiyor.
    .hatirladigima gore burdada bir karantina formu vermislerdi, yiyecek varmi kismi sorusuna okey cekmistim, memura pasaportlarimizi verdik,yiyecek ne var dedi, kucuk kavanoz recel dilim peynir buskuvit,burdan nereye gideceksiniz diye sordu, hawaii dedim,islem yapip verdi pasaportumuzu bu adamda pek guler yuzlu degildi....

...gardan disari ciktik neyse bir taksi geldi bindik otelin adresini verdim,sofer konusmuyor ama neseli bir adam,her halde bir kaset koymus sirf opera muzigi dinliyor,arasira parmaklariylada muzige eslik ediyor,mesafe uzun degil sohbet edemedik, otelin onune getirdi galiba 10 dolar civarlarinda para odedik.
    .....otel lobisine girip derdimi anlattim, efendim odalar temizleniyor, temizlenir temizlenmez anahtari verecegim diyor,galiba adamlarin prensipleri saat 15,00 den evvel odalara kimse almiyorlar yani saat 15,00 e kadar bekledik, arasira az kaldi efendim cok yakinda odaniza cikarsiniz filan,saat ucte anahtar verdiler,yardimcisiz odamiza ciktik kucuk bir oda,eh kanadaya bir daha hos geldik.

• ⭐⭐

...vancouver canadanin british columbia eyaletinde....kalmis oldugumuz otel granville koprusunun cok yakinindaydi,hemen hemen ayagi diyelim, koprunun altinda deniz girintisi dere olusmus genis bir dere adi false creek...
    .otele yerlestikten sonra ilk isimiz super market bulmak,yiyecek bir seyler almak, yuz metre kadar asagida bir super market varmis gittik,bir seyler aldik,bu defa kanadaya zamansiz geldigimizi anladim,havalarin isinmasini bekleyip biraz daha gec gelmek lazimmis,torontoyada erken mayis ayi baslarinda gitmistik ama usumemistik,vancouver okyanus kenari oldugu icin belki daha ruzgarliydi...amerika ve kanada icin elektrik adaptoru vardi,talihsizlik olarak yanimiza almayi unutmusuz,telefon ve kamera pillerini sarj etmek icin..bir gun sonra lobiden birine adaptor nerde bulurum diye sordum, bir yer tarif etti, sehir merkezine yakin, hatununda bogazina balgam geliyor ama bir turlu cikmiyor,,,,,hem adaptor alalim hemde bir eczaneye ugrayip ilac alalim dedik, sehire dogru yuruduk, eczaneyi bulduk,acayip bir bina eczane, beyaz esyalar elektronik esyalar gida marketi hepsi bir arada sayilir.
    ..eczaci hanima derdimiz anlattik ilac verdi,hatun sifayi kapmis usutmus,bir tanede adaptor aldik,her devletin prizine uyacak bir adaptor,eczane buyuk 3 yol agzinda,ciktik disari otelimize dogru yuruyoruz 15-20 dakika yuruduk yahu bizim otel bu kadar uzakta degildi, sonra binalar da biraz degisik geldi,cebimde kucuk harita vardi cikardim baktim allah allah baska bir caddede yuruyoruz,eczanenin degisik kapisindan cikmisiz,biraz haritaya baktik, biraz rastgeldigimiz insanlara sorduk ve otelin yolunu bulduk,tamamen ters tarafa gitmisiz...

..otelden cikip sag tarafa donunce deniz kenarina iniliniyor hem sag tarafimizda hem sol tarafimizda yuksek kopruler var,bize yakin olan granville koprusu,,,,biraz bayir asagi inip dere kenarina geldik dere derken deniz suyu tabi..sag tarafimiz bir yarim ada gibi uzanip kanada place denilen sehir merkezine gidiyor,dere kenarinda kucuk iskele var,kucuk sal gibi tekneler var aqua-duck gibi isimleri aklimda kaldi....eh macera olsun geldik bir kere bindik tekneye karsi sahile ciktik,tekneler bir kac iskeleye gidiyor,karsi tarafda farmers market varmis,bir nevi kalici devamli pazar yeri,shoplari biraz dolastik fazla gorecek bir sey yok,dere kenari cok guzel bisikletliler ve yayalar icin ozel yol yapmislar,bisikletle dolasmak icin sahane.

..vancouver gunleri biraz yagmurlu gecti,diger bir gun otobuse binip kanada place denen yere gittik, lokantalar,hediyelik esya satan dukkanlar gemi iskeleleri var,bizim sansimiza cok ruzgarliydi,kanadanin meshur ayilari vardir,kucuk kucuk anahtarlik yapmislar yani ayicikli anahtarlar,hediyelik bes alti tane aldim.kanada dada kdv var ne alirsan hemen uzerine vergiyi ekliyorlar.orda bir cadde uzerinde bir saat gordum kaldirima konulmus sabit bir saat bir adam boyu yuksekliginde veya daha kisa, saatin ozelligi buhar ,istim gucuyle calisiyor cok enteresan bir sey.
    ....sehir merkezi ile otelimizin arasinda alis veris merkezi var alt katinda tren istasyonu var,bir iki sefer yuruyerek buraya gittik,magazalari dolastik,kucuk cantalarla seyahat ettigimiz icin bir sey almadik,o zamanlar kanada dolari australya dolarindan cok az daha yuksekti.2012 yilinda kanadaya gelirken vize istemiyorlardi bu defa elektronik vize aldik ve ucret odedik.vancouver toronta kadar guzel degil hemde temiz degildi,bir caddede turk pizzacisi gorduk belki gozlemeciydi,bazi yerlerde bir kac evsiz vardi junki deriz,sehir merkezine yakin yerde kaldik fazla bir yerleri goremedik,gezilecek gorulecek baska muhitleri oldugunu dusunuyorum,hatun kendini toplayamayinca tatilinde pek tadi cikmadi

..otele yakin bir sokakta eskici vardi daha dogrusu resmi charity shop,enteresan bir seyler bulurum diye gordugume ugrarim, genc bir tezgahtar vardi biraz sozlestik australyaliymis,rakkamlari buyuk kendi kucuk bir bayan saati gordum 5 dolar filan hatun icin aldim onada kdv yukledi.....bir iki gun hatun otelden disari cikmadi,oda havasiz koktu,kucuk pencere var zar zor actim,kendim cikip dere kenarinda yuruyus yaptim,simdiye dek yapmis oldugumiuz tatillerimiz hep guzel gecmisti bu vancouver tatili pek neseli gecmedi,meshur bir soz vardir her zaman kazanamayiz diye.

.otelin lobisi yaninda bir bar var aksam uzerleri aciliyor, saat 17.00 ile 18.00 arasi alkol musterileri icin bedavaymis,hatunla asagi indik bar acik,eh bir bardak kirmizi sarap soyledim yagci garson getirdi, hatun disarda durdu garson hatun icinde bir seyler vereyimmi filan dedi, ben sarabii bitirdim,bir daha istermisin yok istemem,eeee garson 11 dolarlik fatura getirdi,buda nesi yahu,saat 18.00 i gecmis ben ondan sonra gelmisim, 11 dolara vergide kestiler 15 dolara bir kadeh sarap icmis oldum,diger gunlerde erken gidip odedigim paranin acisini cikardim.
    arkasi gelir..

• @sir-altan Abi bardaki garsona sarap icin bahsis vermemissin? 🧐😄

• ⭐⭐

.....kanadanin vancouver sehrinden pek tad alamadik,belki gunler yagmurlu gecti,hatun grip oldu.....bir iki sefer kanada place denen deniz kenarina gittik,karsi tarafta north vancouver var,gidip gelen yolcu vapurlari var,karsiya gecmeyide dusunmedik. ortalarda alis veris merkezi var bir iki sefer orayi dolastik,sehir merkezinde bir kule vardi,bakinca cok yuksek gozukmuyor,kuleye cikip sehire tepeden bakmayi dusunmedim.

.....iyi kotu galiba vancouverde 6 gece gecirdik,burdanda hawaiiye gidecegiz,ucak ogleden sonra kalkacak,alis veris merkezinin altinda buyuk tren gar i var,otelden ayrildiktan sonra 20 dakika filan yuruyup istasyona geldik,hava alanina gidecek hatti bulduk,bilet gisesi yok, bilet makineleri var,bilet almak icin kanada vatandaslari bile bocaliyor, biri digerine yardimci olurmusun diyor oburu ben anlamiyorum diyor,neyse yelekli bir gorevli var herkese yardimci olmaya calisiyor,sag olsun bizim icinde iki bilet dusurdu,bileti alip perona ciktik,hava alanina gidiyoruz,yol uzerinde bir yerde DFO varmis outlet merkezi,hava alanina geldik, iceri girdik bir gorevli nereye gidiyorsunuz diye sordu hawaii dedim, bu tarafdan deyip amerikan gumrugune yonlendirdi,burda hem cikis hemde amerikaya giris yapiliyor,once check-in yaptik kargo kismina verilecek bir seyimiz yok, koltuk ayarliyan adama ya o emergency kapilarinin onunde yer varsa verirmisin dedim, varmis verdi,bu koltuklarin onunde baska koltuk olmadigi icin ayaklarimizi rahatca uzatabiliyoruz,boyle koltuklari genellikle kucuk bebekli ailelere verirler,,,, ne varki ucak 6 koltuk sirali ucakmis yani 3 sagda 3 solda koltuk var,acil cikis kapisi onunde yer verdiler ama onumuzde yine baska koltuklar var,cam kenarinda baska bir vatandas vardi,ucak kalkarken doya doya asagilara bakamadim,yine bir suru gol gibi yerlerin uzerinden gectik zannediyorum....

,,,,,board kartimizi aldik, sandovic yapmistik oturup karnimizi doyurduk,ondan sonra gumruk kismina gittik, tekerlekli sandalye ile dolasan bir genc gorevli, makinede forum doldurun dedi pasaportun sahifesini copy yaptik,sorulari cevapladik ve makine kagidi pirint yapti,ondan sonra gumruk memuruna geldik,fazla soru sormadan amerikaya giris yapti,adimiz turk ismi ve muslumaniz adamlar yinede biraz supheyle bakar gibiler.
    ....kanadadan amerikaya ucak bileti fiati fena degildi, bizde pazar gunu cikalim dedik o gun icin daha fazla bilet ucreti odedik ve o gun sadece bir ucak hawaiiye gidiyormus,ucagimiz tika basa dolu oldu,ucaga girmeden evvel mumkunse carry-on cantalarini kargo kismiz verin dediler bir kac kisi gonderdi, herkesin elinde cary-on cantasi,ayrica kadinlarda birde kocaman omuz cantasi........ucagimiz havalandi ve kanadaya veda ettik,iki sefer kanadada bulundum ucuncu defa gitmeyi dusunmuyorum gorecegimi gordum sayilir,tabi kanadanin baska guzel sehirleride var,cogu ic bolgelerde.

....bes saat kadar havada uctuk ve hawaiiye geldik,ic hatlardan cikar gibi ucaktan cikip minubus duragina gittik,hjawaiiye gelince sanki bir anda hatunun gribide gecmis gibi oldu,hava sicakligi normal guzel bir atmosfer.

• ⭐⭐

bir iki haftadir bir seyler yazamadim,belki tembellikten belkide yazacak sey kalmamis olmasindan olabilir.

....kullandigim arabayi 2014 yilinda sifirdan almistim bu gune kadar ancak 25.000 km yapmisim araba yeni gibi,bu yilin basinda cam silecegi degistirdim,rego muayenesi yaparken mekanik tekerlerin degismesi alzim dedi, 4 tekeride degistirdik.....malum bir iki ay lock-down yasadik,mecbur olmadikca sokaga cikmadik,araba kullanmayincada 7-8 hafta evvek aku nun bosaldigini gordum,neyse garajimda sarj aleti var aku yu cikarip sarj ettim,bir arabada bir akunun 7 yildan fazla dayanmasi zordur,gelecek hafta tatile gidecegim,bir kac haftadir akuyu degistireyimmi diye evhamlaniyordum..
    .....persembe gunu oglum geldi,konu geziden ve akuden acildi, hah iste gecen hafta biri gelip arabama iyi aku takti 250 dolar dedi,benimde alacagim akular 230-240 dolar civarinda,ucuzlarida var ama olmusken iyisi olsun diye dusundum,neyse oglum istiyorsan mesaj atip gelsin taksin dedi, okay dedim mesaj atti, adam yarim saate kadar gelir takarim demis,oglu aku isini yapiyormus bazende babasini gonderiyormus,yani baba ogul evlere gidip aku takiyorlar,oglum evine dondu biraz sonra minubusle adam geldi, hello mello,adam bahceyi gorunce,(duvar kenarlarinda cicekler sebzeler bir birine karismis )sizin wog oldugunuzu anladim dedi,once biraz canim SIKILDI bende wog um deyince isler degisti,adam akuyu sokerkende cene yapmaya basladi, malta maltiz kokenliymis,biraz ordan biraz kibrisdan ordan burdan sohbet etmeye basladik,velhasil 10 dakikalik isi adam yarim saatte bitirdi sohbet etmeye ihtiyaci varmis,hawaiiye gittinmi gittim fiji ye gittinmi gitmedim,biraz da hawaii den bahsettik, adam 60 yaslarinda filan neseli adam,nasil olduysa konu gelibolu canakkale savasina geldi,ya dedi o kumandan galiba mustafa olacak ataturkden bahsediyor,iste mustafa sehit yabanci sehit anneleri icin cok guzel bir soz soylemis cok takdir ettim dedi. sizin evlatlariniz bizim bogrumuzde uyuyorlar gibi ataturkun sozu var.... allah allah bunu nerden duymus olmali diye dusundum, biraz ataturku ovdum,neyse adam yeni akuyu takti eskisini aldi, faturasini yazdi gitti.
    ...bir kac ay evvel australyanin gelibolu dizisini izlemistim,dusmanina haince yuklenmeyen bir dizi o dizidede ataturkun yabanci sehitler icin soylemis oldugu soz geciyordu,maltiz akucu diziyi izlemis olmali diye dusundum....

.....cok cok turkiye haberlerine bakmam yani televizyonda bakmam,sabahlari bir kac turk gazetesine net uzerinden goz atarim, turk lirasini takip ederim. hani bazi haberleri okuduktan sonra, gercekten turkiyede kadin olmak cok zor diye dusunuyorum, her gun bir veya iki manyak cikip ya karisini yada ayrilmak isteyen sevgilisini katlediyor, genc kizlar sosyal medyadan tuzaga dusuruluyorlar,yine sosyal medya uzerinden evli cocuklu kadinlar kandiriliyorlar.yani nereye gidiyor bu memleket diyorum, evvelden erkekliginde bir serefi vardi,simdi serefsiz erkekler kadinlari kandirip ya paralarini yiyorlar ya da kredi cektirip parayi kendi keyiflerince yiyorlar,erkekligin serefinide yere batiriyorlar, zaten bu isleri yapanlarda utanma diye bir sey yokturki...

• ⭐⭐

..2016 yilinda amerika ve kanada gezisi yaptik son durak hawaii oldu ordada 8 gun kalip geri donduk,, 2017 yili sakin gecti,yakin muhitlerde yazlik kiralayip tatil yaptik,yani cok heyecanli bir sey olmadi,,iste her iki yilda bir ucaga binmeye aliskanligimiz olmus, 2018 de yine bir tatil dusunduk yurt disi tatili, asya ulkelerinde guzel tatil yerleri var ama oralara gidip tatil yamak hic icimden gelmiyor...nereye gidelim nereye gidelim, jet star hava yolari iki kisi 1000 dolara hawaiye goturup getiriyor,ama 10 saatlik yolculukta bedava olarak ancak su icebiliriz....yine hawaiye gitmeye karar verdik,ama bu sefer qantas ile rahat bir yolculuk yapalim diye dusunduk ve qantas dan bilet baktik kisi basi return 650 dolar olsun dedik yani 300 dolar fazla verip daha rahat iyi servisli seyahat edecegiz.karar verdik bilet aldik, waikiki de ana plaja yakin bir otel bulduk kahvalti veriyor fiati fena degil, kahvaltiya continantal breakfast denir oyle tip kahvalti...

...amerikaya giden yolculara iyi sorular soruluyor esyalar iyi araniyor,gunu saati gelince ucagin icinde olduk, gercekten servisleri guzel meyvasi cikolatasi dondurmasi bedava alkolu filan,koltuklarin arkalarinda ekran var film izle oyun oyna,,, hawaiiye iyi gittik bol bol yedik ictik, ucaklarda yemekler malum hazirlanmis seyler ne kadar taze veya ne kadar bayat allah bilir.hemen isitip getiriyorlar. ya pilic ya balik,makarna filan...

...dorduncu defa hawaide olduk, guzel vakit gecirdik, aksamlari ana cadde kalabalik olur, ama kimse kimsenin umurunda olmaz,turkiyede kalabalik icine girmekten cekinirim,yan baktin diye adam dovuyorlar.tatil bitti yine ucaga bindik,yine guzel servis, yemek saati geldi galiba ben makarna istedim,hatun baska bir sey,bir iki saat sonra yemek hatunun midesine dokunmus koltugun cebinde sick bag diye torba vardir,istifra filan oursa torba onun icin bizimki tuvalete kosuyor,ama kapiya gelince istifra ediyor, yemek midesini bozmus,geldi oturdu bir gorevli buldum ya burasi boyle filan adan kucuk firca ve kurekle gelip yeri temizledi, hatunun kalbinde koca madeni kapak var,benide telas aldi,insdallah bir sey olmadan sydneye ineriz diyorum, indik ama inene kadar bende iyi strese girdim.yemekten oldugunu anlayinca icim rahat etti,bazi yolculuklarda yolcu fenelasirsa ucak en yakin hava alanina inip yolcuyu birakir.

....2019 basinda yine kucuk bir tatil yaptik,2019-- 50 inci evlilik yili birde hatunun 70 inci yas gunu,son olarak turkiyeye 2014 de gitmistik, hadi arayi fazla acmadan bir daha gidelim dedik,haziran baslarina dogru dusunduk bilet aradim, en ucuz bileti qatar hava yollari satiyor, 2 kisi gidis donus 2200 australya dolari iki gun evvelde ayni fiata singapore hava yollari promosyon yapmis onu kacirdik, sabiha gokcen hava alanina inmek uzere mayis ayinin son gunleri icin bilet aldik 6 haftalik bir tatil...

..jet star hava yollarina uyeyim yilda 40 dolar kadar uyelik aidati oduyorum, mesaj gondermisler bu tarihler arasinda belli yerlere biletler cok ucuz,gercekten ucuz 2019 ekim ayi icin yine hawaii ye bilet ayirdik bu defa iki kisi icin 500 dolar sudan ucuz,yalniz 7 kilo yuk hakki veriyorlar....turkiye tatil gunleri geldi gittik,istanbulda kalmak beni olduruyor gitmeden once konya ve kayseri icin ayarlama yaptim her iki sehirde 4 er gun kaldik.turkiye cok guzel amma velakin
    .arkasi gelir.

• ⭐⭐

......son olarak bu senenin basinda subat ayinda 8 gunluk tatil yapmistim,daha sonra virus geri geldi ,kapanmalar yasadik,sonunda eyalet ici tatil ve gezi serbest birakildi.110 km kadar uzakta sevdigim bir bolge var,okullar tatile girmeden evvel kiralik yazlik fiatlari biraz ucuz oluyor,bende 25 kasimdan itibaren 8 gecelik daire kiraladim 8 gece 1026 dolar,simdi kiralamaya kalksam 2000 dolara yakin para isterler.ahim sahim bir daire degil ama bize yetiyor,onumdeki yolu karsiya gecince deniz plaj,okyanus.....
    ....liseye giden kiz torun var, oda okulunu bir kac gun asti ve bizimle geldi.....persembe ogleden sonra eve yerlestik aksam uzeri yagmur basladi,karsimizda okyanus koca koca dalgalar geliyor,eh cuma gunu hava acilir, ne acilmasi, cumartesi ayni,pazar ayni 4 gun gunesi gormedik sayilir,tatilin boylesine can kurban degilmi,fazla yuruyus yapacak hava yok biraz televizyon biraz kitap oku,normal tv kanallari cok yavan....

....persembe gunu ogle saatlerinde kasabaya geldik genel olarak daireler bos oldugu icin anahtari erken verirler,agentaya gidip anahtar dedim, efendim icerde temizlikci var,biter bitmez telefonunuzu ararim dedi,eyu oyleyse carsida biraz yuruyus yapayim dedim,su faturasi vardi yanima almistim gidip postaneye yatirayim deyip postaneye daldim, aksilik maskemi unutmusum,postaci bey size servis yapmamam lazim maskeniz yok,ah unuttum filan,maske takmak mandotory sizin yuzunuzden ceza bile yiyebilirim dedi,neyse faturayi yatirdim adam hakli..

biraz carsida yuruyus yaptim bir iki charity shop var hayir kurumu hibe edilen eski yeni her sey satarlar,birine girdim,defteri imzala , telefonla giris yaptim, dur bakalim asi oldunmu sen,olduk ya,telefonda asi belgesi resmi vardi gosterdim,diger bir shop a da girdim yine ayni sey, hem deftere imza atiyoruz hemde asi olup olmadigimiz soruyorlar.kucuk kasaba ama tedbiri elden birakmiyorlar.
    ...8 gunluk tatilin yarisi yagmurla gecti hic bir zevk alamadik, zaten her zaman kazanamayiz diye bir soz vardir inanirim.....pazar ogle saatleri hatun ben biraz yuruyus yapayim dedi, okay erkek ayse kiz torun skate boardini da getirdi asagilarda bir kayma ringi var dede bende oraya gidiyorum dedi,bende kendime kahve yapip kitap okuyorum, biraz zaman gecti evden kizim ariyor, kiz torun icin kayarken parmagini kirmis onu hastaneye veya doktora gotur diyor,hatun nerde torun baska yerde,neyse sallana sallana erkek ayse geldi serce parmagi aciyor,pek sanci yok pek kiriga benzemiyor.hatun gelsin diye saga sola bakiyorum,15 dakika kadar bekledik hatun geldi atladik arabaya carsiya, bir iki medical centre var ikiside kapali,3 km uzakta alis veris merkezi var bir tanede orda var hadi oraya gittik, pazar gunu orasida kapali,ne yapacagiz ne yapacagiz...20 km otede gosford diye sehir var hastane var, en iyisi oraya gidelim,hafif hafif yagmur da yagiyor,gittik GPS ile hastaneyi bulduk, yol kenarinda park edecek yer cokmus ben dikkat etmedim,hastanenin araba parki var iceri gireyim dedim boom gate e yaklasirken fiat tabelasi var,torun dede burasi cok pahali disari park et dedi, girdigim yer biraz kavisliymis, geri geri giderken bom diye bir yere vurdum, demir korkuluk rail,arka lambalardan birinin camini kirdim bir iki buyuk cizik oldu,,,,kolay kolay hata yapmam ama oluyor,bos ver deyip girdik parka,,,hastane tepede asansorle yukari cikiliyor,gittik ana kapiya , derdimiz anlattik,ayni sekilde asi kagitlari filan, 3 kisiyiz kizin yasi 16 yaninda bir kisi alabiliriz dediler, hatunla ikisi girdiler beni almadilar,hastanelerin acil servislerine girdimmi en azindan 3 saatte cikilmaz,biraz disarda bekledim sonra asagi inip arabayi parkdan cikarip yol kenarina park ettim 4 saatlik park ediliyormus.....

......biraz arabada oturdum, galiba streesse girdim tuvalet ihtiyacim geldi, hastane kapisina gittim, karim ve torunum icerdeler ben onlari bekliyorum, tuvaleti kullanabilirmiyim,,,, genc bir gorevli ozur dileyerek cok ozur dilerim kati emir var sizi iceri alamam,yahu cifte asi olduk,sonunda burasi public hastanesi. ne dedimse adam olmaz dedi,bir kac yuz metre otede istasyon var oraya yurudum,bir gorevli vardi tuvalete gitmek istiyorum dedim asagida platformda dedi, asansorle inip ihtiyacimi giderdim,toplam olarak iki saat filan sonra torun telefon edip dede isimiz bitti geliyoruz dedi,geldiler serce parmak yerinden cikmis,tabi once rontgen filan cekmisler sonra parmagi yerine oturtmuslar.

..icim rahatladigi icin donus yolu sanki daha kisa geldi,dairemize geldik,bende korkunc bir ishal basladi, allah allah yalnis bir sey yemedim, butun gece tuvalete tasindim, sabahleyin eczaneye gidip ishal hapi aldim, kadin bu aralar etrafda dolasiyor dedi,5-6 hap banamisin demiyor,sali gunu biraz yavaslar gibi oldu,yahu boyle devam ederse ben 110 km yolu nasil gidecegim diye dusunuyorum,sabah saatlerinde carsiya ciktik, bir medical centre doktorlar var, gidip durumu anlattim ozur dileriz biz randevulu calisiyoruz, ancak saat 15,00 doktor gorebilirsin dedi, biraz geride baska doktorlar var, oraya gittim anlattim,biz randevulu calisiyoruz bu gun doktor gorme sansiniz yok dediler,oyleyse obur tarafa gidip saat 15,00 icin randevu alalim dedim,bu defa baska sekreterle konustum durumum iyi degil dedim,sag olsun kadin bir doktora sorayim deyip doktora gitti geri geldi, doktorun bir hastasi var ondan sonra sizi gorecek dedi,bir iki seferde orda tuvalete gittim...

..doktor yasli bir australyali muayene etti ilac yazdi,,idrar ve poo testi icin patolojiye gonderdi, gitmedim,,,,,,carsamba gunu kendime gelebildim,ne olur ne olmaz diye pek disari cikmadim,persembe gunu kiz torunu skate board ringine goturdum bir saat kadar kendi kendine oynadi kaydi,benim sahane tatilde bitmis oldu, cuma sabahi kahvalti ettik ve saat 9,00 da daireyi bosalttim anahtari teslim ettim yola koyulduk,kiz torun sabah kahvaltisi etmemis,,sydneye geldik, sehire iki giris yolu vardir,birincisinden girerim yine oyle yaptim bir de baktim kendimi tunelin icinde buldum, yeni baglanti yapmislar,80 km suratle 10 km kadar gidip gun yuzune ciktik tabelalar vardi burasida donus yolu,tunelden cikip d diger donus yoluna girdim pennatshill road diye gecer,bu tunel sayesinde cabucak eve geldik zannediyorum.kiz torunu evine birakalim deyip evlerinin onune geldik,kizin eli arabanin kapisina uzanirken,midesini bosaltmaya basladi istifra koltuklara bulasmasin diye yastigini onune aliyor biraz yastiga bosaltti, kapiyi acip cimenlere bosaltti,ac karnina o kadar yol gelince midesi iyi bulanmis,neyse araba koltuk ortulerine cok bir sey gelmemis, eve gidince ortuleri cikarip makineye attik, biraz koltuk aralarina sizmis,wet\ supurgeyle cektirdim ve sildim...

iste sekiz gunluk tatilde boyle gecti,bu da bir sans iste....

• ⭐⭐

yasli dul bir bayan aile dostumuz vardi,turkiyeye gidecek ama yalniz gitmekten korkuyor,kucuk kizim kisa zaman icin gidecekti,hadi sizede bilet ayarliyalim beraber gidin dedik.kadinin kizi arabasiyla bizim eve geldi,iki araba hava alanina gittik, kadin valizini tika basa dolsurmus, herkese hediye,bir kiside skate board istemis bir tanede ondan almis,yuk kilosu tam tamina skate board fazla geliyor, neyse kizimin yuku azdi skate boardi ona yukledik ve ikisini yolcu ettik,4-5 hafta sonra aniden bende yalniz gitmeye karar verdim ve gittim,komsu kadinin istanbulda ablasi varmis, temasa gectik bulustuk, eh donus tarihine beraber gelmek icin ayarladik, diger kizim istanbulda yasiyor ve hava yollarinda calisiyordu...

.....donus gununde hava alaninda bulusduk-check in yapiyoruz,bir anda bizim koltuklarimiz up grade yapilmis zannedersem kizim organize etmis bizi ucagin VIP bolumune aldilar, oh babam oh genis genis koltuklar, 10 dakikada bir hostesler servis yapiyorlar bir sey isteyip istemedigimizi soruyorlar.yani tam milyoner isi....cok rahat sekilde malezyaya geldik.,ondan sonraki yolculuk normal vatandas gibi 3 lu koltuga oturduk yani atdan inip essege binmis gib olduk,hayatta bir sefer olsada VIP bolumunde seyahet etmek sahane oluyor...

.....8 saatlik yolculuktan sonra sydneye indik, karantina karti doldurduk ikimiz icin tek kart, o zamanlar cok ciddi bakmiyorlardi,abla cantalarda yiyecek bir sey varmi yok. meyva tohum filan findik fistik yok. okay herseye yok diye isaretledik....ucagimiz gece indi,pasaporttan gectik, valizleri bekliyoruz,benim valizim geldi, ablanin valizini bekliyoruz oda karasorden cikti iste deyip isaret etti onun valizinide aldim,hadi simdi cikisa gidelim, biraz daha bekliyelim altan bey bir paketim daha var,herkes valizini aldi karsorde valiz kalmadi biz bekliyoruz,hmmm cantaysa bir yerde kaybolmustur diyorum,bir hayli bekledik, tabi disarda bizi bekleyenler var hava alani parki ucreti pahali, hava alaninda yolcu beklemek heyecanli olur bir suru insan cikar,sizde nerde kaldi bizimkiler diye heyecanla beklersiniz...

..biz canta cikacak diye beklerken yanimiza bir gorevli geldi, elinde karton bir kutu,isim sordu biziz dedik.alin emanetinizi dedi,komsum kadin sanki australyada yokmus gibi bir avize almis,istanbulda iyi paketlemisler uzerinede kirilacak diye yazmislar,onun icinde valizleri getiren sisteme atmayip elle getirmisler,,,,,neyse paketi alip ciktik,valizlere bakmadilar, ah cantada akide sekeri vardi iyki aramadilar dedi.....gumrukten ciktik bekleyenlerimizde bin bir surat nerde kaldiniz gibi,eh avize bekledik iste,kadincagiz devletin evinde kiraci oturur,oraya turkiyeden avize getirir..

dun cumartesiydi saat 15,00 sirlarinda yuruyuse ciktim disarsi adeta yaniyor,bir km kadar yurudum baktim sicaklik 40 a yakin zannettim, elimde sise ile su var arasira yudumluyor,basimda sapka olmasina ragmen gunes sanki beynime isliyor,bu kadar sicak oldugunu tahmin etmemistim,yarim saat kadar yurudum, agac altlarinda durup dinlendim kendimi zar zor eve attim,ani bastiran bir sicak.....
    .....cep telefonuma mesaj gelir,,,,saat 19,30 filan yine cep telefonuma mesaj geldi, arabamin sigorta sirketi,bulundugunuz yere buyuk firtina geliyor arabani emniyetli bir yere al filan, hadi ya 40 derece sicaktan sonra firtinami olurmus,saat 8,30 filan oldu arka bahce komsularimdan birinin bahcesinde 4 katli apartman yuksekliginde agac var,otel bahcesi,oturdugum yerden bakiyorum koca agacin dallari sanki incecik dalmis gibi sallaniyor ne ruzgar ne ruzgar,,,arkadan gok gurlemesi, her taraftan simsekler cakiyor sanki elektrik firtinasi gibi,bir simsek sanki evimin cok yakininda patladi adeta yerimden firladim,firtina ve simsekler devam etti,uyku tutmadi normal kanaldan bir film izlemeye basladim galiba departed olacak eski film,normal kanalda 10 dakika film bes dakika reklam,filmin bitmesi adeta gece yarisini buldu,ondan sonra siddetli bir yagmur basladi,yavasladi ,hizlandi yavasladi,sonra durdu..... simdi pazar sabahi saat 73,0 filan ben evin icinde terlemeye basladim,boyledir australyanin tropical mevsimleri.

• ⭐⭐

.....dun sabah biraz yuruyus yaptim, cumartesi gunu x.mas hristiyan aleminin en buyuk bayramiydi isa peygamberin dogdugu gun, benzin istasyonlari ve mac donald ve benzeri yerler acik, diger her yer kapaliydi, sakin sakin yurudum ve evime geldim, hava sicakligi 30 un ustunde, aksam uzeri saat 16.00 da biraz ruzgar cikti bende serin serin yururum deyip sise suyumu elime alip yuruyuse ciktim,,muhit karisik irklardan insanlarla dolu ama genellikle lubnanli araplar,muslumanlari hristiyanlari bir birlerine karismis,hristiyan olanlar evlerinden belli kimilerinde meryem ana kimilerinde isa peygamber heykelleri var......vel hasil baktim her kes aksam yemegine hazirlaniyor,muslumanlarin coguda ailece toplanip mangal yakmaya hazirlaniyorlardi......

..virus dolayisiyla bir cok ucak seferleri iptal edildi,personellerden gelen problem.bu sabah amerikan haberlerini izliyordum amerikada omicron un bir kac ay daha surecegini soyluyorlardi,gerci 2022 ninde cok iyi gecmiyecegini de ima ediyorlardi, ne diyelim 2022 yili herkesler icin hayirli olur.
    ....benim hayat iyicene monotonlasti 2 yildir eve kapanmis gibiyiz, super martket ve ev baska bir yere gittigimiz yok..

.....cuma aksami el ayak cekildi bende koltuguma uzanmis tv izliyordum saat 21,00 i geciyor, cep telefonum calmasiyla adeta yerimden zipladim,baktim tanimadigim cep numarasi, acmadim,yarim dakika gecti yine caldi yine ayni numara yine acmadim,ariyorlar cevap vermiyorlar,geriye arayinca bu numara kullanilmiyor cevabi geliyor.
    ....bir iki dakika gecti bu sefer land line ev telefonu caldi,hmmmm muhim bir sey olmali deyip ev telefonuna kosup alo dedim,yasli bir kadin sesi altan amca ben su ...ya hatirladinizmi beni dedi, allah allah iki sur ya taniyordum bir erkek bir kadin,sonra ben h hanimin kiziyim dedi, tamam tamam hatirladim dedim. australyaya ilk geldigimizde bir turk ailesinin bolunmus evinde oturmustum, yani eski ev sahibimin kizi,en son belki 30 yil evvel filan gormustum daha dogrusu kiz evlenmis ve bizim oturdugumuz yere yakin ev almislardi,kari koca vardiyeli cakistiklari icin bir muddet kucuk bebeklerine hatun bakmisti....

...eeeee amca ben sizin eve geldim ama ordan tasinmissiniz bulmadim,sonra telefon numarami beni taniyan eski bir dostumdan almis,iste biraz sohbet nasiliz iyimiyiz sizler nasilsiniz.......altan amcaaa ocak ayinin 8 inde oglum A nin dugunu var sizde davet etmek istiyoruz, gelirmisiniz filan dugun yeri sehirin gobeginde darling harbour diye bir yer var ordaymis,ben telefonunuza davetiyeyi atayim sonra siz gelip gelmiyeceginiz bildirirsiniz dedi,tesekkur ettim soz veremem dedim...
    ....hatunun kronik rahatsizligi var boyle viruslu gunlerde yakinimizdaki plazaya alis veris yapmak icin bile gitmiyor,sabah biraz konustuk,ben gidemem adam, gidemeyiz dedi.....bir yerde austarlayada turkler arasinda eski bagliliklar dostluklar kalmamis gibi zannediyorum dugunlerde cenazelerde cok az insanlarla oluyor,kirk yil dusunsem bu hanimin beni dugunlerine davet edecegi aklima gelmezdi..

...2007 yilinda en son oglumun dugununde bulunmustum ondan sonra ne dugun gorduk ne dernek,dugun icin almis oldugum takim elbiseyi dugunden bir gun once resim cektirmek icin birde dugun gunu giymistim,zavalli elbise 15 yildir gardorobumda gariban gariban durur....kalin saglicakla

• ⭐⭐

.australyaya geldigimiz yillarda bu kadar cok yenilikler yoktu,ve cocuk buyutmek kolaydi,basit oyuncaklar haricinde cocuklarin fazla ihtiyaclari olmuyordu,en pahali olarak ogluma guzel pahali bir bisiklet almistim,onuda caldilar.
    ..bu gunlerde her seyler degisti,internet var bir cok sey var, kucuk cocuk bile herseyleri gorebiliyor,cocuk 10 yasini gectikten sonra her seyi biliyor,baba yeni bir oyun cikmis bunu bana alacaksin yada alacaksin, olmaz evladim o kadar paramiz yok,,, ama her kes aliyor,yeni bir oyun tableti cikmis diyelim, update edilmis,cocuk elindekini beyenmiyor, ille ben bu yeni tableten istiyororum diyor.....bazi okullarda kiyafet mecburiyetleri vardir, bazi okular serbesttir, cocuk nike ayakkabi ile okula gelir digeri ben niye giyemiyorum diye anasina babasina baski yapar,

30 yil evvelki cocuk yetistirme ile bu gunku cocuk yetistirme arasinda cok fark vardir,benim kiz torun zaman zaman kuzenleri icin ya onlarin her seyleri var diyor.public school yani devlet okullari diyelim cok cok talebelerin uzerlerine dusmezler,gerci okuyacak cocuk her sartlarda okuyup kendini yetistirebiliyor.durumu iyi olan aileler ozel okullari tercih ediyorlar,daha cok ogretim ve disiplin oluyor, cocuklar arasinda bulliying olmuyor, irkcilik olmuyor.

......bir kac cocuklu ailenin ortanin ustunde bir gelirleri olmasi lazimdir.cocuklar okullarda her seyleri birbirlerine anlatirlar,soyle yaptik boyle yaptik oraya tatile gittik,babam o marka araba aldi.yani ozentiler coktur....gerci yavas yavas turkiyede de bu duruma geliyoruz, dar gelirli ailenin bir iki cocugu var, efendim arkadasimda bu marka akilli telefon var banada alacaksiniz,baba ve anne cocugun istedigini yerine getirmek icin cabaliyor,aile durumunu anliyamiyan cocukda bir yerde isyankar oluyor..

....burda sinemalara yeni bir film gelmistir cocuklar icindir cocuk ille bende sinemaya gidip bu filmi gormek istiyorum der,sinema kisi basi en az 10 dolardan fazladir.

• ⭐⭐

bu gun 1 ocak 2022 cumartesi gunu,herkeslerin yeni yili hayirli ve ugurlu olsun,aksam tv de fire works izlemedim yani patlatilan havayi fisekler filan saat 21.00 de uykum geldi,koltuga uzandim ama gece saat 1,00 e kadar yakin mesafelerden patlatilan havayi fisekler sayesinde uyuyamadim,sanki her taraftan bombalar patliyordu,hem belediye yapiyor hemde isteyen vatandaslar yapiyor,neyse bu sabah her taraf sakin ve sessiz.

.....koca bir yili daha geride biraktik,bir yerde 365 gunde mutluluk icinde yasamadik sayilir, sydney cok guzel bir sehirdir sehir icinde ve sehir disinda gezilecek yerleri coktur gunluk olarak gidilecek deniz kenarlari coktur,maalesef biz bir sey yapamadik covit endisesi iste, trene binip deniz kenarina gidemedik ordan tekneye binip manly plajina gidemedim manly de bir dondurma yiyemedik,yakinlarda buyuk bir iki alis veris merkezleri var gidip zevkle magazalari dolasamadik.....asi olmam diyen yegenimi ve cocuklarini goremedim,kendi torunlarima bile sarilamadim.

.....saglik olsun insallah 2022 yilinda daha rahat nefes aliriz....bazen her sene bazende 2 senede bir ucakla tatil yerlerine gideriz 2020 ve 2021 yilinda ucaga binemedik,insan ozluyor bazen, pasaporttan gec ,aramadan gec sonra ucaga girip koltuga yerlestikten sonra ucagin kalkisini beklemek filan.
    ...evimim yakinlarinda bos bir tarla vardir,bir nevi bakimli park gibi her yil bazen sirk gelir bir iki hafta kalir, bazende luna park gibi fun fair deriz eylence gelir, iki hafta evvel yine luna park gibi olani geldi yerlesti,,,,dun yuruyuse ciktim donusum bu parkin araba parkindan oldu saga sola bakarken yerde bir hanim cuzdani buldum,yanimda gozlugum yok, okay eve gotureyim, sahibi yakinda ise ararim veya arabamla gotururum dedim, evde cuzdana baktim, icinde para yok, ehliyet var saglik karnesi var debit banka karti ve diger bir kac kard var,ehliyette ikamet adresi melbourne sehri gozukuyor,hmmm bunlar sydneye gezmek icin geldilerse debit kartlarini kaybettiler belki parasiz kalmislardir dedim, ehliyetteki isim biraz pakistan-afgan ismine benziyordu rahima adili.....googldan aramaya basladim bir cep telefonu
    numarasi buldum 2 sefer aradim mesaj birakin diyor ama telefon numarasi onlarami ait emin degilim,bir yandan stresse girdim, neyse bu sabah kahvaltimi yaptim,700-800 metre kadar otede bolge polis karakolu var,yuruyerek gittim ve cuzdani polis teslim ettim kendimde rahatladim ondan sonrada bundan boyle yolda cuzdan filan gorursem almiyacagim dedim..

• ⭐⭐

...12 ocak carsamba gunu en buyuk kizimin 50 inci yas gunuydu,iyicene kocamisiz gari,, 50 yil evvel anasini cankurtaranla hastaneye gotururken turkiyede ocak ayinda siddetli yagmur yagiyordu,carsamba gunude 50 yil sonra baska bir ulkede yaz mevsiminde kizimin dogum gununde yagmur yagiyordu birden o aklima geldi, turkiyede yagmurla hastaneye gidip bir iki gun sonra karli havada eve donmustuk,,,hayat hikayelere gider gibi cabucak gelip geciyor, gunlerinizin kiymetini biliniz,degerlendirebileceginiz her seyi yapiniz..belli bir yasdan sonra bazi seyleri yapmak zor oluyor,misal olarak kendim ucak seyahatinden korkmaya basladim, daha dogrusu ucakla yabanci bir ulkeye gitmek gibi.

....eylul ayinda en kucuk torunun yas gunu vardi, oglum cok kisi cagirmiyacagiz kucuk bir parti yapacagiz dedi,simdilik hic bir partiye gitmiyorum ozur dilerim dedim tabi kimse darilmiyor malum etrafta virus var,,,, aralik ayinda damadin dogum gunu vardi, hatun ve diger kiz pasta alip gittiler,ben yine gelemiyorum deyip telefonla mesaj gonderip dogum gununu kutladim...
    ....carsamba aksamida buyuk kizimin dogum gunu 50 inci yas gunu,kucuk kardesi pasta almis cicek almis hediye almislar,herkes isden geldikten sonra gittiler ev bir iki sokak otede,kendimde mesaj gonderip dogum gununu kutladim, her seyler normal olsaydi aileyi toplayip bir restauranta goturup orda dogum gununu kutlamayi dusunuyordum,bu gunun sartlarinda olmuyor cunku omicron virusu yayiliyor..hatun ve kucuk kizim buyuk kizima gittiler gece gec satte donduler, persembe gunude pasta yedik...
    .......dun aksam uzeri bahce sokak kapisini kilitlemek uzereydim, hatun kilitleme biz disari cikacagiz dedi, allah allah neyse fazla aldiris etmedim,bu sabah hatuna nereye gittiniz diye sordum, test olmaya gittik dedi,dun buyuk kizimin kizi ilk torun rahatsizlanmis doktora filan goturmusler,kiz pozitif viruslu cikmis,sabah sabah yikildim yani, neyse hatun ve diger kizimin testleri negatif cikmis....iste virusun ne zaman ve nereden gelecegi belli olmuyor cok dikkatli olmak lazim.gelecek hafta doktora gidip 3 uncu asiyi booster asisi olacagim...iki yildir bu lanet virus canimiza tak dedi,supermarketlerde yiyecek raflari yine bos kalmaya basladi.
    .australyadan selamlar kalin saglicakla

• @sir-altan Avustralya anılarınızı ve deneyimlerinizi keyifle okudum. Bir kitabın temellerini atmışsınız. 🙂 Emeğinize sağlık.
    Benim dayımda oraya ilk giden göçmenlerimizden. Tam hatırlamıyorum ama 68-69 yılları olması lazım. Melbourne yakınında küçük bir şehir olan Geelong' a yerleştiler.
    Arada bir iki kez Türkiye ye kesin dönüş girişiminde bulunsalar da burada yapamayıp 1 ev dışında tüm varlıklarını satarak tekrar Avustralya ya döndüler. Dayım 2 yıl önce vefat etti.Yengem,5 kuzenim ve onların çocukları oradalar. Kuzenlerimden benden 3 yaş küçük ve tek erkek olanı halen Geelong da yaşamasına rağmen Melbourne da ev tekstili üzerine dükkanlar işletiyor. Buda onun internet sitesi:

• ⭐⭐

....geelong melbourne sehrinden bir saat kadar uzakta bir defa icinden gectim zannediyorum,liman bolgesi ve sanayi bolgesi olmasi lazim.turkiyeden ilk ve bir kac yil sonra gelenler hep almancilar gibi para yapip geri donme fikirleri icindeydiler,bir kismi geri dondu,turkiyede tutunamayip tekrar australyaya donduler,eskilerde turkiyenin saglik sistemi cok kotuydu,australyadan turkiyeye temelli donen bir insanin hastane kapisinda beklemesi kolay degildi...

australyadada kendi isinin patronu olan cok insan var,cesaret edip atilmak lazim,konularimi okuyanlara her zaman tesekkur ediyorum.

• ⭐⭐

..gecen carsamba gunu cepten aradilar,bu gunlerde ne hikmetse benim parmaklarimdami bir sey var anliyamiyorum,telefonun yesil cevap ver kismina swap yapiyorum acilmiyor tikliyorum acilmiyor,internet baglandiktan sonra oyle oldu,neyse telefon caldi kostum tikladim surttum acilmadi ama numara gorundu,listemde olmiyan numara.ev telefonundan numarayi aradim turk konsoloslugu...efendim haniminiza turkiyeden tebligat var kisa zamanda gelip aliniz filan,ya almak istemiyuoruz ,ama almaniz lazim,mahkeme isidir,,,eee postayla gonderirmisiniz,gondeririz ama once evrak gonderecegiz dolduracaksiniz jp imzalayacak geri gondereceksiniz birde 20 dolar masrafi var,almiyacagiz geri gonderin dedim.

..mevzuyu biliyorum 40-- 45 yil evvel kayinpeder olmali.miras veraset davasi acmis,mesele bu gune kadar gelmis,hatunun nenelerinden biri ayse adli bir kadindan dunyaya gelmis buyuk nineden miras, diger mirascilar o adamin ayse adli kizi yoktu,bunlar mirasci olamazlar diyorlar,nineler dedeler belki yuz yillik hilkaye,hatunun babasinin dogup buyudugu yer istanbul samandra koyu, o zamanlar kucucuk bir tarihi koy, simdi adi sancaktepe olup koca bir sehir gibi oldu,malum mahkemelere dustumu iste bu eksik hadi 3 ay sonraya 3 ay sonra bunuda arastiralim bir 3 ay daha....
    ..hadi icimizde kalmasin deyip cuma sabahi otobus tren konsolosluga gidelim dedik, sabahleyin trenler kalabalik olur diye hatun vaz gecti,,saat 9,00 a dogru kizim ise gidiyormus evden calisiyor ama arasira ofise gidiyor,tamam oyleyse bizide yakin bir istasyona birakirsin deyip iki dakika da hazirlandik,hava alanina yakin mascot isimli bolgenin istasyonu var.....
    .....motorway m5 dan ayrilip baska bir tunele girdik, uzun zaman o yol uzerinde calismalar vardi,,hemen hemen 10 km kadar 80 km hizla tunel icinde gittik biraz sonrada maskot istasyonunun yakininda olduk,yeni bir baglanti yolu tuneli acmislar.sydneyin alti adeta kostebek yuvasi gibi oldu her tarafta tuneller var,ama faydalari cok yollari cok kisaltiyor... sydney disarlarinda cok dolastim ama sehir iclerinde pek dolasmadim bu mascot denen bolgede bir hayli siteler gordum,tunelden cikista cember seklinde giris cikis yollari,yani sehir devamli degisim halinde, yeni yollar yeni tuneller.
    .....mascot da trene bindik ikinci istasyon central istasyonu adi ustunde central cok eski ve buyuk 25-26 peronu var country trenleri yani ic bolgelere gidecek trenlerde burdan hareket eder,,,,bondi junction bolgesine gidecek tren 25 inci perondan kalkiyor in babam in bir kac kat asagi indik,istasyon eski koyu kirmiz veya kahverengine benzer tuglalardan yapilma cok saglam bina,,,,,asagiya inmeden yabanci olacak, bir kari koca 18 nolu peronu sordular asagi in karsiya gec diye tarif ettim, baska bir genc sehirlar arasi peronu sordu, ilerde sari yelekli gorevliler vardir onlara sorun dedim.

.....turk konsoloslugu edgecliff denen bolgede ocean street uzerindedir istasyonda ininilince bayir yukari 10 dakika filan yurunur.trenden indik yuruduk konsolosluga gittik iki katli kucuk bir bina,derdimizi anlatip iceri girdik tabi sensordan gectik cepleri bosalttik.tebligat varmis onu almaya geldik dedi,hmmm bir tanede eylul ayindan var onuda verelim filan tabi turk kimligi olmadan islem yapmiyorlar,hatuna kagit imzalattilar, efendim 2 tebligatin 20 dolar masrafi var,eh 20 dolarda masraf parasi verip luzumsuz tebligatlari alip geriye donduk.
    .....eski zamanlarda eski koy yerlerinde herkes bir birine akraba oldugu icin miras davalarindada bir suru hissedar cikiyor,baska bir hanfendide veraset ilaminin iptali icin dava acmis esas hissedar annesiymis bizim hatunun adi da gectigi icin mecburen bize de mahkeme tebligati gondermisler.....neyse uzun zamandir trene binmemistik,iki tren degistirdik saat 9,30 dan sonra trenler bos oluyor koltuklar bos oldugu icin rahat rahat eve yakin istasyona kadar gelip, ordan otobuse bindik,bizim buralardan gecen otobus firmalari nasil iflas etmiyor diye hayret ediyorum, sabah saatlerinde belki biraz yolcu oluyor ondan sonra otobusler bir iki yolcuyla gidip geliyorlar.

.australya acik tenis turnuvasi devam ediyor,kupayi kazanma ihtimali olan iki sporcu var bir rafael nadal digeride galiba rus asilli medvdev gibi bir olmali...djocovic gonderildi kayb ida cok buyuk oldu,asisiz oldugu icin fransa tenis turnuvasina almiyacagini belirtti ayrica amerikada indian well diye tenis turnuvasi oluyor, oranin yetkilileride kabul etmiyeceklerini anlattilar adamin bir inadi kendine belki sponsor parasiyla beraber buyuk para kaybina sebeb oldu..

..bu gunlerde havalar sicak ve yagmurlu millet her iki haftada bir cimen bicmeye basladi bicmezsek iki haftada 25 santime yaklasacak gibi....western australya eyaleti var yuzun zamandir sinirlari hem ic eyaletlere hemde yurt disi ulklere kapaliydi 5 subatta sinirlarini acacakti, eyalet hukumetinin aldig karar ile sinirlari bir muddet daha kapali kalacakmis,kolay seyler degil,bazen akrabalar bir birlerini goremiyorlar.

• ⭐⭐

.....21 ocak 2022 son oturdugumuz eve tasinmamiz uzerinden 22 yil gecti.daha evvel dort degisik evde oturduk 2 si kira digerleri kendi evimizdi,simdi yasadigimiz evde son evimiz olur,ev fiatlari o kadar cok arttiki satip daha iyi bir muhite gitmemiz icin en azindan bir milyon dolar ilave etmemiz lazim..
    ..bu gunlerde nasil bir sicak varsa durdugumuz yerde terliyorum, gerci cok asiri bir sicak yok ama rutubetli hava olmali...

...29 ocak gunu australyaya goc edisimizin ilk gunu dun baktim tam 48 yil evvel gelmisiz, saka olarak hatuna takiliyorum bak 48 yil olmus 2 yil daha kalip 50 yil sonra vatana donelim diyorum,gercekte milyarlarimiz olsada yinede vatana temelli olarak donmeyi cok cok dusunmem cunku yillardir alismis oldugumuz bir duzen var..

....ailenin en kucugu kizim bizle yasiyor bir kac ay evvel kiraya vermis oldugu evini satmaya karar verdi, icindeki kiraci 10 yildir oturuyordu, neyse kontrati bittigi icin problemsiz cikti, ev temizlendi tamir ve boya yapildi biraz eli ayagi duzeltildi. benim evden 30 km uzakta minchinburry isimli bir bolgede......dun acik ev yapildi 70 tane gorucu gelmis, acenta 750.000 uzerinden ilan verdi, acenta yine bir sistem yapmis bir web sahifesi acmis, evi almak isteyen buraya fiat bildirecek herkes herkesin fiatini gorecek, dun 14 kisi teklif vermis, bu sabahda bir alici 850.000 teklif etmis subatin 7 sinde bir daha acik ev olacak ondan sonra teklifler dusunulecek,bu da degisik bir sistem, bir kac hafta acik ev olur ondan sonra evin onunde acik arttirma olurdu.

......bu gunlerde market raflarinda cok eksiklikler var bilhassa zeytinyag raflari bombos,bir kac degisik yag turu var halis yag canola, aycicegi filan,pek hosa gitmeyen bir sey.
    ...iki haftadir australya acik tenis turnuvasi oynaniyor bu aksam erkeklerin finali oynanacak rafael nadal ile rus medvedev gibi isimli tenisci oyniyacak, ne yaziki cok uzun senelerdir australya acik tenis turnuvasini hic bir australyali erkek tenisci kazanmamis,... cumartesi aksami bayanlarin finali ve erkeklerin double finali oynandi, erkeklerdeki 4 oyuncuda australyaliydi kupa australyada kaldi.
    ..bayanlarda finale kalan ashley barty isimli bayan australyali aborgine orijin herkes ash diyor,rakibide amerikali bayan,australyali ash barty rakibini 2 set yenerek 42 yil sonra australyali sporcu olarak australya kupasini kazandi, maci heyecan icinde izledim. ikinci sette amerikali bayan iyi basladi eyvah bu is 3 sete gidecek dedim ama ashley,ucurumun dibinden cikar gibi cikti ve 7-6 ikinci seti kazandi.....australyada ilk tenis championlugu 1905 yilinda baslamis.
    .kalin saglicakla.

• @sir-altan Abi soyle birsey diyorlar? Siz aslinda maasli aktorlermissiniz 😁😂

https://www.sciphysics.com/2021/08/australia-doesnt-exist-and-people-who.html?m=1

• ⭐⭐

@mysea, içinde söyledi: Avustralya'da bir omur boyle gecti

@sir-altan Abi soyle birsey diyorlar? Siz aslinda maasli aktorlermissiniz 😁😂

https://www.sciphysics.com/2021/08/australia-doesnt-exist-and-people-who.html?m=1

....hmmmm admis arkadas benin ip adresime bi bakiversin,uzaydan filanmi katiliyorum.

Benzer Başlıklar

• 4
  • 33
  • 2
  • 214
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

117

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |