Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Herkese merhaba,

Öncelikle burada bu konu ile ilgili birçok başlık olduğunu biliyorum ve yeni konu için herkesten özür diliyorum. Fakat gerçekten konular o kadar dağınık durumda ki, istediğim bilgiye ulaşmak imkansız hale gelmiş durumda. Bazı konular çok eski ve yeni dönemde neler değişti göremiyorum.

Sormak istediğim birkaç konu var. Evlenmek üzere olduğum insan ABD vatandaşı ama Türkiye'de yaşıyor. Biz Türkiye'de evlenme kararı aldık ve önümüzdeki ay içerisinde evleneceğiz.

Ardından da ABD'ye geçiş yaparak hayatımızı orada sürdürmek istiyoruz. Bu durumda Green Card başvurusu için eşimin ABD'ye giderek işlemleri başlatması gerekiyor, bunu anladım.

Fakat ardından gelecek süreç ile ilgili problemlerim var. Öncelikle görüşmeler, parmak izi süreci ve ardından da mülakat nerede gerçekleşecek? Bu işlemleri Türkiye'de halledebiliyor muyuz?

Eğer benim bazı işlemler için ABD'ye gitmem gerekirse, vize konusunda nasıl bir yol izlemem gerekecek? Vize alamazsam ne olacak? ABD'ye hiç gitmeden bütün işlemleri Türkiye içerisinde halletmenin herhangi bir yolu var mı?

Bunun dışında Green Card alım süresinin 6 ay ile12 ay arasında sürdüğünü öğrendim. Bu süreçte eşimin sürekli olarak orada kalması mı gerekiyor? Yani bu süreyi ayrı mı geçireceğiz? Eşim başvuruyu yaptıktan sonra Türkiye'ye dönse ve bu süreci bu şekilde atlatsak sorun yaşar mıyız? Zira burada çalışmaya devam ettiğim bir işim var ve gelen paraya ihtiyacım olduğu için koşa koşa ABD'ye gidemiyorum.

Bu süreçte vize almak istersem, orada yaşayan herhangi bir arkadaşımın sponsorluğu altında sorunsuzca vize almak mümkün mü? Konsoloslukta bununla ilgili sorun yaşar mıyım?

Son olarak da en büyük soruma geliyoruz, evli olmamıza rağmen Green Card alamama şansım var mı? Herhangi bir hastalığım ya da ruhsal problemim bulunmamakta ve uyuşturucu bağımlısı değilim. Geçmişimde herhangi bir suç yok ve adli sicil kaydım tertemiz durumda çok şükür.

Şimdiden cevaplarınız için çok teşekkür ediyorum. Vereceğiniz her cevap benim için çok önemli bu yüzden de merakla bekliyor olacağım.

İyi günler dilerim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@msaglam Evlilik ile Green Card süreci hakkında içinde söyledi:

Herkese merhaba,

Öncelikle burada bu konu ile ilgili birçok başlık olduğunu biliyorum ve yeni konu için herkesten özür diliyorum. Fakat gerçekten konular o kadar dağınık durumda ki, istediğim bilgiye ulaşmak imkansız hale gelmiş durumda. Bazı konular çok eski ve yeni dönemde neler değişti göremiyorum.

Sormak istediğim birkaç konu var. Evlenmek üzere olduğum insan ABD vatandaşı ama Türkiye'de yaşıyor. Biz Türkiye'de evlenme kararı aldık ve önümüzdeki ay içerisinde evleneceğiz.

Ardından da ABD'ye geçiş yaparak hayatımızı orada sürdürmek istiyoruz. Bu durumda Green Card başvurusu için eşimin ABD'ye giderek işlemleri başlatması gerekiyor, bunu anladım.

Fakat ardından gelecek süreç ile ilgili problemlerim var. Öncelikle görüşmeler, parmak izi süreci ve ardından da mülakat nerede gerçekleşecek? Bu işlemleri Türkiye'de halledebiliyor muyuz?

Eğer benim bazı işlemler için ABD'ye gitmem gerekirse, vize konusunda nasıl bir yol izlemem gerekecek? Vize alamazsam ne olacak? ABD'ye hiç gitmeden bütün işlemleri Türkiye içerisinde halletmenin herhangi bir yolu var mı?

Bunun dışında Green Card alım süresinin 6 ay ile12 ay arasında sürdüğünü öğrendim. Bu süreçte eşimin sürekli olarak orada kalması mı gerekiyor? Yani bu süreyi ayrı mı geçireceğiz? Eşim başvuruyu yaptıktan sonra Türkiye'ye dönse ve bu süreci bu şekilde atlatsak sorun yaşar mıyız? Zira burada çalışmaya devam ettiğim bir işim var ve gelen paraya ihtiyacım olduğu için koşa koşa ABD'ye gidemiyorum.

Bu süreçte vize almak istersem, orada yaşayan herhangi bir arkadaşımın sponsorluğu altında sorunsuzca vize almak mümkün mü? Konsoloslukta bununla ilgili sorun yaşar mıyım?

Son olarak da en büyük soruma geliyoruz, evli olmamıza rağmen Green Card alamama şansım var mı? Herhangi bir hastalığım ya da ruhsal problemim bulunmamakta ve uyuşturucu bağımlısı değilim. Geçmişimde herhangi bir suç yok ve adli sicil kaydım tertemiz durumda çok şükür.

Şimdiden cevaplarınız için çok teşekkür ediyorum. Vereceğiniz her cevap benim için çok önemli bu yüzden de merakla bekliyor olacağım.

İyi günler dilerim.

I-130'u Turkiye'deyken de doldurabilirsiniz. Onemli olan esinizin "domicile" olmasi, yani ABD'de yasiyor ve calisiyor olmasi ve Turkiye gezisinin gecici olmasi. Konsolos gorevlisini bu yonde ikna etmeniz gerekecek mulakat gunu vizeyi alabilmek icin.

Ayrica AOS ile CP'yi birbirine karistiriyorsunuz. Siz surece Turkiye'den devam ediyorsunuz. Bu surecler tek bir sefer okunarak hazmedilecek surecler degil, o nedenle ilk seferde anlamamaniz normal (burada konularin daginik oldugu yonundeki yaziniza gonderme yapiyorum 🙂 ), ancak tekrar tekrar okuyarak surece kendinizi asina edebilirsiniz. Parmak izi ve mulakat konsoloslukta ayni gun Turkiye'de gerceklesecek. Bu surecte ABD'ye gitmenize gerek yok zaten bu islemler icin gidemezsiniz. Surec oyle islemiyor.

Gocmenlik basvurusu varken basvuracaginiz gocmen olmayan vizelerin red edilme ihtimali cok yuksektir.

Su konunun ilk post'unu okumanizi tavsiye ederim: https://yesilkartforum.com/forum/topic/75/family-sponsored-green-card-aile-sponsorluguyla-green-card-almak

• Cevap için teşekkür ediyorum ama yine sorduğum sorulara aslında yanıt alamamış durumdayım yine.

İşlemleri ikimiz de bu ülkedeyken halledebiliyor muyuz? Yukarıda belirttiğim gibi kendisi Türkiye'de yaşıyor, ABD'de değil. Biz burada evleniyoruz. ABD'de yaşadığını kanıtlaması gerek diyorsunuz da bu nasıl olabilir yani.

İkimizin de ABD'ye uğramadan bu işlemleri başlatma şansımız var mı? İkimiz de çalışıyoruz ve dediğim gibi Greencard alınana kadar bir ayrılık söz konusu olamaz.

Kısacası tek merak ettiğim şey Türkiye içerisinde bu işlemleri halledip bitirebilir miyiz? Eşimin bu süreçte orada kalması gerekir mi? Gidip gelmesi gerekirse ne sıklıkta olur bu durum?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Cevap için teşekkür ediyorum ama yine sorduğum sorulara aslında yanıt alamamış durumdayım yine.

İşlemleri ikimiz de bu ülkedeyken halledebiliyor muyuz? Yukarıda belirttiğim gibi kendisi Türkiye'de yaşıyor, ABD'de değil. Biz burada evleniyoruz. ABD'de yaşadığını kanıtlaması gerek diyorsunuz da bu nasıl olabilir yani.

İkimizin de ABD'ye uğramadan bu işlemleri başlatma şansımız var mı? İkimiz de çalışıyoruz ve dediğim gibi Greencard alınana kadar bir ayrılık söz konusu olamaz.

Kısacası tek merak ettiğim şey Türkiye içerisinde bu işlemleri halledip bitirebilir miyiz? Eşimin bu süreçte orada kalması gerekir mi? Gidip gelmesi gerekirse ne sıklıkta olur bu durum?

Esiniz ABD'de yasayip calismiyorsa size sponsor olamaz. Mulakat zamani bir joint sponsor bulmaniz beklenir.

Turkiye'den basvuru yapabilirsiniz ama esiniz Turkiye'de yasiyorken size sponsor olamaz. Gidip gelmesi degil, ABD'de yasiyor olmasi gerekiyor. Eger Turkiye'ye gelmesi gerekiyorsa ABD'de yasadigini ama Turkiye ziyaretlerinin gecici oldugunu kanitlamasi gerekiyor.

• Bu ileti silindi!

• Eşim ABD'de yaşamadığı için benim Greencard sürecimi başlatamıyor muyuz? Bunun için ne yapmamız gerekiyor? Orada yaşayan arkadaşlarım da mevcut aslında eğer böyle bir durum söz konusuysa. Ben sizi yanlış anlıyorsam da özür diliyorum rahatsızlık için. Çünkü sadece greencard sürecinde benim oraya gidebilmem için vize sponsorluğundan bahsediyor olabilirsiniz şu anda.

Sözün özü şu, biz Türkiye'de evleniyoruz ve eşim vatandaş. Benim Greencard sürecimi başlatıp, sonuçlandığında da ABD'ye gitmeyi planlıyoruz. Bu Greencard sürecini Türkiye sınırları içerisinde başlatıp sonlandırabliyor muyuz? Yoksa eşim ABD'de yaşamadığı için benim sürecimi başlatamıyor mu? Başlatabilmesi için ne yapmamız gerekli?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

sizin surece asina olmaniz lazim anladigim kadariyla. once su konudaki ilk post'u okuyup surece asina olun:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/75/family-sponsored-green-card-aile-sponsorluguyla-green-card-almak

Sonra yukaridaki soru ve cevaplari tekrar okuyabilirsiniz. Cunku cevaplamama ragmen ayni soruyu soruyorsunuz.

• Bu konuyu okudum fakat sorduğum soruya yanıt alamıyorum ben de. Sürecin farkındayım bahsettiğiniz konuyu da gerçekten birkaç kez okudum zaten. Fakat sormak istediğim şey eşim Türkiye'de yaşarken bu işleri nasıl yapabileceğimiz.

ABD'de yaşaması gerekiyor diyorsunuz bu şekilde olacaksa önce kendisinin gidip bir süre orada yaşamaya başlaması mı gerekecek? Kısacası Türkiye'de yaşayan biri ABD vatandaşı diğeri Türk iki insan evlenirse, süreç nasıl start alacak bunu öğrenmek istiyorum.

İzlememiz gereken yol nedir, hangi adımlarla başlamamız gerekiyor?

• Bir de joint sponsor kimler olabilir? ABD vatandaşı olan herhangi bir arkadaşım bu konuda yardımcı olabiliyor mu bana?

Kısacası özür dileyerek sizden bizim durumumuzda nasıl bir yol izlememiz gerektiğini öğrenmeye çalışıyorum. Tekrar tekrar aynı şeyleri sormam da bu yüzden.

Türkiye'de yaşayan iki insan olarak biz bunu nasıl gerçekleştirebiliriz?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Bu konuyu okudum fakat sorduğum soruya yanıt alamıyorum ben de. Sürecin farkındayım bahsettiğiniz konuyu da gerçekten birkaç kez okudum zaten. Fakat sormak istediğim şey eşim Türkiye'de yaşarken bu işleri nasıl yapabileceğimiz.

ABD'de yaşaması gerekiyor diyorsunuz bu şekilde olacaksa önce kendisinin gidip bir süre orada yaşamaya başlaması mı gerekecek? Kısacası Türkiye'de yaşayan biri ABD vatandaşı diğeri Türk iki insan evlenirse, süreç nasıl start alacak bunu öğrenmek istiyorum.

I-130 belgesini Turkiye'deyken de doldurup gonderebilirsiniz. Vize almak, sponsor olmak ya da I-130 belgesini doldurmak farkli asamalar.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Bir de joint sponsor kimler olabilir? ABD vatandaşı olan herhangi bir arkadaşım bu konuda yardımcı olabiliyor mu bana?

Kısacası özür dileyerek sizden bizim durumumuzda nasıl bir yol izlememiz gerektiğini öğrenmeye çalışıyorum. Tekrar tekrar aynı şeyleri sormam da bu yüzden.

Türkiye'de yaşayan iki insan olarak biz bunu nasıl gerçekleştirebiliriz?

ABD vatandasi veya GC sahibi, ABD'de yasayan ve maddi bakimdan yeterli seviyede (en az poverty line'in %125'i) kazanip size sponsor olabilecek birini bulmaniz lazim.

• @crazycells Evlilik ile Green Card süreci hakkında içinde söyledi:

Bu konuyu okudum fakat sorduğum soruya yanıt alamıyorum ben de. Sürecin farkındayım bahsettiğiniz konuyu da gerçekten birkaç kez okudum zaten. Fakat sormak istediğim şey eşim Türkiye'de yaşarken bu işleri nasıl yapabileceğimiz.

I-130 belgesini Turkiye'deyken de doldurup gonderebilirsiniz. Vize almak, sponsor olmak ya da I-130 belgesini doldurmak farkli asamalar.

Yani benim anladığım I-310 formunu sorunsuz şekilde doldurup Greencard işlemlerini başlatabiliyoruz. Bu süreçte vize alabilmem için sponsor bulmam gerekli ama Greencard süreci sonuçlanana kadar ABD'ye giriş yapmak istemezsem böyle bir ihtiyacım dao lmayacak anladığım kadarıyla.

En nihayetinde Türkiye içerisinden süreci başlatıp, tamamlayabiliyoruz ve Greencard mülakatının ardından eğer alablirsem ABD'ye giriş yapabiliyorum sponsor ihtiyacı vb olmadan.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells Evlilik ile Green Card süreci hakkında içinde söyledi:

Yani benim anladığım I-310 formunu sorunsuz şekilde doldurup Greencard işlemlerini başlatabiliyoruz. Bu süreçte vize alabilmem için sponsor bulmam gerekli ama Greencard süreci sonuçlanana kadar ABD'ye giriş yapmak istemezsem böyle bir ihtiyacım dao lmayacak anladığım kadarıyla.

En nihayetinde Türkiye içerisinden süreci başlatıp, tamamlayabiliyoruz ve Greencard mülakatının ardından eğer alablirsem ABD'ye giriş yapabiliyorum sponsor ihtiyacı vb olmadan.

evet, I-130'u Turkiye'den doldurup sureci baslatabilirsiniz.

hayir, sponsor bulmaniz sart. Ama ABD'de yasayip calisan biri olmali, eger esiniz Turkiye'de olacaksa size sponsor olamaz. Joint bir sponsor bulmaniz beklenir. Maalesef bir sponsor olmadan vize basvurunuzu onaylamazlar.

• Benim greencardım var. Eşime de alma sürecindeyiz. İ864 doldurup ve belgeleri hazırlayıp sisteme yüklememiz lazım. Ama şunu soracağım size, sponsor olmadan ben kendi hesabımda fazla para göstersem olur mu ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Ömer-Günay, içinde söyledi: Evlilik ile Green Card süreci hakkında

Benim greencardım var. Eşime de alma sürecindeyiz. İ864 doldurup ve belgeleri hazırlayıp sisteme yüklememiz lazım. Ama şunu soracağım size, sponsor olmadan ben kendi hesabımda fazla para göstersem olur mu ?

Hayir, maalesef aile sponsorlu vizelerde sponsor olmasi sart.

• Merhabalar,
    Öncelikle ben turist vizem ile Amerika'da bulunmaktayım. Ailemin bir kısmı burada ve ben arada gelip kız arkadaşımı ziyaret ediyorum. Kız arkadaşım aynı zamanda burada öğretmen ve Amerika vatandaşı. Ve biz burada evlenmeye karar verdik. Biz bu kararı vermeden 1 ay önce kız arkadaşıma başka bir ülkeden 2 senelik çok iyi bir teklif geldi. Ve biz bu teklifi kabul ettik. Ağustos ayında taşınacak. Ancak biz burada evlendiğimizde ve bana GC için başvuru yaptığında bu süreç arka planda ilerler mi onu merak ediyoruz? Böylelikle 2 sene sonra döndüğünde burada beraber yaşayabiliriz ve bana kalıcı GC verirler diye düşündük. Ancak sanırım iş teklifinin evlilik tarihinden sonra olması gerekiyor gibi geldi. Böylelikle Amerika şunu demesinden çekiniyoruz ''Ee kardeşim siz iş teklifi alıp kabul etmişsiniz ve eşinizin gideceğini bile bile evleniyor musunuz?''. Yoksa bu duruma karışmaz ve onları ilgilendirmeyen bir durum mu? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

şu anda en son giren bir çift

• İlginiz için teşekkürler. Ancak bu video ve ilk başvuru sürecini anlattıkları video'yu da izledim. Malesef benim yukarıda anlattığım durum alışılagelmiş ya da benzeri bir durum olmadığı için özellikle sormak istedim. Yani bu video'da normal evlenen bir çift ve Amerika'da yaşayıp süreci takip ediyorlar. Benim yukarıda anlattığım durum biraz istisna. Yine de teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Vlad35 normal bir green kart sahibi iken dışarıda 2 sene kalma şansın var fakat belli bir amacın varsa ayrıca turist vizen süresi kaç yıllık siz başvuruyu yapın asıl sorun şu ha deyince çağırdıklarında gelebilcen mi amerikaya izin alabilcek mi kız arkadaşın

• @ayvalik10 Kız arkadaşım Amerika doğumlu Amerika vatandaşı ve burada yaşıyor zaten. Yukarıda bahsettiğim gibi ben de Amerika'dayım zaten:) Yani şuan Amerika'da beraberiz. Turist vizem 10 senelik ve 5 sene daha süresi var. Amerika'ya interview için çağırdıklarında gelebilecek mi diye soruyorsunuz sanırım? Evet, gelebilir. Ancak benim süreci burada yani Amerika'da takip etmem sorun yaratmaz mı sizce? Yani örneğin Türkiye'de evlenip süreci ordan başlatsak ve akabinde işi dolayısıyla başka ülkeye giriş yapsa 2 senelik de olsa süreci bu şekilde takip edebilir miyiz? Bu durumda interview olayı da ortadan kalkıyor kanaatimce. Ama çok hakim değilim malesef.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

85

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |