Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@depresif beni sizler var ettiniz sizler olmasaydınız ben olmazdım dicem abes kaçacak şaka bir yana biz burada aileyiz yani herkes birbirine sadece yardım etmek için yaklaşsa onunla derdine derman olsa kimse üzülmez fakat bazı kişiler sadece art niyetli kendi çıkarı için geliyorlar. Duan için çok teşekkür ederim ben orada tek başıma yapamam sıkılırım hepimiz için bu duan kabul olur inşallah.

• Herkese selamlar,
    Ben 23 yaşında, üniversite 3. sınıf öğrencisi biriyim. 3 yıl Green Card çekilişine katıldım ve malesef kazanamadım. Bu yıl ise başvuru yapmadım. Artık adımlar atmanın gerektiğini düşünüyorum, düşünmek zorunda kalıyorum. GC başvurusuna yine devam edeceğim ama bir yandan da hem kültürü tanımak, tecrübe edinmek adına hem de olurda Yüksek Lisans için gidersem Amerika tecrübesi olan biri olarak gitmek adına Work and Travel'a başvurmayı düşünüyorum. Bazı acenteler GC başvurusu yapmanın vize alma konusunda sıkıntı çıkaracağını söylüyorlar. Çekilişe başvurmak yasal bir uygulama olduğu için sıkıntı çıkarmayacağını söyleyen de çok. Sanırım yaşayarak tecrübe edineceğiz ama yine de sormak istiyorum. Siz neler düşünüyorsunuz, tecrübeli arkadaşlar/abiler/ablalar tecrübelerini ve bilgilerini paylaşırsa çok sevinirim.

• @Rocky kardeş dil okuluyla gidip kaldım diyen bir sürü insan var youtube da. Yaşın çok genç işini şansa bırakma. Alternatif yollar var mı bilgim yok ama mutlaka dene bence.

• @Rocky Merhabalar İlk tavsiyem Work and Travel programının uzunca bir kısmının WORK olduğunu iyice kavramanız olacaktır. Work and Travel programının başlamasıyla beraber sizler de seçtiğiniz işlerde çalışmaya başlıyorsunuz ve bu çalışma kısmı bazen zorlayıcı olabiliyor. Özellikle de job offerını iyice okumadan işi kabul etmiş olan öğrenciler için.

İkinci olarak olumsuzluklara, aksiliklere ve hastalıklara hazırlıklı olmak adına yanınızda fazladan bir miktar para bulundurmanızı şiddetle tavsiye ederim. Genellikle Work and Travel katılımcılarının karşılaştıkları örneklerden birkaçını sıralamak gerekirse; gözlüğünüz kırılabiliyor, telefonunuz bozulabiliyor, telefonlar suya düşebiliyor özellikle de lifeguardsanız veya valiziniz kaybolabilir daha kötüsü çalınabiliyor, pasaportunuzu çamaşır makinesinde yıkayabiliyorsunuz, uçağınızı kaçırabilirsiniz.

Son olarak ise Amerika’ya gitmeden önce çalışacağınız işi, konaklayacağınız evi ve ortalama olarak 3 ayınızı geçireceğiniz bölgeyi iyice araştırmak olacaktır. Böylece Amerika’ya gittiğinizde karşılaşacaklarınıza olabildiğince hazırlıklı olursunuz. Burada sizlere rehber olacak nitelikteki en yararlı kaynak sponsor firma tarafından iletilen job offerınızdır.Size gelecek hayatınızda bol şans diliyorum, yolunuz açık olsun...

• @musty, içinde söyledi: DV2023 Bekleme Odası

@Rocky kardeş dil okuluyla gidip kaldım diyen bir sürü insan var youtube da. Yaşın çok genç işini şansa bırakma. Alternatif yollar var mı bilgim yok ama mutlaka dene bence.

Çok teşekkür ederim. Zaten o sebeple birşeyler yapmak zorunda hissediyorum kendimi. Düzen kurmadan bekarken, herhangi bir sorumluluğum yokken gitmek istiyorum. Dil okulu da olabilir ama ben ilerisi için Yüksek Lisans düşünüyorum.

• @kotpantelon, içinde söyledi: DV2023 Bekleme Odası

@Rocky Merhabalar İlk tavsiyem Work and Travel programının uzunca bir kısmının WORK olduğunu iyice kavramanız olacaktır. Work and Travel programının başlamasıyla beraber sizler de seçtiğiniz işlerde çalışmaya başlıyorsunuz ve bu çalışma kısmı bazen zorlayıcı olabiliyor. Özellikle de job offerını iyice okumadan işi kabul etmiş olan öğrenciler için.

İkinci olarak olumsuzluklara, aksiliklere ve hastalıklara hazırlıklı olmak adına yanınızda fazladan bir miktar para bulundurmanızı şiddetle tavsiye ederim. Genellikle Work and Travel katılımcılarının karşılaştıkları örneklerden birkaçını sıralamak gerekirse; gözlüğünüz kırılabiliyor, telefonunuz bozulabiliyor, telefonlar suya düşebiliyor özellikle de lifeguardsanız veya valiziniz kaybolabilir daha kötüsü çalınabiliyor, pasaportunuzu çamaşır makinesinde yıkayabiliyorsunuz, uçağınızı kaçırabilirsiniz.

Son olarak ise Amerika’ya gitmeden önce çalışacağınız işi, konaklayacağınız evi ve ortalama olarak 3 ayınızı geçireceğiniz bölgeyi iyice araştırmak olacaktır. Böylece Amerika’ya gittiğinizde karşılaşacaklarınıza olabildiğince hazırlıklı olursunuz. Burada sizlere rehber olacak nitelikteki en yararlı kaynak sponsor firma tarafından iletilen job offerınızdır.Size gelecek hayatınızda bol şans diliyorum, yolunuz açık olsun...

Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim. Uyarılarınızı bir kenara not ediyorum. En önemlisi sanırım düzgün bir acente bulmak, onların desteği, iletişimde olduğu sponsorlar falan sırasıyla geliyor. Zaten Work And Travel'ın bana kalırsa güzel yanı o Work kısmı. Dil okulu vs. ile de gidilebilir ama yasal olarak çalışma ve para kazanma kısmı çekici geliyor. Hem ilerisi için Amerika tecrübesi edinmiş olurum hem de dilimi geliştiririm.

• @Rocky eğer yüksek lisans yapmayı düşünüyorsanız, İngilizce seviyenizi olabildiğince arttırmanızı tavsiye ediyorum zira dil konusunda ne kadar iyi durumda olursanız o kadar az zorlanırsınız ve hızlı adapte olursunuz. Yaş ilerledikçe öğrenci (f1) vizelerini almak zorlaşıyor zira konsolosluk görevlileri bu vizeleri Amerika ya adım atmak için bir araç olarak kullanacağınızı düşünerek vize vermek istemiyorlar. Work And Travel ile giderseniz güzel bir deneyim yaşayabilirsiniz. Eğer kendinizi hazır hissediyorsanız bu fırsatı değerlendirmenizi tavsiye ediyorum, Hoşça kalın...

• @kotpantelon Tekrar teşekkür ederim, zaten bu yıl WAT iptal edildi diye biliyorum. Önümüzdeki yıl için başvuracağım. Umarım yaşım ve daha önce GC başvurum sorun çıkarmaz. Zaten İngilizce seviyeme güveniyorum, öyle akademik makaleleri okuyacak seviyede olmasam da en azından başlangıç için yeterli olduğunu düşünüyorum. gidersem daha da geliştirebilirim. Maddi birikim ne kadar mümkün sizce bu programda?

• @Rocky Work and Travel normal şartlarında bir para kazanma programı değildir. Amerika’ya giden öğrenciler çalıştıkları süre boyunca kültürel değişim, yabancı dil ve sosyal yeteneklerini geliştirme ve yaşam tecrübesi edinme gibi kazanımlara öncelik vermelidir. Para kazanmak bütün bunlardan sonra gelen bir kazanımdır. Program olağan sürecinde zaten öğrenciye belirli bir maddi birikim sağlar. Şöyle düşünecek olursak; saatte 9 dolar kazanan bir öğrenci haftada ortalama 315 dolar kazanıp konaklama ve yaşam masrafları haricinde 150-170 dolar birikim sağlayabilir. Bu şekilde sezon boyunca en kötü ihtimalde ortalama 2500-3000 dolar biriktirebilir. Bu tutar ile program sonunda tatil yapabilen ya da tamamen bu ücret ile Türkiye’ye geri dönüş yapan öğrenci, programı kendisi için oldukça ekonomik hale dönüştürebilir. Eğer birden fazla işte çalışır ve garsonluk gibi bahşiş alabileceğiniz işlerde bulabilirseniz çok daha fazlasını kazanabilirsiniz. Gideceğiniz eyalet ve kişisel harcamalarınızda bu durumda belirleyici olacak...

• @kotpantelon Artık yaşayıp göreceğiz, hayırlısıyla bir vizemizi alalım gidelim, güzel bir tecrübe olacağına inanıyorum. 🙂 Verdiğiniz bilgiler için tekrar tekrar sağolun.

• @Rocky Work And Travel program ücretleri her yıl arttırılıyor. Eğer gitmeye kesin niyetiniz varsa şimdiden birikim yapmanızda fayda var.15 Ağustos – 15 Şubat genel olarak work and travel başvuru tarihleri 15 Mayıs Türkiye'den bir katılımcının işe başlayabileceği en erken tarih. Bu tarihten en erken 5 gün öncesinde Amerika'ya girebilirsiniz. Bol şans...

@Rocky Work And Travel program ücretleri her yıl arttırılıyor. Eğer gitmeye kesin niyetiniz varsa şimdiden birikim yapmanızda fayda var.15 Ağustos – 15 Şubat genel olarak work and travel başvuru tarihleri 15 Mayıs Türkiye'den bir katılımcının işe başlayabileceği en erken tarih. Bu tarihten en erken 5 gün öncesinde Amerika'ya girebilirsiniz. Bol şans...

Aaa bu tarihleri bilmiyordum. Hatırlatmanız için çok teşekkür ederim, sağolun. Bu yıl zaten iptal o sebeple kendimi fazla sıkmıyorum, mecbur önümüzdeki yıl için gideceğim. Şu açılma bir olsaydı biraz daha birikim yapabilirdim belki. Güvenilir bir acente araştırıyorum, şuan için en önemli sorun bu olsa gerek. 🙂

• This post is deleted!

• @Rocky Work and travel programının yapısı, şirketten şirkete göre, öğrenciden öğrenciye göre değiştirilemez. Şirketler ve danışmanlar work and travel programına ek özellik getiremezler, bu şekilde pazarlayamazlar. Sponsorların kendilerine verdiği tanıtım seçeneklerinin dışına çıkamazlar, çünkü katılımcı kayıtlarını sponsor adına almaktadırlar. Ama maalesef şirketler daha fazla veya daha hızlı kayıt almak için programda olmayan özellikleri öğrencilere sunmakta, fiyatları kişiye göre belirlemekte, birçok programlar sunmaktalar. Bu yüzden iyice araştırın programa katılmış insanların tecrübe ve deneyimlerini dikkate alın. Work and travel şirketleri sizi ikna edebilmek adına programın aslında olmayan şeyler söyleyebilir ve gerçek dışı vaatlerde bulunabilir. Bu yüzden şirket seçerken iyice araştırmanızı ve insanların tecrübelerini dikkate almanızı tavsiye ediyorum...

@Rocky Work and travel programının yapısı, şirketten şirkete göre, öğrenciden öğrenciye göre değiştirilemez. Şirketler ve danışmanlar work and travel programına ek özellik getiremezler, bu şekilde pazarlayamazlar. Sponsorların kendilerine verdiği tanıtım seçeneklerinin dışına çıkamazlar, çünkü katılımcı kayıtlarını sponsor adına almaktadırlar. Ama maalesef şirketler daha fazla veya daha hızlı kayıt almak için programda olmayan özellikleri öğrencilere sunmakta, fiyatları kişiye göre belirlemekte, birçok programlar sunmaktalar. Bu yüzden iyice araştırın programa katılmış insanların tecrübe ve deneyimlerini dikkate alın. Work and travel şirketleri sizi ikna edebilmek adına programın aslında olmayan şeyler söyleyebilir ve gerçek dışı vaatlerde bulunabilir. Bu yüzden şirket seçerken iyice araştırmanızı ve insanların tecrübelerini dikkate almanızı tavsiye ediyorum...

Evet, zaten korkum bu. Çok kötü hikayeler okudum. Örneğin Amerika'ya ayak bastığında bir daha acenteler ile iletişim kuramayanlar, çok fazla para ödeyenler vs. Detaylıca araştırmak gerekiyor. Ekşi'de de bu konular hakkında çok uyarı var. Size de tekrar teşekkür ederim uyarınız için. Adı heryerde geçen, sürekli reklamı yapılan firmalardan uzak durun deniyor. Hatta konsolosluğun sitesinde yer alan acentelerle bile sorun yaşayan bir hayli insan var. Neyse ki vakit bol. Bol bol araştırmak, görüşmek gerekiyor.

• @Rocky Bende seneye hem GC hem WAT başvuruları yapacağım, muhtemelen sorun olmayacaktır. İkisi de yasal sonuçta, yasal olmayan bir şey yapmıyoruz. Sorun olacağını zannetmem tabii daha bilgili kişiler vardır.

• ⭐⭐ Banned

@HellBoy, içinde söyledi: DV2023 Bekleme Odası

%100 adam seçiyor bu Coniler. Çekiliş falan hikaye.
    Benim gibi askeri okul geçmişi olanların hangisine sorduysam çıkmamış hiç, yıllardır...
    İşleri güçleri yalan dolan bu tarihsizlerin.

Benim peder Buyukelçinin kadillagını odtude cevirip yakan takımdan ona nasıl çıktı o zaman

1. başvurumu yapacağım, inşallah çıkar 🙂

• Arkadaşlar son 5 yılda çalışmış olmak gibi bir zorunluluk varmı. Benim toplamda 12 yıl uzmanlık ve iş tecrübem var ama son 5 yılda resmi kayıtlı bir işte çalışmadım. Bu bir sorun oluşturur mu

• ⭐⭐ Banned

Dil okuluyla gidip kaldım diyenler mülteci mi başka bir yol yok ta o yüzden soruyorum F1 e çevirip ömürboyu okul mu okuyacak green card cıkana kadar ömürboyu milletten doordash über lisansı mı kiralayacak sacmalık

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

94

40.2k
Users

4.3k
Topics

420.1k

| | | |