Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @tohma31 Çok teşekkür ederim.

• ⭐⭐

@eryaz82 tebrikler vizeniz hayırlı olsun 🙂

• @eryaz82 tebrikler yolunuz açık olsun

• @sytahmt Teşekkür ederim.

• @ebaris86 Teşekkür ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@eryaz82 emeklerinizin karşılığını almış olmanız en güzel duygu.
    vizeniz hayırlı olsun, abd'deki hayatınızda bol şans diliyorum.

• Barbados Fatihleri
    Merhaba arkadaşlar. Biraz uzun bir yazıyla DV2022’ye veda etmek istedim. DV2019 ile Greencard’a ilk başvurumdan 28 Eylül 2022’de Barbados’ta pasaportumu teslim alana kadarki kendi greencard serüvenimi paylaşacağım. DV2022 için fiscal year bitmesine rağmen sonraki dönemlerdeki arkadaşlar için yurtdışı mülakat ve sağlık deneyimlerinin çok değerli olduğuna inanıyorum. Nitekim ben de bu konuda forumdan epey istifade ettim. Kendime de bir anı olarak kalmasını istediğim için uzun yazıyorum, sadece deneyim ve sağlık muayenesini okumak isteyen arkadaşlar ilgili kısımlara atlayabilirler.
    Bilirsiniz özellikle ünlü şahsiyetlerin bir klişesi vardır: “Aslında benim tutkum ta çocukluktan…” diye başlayan hikayeleri hiç bitmez. Hah işte benimki de tam öyle klişe. Kendimi bildim bileli yurtdışına karşı bir arzum vardı. Çocukken evde bulduğum atlası saatlerce inceler, ülkelerin bayraklarını ezbere bilirdim. Oralar nasıldır acaba diye düşünür dururdum. Bu hevestendir sanırım ki 18 yaşıma girdiğimde ailemin yönlendirmesiyle greencarda başvurdum: DV2019. Peki bir başvuru yeter mi, tabii ki hayır. Bir annemden başvuru, bir de babamdan. Ne de olsa 21’in altındayım, ben de giderim onlarla diyorum. Çıkmasa da her sene başvuru yapıyorum, alışkanlık oluyor bende…

DV2019:
    Yaş 18, ana baba ben 3 başvuru: HAS NOT BEEN SELECTED
    DV2020:
    Yaş 19, 3 başvuru: HAS NOT BEEN SELECTED
    DV2021:
    Yaş 20. Amaan diyorum, nasıl olsa çıkmıyor. Annem’den Babam’dan fotoğraf istemekle uğraşmayayım tek başvuru yapayım bu sefer, kendim de fotoğrafı evde çekineyim diyorum. Evde greencard fotoğrafı nasıl çekilir videosunu farkında olmadan yesilkartforum’dan izliyorum. Can dostum ev arkadaşım Enes’ten rica ediyorum gel fotoğrafımı çek diye, çekiyor sağolsun. Gel seni çekeyim sana da başvuralım diyorum, olur diyor. Arkadaşımın da fotoğrafını çekip başvurularımızı yapıyorum. Sonuçlar açıklanıyor ve ben içimden dua ediyorum: “Allah’ım nolur bu sene çıkmasın da seneye çıksın. Seneye üniversitem bitiyor öyle giderim.”.
    Sonuçlar açıklanıyor:
    Ben: HAS NOT BEEN SELECTED
    Can dostum Enes: You have been randomly selected for further…
    Arkadaşıma bağırıyorum “çıktı laaaan” diye. İnanmıyor, şaka yapıyorum sanıyor. Çıktı çıktı gerçekten çıktı bak diyorum, inanmıyor. Bir saatlik çabalarım sonucunda zar zor ikna ediyorum kazandığına. DV2021’i bilen bilir. Maalesef arkadaşım vizesini alamıyor… (Dava süreci devam etmekte)
    DV2022:
    Yaş 21. Önceki sene başvurusunu yaptığım can dostum çekilişi kazanınca çevremde greencard popülerleşiyor, lakabım o meşhur video dolayısıyla “Greencard Hüseyin” oluyor. Kendimle beraber çevremdeki tüm arkadaşlarıma da başvuru yapıyorum. Malum pandemi dönemi herkes birbirinden uzakta. Sonuçların açıklandığı gün arkadaşlarla bir zoom toplantısı yapıyoruz. Ekran paylaşımıyla herkese sırayla bakıyoruz.
    Geçen sene ettiğim dua kabul oluyor, bu sefer şans bana gülüyor: You have been randomly selected…
    Zoom seansımızda ani bir coşku oluşuyor. Ben algılamaya çalışıyorum algılayamıyorum biraz sonra zor da olsa anlıyorum gerçekten çıktığını. Case Number: 20K. DV2021’den dolayı sürecin sıkıntılı olduğunu biliyorum ama herkes bu sene öyle bir problem olmayacak pandemi bitti siz vizelerinizi alacaksınız diyerek moralimi yükseltiyor. Oh diyorum kurtuldum. Okulu bitireyim yeter diyorum. DS formunu 8 Ağustos’ta gönderiyorum. Süreç stresli ve bol beklemeli geçiyor. Temmuz 2022’de artık DS gönderme tarihi ve CN dolayısıyla vize alamayacağıma emin oluyorum, süreci kafamda tamamen bitiriyorum. Herkese sürecin bittiğini, artık GC alamayacağımı söylüyorum. Ablam hayır sen alacaksın ben inanıyorum diyor. Ablama neden almayacağıma dair tüm rasyonel argümanlarımı defalarca sunuyorum ve anlatıyorum. Ablam asla ikna olmuyor “Ben o anlattığın terimleri falan anlamıyorum, nasıl olur bilmem ama sen bir şekilde alacaksın bir mucize olacak ben inanıyorum” diyor. Pek umursamıyorum. Bu süreç içerisinde mezun oluyorum çalışmaya başlıyorum.
    5 Eylül 2022: Telegramda @Burcudd hanım, globalde paylaşılan bir Barbados mailini gruba gönderiyor “Globalde böyle bir mail paylaştılar. Belki ilgilenen olur diye buraya ekledim.” diyor. Benim ilgimi çekiyor.
    7 Eylül 2022: Barbados’a mail atıyorum, 15dk sonra cevap geliyor: “Eğer buraya gelirseniz dosyanızı işleriz ama Ankara’nın belgelerinizi onaylaması lazım yetişeceğini garanti etmiyoruz. ”
    8 Eylül 2022: Ankara belgelerimizi onaylayamaz diye geri dönüş yapıyorum. O zaman teyit etmek daha fazla zaman alır haberiniz olsun diyorlar.
    8-12 Eylül 2022 Düşünme süreci: Bana işi bırakıp bu riske girmek, ciddi bir maddi yükün altına girmek, oralara kadar gitmek çok zor geliyor, çevreme danışıyorum. Ama danışma amacım kafamda belli: “Ben çevreme danışırım herkes de manyak mısın oğlum gitme der, ben de gitmem”. Sonrasında aileme ve çevreme danışma sürecine başlıyorum. Herkes beklediğimin aksinde bir tepki veriyor: “Manyak mısın oğlum para her zaman kazanılır bu şans hayatta bir kere gelir, kesin git.”. Haydaaa diyorum, stres seviyem artıyor, Barbados’a gidenler olduğunu duyuyorum. Şimdi gidenler alır da ben burda kalıp alamazsam ömrüm pişmanlıkla geçer diyorum. Karayiplere gidiyoruz sonuçta, en kötü hayatımın en pahalı tatilini yapıp geri dönmüş olurum diyorum kendimi ikna ediyorum. Başlıyorum belgeleri hazırlamaya.
    13 Eylül 2022: Belgeleri hazırlayıp konsolosluğa mail atıyorum bunlar okey mi diye. Cevap bekliyorum, cevap yok. Bir yandan uçak biletlerine bakıp çok pahalı diye kara kara düşünüyorum.
    15 Eylül 2022: Sonradan mail gönderen arkadaşlara dosyanızı kabul etmiyoruz diyorlar. Bazı arkadaşlara 21’inden sonra gelecekseniz gelmeyin diyorlar. Benim umudum azalıyor muhtemelen kabul etmeyecekler diyerekten tekrar mail atıyorum. Ben 21 Eylül’e bilet aldım, kabul ederseniz geleceğim diyorum. Bıkmışçasına fiziksel olarak burada bulunursan işlemlerine başlayacağız diyip sarı vurgularla altını çize çize gönderiyorlar. Böyle diyorlarsa olur bu iş diyorum alıyorum bileti. İniş saati 21 Eylül saat 14:00 civarı. Grupta mesai 15:30’da bitiyormuş diye bir söylenti yayılıyor, yine de okey diyorum içimden.
    20 Eylül 2022: İstanbul havaalanında gruptaki diğer o mükemmel insanlarla buluşup tanışıp beraberce uzuun bir Barbados yolculuğuna başlıyoruz.
    21 Eylül 2022: 14:00 civarında uçak iniş yapıyor. İner inmez havaalanında doldurulması istenen formu doldurup çıktı kağıdını konsolosluğa mail atıyoruz. Pasaport kontrolüne giriyorum ve pasaportumu uzattığım anda görevli “Konsolosluğa mı geldin?, belgelerini ver kenara geç” diyor. Kontrolde beni ve diğer Türk arkadaşları 1.5-2 saat boyunca bekletiyorlar, neyse ki bu bekleme esnasında sırayla herkese ve en son da bana 27 Eylül için mülakat maili geliyor…

22 EYLÜL 2022 SAĞLIK MUAYENESİ:
    İstenen evraklar:
    • Covid aşı kartı
    • DS 260 Confirmation Page
    • 4 adet 5x5 fotoğraf
    • Pasaport

Randevu almadan gidiyorsunuz. Sabah 7’de orada olmak gerekiyor. Sırayla önce kayıt yapıyorlar ve bir form doldurmanızı istiyorlar. Sonrasında sırayla çağırıyorlar ama bekleme süreleri çok uzun sürüyor.
    İlk çağırdıklarında doktorun asistanı boy kilo ölçümü, tansiyon ölçümü ve göz muayenesini yapıyor ve suçiçeği geçirip geçirmediğinizi soruyor.
    İkinci çağırdıklarına, 25 yaşın altında olduğum için benden idrar örneği vermemi istediler.

Üçüncü çağırdıklarında doktorun yanına girdim ve geçirdiğim hastalık var mı yok mu diye hızlı ve seri bir şekilde sorular sordu (sağlık sorunun var mı, sigara alkol kullanıyor musun, psikiyatrik tedavi gördün mü, kendine zarar vermeyi düşündün mü, başkasına zarar vermeyi düşündün mü vs.). Sonrasında kan aldı ve iç çamaşırı kalacak şekilde kıyafetlerimi çıkarmamı ve sedyeye uzanmamı istedi, kendisi gitti. 10dk kadar sonra geri geldi ve genel bir muayene yaptı. Ardından 4 tane aşı vurdu ve aşıları vururken ne olduklarını söyledi (Griplerle ilgili bir aşı, kızamık kabakulak gibi hastalıklar için bir aşı, tetanoz için bir aşı, Hepatit aşısı). Bu aşılarla ilgili yapılma tarihlerini ve sonraki dozları gösteren sarı bir kağıt verdiler ve aşıların sonraki dozlarını da olmamı tavsiye ettiler.

Dördüncü kere çağırdıklarında 510$ ödeme yaptım. Bende ekstradan idrar tahlili de olduğu için diğer arkadaşlara göre daha fazla ödedim.
    Biraz daha bekledikten sonra x-ray için arabayla başka bir yere götürdüler. Orada akciğer röntgeni çekildi ve yarın 13:00’te gelip alabilirsiniz dediler.

23 Eylül 2022: CD ve Sağlık dosyasını kapalı zarfta teslim aldık.

27 EYLÜL 2022 MÜLAKAT DENEYİMİ:
    Barbados’ta mülakat öncesi AIS kaydı yapılmasına gerek yoktu biz yapmadık.
    08:30’daki randevu için 07:30 gibi konsolosluğa geldim. Telefon ve çanta için emanet dolapları var oraya alıyorlar. İlk olarak randevumu kontrol edip bir kağıt verdiler ve ödeme için başka bir bankoya yönlendirdiler. 330$ ödeme için nakit 400$ uzattım ama bankodaki görevli bozuk para olmadığını söyledi. Bunun üzerine @muse sağolsun 30 $ nakit konusunda yardımcı oldu ve ödemeyi tamamladım.
    Sonrasında diğer Türk arkadaşlara belge teslimi ve mülakat esnasında çeviri olarak yardımcı oldum. Konsolosluktan gelen mailde İngilizce bilmeyenler için yeminli tercüman eşlik etmesi gerektiği yazsa da konsolosluk görevlileri yardımcı olmamda bir problem olmadığını söylediler ve gayet doğal karşıladılar.
    Sonrasında beni belge teslimi için çağırdılar. Belgeleri tek tek istiyorlar, onlar istedikçe verin. İstemedikleri bir belgeyi fazladan vermeyin! Bir arkadaşımız bu yüzden problem yaşadı, konsolosluk görevlisi fazladan verilen belge yüzünden sıkıntı çıkardı. Bu aşamada sadece istenilen belgeleri verin. Aşağıdaki belgeleri verirken sadece Türkçe orijinal e-devlet çıktılarını + Noter ve Apostilli Yeminli İng. çevirilerini verdim.
    • Doğum Belgesi
    • Adli sicil kaydı
    • Askerlik Belgesi
    • E-Devlet Lise Mezuniyet Belgesi
    • E-Devlet Üniversite Mezuniyet Belgesi
    • 2 adet 5x5 Fotoğraf
    • Sağlık Muayenesi Zarfı

Beraber mülakata girdiğimiz tüm Türk arkadaşlar’ın vizeleri onaylandı. En son benim mülakatım yapıldı. Mülakatı yapan konsolosluk görevlisi hanımefendi beni çevirmen sandığı için karşısında görünce önce bir şaşırdı. O kadar tatlı ve kibar bir hanımefendiydi ki sanki biz sana zaten vizeni verdik dermiş gibiydi. Mülakat yaklaşık 2 dakika sürmüştür. Önce sağ elimi kaldırıp yemin etmemi istedi sonra da parmak izlerimi aldı. Ardından aşağıdaki soruları sordu:

• Evli misin ya da daha önce evlendin mi? (Hayır)
    • Çocuğun var mı? (Hayır)
    • En son mezun olduğun derece (Benim durumumda üniversite)
    • Hangi bölümü okudun? (Okuduğum bölümü söyledim)
    • Türkiye dışında başka bir yerde yaşadın mı? (Amerika’da 3 buçuk ay Work and Travel yaptığımı söyledim)

Bu sorulardan sonra, “Tamamdır her şeyin hazır. Vizeni Cuma gününe kadar basmamız lazım (30 Eylül). Vizeni bastıktan sonra pasaportunu gelip alman için seninle iletişime geçeceğiz” dedi…

28 EYLÜL 2022 PASAPORT TESLİMİ:
    28 Eylül sabah saat 08:27’de gelen mailde, saat 10:00’da pasaportumu almak için konsolosluğa gelmemi istediler. Saat 10:00’da oradaydım ve önceki gün belge teslimini yaptığım hanımefendi Amerika’ya vermem gereken o meşhur zarfı, pasaportumu ve de USCIS ödemesi ile ilgili bir bilgilendirme formu verdi.

1 Ekim 2022:
    1 Ekim’de önce Mert @hector ile beraber Barbados’tan New York’a geçip gir çık yaptık. Pasaport kontrolünden geçerken zarfı teslime ettik ve bir fotoğraf çektiler. Sonrasında görevli “Welcome to USA” dedi 🙂 Toplamda 30 saniye sürmedi geçmemiz. Ardından yine beraber Türkiye’ye döndük. Benim gibi 25 yaş altındaki arkadaşlar SSS askerlik kaydı yapmayı unutmasınlar. Ben WAT yaptığım için SSN numaram vardı ve online olarak SSN numaramı kulanarak SSS askerlik kaydımı tamamlayabildim. İlk girişten sonraki 30 gün içerisinde tamamlanması gerekiyor!

Süreç hiç kolay değildi ancak bir o kadar da tatlı anılar bıraktı. Barbados insanının yardım severliği orayı bana ikinci memleketim gibi hissettirdi. Ben kendimi risk almış sanarken bu forumda ülke ülke dolaşıp vize almaya çalışan, eşi ve çocuğuyla dünyanın diğer ucuna giden, istifa eden insanları gördüm ve bu bana ilham verdi.

Öncelikle vizeyi alacağıma benden fazla inanan, Amerika’ya gitmemi benden daha çok isteyen ve her daim beni destekleyen ablama teşekkür ediyorum. Bu benzersiz forum için @crazycells ve @gucarslan’a teşekkürlerimi sunuyorum. Ardından yaptığı ufak bir iyilikle benim ve daha birçok kişinin hayatını tamamiyle değiştiren, telegramdaki ilk Barbados mailini paylaşan @Burcudd hanım’a çok büyük teşekkürlerimi sunuyorum. Ve tabii ki tüm yolculuğu ve süreci beraber geçiridğimiz 21 Eylül’de Barbados’a son girişi yapan o muhteşem ekip olarak Gül-Ali çifti ve minik oğulları Ali Mavi, Ayşe- @melih-savdert çifti, Başak-Emin çifti, Şadiye( @muse ) ve yol arkadaşım Mert @hector ’e çok teşekkür ediyorum. Onlar olmadan bu yolculuk bu süreç nasıl geçerdi düşünmek bile istemiyorum. @gucarslan Bey belki kendisi gidemedi ama yüzlerce insanın gitmesine vesile oldu. Amerika’da kocaman bir ailesi oldu. Benim iyiliğe olan inancıma ilham oldu. Umarım her şey gönlünüzce olur. Sağlıcakla kalın…

• @ridvansahin9 tebrikler, vizeniz hayırlı olsun. Amerikadaki hayatınızda mutluluklar

• ⭐⭐⭐

@ridvansahin9 Tebrikler. Yeni hayatınızda mutluluklar. Şans sizinle olsun.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ridvansahin9 emeklerinin karşılığını almanın gururuyla yazılan bir başka deneyim daha 🙂
    birbirinize destek olmanız, forum ruhunu barbaros'ta yaşatmanız çok gurur verici bizler için de.

abd'deki hayatında da başarılar diliyorum, yolun açık olsun.

• ⭐⭐

@ridvansahin9 Tebrikler , yeni hayatınızda mutluluklar.

• @ridvansahin9 Hayırlı olsun, Yeni mücadelenizde başarılar

• @gucarslan Çok teşekkür ederim Uğur bey.

• ⭐⭐

@ridvansahin9 tebrikler vizeniz hayırlı olsun 🙂

• ⭐⭐⭐

@ridvansahin9 Hayırlı uğurlu olsun. Yolunuz açık olsun.

• @ridvansahin9 cesaretiniz ve güzel sonucunuz için tebrik ederim. O kadar içten yazmışsınız ki keyifle okudum uzun dediğiniz paylaşımınızı. Umarım Amerika’da da hayat hep güzellikler getirir size biz de buradan okuruz🙏🏻🙏🏻 Tekrardan yolunuz açık olsun…

• ⭐⭐

@ridvansahin9 Vizeniz hayirli olsun, yeni hayatinizda bol şans dilerim 🙏

• UNGANLAR
    Mülakat mailinden (28 Temmuz 2022)hemen sonra eve gittim ve 3 saat sonra unganlar için en erken tarihe randevu aldım 11 ağustos günü yani 31 gün öncesi. Unganlara gitmeden önce hastaneden spontan pnömotoraks (akciğerde fiziksel bir rahatsızlık) için epikriz raporu aldım 2 farklı hastaneden kaşeli imzalı şekilde. Randevu günü 09:10' daki randevuma 9' da geldim ve binaya girmek üzere yürümeye başladım girişte sol tarafta banko gibi bir bölüm vardı içerideki beyefendilerden unganların nerede oldugunu sordum onlarda kat numarsını söyleyerek beni yönlendirdiler. Binada 2 adet asansör var bir tanesi 1-3-5 diğeri 2-4-6 katlara çıkıyor ikisi de yanyanaydı ardından doğru olan kata çıktım çelik kapıyı buldum ve tıklattım içeri girdim ve tam karşıda bekleyen 3 kişilik böyle hastanelerde olan kayıt açma bölümü gibi bir yer vardı direk oraya yöneldim. Bankoda çalışanların hepsi kadındı bu arada içerideki doluluk oranı %60 gibiydi oradaki hanım efendiyle konuştum durumu anlattım. Orada bulunan çalışanlar yardımcı olup yönlendirmeye başlıyorlar ardından gerisi geliyor zaten. Sırasını tam hatırlamamakla beraber fotoğraf çekme, akciğer filmi, idrar testi ve muayene oluyorsunuz. İdrar testi ve akciğer filmi ayrı katlarda oluyor, idrar için çıktıgınız kat laboratuvar katı ve hatta o katta bulunan laboratuvarın camından baktığınız zaman filmlerdeki gibi beyaz önlük giymiş ve küçük tüplerle uğraşan insanları görebilirsiniz. İdrar ve akciğeri hallettikten sonra ilk geldiğiniz kata iniyorsunuz bunları hallettiğinizi söylüyorsunuz ve beklemeye başlıyorsunuz yaklaşık 40 dk sıkıcı ama heycanlı bekleyişten hatta arada birazda uyukladıktan sonra isminizle size sesleniyorlar ve bir hemşire size eşlik etmeye başlıyor. Koridordan geçip muayene odalarından birinin kapısına kadar eşlik ediyor ve ne yapmanız gerektiğini açıklıyor. Muayeneden önce iç çamaşırı kalacak şekilde üstünüzü çıkartıp %20-%30 transparan bir hasta önlüğü giyiyorsunuz ben siyah olanı giymiştim hasta yatağının üzerine çıkıp beklemeye başlıyorsunuz. Yaklaşık 10 dk orada bekledikten sonra doktor geldi ve selamlaştık ardından uzanmamı istedi ve akciğerimi dinledi sesi iyi geliyor dedi pnomötoraksın nasıl olduğunu sordu ben ise doktorumun bana söylediği şekilde anlattım ve tekrar sesi çok iyi geliyor dedi ardından başladı kutsal soruları sormaya; sigara kullanıyor musun?, alkol kullanıyor musun?, uyuştucu kullandın mı kullanıyor musun?, psikoloji ile ilgili bir soru sordu ama ne sorduğunu tam olarak hatırlamıyorum her soruya hayır hocam diye net cevap verdim heralde garibine gitmiş olsa ki oda bana ‘’yanlış anlama prosedür gereği soruyorum bunları.’’ Dedi ve ekledi ‘’okulunu ne yaptın?’’ diye sordu bende ‘’gideceğim için bıraktım.’’ Dedim. Bana hangi okul olduğunu sordu ‘’Neden bıraktın?’’ dedi bende ‘’zaman yoktu zaten bitiremezdim.’’ dedim. Sorular arasında boşluk olmadan devam ediyor ‘’Gittiğin zaman ne yapacaksın?’’ dedi bende ‘’arkadaşımın yanına gideceğim çalışırım herhalde.’’ dedim nereye gideceğimi sordu ve bu sırada bir tane aşı yaptı ve ardından iğneleri çöpe attı. Doktor tam odadan çıkarken soru sordum ‘’Pnömotoraks sorun yaratır mı hocam? Bir problem var mı?’’ dedim doktor ise şu şekilde yanıt verdi ‘’Sorun yok ama biz yinede dosyana eklicez.’’ dedi bende ‘’Tamam hocam teşekkürler.’’ Dedim, doktor gitti bende ardında giyinip beni getiren hemşirenin yanına gittim. Hemşire bana yarın 2 yada 3 ten sonra gelmemi o zaman dosyamı alabileceğimi söyledi bir sorun olması durumunda bu gün beni arayacaklarını da ekledi, oradan çıkıp otele gittim. Ertesi gün dedikleri saatte geri geldim, yine o çelik kapıdan içeriye girdim ama bu sefer kimse yoktu bomboştu, dosyamı almak istediğimi söyledim ardından ödeme yaptım 417 dolar, hem ödeme yaparken hem dosyamı alırken hem de aldıktan sonra 3 defa şu soruyu sordum ‘’Benim dosyamda bir problem var mı?’’ onlarda bana ilk soruda hiçbir sorun yok dedi 2. ve 3. de aynen şu cümleyi kurdu ‘’Dosyanızda bir problem olsa zaten bunu size veremiyo oluyoruz’’ bende teşekkür edip daha fazla ısrar etmeden çıktım oradan.

MÜLAKAT
    Evet mülakat günü geldi çatı (12 eylül 2022), cebimde 330 doların TL karşılığı (1$ = 18.23TL) elimde evraklar ile konsolosluğun önünde sıraya girdim. Sıram geldiğinde evrakları güvenliğe verdim, içeride kontrol edip bana geri verdi sol taraftan (benim solum) güvenlik kontrolu için içeriye geçmemi söyledi. Erkek güvenlik içeriden kapıyı açıyor giriyorsunuz, bu arada sıradaki insanlar içeride değil dışarıda bekliyor bu sanırım kargaşa olmasını engellemek ve gözden kaçırdıkları bir şey olmasın diye yapılan uygulamaydı diye tahmin ediyorum. Cebinizdeki kağıt paralar dahil tüm her şeyinizi beyaz kutuya koyup sağ tarafta bulunan xray den geçiriyorsunuz sonra metal dedektörden geçince eşyalarınızı alıyorsunuz, ben arkamdaki insanlar zaman kaybetmesin diye kemerimi kontrolden geçtiksen sonra dışarıda takmıştım. Güvenlikten geçtikten sonra sağı ve solu çiçekler ile ekili olan dümdüz yoldan geçiyorsunuz. Yaklaşık 50m yürüyüp yolun sonunda ayakta bekleyen güvenlikle göz göze gelip kesiştikten sonra sola dönüp soldaki kapıdan içeriye giriyorsunuz ve yine sola dönüp bir kez daha dedektörden geçtikten sonra tam karşıda 3 kişinin durduğu banko vardı oraya gidip yardım istedim sağ olsun beni yönlendirdi anlattı. Paramı ödemek için sıraya girdim sıram geldiğinde en sağdaki bankoya gittim pasaportu verdim benden 330 dolar istedi bende ödememi TL olarak yapacağımı söyledim, 28 yaşında uzun boylu asla tebessüm etmeyen saçında jöle olan biriydi hemen TL olarak hesaplamaya başladı bana verdiği TL fiyatı dolara çevirdiğimiz zaman 360 dolar ediyordu bende yanımda bu kadar olmadığını söyledim bana hemen bir izin kağıdı yazdı, dışarıda atm olduğunu söyledi oradan çekip gelebileceğimi ve güvenliğe bu kağıdı göstermem gerektiğini söyledi. Hemen gidip eksik kalanı da çektim ve tekrar güvenlik kapısına geldim. Küçük kızlarıyla sıra bekleyen bir çift vardı. Ben camın ardından güvenliğe kağıdımı gösterdim güvenlikte bana parmağıyla 1 dk beklemem gerektiğinin işaretini yaptı. Tam o esnada sıradaki adam konuşmaya başladı, orta yaşlı, kahverengi turuncu arasında renge sahip saçları ve sakalı olan göbekli tam bir baba gibi giyinmiş, bana ingilizce bir şeyler söylemeye başladı herhalde sırada olduğunu ve benimde sıraya geçmem gerektiğini falan anlatmaya çalışıyordu bende belki anlar diye kağıdı gösterdim ve ingilizce bilmediğimi söylüyorum aynı zamanda işaretlerle kendi anlatımımı güçlendirmeye çalışıyorum. Kapıya bir adım daha yanaştı ve kibirli bir şekilde konuşmaya devam etti. Baktım ki olacak gibi değil anlamadığımı söylememe rağmen aksanıyla birlikte hızlı bir şekilde konuşmaya devam ediyor bende başladım Türkçe konuşmaya neden böyle olması gerektiğini kaşımda adeta bir Türk varmış gibi anlatmaya başladım şöyle bi 15 saniye şaşkın bakışlarıyla birlikte stunladıktan hemen sonra güvenlik beni çağırdı ve onu bekletti neyse hemen hızlıca ödeme yerine gittim. Ulan orda da iki ayrı çift ile sıra tartışması yaşadım sanki markete gelmişiz her şey okay bir tek sıraya girmek kalmış onu tartışıyoruz, ve yine önce beni aldı tabi ki ödemeyi yaptım ve bekleme alanına geçtim. Bu arada belki kaba bir davranış sergilediğimi düşünen olur diye eklemek istiyorum, izin kağıdının üzerinde bir saat yazılı o süreye kadar ödeme yapmam gerkiyor. Sıramın gelmesini bekledim numaram yandı ve gittim evrakları verdim Türkçe yapacağımı söyledim ve kadın bana ''tamam sorun değil'' dedi Türkçe kutucuğu işaretledi ve AP ye kalacağımdan habersiz bir şekilde oturdum beklemeye başladım. O sırada arkamda gruptan bir kaç kişi vardı muhabbetlerini dinliyordum ilk okul mezunu bir abi vardı çok endişeliydi ve onun numarası yandı gitti ve mülakata girdi çıkarken yüzünde kocaman bir gülümseme vardı kısa bir süre sonra benim numaram yandı ve kara haberi almaya gittim karşımda mavi gözlü, sarı saçlı ama biraz saçları seyrelmiş, gözlüklü türkçe konuşmaya çalışan biri vardı tam hatırlamamakla beraber sanırım önce selamlaştık sonra elimi havaya kaldırdım ve ne dediyse tekrar edip yemin ettim. İlk ''üniversite okuyorsun değil mi?'' diye sordu ben ise ‘’Amerikaya gidiceğim için okulu bıraktım.’’ dedim ''tamam'' dedi, ''nereye gidiceksin'' dedi bende ‘’California’’ dedim oda ama burada Florida yazıyor gibi bir şeyler dedi diyorum çünkü tam Türkçe konuşamıyor ve bu arada bilgisayarda bir şeyler dolduruyor bilgileri falan giriyor aynı zamanda bana bakıp beni dinliyor neden önce California’ya gideceğimi açıkladım, California da arkadaşım var önce onun yanına gidicem sonra birlikte Florida’ya gidicez diye el hareketleriye anlatıyorum ve ardından Florida’daki evin güvenli ev olduğunu o yüzden yazdığımı söyledim ve bana ''tamam anladım dedi'' ardından PC de bir tuşa bastı ve bir anda duraksadı ekran da bir şeyler görüyordu ama bir türlü ağzından laf alamadım benim idari işlemlere kaldığımı anlatmaya çalışıyordu tam 3 kez ona şu soruları yönelttim benim dosyamda bir problem mi var ''yok yok bir sorun yok (elleriyle işaret ederek)'' peki bende mi bir sorun var ? ''yok sende de bir sorun yok'' dedi, peki o zaman neden? diye sordum oda sistem böyle istiyor gibi bir şeyler söyledi ve ayağı kaltı sanırım onu sorularla köşeye sıkıştırdım gözüm dönmüştü o an, ayaktaydı ''idari işlem'' demek istedi ''eee'' falan yapıyordu ama Türkçesi yetmedi bana bir dakika dedi gitti ve gelirken yanında bir tercüman getirdi. Tercüman bir kadındı bana idari işlemlere kaldığımı mail gelmesi gerektiğini onu doldurup yollamam gerektiğini ardından beklemem gerektiğini söyledi tercüman Türk’ tü bu arada ve aynı soruları ona da sordum neden diye baskı yaptım bu arada ben yaptım ama sizin yapmanızı kesinlikle önermiyorum neyse kadın ekrana baktı sonra bana baktı şöyle bi söylemek istedi başta ama sonra ‘’Söyleyemem elimde değil.’’ gibi bir şeyler dedi ve ekledi ''DV süreci 30 eylülde bitiyor biliyorsunuz ki az kaldı dosyanız yetişmeyebilir çok az kaldığının bizde farkındayız.'' dedi ve ben yıkılmış bir şekilde oradan çıktım.

AP
    AP sürecimiz başladı 2 gün sonra mail geldi DS5535 i doldurup yolladık 2 hafta yanıt gelmesini bekledik ama tık yoktu ve @gucarslan kullanıcı adıyla Uğur abi sürecin en başından son dakikasına kadar yanımızda oldu o olmasaydı bir cacık yapamazdık yine Uğur abinin sözüyle Ankaraya gittik son dakika bir şeyler olursa pasaportları yetiştirebilelim diye. Çarşamba gece arabayla tek başıma yola çıktım. Sabah saat 8' de Ankara’ ya vardım konsolosluğun yanındaki Starbucks’ ta telegram grubundan bir kaç kişiyle birlikte buluştuk ve hemen girişteki güvenlikle konuşmaya gittik. Bizim Ankara’ da olduğumuzu ve çağırdıkları takdirde hemen gelebileceğimizi hatırlattık aramızdaki konuşmalar ise kabataslak şu şekilde oldu: Merhaba biz AP ye kaldık CN' imiz bu içeriyle konuşma veya sorma imkanınız var mı ? biz geldik buradayız, gibi. Güvenlik abi Sordu sağolsun telefon açtı içeriye ve tek tek numarımızı aldı sordu sonra bize döndü ve ''size mail gelecek ondan sonra buraya geleceksiniz'' gibi bir cümle kurdu yani bizim zaten bildiğimiz şeyi bize söyledi. Starbucks’ a döndük ve beklemeye başladık o gün elimiz boş döndük otelimize. Ertesi sabah yine buluştuk sürecin bitmesine yalnızca bir kaç saat var sadece AP de 3 kişi kalmıştık Fatih abi, Ufuk ve ben üçümüz gittik yine güvenlikle konuşmaya ama bu sefer biraz sert cevaplar aldık: ''Sizi tanıyoruz kaç gündür buradasınız artık gelmeyin bizim de yapabileceğimiz bir şey yok'' dedi ve bizi resmen kovdu ardından yine gittik kafemize oturduk kara kara düşünmeye devam ettik. Aradan 2-3 saat geçti ve son 2 yada 3 saatin içerisindeydik bir anda fatih abinin telefonu çaldı 312 ile başlayan bir numara bu kim ulan derken ABD konsolosluğundan arıyorlardı zıplayıp sevindik sarıldık derken Fatih abiyi uğurladık kaldık 2 kişi saat yaklaşık 15 : 50 civarı, Ufuk ''ben kahve alıcam dedi'' masadan kalktı tam yanımdan geçerken kolunu tuttum ‘’Kahveyi her zaman içeriz hadi gidip tekrar şansımızı deneyelim belki başka bir güvenlik vardır.’’ dedim ve gittik, yine aynı adam iki elimi birbirine vurdum ''tüh be'' dedim ufuk geri dönmek istedi ben ise yine tuttum ‘’Gel şurada oturalım, kapanana kadar ben burada beklicem ne kaybederiz ki hem belki bize acırlar dedim.’’ ve oturduk göz ucuyla adamları kesiyoruz ha bu arada sadece ikimiz oradayız başka hiç kimse yok, ve ardından aklımdan hiç çıkmayacak o görüntü göz ucuyla kestiğim güvenlik abi, bize bakarak mikrofona usulca eğildi ve mikrofona konuştu ''Gençler ne işiniz var niye geldiniz?'' dedi, hemen yerimizden kalktık yanına gittik içeride 2 kişi vardı biri amir gibi bir şeydi sağda durup bilgisayarla ilgileniyordu diğeri bizimle konuşuyordu durumu anlattık bizim ismimizi sordu ve sağdaki abi yani amir gibi olan bize hiçbir şekilde bakmadan isimlerimzi boş bir A4 kağıdına yazdı bizi geri yolladı. Geçtik banka oturduk beklemeye başladık tam o sırada ufuk beni uyardı ''Bak elinde kağıtla gidiyor.'' Dedi. Evet binaya doğru gidiyordu bir an umutlandık o an ama sonra geri geldi ve hiçbir şey olmamış gibi yerine oturdu derken aradan 30 saniye geçti ve telefonum çaldı evet arayan konsolosluktu telefondaki kadındı ve Türk’ tü kibar bir şekilde kim olduğumu teyit etti nerede olduğumu sordu ve pasaportumu getirebileceğimi söyledi hemen koşarak gittim evraklarımı arabadan aldım. Güvenliği geçtikten sonra bahçede benimle birlikte içeriye giren iki kişi vardı ikisi de 27 yaşlarında erkekti ve neden geldiğimi sordu bana bankoya kadar eşlik etti. Gittiğimde bankoda 3 kişi vardı hepsi kadındı 2 si Türktü sohbet ediyorlardı diğerini bilmiyorum sadece pasaportu verdim teşekkür ettim çıktım dışarı çıktığımda dosyam AP ye dönmüştü. Saat 16:57 de kapıların kapanmasına 3dk kala aynı taktikle Ufuk da içeriye girdi ve birlikte hiç unutamayacağımız bir gün geçirip sürecimizi bitirdik.

Süreçte hepimize vizemizi aldıran (aldıran diyorum çünkü bu yardımın ötesinde bir şey…) Uğur abiye, zorlandığım kısımlarda birebir saatlerce konuştuğum İsmail abiye, Ankara’ da sırf destek amaçlı son saniyeye kadar yanımızda olan Derya abla ile eşi Tamer abiye ve içinde sonsuz umut ve neşe dolu İlknur abla ile eşi Can abiye teşekkür ederim…

• @vallahiselected güzel kardeşim benim çok ama çok sevindik senin için. Can abin ve ben elimizden geldiğince destek olmaya çalıştık evet ama bu gerçekten senin azmin ve başarın. Bundan sonra tüm güzellikler seninle olsun. İnşallah çok daha güzel günlerin olsun. Yeni hayatında bol şans diliyoruz 💐

• ⭐⭐⭐

@vallahiselected tebrik ederim , zorlu süreci bitirdiniz gerisi ABD’ye ayak basıp düzenini kurmak kaldı. Başarılar dilerim

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

152

40.9k
Users

4.4k
Topics

425.4k

| | | |