Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐

@MySea Tabi ki hazırız, hem de nasıl ! DV2022 biz mülakat alamayanlara çok şey öğretti.
    Hazır ve nazırız.

• ⭐⭐⭐

@sytahmt Olsun tabi, inşallah bu DV2024 bizim yılımız olacak. Bizler de buraya yazacağız. Vazgeçmek yok, bir gece ansızın yazabiliriz. 🙂

• @istavrit Tebrikler zorlu bir sürecin ardından başarıya ulaşmışsınız , adınıza sevindim. Deneyimlerinizi paylaştığınız için teşekkürler. Hayırlı olsun. Yeni hayatınızda mutluluk , sağlık ve başarı diliyorum. Yolunuz açık olsun. 🎉

• ⭐⭐

@istavrit Tebrikler. Yeni Hayatınızda Mutluluklar.

• @istavrit Tebrikler, vizeniz hayırlı olsun.

• ⭐⭐

@istavrit Vizeniz hayirli olsun, yeni hayatinizda bol şans dilerim 🙏

• @istavrit merhabalar vizeniz hayırlı olsun öncelikle..vizeyi yeşil pasaportami bastılar..

• ⭐⭐

@istavrit tebrikler, yeni hayatınızda şans sizinle olsun 🙂

• ⭐⭐

@Programmer 82 Teksas, 83 Wahsington DC 😂😂😂

• Merhabalar. mülakat ve ungan deneyimlerimi hatırladığım kadarıyla uzun bir süreç olduğu için uzunca sizinle paylaşmak istiyorum.
    Biraz uzun tuttum aklıma gelen her şeyi yazmak adına bizden sonrakilerde faydalansın.

SAĞLIK MUAYENESİ 22.08.2022

Sağlık randevumuzu mülakattan yaklaşık 2 hafta önceye aldık herhangi bir sorun çıkarsa müdahale şansımız olsun diye.
    Erzincanda okuduğumuz için eşim ve ben tren ile uzun bir seyahat sonrasında pazar günü Ankarada indik.
    tren ile seyahati pek tavsiye etmiyorum çok yorucu oluyor ve sık sık koltuğunuzda başkalarının oturduğunu görüp
    orası benim yerimdi diye uyarmak zorunda kalıyorsunuz.
    Ankaraya ilk gelişimizdi fakat çok sıcak ve canlı bir şehir. her şey elinizin altında ve insanlar çok yardım severdi
    Taksi (Takside pos cihazı vardı ve kart geçiyordu ama bir iki defa da nakit olmadığı için perişan olduk.) ile Kızılayda
    sanırım Ankara barosunun aşağısında Hotel Abro Necatibey de bir oda tutuk 2 kişi için 260 TL ödeme yaptık.
    Kahvaltı da dahildi ve sınırsız güzel bir kahvaltısı vardı fakat odaları pek iç açıcı değildi.
    Otel ile Ungan arası yaklaşık yürüyerek 30 dakikaydı. Sabah 9,15 Randevumuz için hazırlandık toplandık ve yürüyerek Unganlara
    vardık içeri Çanta ve Valizimizle giriş yaptık sorun olmadı. Maske zorunluluğu olduğunu bildiğim için 2 tanede maske getirdim fakat
    Maske takmayanlarda vardı pek problem etmiyorlar.
    4. kata asansör ile çıktık ve yaklaşık 5-10 kişinin beklediği muhasebe kısmında bekledik. randevu saatinden bağımsız içeri alıyorlardı.

İçeri girdik ve 3 Bilgisayar ile 3 çalışan bizi sıra sıra çağırıp dosyalarımızı alıyor ve işleme sokuyordu. bizim sıramız geldiğinde

• Covid-19 Belgesi (E-nabızdan)
    • Pasaportlarımız
    • DS-260

Dosyalarımızı verdik ve kan tahlili için bizi 5. kata yönlendirdiler. Burada ilk gelenlerden başlayarak önce ödeme alındı.
    Biz iki kişi için 2.982 TL ödeme yaptık fakat eşimden daha fazla aldılar bir tahlil fazla yapılacakmış.
    nedenini sorduğumuzda ise çalışan nedenini bilmediğini fakat yaş ile ilgili olabileceğini söyledi. Ben 25 Eşim ise 23 idi biraz saçma geldi
    söylediği sonuçta 2 yaş fark var. bu yüzden biraz daha fazla para götürmenizi tavsiye ederim her an ne çıkacağı belli olmuyor.
    Tahlilleri de verdikten sonra Röntgen için 3. kata gitmemizi söylediler burası çok yoğun ve koca bir kalabalık vardı.
    Kağıtlarımızı götürdük ve röntgen çekimi yaptık
    burada bir not düşeyim göğsünüzü o alete koyuyorsunuz ve doktor ellerinizi arkanıza uzatıp büyük dikdörtgen bir şeyi tutmanızı istiyor.
    kendi kendinize gülüp ben ne yapıyorum diyebilirsiniz. 🙂

daha sonra tekrar 4. kata çıktık ve 11.246 TL 2 kişi için tekrar ödeme yaptık (dolar kuru 18,10). beklememizi söylediler.
    Görevli adımı seslendi ve muayene odasına girdim. o bilgisayarların yanındaki siyah kapılı yer.
    Şu meşhur nasıl takılacağı muamma olan gömleği vererek muayene odasında beklememi söyledi.
    Sadece iç çamaşır kalacak şekilde gömleği duvarda yazan talimatlarla giyiyorsunuz.
    Mehmet Bey geldi ve kalbimi dinledi hızlıca sorular sormaya başladı okuyor musun ? birisine zarar vermek istedin mi,
    uyuşturucu kullandın mı, sigara alkol kullanıyor musun, Alkollü araç kullandın mı, birisine çarptın mı, hepsine hayır diyerek
    soru kısmını atlattık bu sırada sanırım 2 veya 3 tane çok hızlı aşı yaptı hissetmedim hatta göremedim ve kısa bir muhabbet sonrası geçmiş olsun diyerek çıktı.
    Sağlık muayenemiz bittikten sonra ( yaklaşık saat 11,30 civarına geliyordu )
    Çalışan Hanım efendi şunları söyledi: Eğer sizi yarın 3 e kadar arayıp ulaşmazlarsa sorun yok demektir ve yarın öğleden sonra
    3 ile 5 arası sağlık raporunuzu almaya gelebilirsiniz.

Kuğulu parkta oturup bir iç çekip bekledik ve bir yandan da korktuk acaba bir şey çıkar mı bir sorun olur mu vs. diye fakat arayan olmadı.
    yarın 3 de gidip sağlık raporunu aldık.
    Çalışan bayan Vurgulayarak ASLA sarı zarfı açmayın ve ASLA CD ve yanındaki Kağıdı konsolosluğa götürmeyin. Bunları Amerikaya giderken götürün dedi.
    Sarı zarf yanlışlıkla açılır veya kedimiz yırtar herhangi bir şey olursa ne yapmalıyız diye sordum.
    ASLA AÇILMAYIN eğer açılırsa vize alamayabilirsiniz konsolosluk çalışanları çok dikkat ediyor. Kesinlikle açmayın diye 2 3 defa uyardı.
    Buradaki çalışanlar çok sevecen ve cana yakındı aynı şekilde doktor Mehmet Beyde çok sevecendi hiç bir sorun ile karşılaşmadım.
    Sarı zarfı çok iyi şekilde muhafaza edip Ankara otobüsü ile eve geldik. Evde yüksek bir yere koyarak gözlerden kaybettik 🙂

ANKARA ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ 06.09.2022 MÜLAKAT DENEYİMİMİZ

aradan geçen günlerde sürekli ret alır mıyız maddiyat yeterli olur mu... soruları ve her gün en az 1 mülakatla alakalı rüyalar gördükten sonra
    4 eylülde sarı zarfımızı da alarak otobüse bindik ve Aşti otogarında indik bir tanıdığımızda kaldık. Mülakattan 1 gün önce İngilizce pratik ve
    denemeler yaptık evraklarımızı 100 defa kontrol ettik ve eksik evrak olursa eğer bize hemen getirsin diye arkadaşımızı da evde bıraktık 🙂
    Randevumuz sabah 08.15 idi. biz garantiye alalım diye 7,30 da çukurambarda yeni konsolosluk binasının hemen önünde durduk.
    Ankara büyük elçiliğinin önünde duran sivil polisler falan baya kabaydılar... bunu buradan da dile getirmek istiyorum.
    Ankaralı olmadığımız ve ilk defa konsolosluğa geldiğimiz için güvenliğe bizim randevumuz 8.15 de doğru yerde mi bekliyoruz ve ne zaman açılır diye sorduk.
    randevunuz 8.15 de ise bu saatte ne geziyorsunuz niye geldiniz ileride durun beride durun diye sert üsluplarla sinir ettiler.
    çantamızı ve telefonumuzu nereye emanet edebiliriz diye sordum. niye telefonla geldin bırakıp gelseydin burada koyacak bir yer yok deyip ekstra gergin
    cevaplar aldıktan sonra uzaklaştık.
    konsolosluğun yan tarafında Starbucks var ücretsiz bir şekilde emanet edebilirsiniz 1-2 dakikalık yürüme mesafesinde.
    daha sonra konsolosluğun kapısının önündeki bankta beklemeye başladık

burada beklerken forumdan bir kaç kişi banklarda oturup muhabbet etmeye başladık ve sayın @gucarslan ne kadar yardımcı olduğunu dile getirerek kulağını çınlattık.
    uzun konuşmalardan sonra nihayet bizi seslendiler ve 8.15 randevusu olanlar sıraya girsin dediler.
    güvenlik görevlisine pasaportlarımızı verdik. pasaportlarımızın arkasına bir şey yapıştırdı ve bize bir kağıt uzattı
    bu kağıda parmağımızı sürüp pasaportun üstüne sürdüğümüz parmağımız ile dokunmamızı istedi. güvenlik aşamasından geçtik ve 1. ağır kapıdan
    çıktıktan sonra uzun bir yol sizi karşılıyor bu yolun sonunda 2. çelik kapıdan girdik ve masalara oturmamız istendi.
    görevli ilk içeri girenden son girene doğru sıra sıra ödeme yapmamızı istedi. 2. bizdik ve veznede görevliye 2 kişi için 660 dolar ödeme + pasaportlarımızı verdik
    pasaportlarımızı ve sıra numaramızı verdi (151).
    diğer tarafa geçip beklememizi ve numaramız yanınca evrakları teslim etmemizi söyledi. içeri girdiğimiz kapının bu sefer diğer tarafına geçtik
    ve sandalyelere oturup bekledik. burada sayın @hakan-karademir ile biraz muhabbetimiz oldu heyecanımızı paylaştık. bu arada sorunsuzca vizesini aldığı için kendisini
    tebrik ederiz umarım hayallerine kavuşur 🙂
    numaramız yandı ve gişeye gittik. sıcak kanlı bir Türk çalışan tüm evrakları aşağıdan vermemi istedi. normalde tek tek veriyoruz diye biliyordum
    fakat hanımefendi hepsini istedi daha iyi oldu bizim içinde. verdiğim belgeler şu şekildeydi:

1.) Güncel pasaportlarımızı ve fotokopilerini verdim ( kazandığım eski pasaport yırtık olduğu için vermedim o isterse verecektim istemedi)
    2.) AIS-PTT kaydı ( bunlara gerek yok dedi geri verdi. sistemde gözüküyormuş zaten )
    3.) Diploma arkalı-önlü ( ASLI VE FOTOKOPİSİ ) ( orijinalini geri verdi fotokopisini aldı )
    4.) Öğrenci belgesi üniversiteden. (orijinali ve 1 fotokopisi) ( bunlara gerek yok dedi ve geri verdi )
    5.) Nüfus kayıt örneği (vukuatlı) (3 asıl ve 3 fotokopi)
    6.) Arşiv kayıtlı Adli Sicil Belgesi (Arşiv Kayıtlı) (Birer orijinal + Birer fotokopi) ( fotokopilerini geri verdi)
    7.) Sağlık raporu (sadece sarı zarf) ( kendisi hunharca yırtıp açtı. )
    8.) Banka hesap cüzdan özeti
    9.) fotoğraf 5x5
    10.) Evlilik Cüzdanı -boş sayfalarda dahil- ( ASLI VE 2 FOTOKOPİ ) (fotokopiyi alıp orijinalini verdi)
    11.) Askerlik belgesi (E Devletten)
    12.) DS-260 formu ( bunuda geri verdi sanırım )
    13.) Çalışma belgelerim vs. ( bunlarıda geri verdi )
    14.) Amerika Gönüllü Askerlik formu. ( 1 tane imzalı 1 tane boş ) ( 2 sinide geri verdi artık bunlara bakmıyorlarmış )
    15.) Araba ruhsatı + değer belgesi ( ruhsat kaybolmasın dedi ve geri verdi ama değer belgesini aldı )
    NOT: Arabamız 1999 model olduğu için kaskodan değerini öğrenemiyordum. @clubhasankara beye teşekkür ederim Şoförler ve otomobilciler derneğine gidip durumu anlattım
    ve kendileri yardımcı oldu. hatta işiniz görülsün diyerek arabanın değerinin üstünde değer yazabileceklerini bile söylediler ben kabul etmedim ama
    aklınızda bulunsun yine. Belge için 70 TL ödeme yapmıştım.

Görevli bayan sıramı beklememi ve numaram yanınca mülakata girebileceğimi söyledi. 10 dakika sonra galiba 8 numaralı gişede numaramız yandı büyük bir sevinç ve heyecanla
    gişeye gittik fakat herkesin ortasında mülakat yapıyor olmamız biraz gerdi bizi 🙂 bir odada falan mülakat yapılıyor sanıyorduk ama bildiğiz hep beraber mülakata girer
    gibi giriyoruz fakat o heyecanla bunu unutuyorsunuz. Mavi gözlü ve gözlüklü Amerikalı bir beyefendi ile çeviri yapan bir hanımefendi ile mülakata başladık.
    Ben İngilizce olarak yeterince İngilizce bilmediğimiz konusunda beyefendiye bahsettim oda takıldığım konularda diğer hanımefendinin yardım edeceğini söyledi.
    Evli misiniz, ne zaman evlendiniz, mesleğiniz nedir, ne okuyorsunuz, Amerikada tanıdığınız var mı ( özellikle bu soruya altını çize çize NO NO dedim sponsor istemesin
    diye. en korktuğum sponsor istemesiydi.) nereye gideceksiniz, neden Houstona gitmek istiyorsunuz, şuan hangi şehirde yaşıyorsunuz vs. sordu.
    daha sonra bana parayı nereden bulduğumu söyledi bende Düğünümüzde takılan altınları bozdurduk ve ailemiz yardım etti dedim ( TOPLAM 10 BİN USD + 130 bin TL araç )
    buraya kadar her şey normaldi buradan sonrasına kesinlikle anlam veremedim...

Arkadaki Türk hanımefendi bana Askerlik kağıdımı okuyup okumadığımı sordu. bende okumadım hayır dedim. neden okumadınız bi okuyun isterseniz dedi. bende neden ne oldu
    diye kendisine sordum ve bana şuan ki askerlik durumum ile yurtdışına çıkamayacağımı söyledi ve vizede veremeyiz dedi. şok oldum ve kağıda bakmak için istedim
    alttan kağıdı verdi elime aldım okudum ve 31.12.2025 e kadar askerlik ile ilişkisi yoktur yazıyor. ve kendisine 2025 e kadar ilişkim olmadığını söyledim
    fakat kabul etmedi. öğrenci olduğumu okulun otomatik olarak tecil ettiğini ve kağıtta da bunun yazdığını söylememe rağmen. kabul edemeyiz dedi.
    bizde askerlik şubesine gidip hemen halledebiliriz sorun değil bugün size yollarız dedik tamam dedi ve 2. bombayı patlattı
    birde Maddi durumunuz yeterli değil sponsor bulmanız gerekli dedi.
    Ben itiraz ettim ve kendisine yaklaşık 100 200 kişiye yazdığımı ve Amerikada hiç bir tanıdığım olmadığını bu yüzden kimsenin de tanımadığı birine sponsor olmak
    istemediğini söyledim. mülakattan önce aradım ve bulamadım sponsor istemenin bize ret vermek ile eşdeğer olduğunu da ekledim. oda daha sonra o zaman ek kaynak koyun
    banka hesabınıza dedi. ne kadar koymamız gerektiğini sorduğumda ise kendinizi geçindirecek kadar dedi ve ben tahmini ne kadar koyayım diye 2. defa sordum
    bizim söylememiz doğru olmaz dedi ve mülakatı sonlandırdık.

Büyük bir hüzün ile konsolosluktan çıktık ve eşyalarımızı alıp hemen Mamak Askerlik şubesine gidip durumu anlattım. Kendileri 2025 e kadar tecilli olduğumu
    üniversite öğrencisi olduğum için bir problem olmadığını ve yanlışlık yapılmış olabileceğini söyledi. buradan imzalı kaşeli ne varsa bastırdığım kağıdı aldım ve çıktım.
    @gucarslan beyin tavsiyesi üzerine askere alma kanunu 20. maddesinin çıktısını aldım. banka hesabımada +10 bin USD daha koyarak hesap ekstresi toplamda 20 bin USD + 130 TL araç değer belgesi
    fotokopisi pasaportlar ve askerlik konusu için öğrenci belgemi ve AP kağıdını da alıp 07 eylülde En yakın PTT ye gittim. burada evrakların arasına
    2 tane not yazıp koydum:
    1.si askerlik ile ilgili yapılan yanlışlığı açıkladım.
    2.si banka hesabıma koyduğum parayı nereden temin ettiğim ve bu yüzden ret yemek istemediğimi vs. yazıp yolladım.
    9 eylül cuma günü PTT takip ile baktığımda dosyalarım teslim edildi gözüküyordu fakat ses seda çıkmadı uzun süre bende mail yolladım. 19 ve 20 Eylülde CEAC da statümüz Last update oldu
    ve halen ret yazıyordu bizimle aynı durumu yaşayan @cgokhan Bey ile sürekli diyalog halinde olduk. Kendisinide tebrik ederim çok uzun uğraşlar sonucunda vizesini aldı 🙂 Umarım her şey gönlünce güzel olur.
    bizde umutlarımızı yitirdik açıkçası. burada ev falan bakmaya iş bakmaya başladım.
    KPSS kitapları alıp tam sınava hazırlanacaktım ki 21 eylülde
    CEAC da AP olduk. KPSS kitaplarını aldığım gibi rafa kaldırdım ve durmadan ekranı takip ettim. Akşamına ise Ankaraya attığım soru mailine cevap gelmişti ( dosyalarım
    nerede ve ne durumda olduğunu sormuştum ) Vizelerimizin bugün basıldığını ve en kısa sürede elimize ulaşacağını yazmışlar.
    o akşam eşim KPSS çalışıyordu hiç çaktırmadım pasaportlar elimize ulaşsın emin olayım diye. bir yandan yakınıyordu neden olmadı şimdi ev tutacağız burada iş bulmamız gerek stajımı nerede yapacağım vs. diye baya TR simülasyonunun dibini yaşıyordu yani. 22 eylülde sistemde Issued olduk ( yaklaşık AP den 24 saat sonra ) ve ertesi gün
    23 Eylül sabah 9,30 gibi PTT den Kargonuz şubemize gelmiştir bizzat gelip alabilirsiniz mesajı geldi. Eşime çaktırmadan gidip aldım ve aksilik olmasın
    sonra yine üzülmeyelim diye açıp benimkine baktım ve emin oldum vizenin basıldığına. sonra eşime bandana falan alıp çaktırmadan hediye poşetinin içine koydum PTT
    poşetini. açınca bizim hikayemizde burada bitti ama yeni hikayemizde bu andan sonra başladı 🙂

Bu süreçte bize yardım eden ve her sorumuza karşılıksız cevap verip bizlerle bu süreci birebir yaşayan Sayın @gucarslan Beye sonsuz teşekkürlerimi sunarım
    Kendisine evimizin kapısı her zaman açıktır ve büyük bir minnet borcumuz vardır. ailemizden birisi oldu kendisi 🙂 Forumda emeği geçen yardımcı olan herkese ayrıca teşekkürlerimi sunarım @cgokhan Beye de teşekkürler ederim.
    DV22 İyisiyle kötüsüyle çok zor ve stresli geçti her gün istatistikler tuttuk umut ettik üzüldük mutlu olduk. Burada farkında olmadan büyük bir aile olduk...

• ⭐⭐⭐

@Kitapsever 10 bin dolar+ 130 bin TL’yi yeterli görmeyen Türk arkadası resmen kınıyorum. Tecil 2025e kadarken vize alamazsınız demesi de ironi. Bütün çalışanları icin demiyorum ama konsoloslukta çalışan çoğu Türk’ün yapmış olduğu tavırlar sanki ülkeye yasa dışı yolla gitmek istiyormuşsunuz hissi veriyor deneyimlerden anladığım kadarıyla.Şunu da eklemek isterim ki mülakatı kesinlikle Türkçe yapmaya bence özen gösterilmeli. Zaten 2-3 dakikalık mülakatta kendinizi en iyi şekilde açıklamanız böylesine sorunlar açısından en ideal yol insan heyecandan orda ne dediğini bilemeyebilir ki cok normal 🙂 Zorlu ve hüzün dolu sürecinizin böylesine mutlu sonla bitmesine cok sevindim tebrik ederim. ABD’deki yaşamınızda mutluluklar

• ⭐⭐⭐

@Kitapsever Tebrikler. Yeni hayatınızda mutlulukar. Şans sizinle olsun.

• ⭐⭐⭐

@waterman, içinde söyledi: DV2022 Mülakat Deneyimleri

@Kitapsever 10 bin dolar+ 130 bin TL’yi yeterli görmeyen Türk arkadası resmen kınıyorum. Tecil 2025e kadarken vize alamazsınız demesi de ironi. Bütün çalışanları icin demiyorum ama konsoloslukta çalışan çoğu Türk’ün yapmış olduğu tavırlar sanki ülkeye yasa dışı yolla gitmek istiyormuşsunuz hissi veriyor deneyimlerden anladığım kadarıyla.Şunu da eklemek isterim ki mülakatı kesinlikle Türkçe yapmaya bence özen gösterilmeli. Zaten 2-3 dakikalık mülakatta kendinizi en iyi şekilde açıklamanız böylesine sorunlar açısından en ideal yol insan heyecandan orda ne dediğini bilemeyebilir ki cok normal 🙂 Zorlu ve hüzün dolu sürecinizin böylesine mutlu sonla bitmesine cok sevindim tebrik ederim. ABD’deki yaşamınızda mutluluklar

Türkçe bana şurdan risk geliyor (çok iyi ingilizcem yok ) işte böyle Türkler çevir için gelince çok bilmişlik yapıyorlar yada arkadaşın şansına böyle bir an yaşanmış. İngilizce mülakat olsa belki o vatandaş konuya hiç dahil olmayacaktı.

• ⭐⭐⭐

@tolgasatir konsolosların çoğu Türkçe biliyor işte burda da şans meselesi ortaya giriyor 😂 arkadaşın sabrı iyiymiş ben olsam kafayı yerdim herhalde 😂

• ⭐⭐⭐

@sytahmt 82'yi New Jersey aldı. 🙂 83 Texas, 84 Washington DC, 85 Florida,86 Georgia, 87 Chicago (eyaleti almıyoruz), 88 New York, 89 Delaware (sn. @MySea 'ye hürmetler), 90 Los Angeles 😂😂😂

• ⭐⭐⭐

@Kitapsever İyi bir heyecan yaşatmışlar. Hayırlı uğurlu olsun. Yolunuz açık olsun.

• ⭐⭐

@Kitapsever tebrikler vizeniz hayırlı olsun 🙂

• @Kitapsever askerlik mevzusu o kadar gereksiz sorun olmuş ki, o anda sizinle iletişime geçen Türk görevlinin tamamen konudan bihaber olmasına ayrıca şaşırdım. Sponsor konusunda o anda ısrarcı olmanız çok iyi olmuş, gelecektede benzer bir deneyimi yaşayacaklar için güzel bir referans bilgi oldu.Sponsor bulmak gerçekten zor. Kpss ye çalışmak ve beklemediğiniz anda sürecin tamamlanması unutulmayacak bir anı olmuş Tekrardan geçmiş olsun, vizenizi tebrik ederim. Amerika'da mutluluklar

• @Kitapsever Hayırlı olsun. Yeni yaşamınızda bol şanslar diliyorum.

Biraz görevlinin ters gününe denk gelmişsiniz sanırım, oldukça zorlamış. Neyseki sonunda almışsınız.

• Pasaportları teslim aldık fakat eşimin vizesine “class B req attn of USPHS at POE” notunu düşmüşler. Herhangi bir tüberküloz geçmişi yok. Aşı eksikliğinden mi bu not yazıyor?

İnternete baktım bir çok farklı bilgi yazıyor.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

93

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |