Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @muse tebrikler, resmen green card verilmez, alinir cumlesine uyan bi hikaye. Sonuna kadar haketmissiniz. Umarim stresli gunleriniz arkada kalip, mutlu ve keyifli bi amerika hayatiniz olmasi dilegiyle, Saygilar

• Merhaba,
    Ben ve eşim Bridgetown ABD Konsolosluğu’ndan vize basılı pasaportlarımızı ve sarı zarflarımızı elden teslim aldık. Sürecimiz şu şekildedir;

05.09.2022 Barbados’a mail atıp dosya taşıma talebimi ilettim.
    06.09.2022 olumlu cevap geldi.
    19.09.2022 tarihinde evraklarımızı yetiştirmek için koşturduk. Evraklar;
    Evli iseniz evlilik cüzdanının apostil ve noter onaylı İngilizce çevirisi
    Doğum kayıt belgesi apostil ve noter onaylı İngilizce çevirisi
    Adli sicil apostil ve noter onaylı İngilizce çevirisi
    Askerlik belgesi apostil ve noter onaylı İngilizce çevirisi
    Son mezun olduğunuz diplomanın apostil ve noter onaylı İngilizce çevirisi
    Sağlık muayenesinden aldığınız zarf
    ( bu arada apostil bazı evraklarımızda yoktu önemsemediler e devlet çıktılarını da kabul ediyorlar )
    Bankadan herhangi bir kaynak göstermemizi istemediler
    2 adet 55 fotoğraf (kulaklar mutlaka görünecek)
    Bunlar için yeminli tercüman bulup evrakları verip çeviri ve noter onayı yaptırmasını isteyeceksiniz. Çeviriye 1500 notere 3000 para verdik.
    Eşim ile beraber 20.09.2022 tarihinde İstanbuldan Panama’ya 21.09.2022 de de panamadan Barbados’a uçak bileti aldık. Schengen ve ABD vizemiz olmadığı için sadece bu şekilde gidebildik. THY ile Panama’ya (yaklaşık 17 saatlik uçuş (1.5 saati Bogota’da uçak içinde bekleme) + Panama City havaalanında 13 saatlik bekleme süresi), oradan da Copa Airlines ile Barbados’a uçmaktı. Mutlaka giderken dönüş biletlerini de almış olun yoksa ülkeye gidişinize izin verilmiyor ve rezervasyon kabul edilmiyor. Biz dönüş için Panama’dan istanbula 2 kişi 63 bine bilet aldık iptalini gerçekleştirdiğimizde 62 bini geri hesaba yatırdılar.
    21.09.2022 Barbados’a indik. Pasaport kontrolden önce, görevlilerin bizi yönlendirdiği kiosklarda istenen bilgileri (uçuş bilgilerimiz, adımız, pasaport numaramız, doğum tarihimiz, hangi otelde kalacağımız vs) girdik. Kiosk kamerası fotomuzu çekti ve makinenin verdiği (girdiğimiz bilgileri ve fotomuzu içeren) dikdörtgen kağıtla pasaport kontrole ilerledik. Sıra beklerken dikdörtgen kağıdın fotoğrafını çekip konsolosluğa mail attım. Yarım saat sonrasında 27.09.2022 08:30 için mülakat maili aldım. Barbados’a kolay giremedik yaklaşık 2,3 saat kadar bekletildikten ve bütün belgelerimizi kontrol ettikten sonra girişimize izin verdiler.
    22.09.2022 sağlık muayenesine gittik. İstenen evraklar:
    Covid aşı kartı
    DS 260 Confirmation Page
    4 adet 5
    5 fotoğraf
    Pasaport

Hemşire göz muayenesini (harfleri okuma), boy ve kilo ölçümünü yaptı. Suçiçeği geçirip geçirmediğimi, kaç yaşında geçirdiğimi sordu. Daha sonra doktor, muayene odasına aldı. Elindeki formlarda listeli standart soruları sordu (Kullandığın ilaç var mı, sağlık sorunun var mı, sigara alkol kullanıyor musun, psikiyatrik tedavi gördün mü, kendine zarar vermeyi düşündün mü, başkasına zarar vermeyi düşündün mü vs.) ve cevapları kaydetti. Ardından dört aşı yaptı ve kan aldı. Sonrasından ücretsiz araç ile röntgen çekimi için bir sağlık merkezine götürüldük. Eşim hamile olduğu için ondan sadece kan alındı aşı yapılmadı ve röntgen esnasında arkadan ağırlık tutması istendi. İşlemler bitince benden 440 USD eşimden 220 USD aldılar. Barbados’taki sağlık muayenesi TR’den daha pahalı. Tüm sağlık muayenesi sabah 7.00’den öğlen 14:00’e kadar sürdü.
    23.09.2022 saat 13:00 de gelip zarfı alabilirsiniz dediler. Ertesi gün kapalı zarfı ve cd onlardan teslim aldık.
    27.09.2022 08:30 mülakatı için 07:00 de oradaydık. Telefon çanta herşeyi kitli dolaba aldılar x-raydan geçtik ve bekleme alanına alındık. 8 gibi bankodaki bayan sırayla pasaportlarımızı aldı ve yan tarafta ödeme yapıp makbuzunu getirmemizi istedi. 2 kişi için 660 USD ödedik makbuzumuzu verdik evraklarımızı istedi kontrol ederken bir yandan ufak çaplı sorular sordu ( ne iş yapıyorsun ? Amerika’da ne yapacaksın? Başka ülkede yaşadın mı ? Daha önce evlendin mi? )
    Mülakat için yan bankoya alındık eşimle greencard çıktıktan sonra evlendiğimiz için geçmişe dair fotoğraflarımızı, mesajlaşmalarımızı ve eşimin hamileliğine dair İngilizce dr yazısını yanımızda getirmiştik. (Hepsini tek tek inceledi.) Bize şu soruları sordular;
    Eşinle ne zaman evlendiniz?
    Eşinle düğününüzde kaç kişi vardı?
    Düğününüz nasıl bir yerdeydi?
    Evlilik kanıtlarınıza bakabilir miyim ?
    Hangi yılda mezun oldunuz?
    Türkiye’de ne iş yapıyordun?
    Vizemizin onaylandığını ve 30.09.2022 tarihine kadar basılıp mail atılacağı söylendi.
    28.09.2022 de pasaportumuzu ve mektubumuzu teslim alıp sürecimizi tamamlamış olduk.
    Her zaman beni destekleyip yanımda olan canım eşime @aysesmen
    Barbados’a girişimizden Amerikaya gidişimize kadarki süreçte hep birbirimize destek olduğumuz artık hayatımızda büyük yerleri ve önemleri olan arkadaşlarımız @sadiye_s22plus @gul_arslan @mert_ciftci @Ralpenglow @Aliyilmaz62 @salesdirector85 @bskcvk’e sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum. Bu yolculuktaki şansımız ömür boyu devam etsin inşallah. Bu aşamaya kadarki yönlendirmeleri bilgi ve birikimlerini bıkmadan usanmadan defalarca bizimle paylaştığın için @gucarslan sonsuz teşekkürler.

• @melih-savdert Yorucu bir sürecin ardından başarmışsınız , adınıza sevindim. Deneyimlerinizi paylaştığınız için teşekkürler. Hayırlı olsun. Yeni hayatınızda mutluluk , sağlık ve başarı diliyorum. Yolunuz açık olsun. 🎉 🎉 🎉

• Merhabalar, eylül ayına girince dünyadaki tüm konsolosluklara dosya transferi talep maili atarak sadece Barbados’tan kabul aldıktan sonra tamamladığım sürecimi sizlere aktarmak istiyorum. Barbados'tan cevap olarak ayın 21’inden önce ülkeye girişiniz gerçekleşirse sürecinizi başlatacağız mailini 10 Eylül’de aldım. Bunun üzerine ne turist ne de transit vizem olmadığı için sadece direkt uçuş seçeneklerini değerlendirerek Panama üzerinden Barbados’a ayın 17’sinde giriş yaptım. Girişte pasaporta mühür bastırmak için mücadele verdikten sonra hemen konsolosluğa ülkede bulunduğuma dair mühürlü pasaportumun görseliyle mail attım. Ülkeye girişim hafta sonu olduğu için pazartesi günü ayın 22’sinde mülakatımın planladığını gelen mail üzerine öğrendim. Ayın 20’sinde sağlık muayenesine gittim. Klasik prosedürlerin sonucunda 4 aşı için toplam 445 USD ödedim. Gelmeden önce de evraklarımı noterli tercüme ve apostil işlemi yaptırdım. Benim getirdiğim evraklar adli sicil, diplomalar, nüfus kaydı, göz muayene raporu, hesap dökümü, fotoğraflar ( 4 tanesi sağlık muayenesi 2 tanesi mülakat için) şeklindeydi. Barbados konsolosluğunda eğer gözlük kullanıyorsanız muayene raporunu görmek istediğini belirtmişti ancak sağlık muayenesinde doktor belgeye bakmadı bile. Ertesi gün sağlık raporumu da teslim aldıktan sonra Perşembe günü 8’de olan mülakatıma sabah 7’de gittim. Erken sıraya girdik. Binaya giriş yapmadan önce kontrol oluyor ben tesettürlü olduğum için hemen girişteki tuvalette kulaklarım ve saçımın diplerine kadar rutin bir kontrolden geçtim. İçeri girince sırasıyla 330 dolar ödeme ve parmak izi verme işlemi, ardından belgelerin kontrolü ve son olarak da mülakatı gerçekleştirdim. Hepsi için ilgili bankolardan ismim söylendiğinde harekete geçtim. Belge kontrolünde evli misin, çocuğun var mı, Abd’de bulundun mu vs çalışıyor musun gibi klasik sorularının yanı sıra annemin evlenmeden önceki soy ismi soruldu. Ancak hesap dökümünü sormadılar. Ayrıca o gün evrak kontrolüne giren ilk kişi bendim ve benim tarafımdan her şey sorunsuz hazır olmasına rağmen sistem arızasından dolayı biraz ara verip tekrar devam ettiğimiz için biraz uzun sürdü. Son mülakatım ise 1 veya 2 dakika olacak şekilde çok kısaydı. Önce yemin edip, sol elimin parmak izini tekrar verdikten sonra belgelerim istendi ve sadece ABD’de nereye ve neden gideceğimi soruldu. Pasaportumu teslim almam için mail geleceğini söylendi. Böylece mülakat süreci tamamlanmış oldu. Sonuç olarak ayın 26’sında ilgili maili ayın 27’sinde de meşhur sarı zarfla birlikte pasaportumu teslim aldım. Hayatımda yaşadığım en ilginç, öngörülemez ve riskli deneyimdi. DV2022 süreci boyunca rehber olduğu için başta @gucarslan'a ve bilhassa Barbados’a girmeye çalışırken, oradayken her konuda anında destek olan tüm herkese çok teşekkür ediyorum.

Dosya Numarasi: 2022EU21XXX
    DS-260 Gonderimi: 26/06/2021

• Butun Barbados ekinini tebrik ediyorum. Yardimlasma ve dayanismaniz sahane olmus.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@melih-savdert tebrikler, vizeniz hayırlı olsun.
    abd'deki hayatınızda mutluluk, huzur ve sağlık diliyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Gizem-Elmacı tebrikler, vizeniz hayırlı olsun.
    abd'deki hayatınızda güzel bir gelecek diliyorum size..

• ⭐⭐⭐

@melih-savdert Tebrikler. Yeni hayatınızda mutlulukar. Şans sizinle olsun.

• ⭐⭐⭐

@Gizem-Elmacı Tebrikler. Yeni hayatınızda mutlulukar. Şans sizinle olsun.

• ⭐⭐

@keremas7 @muse @Gizem-Elmacı @melih-savdert Tebrikler. Yeni hayatınızda mutluluklar.

• @keremas7 tebrik ederim çok emek harcamışssınız sabrınız ve cesaretinize hayran kaldım.Destek olan, yardımlaşan tüm arkadaşlara teşekkür ederim. Bu süreçte bazı dönemler hasret kaldığımız birlik, beraberlik ve dayanışmanın en güzel örneklerini ortaya koymuşsunuz, genellikle zorbir süreçle vizesi alanların Amerika hayatları çok güzel başlar, dilerim bu süreçte dayanışma içerisinde olan herkes gibi sizinde Amerika yaşamınız çok güzel başlar ve devam eder. Amerikadaki hayatınızda mutluluklar

• @melih-savdert tebrik ederim, vizeniz hayırlı olsun 👏👏👏👏👏

• @Gizem-Elmacı tebrik ederim, vizeniz hayırlı olsun 👏👏👏👏👏 Amerikada mutluluklar

• DV2022 Kısa Hikayesi
    Not: Yaklaşık 2 aylık bir koşuşturma sonucunda yolda bazı hikayeler birikti. Bu yüzden kısa bir hikaye türünde oldu deneyimim.

BOSNA
    8 aydır ha bugün ha yarın mülakat gelecek diye bekleyerek geçti günlerim. Bir şeyler yapmanın vakti geldi Yasin diyorum kendi kendime. 29 Temmuz, işten 2 hafta ücretsiz izin alıyorum, aynı gün Bosna için bilet bakıyorum. 1 Ağustos İstanbul Havalimanından Sarajevo’ya 07.25 uçağıyla yola çıkıyorum. İlk yurtdışı deneyimim, waoww (Nusret’in seslendirmesiyle).
    Uçak piste tekerlerini koyuyor. Yanımda 60’lı yaşlarında bir teyze ile yolculuğu tamamlıyorum. İsmi Şefika, inşaat mühendisi, köprü yapımı alanında uzman. Gideceğimiz yerler yakın, birlikte taksiye biniyoruz fonda Vaya Con Dios-Nah Neh Nah çalıyor. Lobide kahvelerimizi yudumlarken yaptığı projeleri anlatıyor (Nissibi Köprüsü ve Kemaliye Köprüsü). Kemaliye Köprüsü deyince Ayşe Kulin’in “Köprü” kitabı aklıma geliyor. Kemaliye köprüsü bu Erzincan’daki olan köprünün adı değil mi, diye soruyorum. Evet orada diyor. Üç ay önce okuduğum romanda hikayesi anlatılan bu köprünün, proje müdürüyle bu vesileyle tanışmış oluyorum.
    Airbnb’den tuttuğum eve geliyorum. U.S. Embassy Sarajevo’ya mail atıyorum. “Ben geldim Bosna’dayım lütfen bana mülakat verin.” Oralı olmuyorlar. Ertesi gün Embassy’nin kapısına gidiyorum. “Bana mülakat verin lütfen.” Mail atın diyor, güvenlik. İnanıyorum, eve gelip bir mail daha yazıyorum. Yine cevap yok. Üçüncü gün Üçüncü Balkan harbine başlıyorum. Balkanlardaki bütün konsolosluklara sırayla yazıyorum. KCC desteğini de arkasına alan konsolosluklar galip geliyor. Hepsi olumsuz dönüyor. Kesinleşen bu mağlubiyetin ardından Blablacar ile Sırbistan cephesine oradan İtalya’ya plan yapıyorum.

SIRBİSTAN
    05.08 Cumartesi, Dragan Vasilevic 3 saat rötarlı olarak geliyor. Dialog kafenin oradan beni alıp Belgrad’a doğru yola çıkıyoruz. Fonda Dr. Khonji-Golestan çalıyor. 5 saat süren yolculuğun ardından 00.00’da Belgrad’a varıyoruz. Rezervasyon yaptığım hostele gidiyorum. Kimse yok. Yataklar dolu. Adamı arıyorum, “Hello, I had a reservation on booking, I came here, can you help?”. We are full, diyor. “But I made reservation to your hostel, why did you approve it?”. Sorry bro we are full, diyor. “Biiiiiiiiiiiiiiipppppppp” diye cevaplıyorum. Hırsımı alamıyorum “biiiiiiiiiiiiiippppppppppppppppp” demeyi ihmal etmiyorum ve telefonu kapatıyorum. 02.00’ye kadar hostel otel ne varsa arıyorum ama bulamıyorum. Şehrin ortasındaki büyük parkta yıldızların altında uyuyan, farklı milletten insanlar görüyorum. Daha iyi bir hayat yaşamak ümidiyle kim bilir nerelerden gelmişler buraya diye düşünüyorum. Allah’ım sen onlara yard… Uyanıyorum. Allahım sen bana yardım et, Greencard işimi hallet, İtalya’dan mülakat nasip et, amin. Belgrade Nikola Tesla Havalimanına doğru yola çıkıyorum.

İTALYA
    Roma Ciampino havalimanına iniyorum. Trenle Roma Termini’ye geçiyorum. Buradan Avrupa’nın her yerine trenle gidebilirsiniz. Trenden iniyorum, yürüme mesafesinde bulunan hostele geçiyorum. Hemen Napoli U.S. Konsolosluğuna mail atıyorum, “Lütfen ben mülakat alabilmek için Roma’ya kadar geldim, bana mülakat verin, please make my American dreams come truee, pleaseee…” Ertesi gün cevap veriyorlar, “Due to resource limitations …” devamını okumuyorum. Acaba boşuna mı uğraşıyorum bu kadar diye düşünmeden edemiyorum. Bu ümitsizlik hali ile Avrupa’daki tüm konsolosluklara bir kez daha mail atıyorum ve cevaplara yarın toplu bakmak için bilgisayarı kapatıyorum. Zil çalıyor, resepsiyona bakan Pakistanlı dostum yerinde olmadığı için kapıya ben bakıyorum. 1.95 boyunda beyaz sakallı, plastik ve ipliklerden yapılmış kuş ve çiçek desenli şapkası, elinde asası ile bir adam kapıda duruyor. İçimden, Allah’ım bari şu mübarek adamın yüzü suyu hürmetine mülakat nasip et diyorum. “Hello” diyor. “Hi, welcome but the guy is not here now” diyorum ve içeri davet ediyorum. Oturuyor, “Nereden yolculuk diye soruyorum”. Dört aydır yolda olduğunu İspanya’dan, Hac’dan geldiğini söylüyor. Orta çağdan beri Hristiyanların en önemli hac güzergahlarından biri olan El Camino de Santiago yolu burasıymış meğer. Adını varış yeri olan İspanyada ki , Santiago de Compostela Katedrali’nden alıyor. Allah kabul etsin Hacım, deyip odama geçiyorum. Uyanıyorum. Saat 10 gibi bilgisayarı açıp konsolosluklardan gelecek cevapları okuyorum, içim açılıyor. Hepsi olumsuz. Elbette şaşırmıyorum, kalan 3-5 günde İtalya’yı gezip, ayın 15’inde İstanbul’a dönüyorum.

ISTANBUL
    Welcome to Sabiha Gökcen. Taksiye atlıyorum, taksici abi Hulusi Kentmen’nin gençliğini andırıyor. Fonda Timuçin Esen-İtirazım Var çalıyor. Tüm konsolosluklara gelsin.
    Eve geliyorum. Yiğit yazıyor, kanka Hindistan’a gidiyoruz birkaç arkadaşla orada şansımızı deneyeceğiz, sende gel. Tamam diyorum başta, Hindistan vizesi almam gerekiyor. Vize için gerekli evraklara bakıyorum, o kadar zor geliyor ki bunları hazırlamak, yeni bir maceraya atılmak. Kafam, aklım, elim , kolum, iç organlarım… hiçbirimiz buna hazır hissetmiyoruz. Onlar gidiyor. Onların sayesinde konsolosluk onlarca kişiye daha mülakat veriyor.
    İşi bırakıyorum. 11 Eylül doğum günümde Cancun’a tatile gidiyorum. E bunu hak ettim ama.

MEKSIKA
    17 saatlik uçuşun ardından Cancun’a varıyorum. Otele yerleşiyorum. Daha önce sildiğim DV2022 grubuna alması için Gucaslana yazıyorum. Gruba giriyorum Barbados’tan mülakat alanlar varmış helal olsun adamlara diyorum. Son kurşunu buraya sıkıp sıkmamak arasında çok kararsız kalıyorum. Mail atıyorum, 38 dakika sonra cevap geliyor, 21 Eylül’den önce burada olursanız yardımcı olabiliriz. Hala çok kararsızım, 1 haftadır orada olup mülakat alamadığını söyleyen bir arkadaş var. Arıyorum kendisini, beni rahatsız etme diyor. Tamam diyorum. Barbados’a bilet bakıyorum.

BARBADOS
    17 Eylül Cumartesi, Panama’da tanıştığım Gizem, Çağdaş ve Mesut abiyle birlikte Barbados’a giriş yapıyoruz. Konsolosluğa giriş stamplerini atıyoruz.
    19 Eylül Pazartesi, yaklaşık 1.5 senedir görmek istediğim mail eliyor. 23 Eylül’e mülakat veriliyor.
    20 Eylül Salı, Medplus’ta sağlık muayenesine giriyoruz. 405 usd ödeme yapıyorum.
    23 Eylül Cuma, 330 usd ödeme yaptıktan sonra belge teslimi yapıldı. Apotsil veya noter olmamasına rağmen izah edince yardımcı oldular ve kabul ettiler belgeleri. Mail atınca gelip pasaportları alabileceğimi söylüyor.
    27 Eylül Salı, durumum issued olduktan sonra konsolosluğa gidiyorum. Henüz mail almamış olmama rağmen yardımcı oluyorlar.

DV2022'nin son gününde son satırlarımı New York John F. Kennedy havalimandan yazıyorum. Billboardlarda @gucarslan ’nın turuncu kapüşonlu fotoğrafı beliriyor. Bir kez daha sonsuz teşekkür ediyorum.

• @hemayasin ayakta alkışlanacak bir performans, gitmişsiniz Bosnadan başlayarak Sırbistan, İtalya, Meksika her ülkede bir emek ve çaba var sizi çok takdir ettim. Güzel ve renkli anlatımınız içinde ayrıca teşekkür ederim siz yaşarken çok zorluk çekmişsiniz ama sizin anlatımınızla okuması çok güzeldi.Bu yolda yardımlaşan arkadaşlara selam olsun.Amerika'daki hayatınızda çokça mutlu olun.👏👏👏👏👏

• ⭐⭐⭐

@melih-savdert Hayırlı uğurlu olsun. Yolunuz açık olsun.

• ⭐⭐⭐

@hemayasin Tebrikler. Yeni hayatınızda mutlulukar. Şans sizinle olsun.

Harika bir macera olmuş, olumlu sonuçlanması çok güzel.

• ⭐⭐

@hemayasin Tebrikler, hayırlı olsun 🙂

• ⭐⭐

@Gizem-Elmacı Tebrikler, hayırlı olsun 🙂

• ⭐⭐⭐

@Gizem-Elmacı Hayırlı uğurlu olsun. Yolunuz açık olsun.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

101

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |