Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐

@gamefry Tekrardan hayırlı olsun.

• Herkese merhaba,

Her ne kadar fikir ayriliklarimizdan sebep gruptan ayrilmis olsamda bunu yazmayi borc bilirim.

Balkanlara yapmis oldugum denemeden sonra her ne kadar ailem artik karşı da olsa, yuregimin sesini dinledim ve ilk once gece yarisi esim ile konustum, sabah aileme soyledim. Bir sirt cantasiyla işe gittim ve resmen emrivaki yapip, apar topar izin aldim. Işimi kaybetme riskini almistim ve kaybettim de.
    Esimi ve cocuklarimi Bodrum'da birakip talihli Önder arkadasim ve tatli annesi ile istanbula yola ciktim. Bir diger talihli arkadasim Bahadir sabah beni alana birakti. Allah ikisinden de razi olsun. Bogota ucagina bindim 13 saat alanda bekledim ve sabah Barbados'a geldim. Barbados da ilk suprizimi yasadim ve bana inanilmaz zorluk cikardilar. Bogota donus biletimi kabul etmediler ve bana Istanbul bileti aldirdilar. Rezervasyon yaptim ulkeye girdim. Ikinci şoku konsolosluk 13 eylule randevu verince yasadim cunku o kadar hazirliksiz cikmistim ki, ailem evraklarimi getirir diye. 4 gunumuz vardi ve kabus baslamisti, 2 gece uyumadim, yemedim. Önder elinden geleni yapti, deli gibi bilet aradi ama Barbados'a giris cikis olay. Neyse eşim 1 ve 5 yaşında ki iki çocuğumuzu alip, Bogota'ya geldi. Bende oraya gidip onlari karsiladim, tabi bu sirada mulakat tarihimi tam iki kere ileri almalarini rica ettim, ve beni kirmadilar. Son verdikleri tarih 20 eyluldu. Bulustuk ve 6 gece Bogota da konaklamak zorunda kaldik, ilk gun cebimden telefonumu almaya calisan bir kadini yakaladim. Hava baya soguktu ve kaldigimiz odanin ufak bir penceresi yoktu. Battaniye ile tikayarak uyuduk. Nihayet zaman gecti ve Panama ya uctuk, bir gece de orada kalmamiz gerekiyordu. Panama cok guzeldi ta ki alana gidene kadar, check in yaptirmak icin gittigimizde ucak dolu yer yok cevabini alinca buz kestik, gonullu soracaklarini soylediler. Bu moralle ucus kapimiza gittik ve esim telefonunun icinde oldugu bel cantasini kaybettigini fark etti. 1 saat vardi. Kosturmaca basladi. Alanda oradan oraya kosuyordum, kimse ingilizce bilmiyordu. Telelfondan vazgecip ucaga alinmayi beklemeye karar verdik, son dakika bizi ucaga aldilar ve nihayet Barbadosa gittik. Bu sefer girisimde hic bir sey sormadilar. Cumartesiydi ve mulakat sali gunuydu. Pazartesi erkenden saglik muayenesine gittik. En az 48 saat onceden gitmemiz gerekiyordu ama yapamazdik. Cocuklara da bir iki asi yaptilar ve 1200 usd gibi bir rakam odemeyi planlarken 1600 usd ile ciktik. Vize paramiz eksik kalmisti. Bu noktada talihli Caner kardesime tesekkur ediyorum, ikeletmeden tamamladi. Bir telefonumuz vardi (benim ki) ve o da suya girince bozuldu. Haftardir suren stres, uykusuzluk, az beslenme ve yaninda iki cocugu idare etmeye calisinca, normal sanirim. Artik iletisimsiz kalmistik. 2 gun sonra idareten bir telefon aldik. Neredeyse tum arkadaslarimiz mulakattan sonra sirasiyla ap, issued olup konsolosluktan mail aldilar. Hepsi adina cok ama cok mutluyum. Sagliktan sebep bizimkisi gecikecekti biliyorduk ama sandigimizdan fazla uzadi. Bir kac maillesme sonrasi bir hafta sonra once ap sonra issued olduk, Gizem ve Pelin arkadaslarimizla kahve icerken. Bugun konsolosluktan mail almadigimiz halde gittik pasaportlarimizi aldik, iki vize basmislar sagolsunlar 🙂 yanlik olmus sanirim, iptal edip yeni bir tane basmislar. Suan bu yaziyi yazarken 2. Kez bilet kabusu yasiyoruz. Dedim ya Barbados'a girisimiz olay, cikisimiz olay. Neyse zoru bitti elbet arkasi gelir, bizim de islerimiz boyle yuruyor. Buna da sukur, cok mutluyuz ama sorarsaniz hala mutlulugumuzu yasabilmis degiliz.

Bu zorlu surecte bize surekli destek olan, Murat abi, Muhammet, Ersin ve Onur kardesime, ayrica Barbadosta tanistigimiz tum diger dostlara tesekkurler.

Keske Bodrum'dan Volkan kardesim de gelebilseydi. Aklim hep onda kaldi, icim hep buruk olacak. Buraya beraber gelip, beraber alsaydik keske vizelerimizi.

Not: Bahadir kardesime sonsuz tesekkur ediyorum, tabi onurlu Panamali taksiciye de. Eşimin telefonu bulundu.

Uzun oldu kusura bakmayin.

Sevgiler, saygilar...

Kerem Soydan
    2022EU18584

• @Muhtaradana çok teşekkür ederim.Sağ olun var olun.

• @gucarslan çok teşekkürler uğur abi iyi ki varsın.👍

• @achillesoag teşekkürler.

• @Ranje hiç sormayın ne yazık ki birçok şeyin kıymeti artık eskiye nazaran azaldı.Umarım en kısa sürede toparlanırız.İyi dilekleriniz için çok teşekkürler.

• @waterman o sizin iyi yürekliliğiniz.Güzel dilekleriniz için çok teşekkürler.👍

• @sytahmt Teşekkürler.👍

• @caner-cantürk tebrik ederim, vizeniz hayırlı olsun

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@kriegerx1 tebrikler, emekleriniz karşılığını almanız çok değerli bir şey.
    abd'deki hayatınızda mutluluk ve huzur diliyorum.
    yolunuz açık olsun..

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@caner-cantürk size ve ailenize yeni hayatınızda mutluluk ve huzur diliyorum.
    vizeniz hayırlı olsun..

• ⭐⭐⭐

@keremas7 Tebrikler. Yeni hayatınızda mutlulukar. Şans sizinle olsun.

• @Erkan-Gürsoy cok tesrkkur ederiz

• Kan Ter Gözyaşı – Kardeşlik ve Cesaret - 30 KM Yol – 10.000 USD

Ön Not: Hikâyemi ayrıntılarıyla yazmak istedim eğer sadece mülakat kısmını okumak isterseniz ilk bölümü atlayabilirsiniz. Mülakat 27 Eylül 2022 Barbados'ta oldu. Ada'ya 21 Eylül'de son giriş yapanlardan biriyim. Vizeli pasaportlarımızı 28 Eylülde teslim aldık.

Birinci Aşama: Malezya
    24k case number ve 20 Ekim submitli DS260 formu kombinasyonu Ankara’dan mülakat almama engeldi. Mayıs sonu Haziran başı grupta transfer konuşulunca verilere bakarak bazı ülkelere mail attım. Bunlardan biri Malezya idi. Malezya’nın o günlerde kendi ülkesinden kazanan kişi sayısından fazla case işlediğini görünce beni de kabul edebileceklerini düşündüm. Attığım maile kısa sürede gelen yanıt fiziksel olarak orada bulunma durumunda talebi değerlendirebilecekleri yönündeydi. Hemen o tarihte karar verip planlama yapmadım. Kamuda çalışıyordum ve izin almam gerekiyordu. Ayrıca sırf yasal oturumlu olabilmek için dil kursu kaydı yaparak gitmem gerektiğini düşündüm. Ve onun araştırması zaman aldı.

Temmuzun ikinci haftası dil okulu belirleyerek evraklarımı gönderdim 20 Temmuz civarı 4 aylık dil okulu, vize ücreti ve bir aylık konaklama ve kayıt ücretleri gibi hizmetler dâhil toplam 4000 USD okula gönderdim. Vize çıkması 3 hafta sürecekti bu esnada kurumum ile görüşerek izin işlemlerini başlattım. Vize çıkar çıkmaz bilet baktım ve 20 Ağustosta Malezya’daydım. Ancak henüz Türkiye’de vize işlemleri devam ederken 3 Ağustos’ta Embassy’e oraya öğrenci olarak geleceğimi ve vize işlemlerimin devam ettiğini belirten kanıtlayıcı dokümanları eklediğim bir mail atmıştım. Gelen yanıt korkunçtu. Artık dosya işlemeyeceklerini yazıyordu. Yapacak bir şey yoktu hemen Malezya civarındaki ülkelere mail atmaya başladım. Bir bir olumsuz dönüşler oldu. Malezya’ya giriş yaptıktan sonra da maillere devam ettim. Bir ara Cibuti’den gelen ilk yanıtta olumsuz bir ifade olmadığından beni kabul edecekleri umuduna kapıldım. Hemen 1000 TL mukabilinde e vize çıkarttım ama çok değil birkaç gün sonra olumsuz yanıtı aldım. Artık bu işin olmayacağına kanaat getirerek Kuala Lumpur’da bir başıma bir kaç gece gözyaşı döktüğüm oldu.

Ama kader muzip bir gülümseme ile sessizce beni izliyordu. Malezya’ya vardıktan sonra oradan mülakat alan Uğur ve Naile çifti ile tanışmıştım. Tanışmamızdan itibaren bana mailler konusunda çok destek olan @ugursway 'ın kardeşliği sayesinde gerçekleşecek mucizenin tohumlarını 2 Eylülde toprağa atmış olduk. Bana Barbados’a mail atmamı söyledi. Hemen 2 Eylülde maili attım ve 2 saat sonra olumlu yanıt geldi. Şaşkındım lakin yolun uzaklığı, transit vize gereklilikleri, yol masrafı, belgeleri Ankara’ya onaylatacak olmaları, yeminli tercüman istemeleri gibi nedenlerle oraya gidemeyeceğime kanaat getirdim. Aynı günlerde Malezya’ya daha yakın olan Fiji adasına attığım maile olumlu dönüş alma umuduyla yanıt bekliyordum. O hafta denk gelen tatillerinde etkisiyle geç ve olumsuz yanıt geldi. Bir taraftan da Barbados grubu kurulmuş bende öylesine grubu takip ediyordum.

Panama, İspanya, Bogota aktarmalı uçabileceğimi fark ettim ama ayrı biletler ve Malezya’dan bilmediğim havayolları vs derken bir iki galeyana gelip geri vazgeçtim. 16 Eylül Cuma akşamı Barbados’a tekrar mail attım maile olumsuz dönüş geldi. Bunun üzerine bana daha önce gelen olumlu maili ekledim ve “bana daha önce olumlu dönmüştünüz, ben sadece teyit amacıyla tekrar sordum” diye mail attım. 5 dakika sonra 21’inde burada olursanız değerlendirecekleri maili geldi. O noktadan sonra Barbados’tan ilk mülakatı alan Ahmet beyle telegramdan mesajlaşmalarım ve onun yönlendirmesi ve desteği ile karar verme aşamasına geldim. Kararı vermemde etkili olan diğer önemli bir kişi Gül Hanım oldu. Kendisi bana yanlışlıkla mesaj atarak İstanbul’dan evraklarımı getirebileceğini söyledi ve sonrasında yanlış kişiye mesaj attığını fark etti. Bende gelmeyi düşündüğümü ve bana da yardımcı olup olamayacağını sordum. Bunun üzerine beni aradı ve sürecin en önemli ayağı olan bilet meselesini nasıl halledebileceğimi onun sayesinde anladım. Sonrasında onca koşturmasına rağmen bana inanılmaz destek oldu, evraklarımın çevirileriyle ilgilendi aldı ve bana teslim etti. THY den Malezya’dan Barbados’a İstanbul –Panama aktarmalı uçuş fiyatı 70k TL çıkınca hemen alamadım bileti ve ne yapacağımı kara kara düşündüm. Çünkü oraya vardığımda olumsuz neticelenirse tamamen parasız kalacaktım ve Malezya’ya dönmem riske girecekti. Bu durumda Malezya'ya yaptığım masrafta çöp olacaktı. O gece uyumadım sürekli biletlere baktım ve hala kararsızdım. O esnada ben biletlerin pahalılığını grupta söyleyince mülakat alan Enes beyin abisi benim için bilet bakmaya başlamış ve bunu öğrenince hem çok duygulandım hem de herkes bana seferber oluyor bu işte bir iş var bu bileti almalıyım kararını verebildim. Enes beyde sorduğum sorulara cevap vererek süreçte karar almamda büyük etkisi olanlardandır. Hemen THY’yi arayıp bileti rezerve ettirdim. Sabah göğüs röntgeni çektim ve eğer olumsuz bir şey çıkarsa gitmeyecektim. Sonuç pozitif çıkınca eve gelip tekrar bilet almaya çalıştım. Neyse ki Malezya’dan İstanbul’a ayrı bir uçuş ile bilet maliyetini 51k TL ye düşürdüm. 19 Eylül sabahı Kuala Lumpur’dan yola çıktım 13-14 saatlik Doha aktarmalı uçuş sonrası saat farkı nedeniyle akşam İstanbul’a vardım. Ertesi sabah 20 Eylül'de Panama uçuşu 16-17 saat kadar sürdü. Panamada 15 saat bekleme ve 21 Eylül sabahı Barbados’a 4 saat uçuş ile yerel saatle 14’te Barbados hava alanına varmıştık. İstanbul’dan itibaren tek değildim, yol boyu 5 case ve 9 kişilik güzel bir ekip olarak hareket ettik. Her uçuş öncesi mail attık yola çıktığımızı. Bunun etkisi var mıydı bilmiyorum ama varıştan sonra 15 dakika içinde attığımız maillerimize yaklaşık 30-40 dakika içinde bir bir hepimize 27 Eylül 08.30’a planlanan mülakat maili geldi. Bu mail rahat bir nefes almamızı sağladı çünkü Barbados’a son girenler olarak en riskli grubu biz oluşturuyorduk ve oldukça kaygılıydık. Sonrasında hava alanından çıkmak için dönüş bileti almakla uğraştım. Hava limanında bizimle ilgilenen görevli inanılmaz sabırlı ve iyi bir kadındı işi rast gider umarım her zaman.

İkinci Aşama: Barbado'ta Sağlık Kontrolü ve Mülakat Deneyimi

Perşembe sabahı direk sağlık kontrolüne gittik ve sıraya girdik. Girişlerimiz yapıldı ve bize birer numara verildi. Verdikleri numaranın da yazdığı kağıda kişisel bilgilerimizi ve Amerika’da ki adresi yazdık. Sonrasında numaralara göre içeri alındık. Önce kan vermek için tek tek alındık, sonra boy kilo tansiyon ve göz muayenesi için alındık ve son olarak doktor hanım muayeneye aldı. Muayenede sorular sorup form doldurdu aşılarımızı yaptı (4 aşı vurdular) ve muayenemizi yaptı. Bu şekilde muayeneyi tamamladık, hiç kasmadılar gayet rahat geçti, ücreti 445 USD tuttu. Ertesi gün 23’ünde sağlık raporlarımızı aldık. 27 Eylül sabah 7 buçuk gibi bizi içeri aldılar. Güvenlik personeli çok kibarlardı. Emanet dolabı olması çok iyiydi. IV dışında NIV dosyaları için kalabalık vardı. Biz Green Kartlılar ise 5 case Türk 1 case Rus aile, 1 case İranlı aile 1 case Türkmen aile ve 1 case bilmediğim olmak üzere toplamda 9 case vardık. Türkler olarak biz ilk girenlerdik bizi sırasıyla almaya başladılar. Önce ücret yatırdık 330 usd, sonraki sırada evrak teslim ettik. Birkaç soru soruldu basit ve formlardan bakarak cevapları evet hayır veya bir iki kelimelikti. Soruları hatırlamıyorum sadece askerlik yaptın mı sorusunu hatırlıyorum (kadın olduğum için 10 saniye idrak edemedim 🙂 ). Evraklar doğum belgesi, polis belgesi, diploma, sağlık belgesi, fotoğraftı. Fazla fazla götürdüğümüz evraklar bizimle kaldı. Mülakat’a sıra geldiğinde benimki 3-4 dakika sürdü. Basit sorular sordu. Evli misin, çocuğun var mı, son mezuniyet derecen, mezun olduğun tarih ve bunun gibi belki bir veya iki soru daha. Mülakat yapan kadın çok iyi ve tatlıydı ve hiç kasılmadan rahat geçti mülakat. Bana Cuma'ya kadar size mail atacağız o zaman gelip alabilirsiniz dedi. Ertesi gün yani 28 Eylül’de saat 10.00’da pasaportunu alabilirsiniz diye mail geldi. Pasaportu teslim aldım ve bugün’de zor zahmet bulduğumuz direk uçuş ile nasipse New York’a geçiyoruz.

Hikayem baştan sona kardeşlik ve cesaret ikilisini içeriyor. Başta forum ve telegram gurubu ile bunların yöneticileri olmasa bu şans benim için muhtemelen yanacaktı. @crazycells ve @gucarslan’a sonsuz teşekkürler. Barbados mailini almama vesile olan sevgili Uğur’un desteği olmasaydı bu hikaye yazılmazdı. Sevgili Gül’ün yardım severliği olmasaydı bu hikaye hiçte kolay ilerlemeyebilir veya bilet noktasında tıkanıp gerçekleşmeyebilirdi. Barbados’tan ilk mülakatı alan Ahmet Beyin teşviki olmasaydı gitme kararını en kritik anda verebilir miydim bilmiyorum. Enes ve abisinin yardımları beni motive ederken Hindistan ekibinden Yiğit’in destekleri de takdire şayandı. Uçakta tanıştığımız Başak ve eşi Emin'de bize çok destek ve yardımcı oldular, müteşekkirim. Ve tabi ki de Barbados’a son giren muhteşem beşli olarak Gül- Ali çifti ile 2,5 yaşındaki oğulları Mavi , Ayşe - Melih çifti, Mert ve Rıdvan ile harika bir ekip olduk ve son derece yardımlaşarak buraya kadar getirebildik hikayemizi. Geride kalanlar için içimiz buruk olsa da en yakın çekilişte tekrar kazanmaları ve bu sefer vizeyi alabilmeleri temennisindeyiz.

Son olarak başlıkta yazan kan, hikayenin neresinde diye sorarsanız sevgili mosquitoların bacaklarımızda bıraktığı nişanelerde 🙂

Maliyetlerim (Derli toplu olarak)
    4000 USD Malezya okul, vize ve bir aylık konaklama
    750 USD Ankara – Malezya Uçuşu 8.000 km
    450 USD Bir aylık yaşam masrafı
    2750 USD Malezya Barbados Uçuşu 21.000 km
    445 USD Sağlık Muayenesi (4 aşı)
    330 USD Vize ücreti
    350 USD 7 gece konaklama
    400 USD bir haftalık taksi ve yeme içme masrafı (sadece bir öğün dışarıdan yenilip kalan harcamalar market alışverişi şeklinde evde yemek yapıldı)
    550 USD Barbados Amerika uçuşu 3.300 km
    300 USD Diğer Evrak çevirileri ve diğer ufak tefek masraflar için yaklaşık
    Toplam 10.300 USD

• ⭐⭐⭐

vallahi helal olsun diyecek laf bulamıyorum özellikle AOS yapıp dünyanın öbür ucuna giden arkadaşlar takdire şayan işler başarmışsınız.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@muse bundan 2-3 yıl sonra bunları gülümseyerek anımsayacaksınız, hele 5 yıl sonra citizen olunca hepsi uçup gidecek aklınızdan..
    yaptığınız bambaşka bir başarı hikayesi, sonuna kadar hakettiğiniz.
    tebrikler, abd'deki hayatınızda mutluluk ve huzur diliyorum.
    yolunuz açık olsun..

• @gucarslan, içinde söyledi: DV2022 Mülakat Deneyimleri

@muse bundan 2-3 yıl sonra bunları gülümseyerek anımsayacaksınız, hele 5 yıl sonra citizen olunca hepsi uçup gidecek aklınızdan..
    yaptığınız bambaşka bir başarı hikayesi, sonuna kadar hakettiğiniz.
    tebrikler, abd'deki hayatınızda mutluluk ve huzur diliyorum.
    yolunuz açık olsun..

Umarım hocam 🙂 çok teşekkür ederim, sevgi ve saygılarımla
    Tek temennimiz sizinde vizenize kavuşmanız

• ⭐⭐⭐

@muse Tebrikler. Yeni hayatınızda mutlulukar. Şans sizinle olsun.

• @muse tebrik ederim. Hem siz hemde size yardımcı olan insanlar harika bir iş çıkarmış, hepsine teşekkür ediyorum. Amerikadaki hayatınızda mutluluklar 👏👏👏👏👏

• @keremas7 inanılmaz bir macera. Tebrik ederim, abd'deki hayatınızda mutluluklar dilerim.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

117

40.1k
Users

4.3k
Topics

419.9k

| | | |