Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @Muhtaradana @Programmer @Ranje Desteğiniz için çok teşekkürler, minnettarım. Filipinler'e gittim. Benden önce giden arkadaş "olumsuz" dönüş almış olmasına rağmen bu riski aldım. Ben de üzüldüm elbette ama içim de çok rahatladı. Beni üzen; adamların üç güvenlik aşamasını geçmeme izin verip, evraklarımı inceleyip, içeri girip konsolosa incelettikten sonra; "olumlu, sadece mail bekleyeceksiniz." diyerek bir hafta sonra olumsuz dönmeleri oldu. Orada ilgilenen kadın resmen sevincimizi paylaştı. Bir sarılıp kucaklaşmadığımız kaldı. Tüm bilgilerimizi not aldı.

Tekrar gittim ama başkasına denk geldim, ikinci seferde çok ilgilenmediler. Değil İngilizce, Türkçe bile konuşamayacak kadar demoralize oldum 🙂 Mail ve yazı dilim iyidir. Çok doğru ve yerinde mailler yazdığımı düşünüyorum. Kapıda İngilizce ile bile derdimi çok güzel anlattım. Fantastik şeyler yaşadım. Bu kadar emek verip karşılığını alamamak çok üzücü. Yerimde kim olsa üzülürdüm. Çok kaderci biri değilim ama belki de gitmemem gerekiyor, bilmiyorum. Yukarıda bahsedilmiş, o arkadaşlarla Hindistan'a gitme durumum vardı; annem rahatsızdı, gidemedim. Hindistan'daki senaryonun aynısını yaşayıp farklı sonuç aldım. Kötü deneyimler de yaşadım. Yaşadığım maceraları mutlulukla yazacağıma inandım. Ara ara aklımda geldikçe üzülürüm ama geçer. Vicdanen çok rahatım, denemiş olmak da ayrıca mutlu etti. Bir daha ABD'ye gitmek ister miyim ya da Green Card'a başvuru yapar mıyım, sanmıyorum. Anlatmak istediğim çok şey var, uzun tutmamaya çalışıyorum. İnanılmaz maceralar yaşadım, müthiş özgüvenim sayesinde başıma işler açtım 😃

Orada çok iyi bir dost edindim. Hatta "ABD'ye gidebilirsek ev arkadaşımı buldum" dedim 🙂 Benden önce gidip bu süreçte yanımda olan, müthiş desteğiyle yol arkadaşım olan @emre34 'e çok teşekkür ederim. Emre'nin yanı sıra Filipinler'e gitme cesareti veren, beni gitmek istediği her ülkeye davet eden, son 3 aydır dert ortağım olan ve bana ilham veren @tugcecey 'e çok teşekkür ederim. Bir süre daha dert ortağı olmaya devam edeceğiz ne yazık ki. 🙂 Orada olduğum süre boyunca neredeyse her gün bana durumu soran, bana destek olan, güzel dileklerini her an yanımda hissettiğim, samimiyetlerine tüm kalbimle inandığım ve "artık Amerika'da çok iyi arkadaşlarım var." dememi sağlayan Sevgili @sobrero , @melike-es ve @brock 'a da çok teşekkür ederim. Foruma ve kendime katacağım çok şey olduğuna inanıyordum. Katkı verenlere teşekkür faslını daha önce yapmıştım. Zaten foruma değer vermesem buraya bu deneyimi de yazmam. Bunca zaman her şeyi paylaştığım için bunu da paylaşmak istedim. Herkesin cesaret edeceği bir şey değildi, ben ettim. Bu açıdan kendime de inancım tazelendi. Zaten yazılım sektöründe çalışıyorum. ABD olmaz, belki başka bir fırsat olur. Bu süreçte tanışmamış olmamıza rağmen dualarını, iyi dileklerini, güzel düşüncelerini eksik etmeyen herkese teşekkür ederim.

• ⭐⭐⭐

@Stiff Kader insanın çabalarına bağlıdır. Deneme cesaretini gösterdiğin için tebrik ederim. Elinden geleni yaptın. Çoğumuzun cesaret edemediği binlerce kilometre uzağa gittin ve olması gerektiği şekilde çabaladın. Bundan sonrası ise kısmet. Zihninin rahatlamasına ise ayrıca sevindim. Sonucun olumsuz olması üzücü olmuş. Ama en azından denemiş oldun. Senin için hayırlısı olsun. Dilerim başka bir sefere daha mutlu olacağın fırsatlar karşına çıkar. Her şey gönlünce olsun.

• Öncelikle yardımları için @gucarslan @POLARBEAR25 e çok teşekkür ederim. İlk olarak Ankara da mülakat beklerken temmuz submitli olduğum için sıra gelmemesi nedeniyle son mülakat dağıtımı öncesi Sofyaya mail attım. Kendilerine çifte vatandaş olduğumu ve oraya taşımak istediğimi söyledim. Onlarda bende pasaportumu istedi ve kanıtlar doğrultusunda kabul etti. Yaklaşık olarak 1 hafta sonrasında 7 eylül için mülakat aldım.

Daha önceden telefonla arayarak 22 ağustos için randevu aldım. 22 ağustos tarihinde Vita hospital de, konsolosluğun belirtmiş olduğu 3 hastanenin birinde tahlillerimi yaptırdım. Geçmişte yaptırdığım aşıların aşı kartını ingilizceye çevirtmiştim, onları kabul etti sadece yaptırmamış olduğum çiçek aşısını yaptı. idrar ve kan tahlili yaptı. Akciğer filmi çekti ve göğsümü dinledi. Bunların hepsi 475 leva tuttu. Parayı ödedim ve 7 eylülde sonuçları alacağımı söyledim. Yanımda akrabalarım olduğu için genelde görevlilerle Bulgarca olarak anlaşmaya çalıştık. Sadece doktorla tam ingilizce konuştum.

7 eylül tarihinde saat 13.00 gibi sofyadaki konsolosluğun önündeydim. Biraz etrafta dolaştım, karşısında hiç kafe vs. yoktu. Randevum 2.30 gibiydi ve 2 de kapının önüne gidip görevliyle konuştum. 10 dakika sonra beni içeri aldı. İçeri alırken kovid aşı kartı istedi, Allahtan yanımdaydı. Bir tek ben vardım. 2.30 gibi görevli geldi 330$ ödeme yaptım daha sonra belgelerimi istedi. Burada gerekli olan belgelerin hespini ingilizceye çevrilmiş şekilde götürdüm. Ayriyetten üniversite diploması yanında lise diploması da istiyorlar. Bunların orjinali, ingilizce çevirili olanlar ve hem orjinalinin hem de çevirilerinin fotokopilerini istedi. Farklı olarak askerlik belgesi ve Hesap dökümanı istemedi. Belgeleri kontrol etti. Bulgaristandan ayriyetten Marital Status Certificate diye bir döküman istedi. Bende doğum belgesinde bekar olduğumu gösteren ibareyi gösterdim. Israrla oradan almam gerektiğini söyledi. Daha sonrasında yaklaşiık 1 saat bekledim ve bir hanımefendi konsültör çağırdı. Yemin ettirdi ve Amerikada tanıdığımın olup olmadığını sordu bende var dedim hatta taşındı o yüzden adres değiştirmek istiyorum dedim. Gerek yok dedi. Bende red aldığımı düşündüm ilk etapta. Daha sonrasında mesleğimi falan sordu, uyuşturucu vs. kullanıyor musun gibi sorular sordu. Daha sonrasında 1 belgemin eksik olduğunu ( az önce belirttiğim) onun dışında her şeyin çok iyi olduğunu belirtti. Belgeyi yollarsam vizeyi vereceklerini söyledi. Daha sonra eksik olan kağıtla alakalı bir yazı verdi. O belgeyi belediyeden aldım ve o yazıyla birlikte kargoladım. Yaklaşık 5 gün içerisinde 3 kere her gün mail atarak durumu sordum. En sonunda vizemin basıldığını ve kargoya verildiğini söylediler. Kargo da cuma günü geleceğini söyledi. Cuma günü gelmedi onun için de bi 10 kez görüşmelerle 19 eylül pazartesi günü dedem tarafından teslim alındı. Birkaç gün sonra da elimde olmasını bekliyorum. Herkese iyi şanslar diliyorum...:)

• ⭐⭐⭐

@batosemo Tebrikler. Yeni hayatınızda mutlulukar. Şans sizinle olsun.

• ⭐⭐

@celalb @batosemo Tebrikler. Yeni hayatınızda mutlulukar.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@batosemo tebrikler, vizeniz hayırlı olsun.
    farklı bir vatandaşlığınızın olması size büyük avantaj sağladı.
    abd'deki hayatınızda da bol şans diliyorum, yolunuz açık olsun.

• @batosemo tebrik ederim, vizeniz hayırlı olsun.

• @Stiff Bu tip süreçler çok yorucu oluyor ama greencard çekilişine başvurmaya devam edin bence. Orada çalışanlar tebrik ettikten sonra olumsuz yanıt alınca insanda duygu patlaması oluyor o an ne hissetiğinizi düşünmek bile istemiyorum. Yine de başvurun , bu sene başvurun lütfen. Üst üste kazanıp (1.'de gidemeyenler) gidenler çok. Samuel Beckett'in dediği gibi "Hep denedin, hep yenildin. olsun. yine dene, yine yenil. Daha iyi yenil."

• @batosemo Tebrikler, hayırlı olsun

• ⭐⭐⭐

@batosemo Hayırlı uğurlu olsun. Çifte vatandaş olmanın faydaları varmış.

• ⭐⭐⭐

@niko Valla tebrik ediyorum. Taa Avustralya'ya git uğraş. Hayırlı olsun.

• ⭐⭐⭐

@celalb Zahmetli ama mutlu son ile biten bir süreç. Hayırlı olsun.

• 27 mayista Uruguay konsolosluğuna attigimiz maile 08 Agustosta cevap olarak mulakat maili gelmisti. Direk olarak 23 Agustosta mulakatiniz var gelebilirsiniz diye mail aldim. Fakat saglik raporu ve kendi isimizden dolayi bu sure bizim icin yetersizdi. O yuzden tekrar mail atip eylul ayina alinmasini rica ettim. Sonrasinda 20 Eylul olarak mulakatimi guncellediler. Bugun ise mulakata girdik. Saat 09:00 da mulakatimiz vardi. 08:30 da ordaydik ve ilk biz girdik. Arkamızdan Tacikistanli bir cocukta greencard icin gelmisti. Rutin olan evrak teslimi ve odemeden sonra parmak izi icin cagirdilar. Ve bir benim daha onceden wat gecmisim ile sorular sordular. Ne isler yaptin, nereye gideceksin vs. Ben oylesine muhabbet ediyor sandim megersem mulakattaymisiz. Cunku mulakat bolumu ayri bir yerdeydi oraya gitmeyi beklerken bir anda mulakata girmis bulunduk. Bir kac basit sorudan sonra tesekkur etti ve pasaportu bir kac gune alabilirsiniz diye bilgilendirdiler.
    Yardimlarindan gruptaki herkese tesekkurler. Bu mutlulugu umarim butun DV kazananlari yaşar

• @Cihan-Koyuncu Yeni hayatınızda mutluluk , sağlık ve başarı diliyorum. Yolunuz açık olsun. 🎉

• @batosemo Hayırlı olsun.Deneyimlerinizi paylaştığınız için teşekkürler. Yeni hayatınızda mutluluk , sağlık ve başarı diliyorum. Yolunuz açık olsun. 🎉

• @niko Emeğinizin karşılığını aldığınıza sevindim. Hayırlı olsun. Deneyimlerinizi paylaştığınız için teşekkürler. Yeni hayatınızda mutluluk , sağlık ve başarı diliyorum. Yolunuz açık olsun. 🎉

• ⭐⭐

@Stiff Çok üzüldüm adınıza ona emek ve zaman.. geçmiş olsun..

• ⭐⭐

@Cihan-Koyuncu @yanutsu @niko @celalb Vizeleriniz hayırlı olsun yeni hayatinizda bol şans dilerim 🙏🗽

• @Cihan-Koyuncu tebrik ederim, vizeniz hayırlı olsun

• ⭐⭐⭐

Sizin için o kadar üzüldüm ki anlatamam. Özelden konuştuğumuz zamanda bütün hikayeyi anlatmıştınız. İnsanın elinde olmayan sebeplerden dolayı yaşadıklarından sonra inancının azalması cok normal ama savaşmaya her zaman devam et. Kendi hayatıma bakınca ne kadar olumsuzluk olsa da bu yaşımda almış olduğum sorumluluklara bakınca gelecekte cok daha rahat bi yaşam süreceğimi biliyorum. Bazen yaşadığımız deneyimler hayatımıza yön verir şekillendirir. Belki de sizin hayatınız bu süreçten sonra olumlu olarak cok iyi yönde gelişicek bunu bilemeyiz. Yazılım sektöründesiniz belki şirketiniz sayesinde ABD’ye gitme fırsatını elde ediceksiniz? Veya alanınızda o kadar başarılara sahip olucaksınız ki Amerika’da yaşayacağınız hayattan daha iyi bi hayata sahip olucaksınız? Şuan duygularınızı cok cok iyi anlıyorum. Hayata karşı öfke,yapılan haksız duruma cok üzgünsünüz ama hiçbir zaman mücadeleyi bırakmayın. Eminim ki bu yaşananlardan sonra hayatınızda sizi bekleyen cok güzel bi fırsat var. Sadece sabretmeye devam edin bütün güzellikler sizinle olsun 🍀 unutmadan şunu da ekleyeyim 2024 başvuruları sonrası her gün başvurular kapanana kadar konfirmasyon numarası için mesaj atıp sizi darlayacağım buna hazırlıklı olun pes etmek yokkk!! 😂 @Stiff

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

109

40.1k
Users

4.3k
Topics

419.9k

| | | |