Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Vizesi onaylanmış olan bütün arkadaşlara hayırlı olsun. Şimdiden yolunuz ve bahtınız açık olsun.

• @smartcells çok teşekkürler, sizlerin de güzel haberlerini duyarız umarım.

• @cemil-kaya hangi belgeniz eksikti onu da belirtirseniz.

• Merhaba, 4 Mart Cuma saat 10:45'de gerçekleştirdiğimiz mülakat deneyimini sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Saat 10.00 civarında eşimle beraber konsolosluğun önüne geldik. Zaman geçirmek ve çantamızı bırakmak üzere kaktüs kafeye geçtik. Yaklaşık yarım saat kadar orada oyalandıktından sonra sıraya girmek üzere harekete geçtik. Üzerimizde cüzdan ve gerekli belgeler dışında hiçbir eşya (telefon, bozuk para, metal aksamlar vs) bırakmadık. Yaklaşık 15 dk'lık bir bekleme süresinden sonra sıramız geldi ve asıl talihli olan eşim ilgili covid-19 formunu doldurdu ve güvelikten geçerek içeriye girişimizi sağladık. İçeri girişte soldaki bölümde bir görevli pasaportlarımızın arka yüzüne birer etiket yapıştırdı ve bir sıra numarası vererek ekrandan numaramızı takip etmemizi istedi. İçeride 15-20 civarı bekleyen vardı ve biz de benzer şekilde uygun bir yere geçerek sıramızın gelmesini bekledik.

Yaklaşık 20 dk kadar sonra 7 numaralı vezne bölümünde sıra numaramız yandı ve ikimiz için toplamda 660 dolar ödeme gerçekleştirdik.
    Benzer şekilde 2. kez numaramız 11 numaralı gişede yandığında, gerekli evraklarımızı teslim ettik. Verdiğimiz evraklar;
    Asıl kazanan eşim için;
    -Evlilik belgesi (ve fotokopisi)
    -Lisans diploması (ve fotokopisi)
    -Hesap dökümüne dair belgeler (yaklaşık 25bin dolar gösterdik)
    -adli sicil kaydına ilişkin arşiv kayıtlı belge
    -nüfus kaydı
    -unganlardan aldığımız kapalı gri zarf
    -2 tane 5x5 fotoğraf

Benim için verdiğimiz belgeler de şu şekildeydi;
    -evlilik cüzdanı fotokopisi
    -adli sicil kaydına ilişkin arşiv kayıtlı belge
    -nüfus kaydı
    -askerlik yaptığıma dair belge
    -unganlardan aldığımız kapalı gri zarf
    -2 tane 5x5 fotoğraf

Bunları verdikten sonra mülakatı nasıl yapmak istediğimizi sordu ve biz de ingilizce olarak yapabileceğimizi belirterek 11 numaralı gişeden ayrıldık.

1. kez numaramızın yanmasını beklerken 099 olarak bir numara yandı (bizim numaramız değildi) ve oradaki bir bey efendi tarafından bizim soy ismimiz okunarak görüşme için çağrıldık. (İçeride numaramızı kaybettiklerini düşünüyoruz 🙂 )

2 numaralı gişede sarışın ve güler yüzlü, amerikalı olduğunu düşündüğümüz bir kadın ile görüşmemiz başladı. Öncelikle sağ elimizi kaldırıp yemin etmemizi istedi, eşim ile beraber aynı anda yemin ettik. Ardından, önce eşim sonra da ben parmak izlerimizi verdik. İlk olarak Türkiye'de nerede yaşadığımızı sordu. Bunu yanıtladıktan sonra eşime mesleğini sordu. Eşim mesleğini söyledikten sonra Amerika'da ne iş yapacağını sordu. Burada mühendis olarak çalıştığını ve mümkün mertebe kendi alanında devam etmek istediğini yöneltti. Ardından nerede yerleşeceğimizi sordu ve bu soruyu da Michigan olarak yanıtladı. Ve klasik olarak neden sorusu geldi. Bu noktada da ben devreye girdim ve oradaki bir firmada görüşmelerimin olduğunu ve orada çalışacağımı ifade ettim. Ayrıca orada arkadaşım olduğunu söyledim. Sonrasında daha önceden başka bir evlilik yapıp yapmadığımızı ve çocuk sahibi olup olmadığımızı sordu. Bunları da hayır olarak yanıtladıktan sonra 12 ay'dan daha uzun bir süre bir yerde yaşadınız mı sorusunu yöneltti. Bunun için de sadece turist olarak birkaç günlüğüne avrupada bulunduğumuzu bildirdik. Bu süreçte bilgisayara çeşitli notlar aldıktan sonra bir problem gözükmediğini, vizemizin onaylanacağını ve 5 iş günü içerisinde tarafımıza gönderileceğini bildirdi. Teşekkür ederek gişeden ayrıldık, saat nerdeyse 12.00 'ye geliyordu. Kaktüs kafeden emanetlerimizi almak üzere konsolusluktan ayrıldık. 3 saat kadar Ankara'da bekledikten sonra da şehirden ayrıldık.

Bu süreçte bu kadar ilgili/ilgisiz bizlerin tüm sorularını büyük bir sabır ve yardımseverlikle yanıtlayan, bizlere tüm süreçte öncü olan adminlerimize en içten duygularımızla teşekkür ederiz. İnanıyorum ki sizler için de en güzel gelişmeler olacaktır.

• Mülakat her aile ferdi için ayrı ayrı mı yapılıyor? ben İngilizce biliyorum eşim bilmiyor ondan soruyorum. Ailecek yapılıyorsa Türkçe olmak zorunda sanırım.

• 5.03.2022 unganlar tecrubem
    Sabah 09:00 da ilk randevu bizimdi ve gittigimizde deskte bulunan bayan arkadaslardan ve bizden baska kimse yoktu. Esim ve kizimla beraber 670$ unganlar duzen labaratuvarina da yasimiz geregi sadece kan ve rontgen icin 95$ odedik. Kizim icin sadece muayene ve Tek doz ASI ucreti odedik(250+250+170) olanlar eski tecrubesini aktaran arkadaslarinkinden farkli degildi.ucumuz icin de pasaportlar,48 saat onceye Kadar pcr testlerimiz, varsa ASI kartlari, cocuk dogumu sezeryan oldugu icin dogum belgesini verdik cunku onun uzerinde sezeryan Ile dogum yapildigi yaziyordu.onemli olan konu goturecek evraklar zaten hem gelen mailed hem de unganlarin sitesinde surekli guncelleniyor bu yuzden gitmeden once buralarda istenilen evraklar goturulmeli.islemler basit yuruyor deskteki arkadaslar direk olarak yonlendirdiler. Tek uzuldugum kizimin ASI Karti tamdi halk sagligi uzmani IL saglik mudurulugunce islak imzali olmasina ragmen yine de o asiyi yaptilar ve bu konu mecbur oldugumuzdan ve ses cikaramamak gercekten cok uzucuydu. Muayeneyi cumartesi yaptiklarindan pazartesi saat 04:00 gibi gelmemi o saate Kadar aramazlarsa sorun olmadigini soylediler. Bu forum gercekten cok bilgilendirici ve yardimci oldu.tum adminlere ve deneyimlerini paylasan arkadaslara tesekkurler.herkese sureclerinde basarilar

• 04.03.2022 tarihli mülakat deneyimimiz.
    09:45 te olan mülakatımız için 09:30 da konsolosluğun 2 numaralı kapısının önüne geldik. Orada bulunan güvenliğin yardımı ile korona ile ilgili olan gerekli evrağı doldurduktan sonra ikiz bebek arabamızı güvenliğin içine soktuk. Bebeklere ait olan mama bez v.b. eşyaları ihtiyaç halinde alabileceğimiz söylenerek güvenlikte bıraktık ve bebek arabasına asılı 2 oyuncak, 2 biberon ve gerekli evraklarla birlikte tekrar güvenliğin yardımıyla kapıdan geçerek içeri girdik(Bizim gibi ikiz bebek arabası olanlara güvenlikler çok yardımcı oluyor kapılardan geçebilmek için.). İçeri girdikten sonra pasaportlarımızı teslim ettik sıra numarası ve pasaportlara barkodlar basılıp bize verildi. Bekleme salonuna geçtik. Televizyonlardan birinde çocuklar için TRT Çocuk kanalı açıktı onun yanında bulunan ekrandan sıramızın yanmasını bekledik. İlk kez numaramız yandığında 7 numaralı vezneden daha önceden nakit olarak hazırladığımız vize ücreti olan 330 $ x 4 olarak ödedik. Burada bulunan Türk görevli sıra numaramızı unutmamızı söyleyerek sıra numaramızı aldı. İkinci kez numaramız yandığında yan tarafta bulunan vezneye evrak teslimi için geçtik. Çocuklar küçük olduğu için oradaki görevli bayan onların bekleme salonunda kalabileceğini benimse pasaportların içlerine ikişer fotoğrafı koymamı istedikten sonra 2 dakika müsaade isteyip içeriye geçti. Ancak ufak bir basamak olduğundan dolayı ikiz arabasını eşim indiremeyeceği için yanımda beklediler. Görevli gelene kadar pasaportların içerisine herkesin kendi evrakını yerleştirdim hanımefendi geldiğinde evrakları uzatıp gerekli herkesin evrakını pasaportların arasına yerleştirdiğimi söyledim. Benim evraklarıma göz gezdirip teşekkür etti ve sizde bekleme salonuna geçebilirsiniz eksik bir şey olursa ben size seslenirim diyerek bizi bekleme salonuna yönlendirdi. Farklı olarak mülakatı hangi dilde yapmak istediğimizi sormadı. Üçüncü kez sıra numaramız yandığında Asyalı görevlinin bankosuna geçtik önce sağ elimizi kaldırarak yemin ettirdi. Daha sonra parmak izlerimizi aldı. Çocuklar için asıl talihli olan benim sol el 4 parmağımın izini iki kez daha aldı. Mülakata ingilizce olarak devam ettik tane tane konuştuğu için bir sorunla karşılaşmadık. Şuan ne iş yaptığım orada ne iş yapacağım gibi standart sorular sorarak hesabımızda ki parayı sordu. Dolar + TL olarak aldığım hesap dökümünü söylediğimde önce anlamadı sonra kendisi tekrar kontrol etti. Daha sonrasında bu para üzerine giderken satacağınız ekstra ev veya arabanız var mı diye sordu arabam olduğunu vizeyi aldığımda satacağımı belirttim. Vizeniz onaylandı mail ile bilgilendirme alıp 5 gün içerisinde pasaportlarınız teslim edilecek diyerek tebrik etti. Teşekkür ederek ayrıldık. Çocukları hazırlayıp nasıl dışarı çıktığımızı bilemedik heyecandan. Umarım bekleyen herkes bu mutluluğu ve heyecanı yaşar.

• ⭐⭐

@trockya22, içinde söyledi: DV2022 Mülakat Deneyimleri

5.03.2022 unganlar tecrubem
    Sabah 09:00 da ilk randevu bizimdi ve gittigimizde deskte bulunan bayan arkadaslardan ve bizden baska kimse yoktu. Esim ve kizimla beraber 670$ unganlar duzen labaratuvarina da yasimiz geregi sadece kan ve rontgen icin 95$ odedik. Kizim icin sadece muayene ve Tek doz ASI ucreti odedik(250+250+170) olanlar eski tecrubesini aktaran arkadaslarinkinden farkli degildi.ucumuz icin de pasaportlar,48 saat onceye Kadar pcr testlerimiz, varsa ASI kartlari, cocuk dogumu sezeryan oldugu icin dogum belgesini verdik cunku onun uzerinde sezeryan Ile dogum yapildigi yaziyordu.onemli olan konu goturecek evraklar zaten hem gelen mailed hem de unganlarin sitesinde surekli guncelleniyor bu yuzden gitmeden once buralarda istenilen evraklar goturulmeli.islemler basit yuruyor deskteki arkadaslar direk olarak yonlendirdiler. Tek uzuldugum kizimin ASI Karti tamdi halk sagligi uzmani IL saglik mudurulugunce islak imzali olmasina ragmen yine de o asiyi yaptilar ve bu konu mecbur oldugumuzdan ve ses cikaramamak gercekten cok uzucuydu. Muayeneyi cumartesi yaptiklarindan pazartesi saat 04:00 gibi gelmemi o saate Kadar aramazlarsa sorun olmadigini soylediler. Bu forum gercekten cok bilgilendirici ve yardimci oldu.tum adminlere ve deneyimlerini paylasan arkadaslara tesekkurler.herkese sureclerinde basarilar

Merhaba, geçmiş olsun umarım mülakatı da sorunsuz atlatırsınız. Mülakat deneyimlerinizi de bekliyoruz

• ⭐⭐

@KorLic35, içinde söyledi: DV2022 Mülakat Deneyimleri

04.03.2022 tarihli mülakat deneyimimiz.
    09:45 te olan mülakatımız için 09:30 da konsolosluğun 2 numaralı kapısının önüne geldik. Orada bulunan güvenliğin yardımı ile korona ile ilgili olan gerekli evrağı doldurduktan sonra ikiz bebek arabamızı güvenliğin içine soktuk. Bebeklere ait olan mama bez v.b. eşyaları ihtiyaç halinde alabileceğimiz söylenerek güvenlikte bıraktık ve bebek arabasına asılı 2 oyuncak, 2 biberon ve gerekli evraklarla birlikte tekrar güvenliğin yardımıyla kapıdan geçerek içeri girdik(Bizim gibi ikiz bebek arabası olanlara güvenlikler çok yardımcı oluyor kapılardan geçebilmek için.). İçeri girdikten sonra pasaportlarımızı teslim ettik sıra numarası ve pasaportlara barkodlar basılıp bize verildi. Bekleme salonuna geçtik. Televizyonlardan birinde çocuklar için TRT Çocuk kanalı açıktı onun yanında bulunan ekrandan sıramızın yanmasını bekledik. İlk kez numaramız yandığında 7 numaralı vezneden daha önceden nakit olarak hazırladığımız vize ücreti olan 330 $ x 4 olarak ödedik. Burada bulunan Türk görevli sıra numaramızı unutmamızı söyleyerek sıra numaramızı aldı. İkinci kez numaramız yandığında yan tarafta bulunan vezneye evrak teslimi için geçtik. Çocuklar küçük olduğu için oradaki görevli bayan onların bekleme salonunda kalabileceğini benimse pasaportların içlerine ikişer fotoğrafı koymamı istedikten sonra 2 dakika müsaade isteyip içeriye geçti. Ancak ufak bir basamak olduğundan dolayı ikiz arabasını eşim indiremeyeceği için yanımda beklediler. Görevli gelene kadar pasaportların içerisine herkesin kendi evrakını yerleştirdim hanımefendi geldiğinde evrakları uzatıp gerekli herkesin evrakını pasaportların arasına yerleştirdiğimi söyledim. Benim evraklarıma göz gezdirip teşekkür etti ve sizde bekleme salonuna geçebilirsiniz eksik bir şey olursa ben size seslenirim diyerek bizi bekleme salonuna yönlendirdi. Farklı olarak mülakatı hangi dilde yapmak istediğimizi sormadı. Üçüncü kez sıra numaramız yandığında Asyalı görevlinin bankosuna geçtik önce sağ elimizi kaldırarak yemin ettirdi. Daha sonra parmak izlerimizi aldı. Çocuklar için asıl talihli olan benim sol el 4 parmağımın izini iki kez daha aldı. Mülakata ingilizce olarak devam ettik tane tane konuştuğu için bir sorunla karşılaşmadık. Şuan ne iş yaptığım orada ne iş yapacağım gibi standart sorular sorarak hesabımızda ki parayı sordu. Dolar + TL olarak aldığım hesap dökümünü söylediğimde önce anlamadı sonra kendisi tekrar kontrol etti. Daha sonrasında bu para üzerine giderken satacağınız ekstra ev veya arabanız var mı diye sordu arabam olduğunu vizeyi aldığımda satacağımı belirttim. Vizeniz onaylandı mail ile bilgilendirme alıp 5 gün içerisinde pasaportlarınız teslim edilecek diyerek tebrik etti. Teşekkür ederek ayrıldık. Çocukları hazırlayıp nasıl dışarı çıktığımızı bilemedik heyecandan. Umarım bekleyen herkes bu mutluluğu ve heyecanı yaşar.

Merhaba hayırlı olsun, yeni hayatınızda başarılar dilerim.

• @imahnet sadece asıl talihli ile konuşuyorlar. Asıl talihli ingilizce biliyorsa ingilizce yapabilirsiniz.

• Merhaba, 4.03.2022 10.45'te konsolosluk randevum vardı. 15 dakika kadar önce kapıya gidip bir süre bekledikten sonra saatimde içeri alındım. Girmeden önce covid formu doldurarak güvenlikten geçiliyor. İlk olarak girişte pasaportunuza barkod yapıştırılıyor ve sıra numarası veriliyor. Beklemeye geçiyorsunuz, benim numaram 15 dakika bekledikten sonra yandı ve ücreti nakit dolar olarak ödedim. Ardından biraz bekledikten sonra evrakları teslim edeceğim banko için sıra numaram yandı. Diploma aslı ve fotokopisi, arşiv kayıtlı adli sicil kaydı, nüfus kayıt örneği, banka hesap dökümü ve ev tapusu, unganlar sağlık raporu zarfı, 2 adet fotoğraf istendi. Bunların dışında 2 adet lisans diplomamın olduğunu ve ikisini de verebileceğimi söyledim ancak sadece birini aldılar, ayrıca yüksek lisans öğrenci belgem de yanımdaydı bunun da gerekli olmadığını söyledi bankodaki hanımefendi, yani extra hiçbir belgeyi istemiyorlar anladığım kadarıyla ancak yanınızda bulundurmanızda fayda var tabi ki. Mülakatı nasıl yapmak istediğim soruldu İngilizce yapabileceğimi söyledim. Belgeleri teslim ettikten 5 dakika kadar sonra mülakat için numaram yandı ve çok güler yüzlü bir hanımefendi merhaba diyerek konuya girdi sağ elimi kaldırıp yemin ettikten sonra klasik soruları sormaya başladı.
    -Nereye gideceksin? -New Jersey
    -Neden buraya gideceksin? - Dayım burada yaşıyor.
    -Ne iş yapmayı düşünüyorsun? - Mühendisim ve kendi alanımda iş bakacağım.
    -Lisanstan daha yüksek bir diploman var mı? (daha önce forumda denk gelmediğim bir soru kalıbı bu yüzden şaşırdım 🙂 ) - Yüksek lisansıma devam ediyorum, tez sürecindeyim.
    -Tebrikler vizeniz onaylandı, 5 gün içerisinde vizeniz teslim edilecek.
    Son kısım 5 dakika bile sürmedi. Oldukça sorunsuz bir deneyimdi, içeride 40 dakika kadar kaldım sadece. Umarım herkes için bu şekilde kolay ve hızlı geçer 🙂

• ⭐⭐

@ilko, içinde söyledi: DV2022 Mülakat Deneyimleri

Merhaba, 4.03.2022 10.45'te konsolosluk randevum vardı. 15 dakika kadar önce kapıya gidip bir süre bekledikten sonra saatimde içeri alındım. Girmeden önce covid formu doldurarak güvenlikten geçiliyor. İlk olarak girişte pasaportunuza barkod yapıştırılıyor ve sıra numarası veriliyor. Beklemeye geçiyorsunuz, benim numaram 15 dakika bekledikten sonra yandı ve ücreti nakit dolar olarak ödedim. Ardından biraz bekledikten sonra evrakları teslim edeceğim banko için sıra numaram yandı. Diploma aslı ve fotokopisi, arşiv kayıtlı adli sicil kaydı, nüfus kayıt örneği, banka hesap dökümü ve ev tapusu, unganlar sağlık raporu zarfı, 2 adet fotoğraf istendi. Bunların dışında 2 adet lisans diplomamın olduğunu ve ikisini de verebileceğimi söyledim ancak sadece birini aldılar, ayrıca yüksek lisans öğrenci belgem de yanımdaydı bunun da gerekli olmadığını söyledi bankodaki hanımefendi, yani extra hiçbir belgeyi istemiyorlar anladığım kadarıyla ancak yanınızda bulundurmanızda fayda var tabi ki. Mülakatı nasıl yapmak istediğim soruldu İngilizce yapabileceğimi söyledim. Belgeleri teslim ettikten 5 dakika kadar sonra mülakat için numaram yandı ve çok güler yüzlü bir hanımefendi merhaba diyerek konuya girdi sağ elimi kaldırıp yemin ettikten sonra klasik soruları sormaya başladı.
    -Nereye gideceksin? -New Jersey
    -Neden buraya gideceksin? - Dayım burada yaşıyor.
    -Ne iş yapmayı düşünüyorsun? - Mühendisim ve kendi alanımda iş bakacağım.
    -Lisanstan daha yüksek bir diploman var mı? (daha önce forumda denk gelmediğim bir soru kalıbı bu yüzden şaşırdım 🙂 ) - Yüksek lisansıma devam ediyorum, tez sürecindeyim.
    -Tebrikler vizeniz onaylandı, 5 gün içerisinde vizeniz teslim edilecek.
    Son kısım 5 dakika bile sürmedi. Oldukça sorunsuz bir deneyimdi, içeride 40 dakika kadar kaldım sadece. Umarım herkes için bu şekilde kolay ve hızlı geçer 🙂

Merhaba hayırlı olsun, yeni hayatınızda başarılar dilerim

• ⭐⭐

@ilko gözünüz Aydın tebrikler

• @KorLic35 kaç para gösterdiniz yazmamışsınız

• ⭐⭐⭐

@trockya22, içinde söyledi: DV2022 Mülakat Deneyimleri

5.03.2022 unganlar tecrubem

Mülakat tarihiniz hangi gün? İmzanızda yazmıyor

• ⭐⭐⭐

@Coffee
    @KorLic35
    @ilko

Tebrikler, hayırlı olsun. Yeni yaşantınızda şansınız bol, yolunuz açık olsun

• merhaba vize alım sonrası aşamalarla ilgili olarak bir başlık var mıdır forumda. Yoksa buradan mı paylaşalım sorulaerımızı. Kolaylıklar dilerim.

• @Erkand tabiki tecrube ettigim herseyi yazacagim tesekkurler

• ⭐⭐

@Mirali-Doğan, içinde söyledi: DV2022 Mülakat Deneyimleri

merhaba vize alım sonrası aşamalarla ilgili olarak bir başlık var mıdır forumda. Yoksa buradan mı paylaşalım sorulaerımızı. Kolaylıklar dilerim.

https://yesilkartforum.com/forum/topic/329/abd-ye-gitmeden-önce-ve-gittikten-sonra-yapılacaklar?_=1646603786163

• Telegram'da yazmıştım ama sonraki yıllar için burada da bulunsun. Pasaport bekleyen arkadaslar mutlaka sistem uzerinden takip etmeye calissin. Bizim pasaportumuzu dergi diye posta kutusuna bırakmışlar. 6 saat sonra fark ettik. 2 Mart Çarşamba 10:30 gibi vizemiz onaylanmıştı. 4 Mart Cuma 13:20 de bırakılmış

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

89

40.2k
Users

4.3k
Topics

420.1k

| | | |