Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Amerika'da Yazılım Geliştiricisi Olarak İş Aramak ve Yapılabilecek Hazırlıklar

• @gokcell Amerika'da Yazılım Geliştiricisi Olarak İş Aramak ve Yapılabilecek Hazırlıklar içinde söyledi:

@vermaynen Arkadasim sen kuruma takildin kaldin.Dunya farkli bir yere gidiyor. Bahsettigimiz sertifikayonlar tum dunya tarafindan taninan saygin sertifikalar. X-Y-Z kurumdan almissinz farketmez. Ha cok kurum istiyorsan adamlarla iletisime gecersin. O 500$ lik egitimi sana 5000$ a verirler. Tabii kurumsal bir firma isen ayagina gelirler bu egitimi vermek icin

Evet haklisiniz da bu sertifikayi almak da cok kolay degil malesef o yuzden bir yerden baslamam icin once kali linux i ogrenmem gerekicek bunun icin de bir egitim almaliyim ve bu egitimi tr de nere de alabilirim diye soruyorum :))

• ........

• @gokcell Amerika'da Yazılım Geliştiricisi Olarak İş Aramak ve Yapılabilecek Hazırlıklar içinde söyledi:

@vermaynen Sana yolladigim web sitesini incelemis olsaydin orada Kali Linux egitimi verdiklerinide gorurdun. Sana yone tavsiyem udemy.com a gir ordada bir suru Kali Linux egitimi verenler var hatta Turkce bile var sanirim. Ama bunlar senin isini gormezler sana bir kurum lazim, o yuzden sana ne soylsek bok. Sen git en iyisi en yakinindaki kuruma Excel filan ogren. Iyi bir Excel muhendisi olursan ondada iyi ekmek var. 🙂

Baktim link i inceledim. Simdi de udemy e bakiyordum yorumlari okuyordum egitim alanlarin. Degisik bir bakis acisi o da olabilir 😃

• ........

@vermaynen Alt yapi icin biraz da Network bilmen gerek. Bak mesela bunun icin Cisco CCNA,CCNP egitimlerini hemen hemen her yerde bulabilirsin kurum olarak. Ha cok iyi ilersen CCIE olursun.
    CCNA- Cisco Certified Network Association (5-6 aylik bir calisma ve egitimle bu sertifika alinabilir)
    CCNP- Cisco Certified Network Profession (Yaklasik 1 yilinizi alabilir,duruma gore daha kisa)
    CCIE- Cisco Certified International Expert. Bu sertifikayi almak her babayigidin harci degil, Dunya da belirli yerlerde sinavi yapiliyor(Ingiltere,Amerika,Japonya,). Bunda da fiziksel bir labaratuvara giriyorsunuz. Gun boyunca verilen senaryolari yerine getiriyorsunuz. Bu sertifika elinizde oldugu zaman dunyanin her yerinde cok yuksek maaslara is bulabilirsiniz. Ama buna gelen yol once CCNA, sonra CCNP ve son olarak da CCIE. Bu Cisco tarafi.

Tesekkurler network tarafini arastirmistim aslinda detayli bir arastirma olmasa bu yazdiklarinizdan sonra biraz daha detayli bir arastirma yapacagim. IT alaninin hangi dalinda kendime yol haritasi cizsem diye dusunuyorum sektor degisikligi yapmayi dusunuyorum kisa bir sureye kadar o yuzden cok kararsizim ordan oraya atliyorum cevrem de malesef bu alanda is kolu bolum konusunda yonlendirici olmadigi icin ikilem de kaliyorum surekli.
    yazilim,
    sistem,
    network uzmanligi alanin da git gel yasiyorum. Amacim bu 3 uzmanliktan birini ogrenip belli bir seviyeye geldigimde dunyanin her yerinde is bulup yasayabilecegim bir alana yonelmek istiyorum acikcasi ve bunu da yaparken ayni zamanda da freelance olarak da calisabilecegim bir isim olmasini istiyorum.

• ........

tskler ekstra bilgiler icin. Vermis oldugunuz link i inceleyecegim simdi. Bu dusunce tarzinda bu hedeflere amaclara ulasmak icin hangisinin benim icin dogru oldugunu hangi alana yonelirsem bu amacima ulasabilecegimi analiz etmem gerekiyor oncelikle.

• ........

@vermaynen Analiz demisken. Veri tabani uzmani da olabilirsin. Veri Madenciligide iyi is yapar bak. Bir bankaya girer veri tabani uzmani olursun. Ya da bir sirketde Data Science islerini yaparsin. Data mining,Data Scrabing. Bunun icinde mysql, oracle tavsiye edebileceklerim. Neyse sen bir karar ver once ne yapmak istedigine. Ama bir yerlerde basla gec olmadan

Haklisiniz biran once karar verip baslamak en iyisi. Vermis oldugunuz bilgiler icin tsk ettim tekrar.

• @vermaynen Linux, pentest ve siberguvenlik vb ogrenmeye veya ileri konulara hakim olmaya Kali linux kullanmayi ogrenmekle baslamamak gerek diye dusunuyorum.
    Sertifikalar konusunda ise bir miktar para verdiginizde adiniza sinava girip sertifika alan onlarca insan var ilan verip duruyorlar. Ayrica Hindistan bu konuda derya deniz. Ama bu konular sertifika ile olmaz.
    Temel konulari derinlemesine ogrenmeden ileri konulara gecmemelisiniz. Mulakatta sadece teorik sorular olmayacak.
    Ankara'da siber guvenlik sirketleri duzenli olarak sertifika egitimleri veriyorlar (ucretli) bu egitimlerde temel konulari da ogrenebilirsiniz. Ayrica LYK katilabilirseniz mukemmel olur. LKD'nin kurumsal egitimleri var yakalayabilirseniz (kurumda calisoyrsaniz) tadindan yenmez.
    Linux kurslarini bir yerden baslayin. Gerisi gelecektir. Ayirdiginiz zaman ve emekle dogru orantili ilerlersiniz.

• @caglaror Amerika'da Yazılım Geliştiricisi Olarak İş Aramak ve Yapılabilecek Hazırlıklar içinde söyledi:

@vermaynen Linux, pentest ve siberguvenlik vb ogrenmeye veya ileri konulara hakim olmaya Kali linux kullanmayi ogrenmekle baslamamak gerek diye dusunuyorum.
    Sertifikalar konusunda ise bir miktar para verdiginizde adiniza sinava girip sertifika alan onlarca insan var ilan verip duruyorlar. Ayrica Hindistan bu konuda derya deniz. Ama bu konular sertifika ile olmaz.
    Temel konulari derinlemesine ogrenmeden ileri konulara gecmemelisiniz. Mulakatta sadece teorik sorular olmayacak.
    Ankara'da siber guvenlik sirketleri duzenli olarak sertifika egitimleri veriyorlar (ucretli) bu egitimlerde temel konulari da ogrenebilirsiniz. Ayrica LYK katilabilirseniz mukemmel olur. LKD'nin kurumsal egitimleri var yakalayabilirseniz (kurumda calisoyrsaniz) tadindan yenmez.
    Linux kurslarini bir yerden baslayin. Gerisi gelecektir. Ayirdiginiz zaman ve emekle dogru orantili ilerlersiniz.

Tesekkurler vermis oldugunuz bilgiler icin. Evet bastan sifirdan baslamak dogru olucak elbette. Hindistan bu alanlarda cok iyi hatta dusundum bir ara egitim almaya maliyet olarak uygun fakat uzun bir sure hindistandan da yasayamayacagima kanaat getirdim 🙂 Vermis oldugun bilgiler esliginde arastirma yapacagim. Tskler.

• @vermaynen 🙂 Hindistan konusunda parayla sertifika sinavina yerinize girme isinde iyiler demek istemistim. Elbette sertifika alacaksaniz sinavlara kurallara gore hazirlanip kendiniz hak edip almalisiniz.
    Ama is konsunda her ne kadar sertifika kapi acabilse de tek olay sertifika degil. Siber guvenlik dusunuyorsaniz her gecen gun artan ihtiyac var ve guzel bir alan. Is tanimi kavramlarina cok takilmadan olaylari, teknolojileri ve sistemleri ogrenmelisiniz. Cok kisa bir web guvenligi egitimi almama ragmen ucsuz bucaksiz bir dunya oldugunu soyleyebilirim.
    BugBounty sitelerine takilarak konular hakkinda iyi kotu bilgiler edinip pentest calismalari yapabileceginiz siteleri ogrenebilirsiniz.
    Kararliysaniz bir yerden basladiginizda konu konuyu acacak ve yol haritasini kendiniz de cizebileceksiniz.
    Kolay gelsin, basarilar.

• @caglaror Amerika'da Yazılım Geliştiricisi Olarak İş Aramak ve Yapılabilecek Hazırlıklar içinde söyledi:

@vermaynen 🙂 Hindistan konusunda parayla sertifika sinavina yerinize girme isinde iyiler demek istemistim. Elbette sertifika alacaksaniz sinavlara kurallara gore hazirlanip kendiniz hak edip almalisiniz.
    Ama is konsunda her ne kadar sertifika kapi acabilse de tek olay sertifika degil. Siber guvenlik dusunuyorsaniz her gecen gun artan ihtiyac var ve guzel bir alan. Is tanimi kavramlarina cok takilmadan olaylari, teknolojileri ve sistemleri ogrenmelisiniz. Cok kisa bir web guvenligi egitimi almama ragmen ucsuz bucaksiz bir dunya oldugunu soyleyebilirim.
    BugBounty sitelerine takilarak konular hakkinda iyi kotu bilgiler edinip pentest calismalari yapabileceginiz siteleri ogrenebilirsiniz.
    Kararliysaniz bir yerden basladiginizda konu konuyu acacak ve yol haritasini kendiniz de cizebileceksiniz.
    Kolay gelsin, basarilar.

O acidan dusunmedim hic 😃 onermis oldugunuz siteye bakacagim. tesekkurler bakalim nasil bir kariyer in icinde bulacagim kendimi bende merak ediyorum acikcasi.

• ⭐⭐

Biz henüz taşınmadık. Bu Ağustos'ta eşim ve oğlumu Washington'da arkadaşlarımızın yakın bir bölgesine yerleştirip bende bir iki ay kalıp TR'ye döneceğim. Malum okullar Eylülde başladığı için en azından onlar önden gitsin istedim. Güvenilir arkadaşlarımızda sağolsun 🙂 Washington'a yerleşmişler. Dolayısıyla tek alternatifim orası, gözüm arkada kalmasın diye.
    Fakat Washington tarafında ciddi bir sorunumuz var özellikle Green Cardla yeni gelmişler için. Tüm IT şirketleri Oracle,Microsıft, Vmware..... devletten iş almak için Virginia da ofis yada büyük merkezler kurmuşlar. Ben 21 yıldır Oracle veri tabanı üzerinde program geliştiriyorum ve bu Washington da son derece geçerli bir özellik.Fakat hepsi Clearence istiyor. Bunuda 5 senede alıyorsunuz. Son derece sinir bozucu bir durum. Tüm şirketler devlette iş yapma umuduyla bunu şart koşuyor.
    Bilgisi olanlara sorum; bunun bir kaçarı yok mudur? Bu Clearence almak nasıl birşeydir?

Baktım olmuyor başka bir yerde iş bulup aileyi 1 sene sonra oraya taşıyacağım.
    Özellikle Linkedin i premium yaptıktan sonra bir çok Recruiterdan telefon ve e-mail alıyorum.
    Bunlardan bazıları Net2Source gibi serbest recruiterlar bazılarıda direk şirketlerin Recruiter'ları.
    Farklı seçenekler sunuyorlar. İlk etapta Contract olanları bile kabul edebilirim alışma döneminde.
    Opsiyonlardan biri de Full Time W2. Bu nedir tam bilmiyorum. Tazminat ne kadar istersin falan diye soruyorlar.
    Tecrübesi olanlar varsa yardımlarını beklerim.
    Selamlar,

• @arnblt Ustadim sizi Bay Area tarafina alalim. Buyuk firmalarin bir kismi da burada. Ustelik havasi cok guzel. Gunduz Finike aksam Elmali. Bahar-sonbahar arasi gidip geliyor.
    Lokasyonu SF yapip gelecek teklifleri gorebilirsiniz. Hosunuza giderse degerlendirirsiniz. Tek sikintisi biraz pahali olmasi.
    Simdilik biz buradayiz.

• ⭐⭐

@caglaror hocam artık ilk sene için Washington olacak gibi. Ailem oradayken ben buradan ABD nin neresi olursa bir işi kabul edip orada başlayacağım. Bir kaç ay sonra devreye alacağımız büyük bir proje var. Java Spring framework kullanan devasa bir uygulama.İçinde IBM BPM, BRM(Power Curve) ve IBM IIB (ESB) entegrasyonları var. Hepsi kolda altın bilezik. Outsource firmaya yaptırıyoruz ve bir kaç ay sonra devralacağız. Java ile çok fazla bilgim yok özellikle Spring Boot ile. En azından 5-6 ay bu projeyi yönetip, yönetirken de koda girerek tecrübe kazanmak istiyorum. Artık ondan sonra bize neresi kapı açarsa geleceğiz. SF de olur. Gündüz Finike akşam Korkuteli olsa daha bir cazip olurdu. Zira kendi memleketimiz. 🙂
    Selamlar,

• @arnblt Java ve ozellikle Spring cok fazla ilanda gordugum tecrubeler. Mutlaka takmali o bilezikleri. Gec olsun guc olmasin diyelim.
    Selamlar.

• ⭐⭐

"I don't think a four year degree is necessary to be proficient at coding" says Cook. "I think that's an old, traditional view. What we found out is that if we can get coding in in the early grades and have a progression of difficulty over the tenure of somebody's high school years, by the time you graduate kids like Liam, as an example of this, they're already writing apps that could be put on the App Store." - Tim Cook

• @saulgoodman Kesinlikle dogru. Bazi akademik sayilabilecek dar konular haric piyasa islerinde gercekten experience diplomadan daha kiymetli olabiliyor. Bay Area ilanlarina bakarsaniz CS veya esdeger tecrube gibi ifadeler gorursunuz.
    Ancak bir trik var ki alayli olmak isi yuzeysel bilmek demek olmamali. Ozellikle TR piyasasi seconder urunler nedeniyle ozu bilmeden kabukla is yurutenlerle dolu. Burada da durum cok farkli olmayabilir.
    PHP bilmeden Laravel bilen ve is yapan, JS bilmeden React bilen vb. piyasa da belirli bir alanda is bulabilir, bulabiliyor...
    Ama ciddi anlamda proje gelistirenlerin bilmesi gereken o kadar cok konu var ki. Burada saysak cok uzun bir liste olur. Bir Google Doc Sheet paylasmistim (aktif ve benim kullandigim yol haritasiydi), orada gittikce genisleyen bir taban bilgi agi var.
    Cok calismak, cok zaman ayirmak ve sevmek ile bu is olur.

• Bu basligi yeniden hortlatmanin zamani gelmis 🙂
    Yazilim disina cok tasmadan hazirliklar anlaminda eklemek istediklerim olustu zamanla.
    Oncelikle, gelmeden 3 ay once calismaya baslamama ve geleli 4. ay olmasina ve 2,5 aydir da fillen calismama ragmen istedigim, piyasanin istedigi, yere henuz gelemedim.
    TRdeyken temel konulari oturtup bolca proje yapmak gerek. Gosterebileceginiz tecrubeleriniz olmali.
    Trend konularda mutlaka soz sahibi olmalisiniz.
    CS101 civarina yeniden deginmeye bile gerek yok (algoritma, veriyapilari vb.)
    Fullstack arayip bunun ilaninda Front-end yazan cokca ilan burada da var. O yuzden back-end bilen biraz front-end, front-end bilen bir parca back-end bilmeli.
    Trend olan front-end konularindan birisinde ileri seviye tecrube sahibi olmalisiniz. Bu ne demek pratikce sik rastlanan sorunlara uretilen uc cozmleri bile bilmeli, sizden beklenen temel isleri gozu kapali yapabiliyor olmaslisiniz.
    Uluslararasi sertifikalarin bazilarinin burada gecerliligi olabilir (bilgim yok). Ama sertifika is basvurusuna soksa bile isi garanti etmeyecektir. Gercek tecrube en gecerli sey.
    Bay Area'da bilinen buyuk sirketlerin yani sira bir cok startup da var. Benim gibi tecrubesi zayif birisi icin baslangicta ideal yerler olabilir. Maaslarin dusuk olmasi ve Bay Ares'nin pahali bir yer olmasi ciddi bir cikmaz. Ek is veya daha iyi isler icin saglam resume en olasi iyi cozum.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

115

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |