Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Amerika'da Yazılım Geliştiricisi Olarak İş Aramak ve Yapılabilecek Hazırlıklar

• @saulgoodman Kurs araştırmadım ama Amerika'da bootcamp'ten tutun yazılımda MSc., 2-4 yıllık okullar hepsi ihtimaller dahilinde. Çok fazla okumak, çok fazla denemek, sonra tekrar okumak... @metert Elbette proje içinde yer almak ve piyasada canlı yaşamak çok önemli, ama nerede olursan ol sürekli okumak okumak. Forumlar, makaleler, twitter, konularının duayeni insanlar, github, stackoverflow vb. Her gece en az 3-4 konu hakkında okuyorum. Yetiyor mu hayır. Kapasitemin de elverdiği limit beni dar alanda kalmaya zorluyor. Fazlası benim için çok mümkün değil. Yine de piyasadaki niş dağılımı bana göre de bir yer bulurum diye umutlandırıyor beni.
    Örneğin dün akşam ıvır-zıvır işlerden herhangi bir yeni bilgi edinemedim. Bir podcast dinledim uyurken o kadar. Oysa "Design Pattern" konusunda okumam gereken tonla yazı var. "Abstract Factory Design Pattern" kalın kafama girmiyor bir türlü 🙂
    SFO biletlerimizi aldık. AirBnb sonrası ev kiralama ve min 6 ay orada kalmayı zorlama niyetindeyim. Yakıt tükenince ailecek TX yollarına düşeceğiz.
    Bilgi seviyeme ve becerilerime bakmaksızın tüm işlere başvurmayı planlıyorum. Sıralamam duyulmamış şirketlerden duyulmuş şirketlere doğru olacak.
    Teknik konu başlıkları altında aslında edindiğim bilgilerin başlıklarını paylaşıyorum. Belki birisine yol gösterir veya bana başka bir yol gösteren çıkar diye.
    Macera başlıyor 😉

• ⭐⭐

@caglaror Yazılım geliştirme diyince aklıma ilk SF geliyor ve en azından gidip görmek istiyorum. Yaşam maliyetleri bakımından benim için, başlangıç için doğru bir tercih olur mu emin değilim. ABD'nin en pahalı şehirlerinden biri...

Evi hangi civardan kiralamayı düşünüyorsunuz? Merkezde kiralar çok yüksek...

(California sadece yazılım için değil hukuk kariyeri için de iyi bir yer gibi görünüyor.)

• @saulgoodman Biz Bay Area'dan çok uzaklaşmayacağız. Yine de tüm CA bölgelerindeki iş sayısı diğer eyaletlerin en iyi şehirlerinden fazla. En kötü evler 1800 civarından başlıyor. @Malkoç-Ömer 'in videolarında da anlattığı güvensiz yerleşimler dışındaki her yer bize uyar ev için. Santa Clara bölgesi BART ve coğrafi pozisyon olarak güzel geliyor. Üst taraflarda Walnut Creek tarafı var yine SF'e BART ile 1.15 saat. Benim küçük bir kızım var o yüzden evin sağlıklı ve ferah olmasını da önemsiyorum. İş/ev çapraz olasılıklara bakınca zaten iyi işler için günde 1 saat direksiyon sallarım net, o yüzden daha aşağılara (Doğu da olur) da inebilirim.
    Bekar olanlar için içinde banyo-wc olan odalar var kiralar nispeten daha düşük. Ama körfezin 4 tarafında BART var, mesafe sorun olmaz, iyi maaşlı işe geçince de paraya kıyılıp yakına gelinir...
    Bay Area ar-ge yapan tüm branşlar için sağlam bir nokta ama rekabeti unutmayalım 🙂

• Merhaba @caglaror,
    Genel anlamda; is tecrubesi yada diploma onemli oluyor ise basvurularda. Bana gore bu ikisi disinda kalinca insan kaynaklari pek Cv'nize bakmiyorlar bile. SF dusunuyorum demissiniz, su yolu denerseniz size yardimici olur mu acaba ordaki turk startuplarinda ucret pek onemli olmadan is tecrubesi edinip ( staj gibi dusunun) akabinde daha guzel yerlere basvurmak.

Usa tecrubem yok ingiltere ve tr icin konusuyorum.

• @wahap Bey aslında benzer düşünüyoruz. CS diplomaları elbette çok değerli ve iş veren için işe alımda tercih sebeplerinden birisi de olacaktır. Zira iş ilanlarında "CS degree veya karışılık gelen tecrübe" diye belirtiyorlar. Ancak özellikle IT (özelde 'software development' tarafı) alanlarında beyaz tahta, eller klavyede veya online arayüzlerle size sorulan sorulara cevap verebildiğiniz sürece sizin geçmiş mezuniyetlerinize bakmayabiliyorlar. Kabaca alaylı olmanız büyük bir dezavantaj değil. Bu TR'nin çok benimsemediği bir yaklaşım aslında.
    Ocak ortasına biletlerimizi aldık SF artık tercihimiz.
    Elbette ilk gittiğimde TR "start-up"ları dahil pek çok işe küçük ücretlerle bile başvurabilirim. Ama zaten ilk teklif gelmeden önce onlarca mülakatta kendimi sınamış olacağım. O yüzden kendime bir değer biçecek done olacak elimde.
    Diploma sahibi, ancak tecrübe veya düşük IT sempatisi olan bir adaya göre beklentimi yüksek tutabiliyorum. TR'de de durum böyle olmasına rağmen CS bölümlerinden mezun ancak yazılımla ilgili bilgisi ve tecrübesi herhangi bir alaylıdan çok zayıf olan onlarca çalışan (aday değil) tanıdım. Ben bir yazılım mühendisinin sıradan bir "DELETE" SQL sorgusunu yazamamasını ya da "recursive" bir fonksiyonu kurgulayamamasını düşünemiyorum. Resume ve CV neredeyse 2. plana düştü. Pek çok şirket iş ilanlarında dolu "github contrubition activity" görmek istiyor. Ama daha da önemlisi zaten sizi beyaz tahtada yeterince sınıyorlar. LinkedIn profiliniz de neredeyse "resume" kadar değerli. Bir de referans mektuplarınız varsa şansınız CS diploması kadar fazla.

• @reader Geçmiş yazıları okurken farkettim, size doğrudan cevap vermemişim. UI/UX konularını araştırın lütfen HTML+CSS ve bir kaç konuyu daha birleştirip front-end tarafı ile birlikte çalışan arayüz tasarımı alanında kendinize iş imkanı yaratabilirsiniz.

• @caglaror super, gelismelerden haberdar edersiniz, simdiden hayirli olsun.
    Dediginiz gibi Tr'de bilg muh. bitirmemis kimi bilgisayar ogretmenliginden, kimi 2 yillik programciliktan hatta 3-4 tane bilgeadam kursu bitirmis ve yillarca sektorde calismis arkadasim oldu hemde buyuk kurumsal firmalarda.
    Zaten okullarda verilen egitim ile sektorde olan konular arasinda ucurum var.
    Herseyin ilki zor, sektore bir sekil girip kimliginizi olusturdan sonra ( mobil, web, database) onun uzerinden yurumek her zaman daha kolay olur diye dusunuyorum.

• Son 1 ayini yogun bir sekilde is arama ve mulakatlarla gecirmis biri olarak tecrubemi ve onerilerimi paylasmak istiyorum ben de. Saniyorum biraz uzun bir yazi olacak o yuzden takip etmek kolay olsun diye mini bolumlere ayirip yazmaya calisacagim.

Ben Kimim

Bilgisayar muhendisligi mezunuyum. Asagi yukari 5 yillik, cogunlukla native mobile app (agirlikla da iOS) ve Java backend deneyimim var. Malesef oldukca tembel ve kullandigim teknolojilerin detayini ogrenmekten olumune kacan biriyim. (Bu kisim kendime sitemdi aslinda, umarim ABD'de kurtulacagim bu huylarimdan)

Calistigim projelerin cogunda Objective-C kullanmistim ancak gelmeden once cogu iOS is ilaninda Objective-C yaninda Swift'in de zorunlu arandigini farkettigim icin Turkiye'deki isimde ikisini yan yana kullanmaya baslamistim. Yani her ne kadar is arayip bulmak icin harcadigim toplam zaman 1 ay gibi gozukse de aslinda isin oncesi de var.

Yerlesecegimiz sehre karar verme surecimizde hangi teknoloji ne kadar is imkani sagliyor, odenen ucretler ne durumda gibi sorgular yaptigimda Austin'de iOS Developer ilanlarinin yeterliligi yuzunden farkli bir path'e girmedim ama beni tatmin etmemis olsa portfolyoma hizli bir sekilde React Native eklemeyi planliyordum acikcasi.

CV / Resume Hazirlama

Bu konu ultra tirt aslinda ama nedense atom science gibi zilyon tane makale var. Yok soyle yapmali, boyle yapmamali vs diye. Eminim su yazdiklarimi okuyanlarin %99'unun bildigi cok basit 3-5 kural var. Gorsel olarak biraz degisebilir tabi ama asagi yukari soyle bir seye benzemeli https://drive.google.com/file/d/0BxGP51aXJFSUWFF5anF5RERYVTQ/view

Sunu okuyabilirsiniz illa link at ben kalan %1'denim diyorsaniz https://www.reddit.com/r/jobs/comments/7y8k6p/im_an_exrecruiter_for_some_of_the_top_companies/

Bu konuda ozellikle yazmak istedigim bir sey var yoksa basligini acmayacaktim bile. Ben Resume hazirlarken gereksiz enerji harcadim. Sanki WOW'da karakter yaratiyormus gibi en ufak ayrintiyla bile saatlerce ugrastim. Renk/font/layout ivir zivir derken toplamda temiz 3-4 gunum sirf bu ise gitmistir 🙂 Siz benim gibi olmayin. Sandiginiz kadar onemli degil bu is.

Gelmeden Once Is Bulmaya Calismak

$5'a skype'tan ABD telefon numarasi almak ve LinkedIn'den konumunuzu ABD'de geleceginiz sehir yapip, aktif is ariyor olarak gozukmek bunun en temiz yontemi. Ben gelmeden once sadece 2-3 gun kadar bu sekilde tuttum profilimi ve inanilmaz fazla is firsati ile ilgili mesaj geldi. Siz yapin eminim size de gelecektir. ABD'deki IT Recruiter'lar yeni birini gorunce Eminonundeki baklava izdihamcilarindan beter oluyorlar.

ABD'ye geldikten sonra SSN, araba alma, ev kiralama ivir zivirlarini halletmeden is aramaya baslamamaya karar verdigim icin LinkedIn profilimi eski haline dondurmustum ben.

Hazirlanma

Ustte bahsettigim gibi ABD'ye gelip oncelikli isleri halledip kafayi is aramaya odaklayacak hale gelmem tam 5 hafta surdu benim. Sonrasinda direkt is basvurularina baslamak yerine basvuracagim isle ilgili teknik anlamda kendimi gelistirmek icin de 1 hafta sureye ihtiyacim oldugunu dusundum. O 1 haftalik surecte Advanced Swift konularina odaklandim.

Tam bu noktada deginmek istedigim onemli bir sey var. Is ararken nasil bir yol izleyeceginiz size kalmis. Her seyden az az bilip (az azdan kastim Hello World seviyesi degil tabi ki) "Ben Python, Java, Swift, Kotlin, Go, Scala biliyorum" diyip de ise basvurabilirsiniz, en guclu oldugunuz konuya daha cok odaklanip "Ben iOS Developer'im" diyerek de is arayabilirsiniz. Hangisini sececeginiz size kalmis.

Ben azimsanmayacak Backend Java ve Native Android deneyimlerime ragmen iOS'tan yurumeyi uygun gordum, ve sonuca ulastim. Is gorusmelerinde Android ya da Java deneyimlerimden bahsetmedim anlami cikmasin, gerektigi yerde tabi ki bahsettim ancak demek istedigim sey kendimi teknik anlamda iOS Development tarafinda gelistirmeye calistim. Algoritma sorularini, Architecture sorularini iOS & Swift perspektifinden yorumladim.

Is Basvurulari

Ustte dedigim gibi LinkedIn'de is arayisimi aktif yapmamla birlikte pek cok recruiter'dan fazlaca mesaj aldim ben. Hatta oyle ki 3-5 gune basvururum diye dusunup Save'ledigim ilanlarin nerdeyse tamaminin recruiter'i bana mesaj atti gorusmek icin. O yuzden bizzat basvurdugum ilan sayisi 5-6yi gecmemistir.

Simdi ben boyle yazinca kendimle ovunuyormusum gibi anlasilabilir ama gercekten alakasi yok. Ne kadar cok is imkani oldugunu gostermek icin yaziyorum ozellikle. Average IQ'lu, tembel, her seyi erteleyen ve teknik anlamda da meh bi kisi olarak benim karsima bile bu kadar firsat ciktiysa size kim bilir neler cikar onu gostermek istiyorum.

Her insanin sevmedigi hatta delicesine nefret ettigi seyler vardir. Ne bileyim, bazi insanlar et yemekten igrenir, bazilari Curry'nin disligini cignemesine uyuz olur. Benim icin de Recruiting firmalari benzer hisler uyandiriyor. Tamamen vakit ve enerji kaybi olduklarini dusunuyorum gecmis deneyimlerimden. O yuzden mesaj atan kisi firmanin kendi IK'sindan degilse yanit bile vermedim. Ustte bir yerde daha once dedigim gibi, siz benim gibi olmayin.

Ben 1 haftalik Advanced Swift calismam bittikten sonra baslayacak sekilde gunde 1, bazen 2 olacak sekilde uygun oldugum interview tarihlerini dondum diger mesaj atanlara. Cizelgeme gore de 3 hafta icerisinde o islerden birine girmis olmayi umut ediyordum. 3 hafta sonunda ise girememis olma durumumda bahsettigim recruiting firmalarinin mesajlarina donmeyi, ve baska islere basvurmayi planlamistim.

Interview Sureci

Firmaya gore degismekle birlikte bildiginiz gibi once IK'dan biriyle telefon gorusmesi yapiyoruz. O size isi ve sirketi anlatiyor, siz ona kendinizi anlatiyorsunuz. Bazen kolay 3-5 teknik soru soruyor. Cok absurd bi durum olmazsa zaten her halukarda bu asamayi geciyoruz.

Nerdeyse her firmada sonraki asama technical phone screening oluyor. Sr developer ya da manager ile teknik mulakat gerceklestiriyoruz. Bu asamada bazi firmalar shared dokumandan ya da coderpad gibi bir ortamdan kod yazmanizi da isteyebiliyor. Bu arada buraya kadar okuyan olduysa ozel mesajla favori nba takimini yazabilir mi merak ettim. Bu teknik mulakat genelde basvurdugunuz is taniminda yazan programlama diline ve framework'lere hakimiyetinizi olcmeye yonelik oluyor. 1 haftalik Advanced Swift calismamin ekmegini burda oldukca fazlasiyla yedim.

Genelde son asama onsite interview serisi oluyor (sirkete gore uzaktan 2 ya da onsite 2 code/algoritma mulakati olabiliyor tabi) Bu asamada hem teknik, hem de sirket kulturune uyumunuz ogrenilmeye calisiliyor. IK gorusmesinde degil ama bu kisim ozelinde behavioral sorulara da bir goz atmakta fayda var. Olmazsa olmaz whiteboard algoritma sorularinin yaninda Architecture, Code Review hatta debugging sorulari bile gelebiliyor burada. Bu arada siz de onlara soracak guzel sorular hazirlayin.

Algoritma icin calisabileceginiz CTCI gibi kitaplar, hackerrank gibi websiteleri var ama ben sans eseri buldugum pramp'i kesinlikle oneririm. Sen ben gibi biriyle algoritma pratigi yapiyorsunuz ozetle. Ilk yarim saat siz Interview yapan kisi, karsidaki soruyu cozmeye calisan kisi oluyor. Sonra roller degisiliyor. Ozellikle teknik mulakat sirasinda en onemli sey bilginizi, ve dusunme seklinizi sesli dile getirebilmek. Ben gercekten cok faydasini gordugumu dusunuyorum. Bu arada networking bile yapmaniz mumkun. Pramp'ta interview yaptigim kisilerden biri Microsoft Seattle'da Principal SE, bir baskasi Isvicre Google'da Sr Developer cikti.

Teklif ve Pazarlik

Bu konuda hicbir sey bilmiyorsaniz ve tek bir sey ogrenme hakkiniz varsa ogrenmeniz gereken sey ASLA ilk fiyat soyleyen kisi olmamak. Bu konu tamamen sizde bitiyor. Utanip sikilmamak, acaba pazarlik yapmasam mi vs diye dusunmemek gerek. Hayatinda pazar, market vs dahil gercekten daha once hic pazarlik yapmamis, beyaz yakali memur cocugu olarak ben pazarlik yaptiysam siz de yaparsiniz.

Ha bir de glassdoor'da yazan sayilara koru korune inanmayin. Ben orda yazan ucreti istesem belki yillik %25 az alacaktim.

Sunu bi okuyun bence, burdan gordugum 2-3 phrase'i bolca kullandim ben 🙂 https://medium.freecodecamp.org/ten-rules-for-negotiating-a-job-offer-ee17cccbdab6

TL:DR

Surda genel basliklar var https://github.com/yangshun/tech-interview-handbook
    Algoritma icin https://pramp.com
    Architectural ve Behavioral sorular da onemli, onlara da goz atin.

• @loki-boi Harika bir yazı olmuş. Elinize sağlık. Kendi adıma söylemeliyim çok faydalandım. Umarım ben de tecrübelerimi paylaşabilirim. Gelişmelerden bizi haberdar edin lütfen.

• @loki-boi Emeğinize sağlık, faydalı bir paylaşım olmuş. Teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@loki-boi elinize saglik.

• ⭐⭐

@loki-boi Çok yararlı bir paylaşım, çok çok teşekkürler... Yeni işinizde başarılar...

• Teknik hazırlıklara ek olarak İngilizce seviyesinin de oldukça iyi olması gerektiğini belirten bir başka başlıkta şöyle bir bilgi paylaşımı oldu lütfen bu gönderileri de okuyunuz.

• @loki-boi ellerinize sağlık. Muhteşem bilgiler.

• Daha önce paylaşıldımı bulamadım ama iş görüşme sorularını kategorilere ayırmış hayırsever birinin listesi:

• Sevgili @caglaror
    Mülakatlar nasıl gidiyor umut verici mi? Umarım düşündüğünüzden ve beklentinizden daha olumlu dönüşler alırsınız. Ben de sektör değiştirmek için hazırlık yapıyorum. Sizi zevkle takip ediyorum.
    Uygun zamanınızda bize de zaman ayırın lütfen. Tanrı size yardım etsin🙏

• @mehmet-js Amerika'da Yazılım Geliştiricisi Olarak İş Aramak ve Yapılabilecek Hazırlıklar içinde söyledi:

Sevgili @caglaror
    Mülakatlar nasıl gidiyor umut verici mi? Umarım düşündüğünüzden ve beklentinizden daha olumlu dönüşler alırsınız. Ben de sektör değiştirmek için hazırlık yapıyorum. Sizi zevkle takip ediyorum.
    Uygun zamanınızda bize de zaman ayırın lütfen. Tanrı size yardım etsin🙏

Yas 33,5 sektor degistirmek mantikli mi bilinmez ama bunun icin bende hazirlaniyorum 2-3 ay a kadar sekillendirmeyi dusunuyorum artik. Birseyleri surekli ertelemekten sikildim.

• ........

• @gokcell Amerika'da Yazılım Geliştiricisi Olarak İş Aramak ve Yapılabilecek Hazırlıklar içinde söyledi:

Iyi bir guvenlik elemani olabilirsiniz. Bunun icin tavsiyem Offensive Security sertifilarini almaniz. Oncelikle Kali Linux u iyice ogrenmeniz gerekiyor. Onun icinde egitim paketi var sanirim. WEb sitelerinden inceleyebilirsiniz (www.offensive-security.com)
    OSCP (Offensive Security Certified Professional) tavsiye ederim. Sanirim 300-400$ civarinda 6 aylik bir aliyorsunuz. Yuzlerce farkli isletim sistemi,web server lar ,etc mevcut. Sonra bunlari tek tek hackliyorusunuz. Tabii yogun ve yorucu bor ogrenme sureci. Sinav sureside yaklasik 26 saat falandi sanirim. Size 5-6 tane gorev veriyorlar. Verilen gorevlerde ilgili bilgisayar,sistem,database, web sayfasi,linux,windows her ne ise hackliyorsunuz. 1 gunde raporu hazirliyorsunuz. Sonra tam takir bir HACKER olmussunuz. Piyasada CEH sertifilarida var ama, 5 para etmez. Ayrica programciliktan korkanlar icin, unix, linux bilmek. Az biraz mysql bilmek, biraz da shell script bilmek cok buyuk avantajlar saglayacaktir sizlere. Herkexden farkli olursunuz. Aranan olursunuz

Bu egitimi veren turkiye de bir kurum var mi abd de olmadigimiz icin yada yurtdisinda bir anlam ifade etmeyebilir bizim icin.

• ........

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

75

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |