Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Amerika'da Yazılım Geliştiricisi Olarak İş Aramak ve Yapılabilecek Hazırlıklar

• Merhaba , kendi uzmanlik alanim(Java Backend developer) ben de ekleme yapayim biraz. Oncelikle Amerikadaki mulakat surecleri TRdeki gibi kolay degil, burada cidden cok buyuk rekabet var, dunyanin her yerinden yetenekli yazilimcilar bu ulkeye geliyor. Mulakatlar genelde bircok asamadan olusuyor, klasik telefon gorusmesi, sonrasinda code session seklinde, skype, webexe vb... programlar uzerinden size veri yapilari veya algoritma temelli sorular soruluyor ve ekran paylasimli oluyor bu surec, ciddi anlamda veri yapilari ve algoritmalara hakim olmak lazim,

Eger Trde yazilim temeliniz yoksa, amerikada bu isi yapmak isteyen arkadaslara frontend web developer, mobil developer,qa test otomasyon, veri analistligini onerebilirim. Zira bu alanlarda temel yazilim muhendisligi onemli olsa da, ciddi bir calismayla ogrenebilecek seyler.
    Is hayatinda backendde Phyton, NOdeJS, Java, Spring bir hayli populer. Frontendde ise herkes Angular ve React diyor baska birsey demiyor 🙂 Test ve kalitede ise Selenium oldukca populer.
    Ayrica bazi bootcampler test - kalite, web developer uzmanlari yetistiriyor, kurs bitiminda ise is garantisi sunuyorlar, bunlara da goz atmakta fayda var.

Yazilimcilar olarak rekabet ettigimiz kisilerin bircogu native seviyede ingilizce bildigi icin, bu da bizi dezavantajli konuma getirebiliyor, cok iyi bildigim bir konuyu dil nedeniyle bir hintli arkadasin anlattigi gibi anlatamiyorum 🙂

Ben yaklasik 4 aydir Austindeyim, su anda contractor olarak bir projede calisiyorum. Bu alanda calisan, calismak isteyen arkadaslara da buyuk sans diliyorum, umarim herkes gonlundeki ise sahip olur, bu konu altindan da paylasimlarimiz olursa cok iyi olur.

• Merhaba,
    Turkiyede 5 yıldır java ve oracle urunleri icin yazılım gelistiricisi olarak calısıyordum. Amerika yolculuguna baslamadan once is ilanlarına basvuruyordum ve mulakatlar icin hazırlanıyordum. Mart ayında new yorka tasındık ve gunluk mesai yapar gibi is gorusmeleri ve arayısı icerisindeydim. Birinci ayın sonunda biraz umitsizlige kapıldım ama pes etmedim. Ikıncı ayın dolmasına bir hafta kala global bir uretim firmasında teklif aldım ve kabul ettim. Baslangıc icin oldukca iyi bir ucret ve yan haklara sahip. Herkes icin cok daha iyilerini temenni ederim. Lokasyon olarak North Carolina da ve yeniden tasınma icin tum masrafları da karsılıyorlar. Kredi gecmisimiz olmadıgından ev kiralama konusunda da destek olacaklar. Saglık testlerini ve istedikleri evrakları ilettim, henuz is bası yapmadım bir aksilik olmazsa haftaya baslayacagım.

Bu surecte neler ogrendim kesinlikle ırkcı bir insan degilim soyleyecegimi yanlıs anlatmak/anlasılmasını istemiyorum, sektorde hint kokenli recruiterların hakimiyeti söz konusu bilen bilir(belki de benim alanım icin). Cogunun zaman kaybı oldugunu anladım. Genellikle sizden cok ozel bilgileri almaya calısıyorlar. Ise baslamadan once kesinlikle dogum tarihinizi ssn bilginizi ve diger kisisel bilgileri paylaşmayın. Hatta mumkunse uzak durun, kendiniz is ilanlarını takip edin ve amerika kokenli olan recruiter ve firmaları ile iletisime gecin. Anlastıgım bu firmayı kendi sitesinden basvurarak bulmustum. Linkedin ve dice hesaplarımı aktif kullandım zaman zaman indeed ve glassdoor sitesini de. Bu arada is basvurularını takip edeceginiz ayrı bir mail adresi acmakta oldukca faydalı. Ozgecmisimi kendim hazırladım basvurdugum islere gore zaman zaman cover letterda hazırladım. Telefon numaramı belli bir asamadan sonra paylastım.

Herkese is surecinde bol sans diliyorum, hersey gonlunuzce olsun.

• Udemy kullanın udemy emin olun devasa bilgiler mevcut en azından sorabileceğiniz muhatap var 🙂 119 kurs almış biri olarak söylüyorum 🙂

• ⭐⭐

Gerek @luna'ya gerekse @Murat-Yılmaz 'a yararlı paylaşımlarından ve değerli tavsiyelerinden ötürü teşekkürler...

• ⭐⭐

Birazda ara katman veya süreç geliştirme toollarına da bakmak lazım.
    Örneğin biz IBM IIB kullanmaya başladık. Arka tarafta tüm süreci yani Business denen kısmı Oracle Stored Proc. lar ile yürütüp IBM Integration Bus ile servis katmanına çekiyoruz. Çoğu zaman servise çıkarken kod bile yazmıyoruz, mapping le iş halloluyor. Ön yüzde de ne istersek onu kullanabiliriz. Biz Java Prime Face kullanıyoruz ama Bootstrap framework, Jquery gibi script dillerde iş görüyor.
    Bunca yıllık iş tecrübemde gördüğüm kadarıyla şunu çok net söyleyebilirim ki, çok iyi bir database programlama dili bilmiyorsanız meslekte işinize hakim olamıyorsunuz. Sadece önyüzcü olarak kalıyorsunuz.
    Ayrıca artık big data çok güncel. Bunun için orta seviye hatta biraz üstü İstatistik bilmek gerekiyor. Eğer bunu düzgün ETL ler yapıp, BI toolları ile görselleştirebilirseniz çok faydasını görürsünüz.
    Özellikle yazılımcı olmak isteyen arkadaşlar veri görselleştirmeyi de atlamasınlar derim.
    Selamlar,

• ⭐⭐

Şu anda ABD'de yaşayan ve özellikle IT alanında iş arama ve çalışma aşamasında bulunan arkadaşlara bir sorum olacak.
    Bu Contract on W2 dedikleri nedir ? Bir de talep edilen tazminat falan diye mail atıyorlar. Bu kavramlar hakkında bilgi sahibi olanlar var mıdır?
    @caglaror , @saulgoodman , @luna
    Selamlar,

• @arnblt bildigim kadarıyla w2, c2c ve 1099 vergilendirme sekilleri. is anlasmanıza gore vergi kesintisinin her ay maasınızdan yapılması veya yıl sonunda sizin yapmanız gibi detayları var. contract ise belli bir sure icin ise alınmanız, sure doldugunda isten ayrılıyorsunuz.

• Tamamen yanlis biliyormusum, acaba ne ile karistirdim ki? Asagida @FreeWoRLD aciklamis. Lutfen benim yaziyi dikkate almayin.

Ben de bildigim kadariyla cevaplayayim. W2 de vergi, sigorta gibi sorumluluklar isverende degil sizde oluyor. Isverenin odedigi rakam size verecegi tum olanak. diger iki turu bilmiyorum. Buradaki ilanlarda genelde w2 var. Contract ise sureli is. Sozlesme suresi sonunda devam edilecek ise yenileniyor yoksa bye bye. Ayrica sozlesmenin sizi de baglamasi soz konusu, calisirken daha iyi bir is bulunca cikmak isterseniz yaptirimlari karsilamak zorundasiniz.
    Ben -hala is bulamama ragmen- W2 ve contract islerden uzak duruyorum.
    Sabah iki recruiter aradi ve mesaj atti. Ucu belirsiz tekliflerden de uzak durmali. Ifadeleri net degil, is belli -developer- ama hangi sartlarda calisacaksiniz belli degilse uzak durun.

• Herkese merhaba, Amerika' da aktif olarak İş sistem analistliği (Business Systems Analyst) yapanlar da bilgi verebilirse çok sevinirim. Evet rekor bende 🙂 ve çok çok erken olabilir ama en azından eksik yanlarımı tamamlamak için tecrübelerinize ihtiyacım var. Teşekkürler.

• *200 saat

Web Uygulama Geliştiricisi Eğitimleri
    (Web Yazılım Uzmanlığı Eğitimleri)

c# , sql , ado.net-linq- entity framework , html5 , css3 , javascript , jquery , Asp.Net MVC ve Web Api , Ornek proje (web)

*260 saat

Yazılım Geliştirme Uzmanlığı Eğitimi
    (Hybrid Uygulama Geliştiricisi Eğitimi)

c# , sql , ado.net-linq- entity framework , html5, css3 , javascript , jquery , asp.net core , typescript , angular , ionic , ornek proje

Sifirdan baslayan biri olarak bu iki egitimden hangisine gitmeliyim ve hangisi ilerde daha hizli bir sekilde is bulmam da yardimci olur veya onu daha acik ve ogrenilmesi daha kolay olan hangisi kisaca bilgi verirseniz sevinirim bundan sonraki hayatimda bu alana yonelip bu alanda egitim aldiktan sonra calismak istiyorum. ( ozel sektorde bu alandan cok farkli bir sekilde 4 yildir calisiyorum suan ve yas 33 )

• Internette pek cok ornegini bulabileceginiz yol haritalari var. Kendi adima Javascript gelistirici olarak (genelde front-end altinda gecerdi ama uzun suredir bakc-end tarafinda da aktif kullanimi var- Nodejs) sunu onerebilirim: https://frontendmasters.com/books/front-end-handbook/2019/#3.1

• @caglaror Bir cok yol haritasini kiyaslayarak gitmeniz gereken ana hatti (ve uzerindeki teknolojileri, dilleri ve toollari) takip ederken tek bir ana kurs degil parcali ve her bir parcasi kendi konusunda iyi ogreticileri secmenizi oneririm. Yazdigini zorneklerde back-end, fron-end birbirine girmis. Fullstack denilen bu genis aralikda uzmanlasmak oldukca uzun bir yol yurume gerektiriyor. 1 yil yeterli bir sure olabilir. Calisma temponuza, verimliligine ve egilimlerinize bagli.

• ⭐⭐⭐

W2:
    Vergi, Medicare gibi tüm kesintilerin işveren tarafından sizin adınıza yapıldığı iş tipi. Contact on W2 dahil

1099:
    Serbest Çalışan statü. Bu statüde tüm ödemeleri kendiniz yapmanız gerekiyor.

İki statü arasındaki en büyük fark;
    W2 işlerinde Sosyal Güvenlik ve Medicare kesintilerinin yarısını şirketiniz sizin adınıza öder, diğer yarısını sizden keser. Yani emeklilik yolunda ödemelerinizi hayat boyu yarıya indirmiş olursunuz. Ayrıca şirket altında çalışan olarak bir çok benefit hakkınız olur. Ücretli izin, ücretli sakatlık durumu, 401k, HSA vs.

1099’da ise ödemeleri %100 sizin yapmanız gereklidir. Ayrıca senede 4 defa her çeyrekte ödemelerinizi IRS’e tahmini olarak yapmanız gerekiyor. Çalışırken ise genellikle herhangi bir benefit hakkınız olmamakta (Örnek Uber, Lyft 1099 statüsündedir.)

• @freeworld Demek ki W2 yi yanlis biliyormusum 🙂

• @caglaror Amerika'da Yazılım Geliştiricisi Olarak İş Aramak ve Yapılabilecek Hazırlıklar içinde söyledi:

@caglaror Bir cok yol haritasini kiyaslayarak gitmeniz gereken ana hatti (ve uzerindeki teknolojileri, dilleri ve toollari) takip ederken tek bir ana kurs degil parcali ve her bir parcasi kendi konusunda iyi ogreticileri secmenizi oneririm. Yazdigini zorneklerde back-end, fron-end birbirine girmis. Fullstack denilen bu genis aralikda uzmanlasmak oldukca uzun bir yol yurume gerektiriyor. 1 yil yeterli bir sure olabilir. Calisma temponuza, verimliligine ve egilimlerinize bagli.

front-end , back end seklinde egitim verilecek bu kurslarda anladigim kadariyla. ikisini de barindirmasi guzel bir durum mu yoksa dediginiz gibi sadece front-end kismi olsa daha mi iyi olur yani tek bir alanda ilerlemek?

Tesekkurler yorumlariniz icin.
    Son olarak Yazılım Geliştirme Uzmanlığı Eğitimi (Hybrid Uygulama Geliştiricisi Eğitimi) mi yoksa Web Uygulama Geliştiricisi Eğitimleri
    (Web Yazılım Uzmanlığı Eğitimleri) mi secmeliyim ? Hangisinin onu acik ve is bulma da kolaylik saglar ilerki donemlerde ? bu egitimler sanirim 8 ay yada 11 ay suruyor diye duymustum 1 senelik bir zaman dilimin de kendimi gelistirmek istiyorum.

• ⭐⭐⭐

@vermaynen ingilizceniz sektörü takip edebilecek durumda mı?

• @keysnambır Amerika'da Yazılım Geliştiricisi Olarak İş Aramak ve Yapılabilecek Hazırlıklar içinde söyledi:

@vermaynen ingilizceniz sektörü takip edebilecek durumda mı?

b1-b2 Orta seviyede ingilizcem var yeterli olur mu bilmem daha once hic yazilim alaniyla ugrasmadigim icin sifirdan baslayacagim hali hazirda olan isimi birakip bu alanda kendime kariyer hedeflemeyi dusunuyorum oyuzden hangi alanda secim yapmaliyim bilemiyorum arastiriyorum fakat web tarafi biraz daha yakin geliyor web site yapmayi severim. lise donemlerimde birseyler yapiyordum hazir sitelerden 🙂 ordan gelen bir ilgi var bu alana. O yuzden web uygulama gelistirici alanina mi yonelsem kestiremedim.

• ⭐⭐⭐

@vermaynen Sorum şunun içindi aslında. İnternette ücretli/ücretsiz o kadar çok kaynak var ki. Fiziksel olarak gideceğiniz bir kurs seçene kadar, internette bulunan kaynaklardan başlayabilirdiniz. Eğer internetteki kaynaklardan yararlanacak kadar ingilizceniz yok ise onu geliştirmenizi tavsiye ederim.

• @keysnambır Amerika'da Yazılım Geliştiricisi Olarak İş Aramak ve Yapılabilecek Hazırlıklar içinde söyledi:

@vermaynen Sorum şunun içindi aslında. İnternette ücretli/ücretsiz o kadar çok kaynak var ki. Fiziksel olarak gideceğiniz bir kurs seçene kadar, internette bulunan kaynaklardan başlayabilirdiniz. Eğer internetteki kaynaklardan yararlanacak kadar ingilizceniz yok ise onu geliştirmenizi tavsiye ederim.

Evet fakat evden kendi kendime calisma benim icin biraz gevsek davranmami saglayacak disiplinli bir calisma yapamayacagim o yuzden fiziksel bir egitim almam benim icin daha faydali olacak mecbur hissedicem kendimi ve planli programli olucak o yuzden ozellikle bir kursun daha faydali olacagina inaniyorum.

• @vermaynen Diger sorulara da istinaden iki kursa ait bolumler masaustunden (C# gibi) webe (javascript gibi) her yerde ise yarar . Disaridan bu kurslari almaniz ozel zamanlarinizda (evde) calismamaniz anlamina gelmiyor. Kendinizi kursa ile sinirlamamalisiniz. Teknolojiler ve guncellemeler cok hizli gelisiyor. Okdugunuzu ve duydugunuzu anlayacak Ingilizce bilginiz/pratiginiz varsa zaman kaybetmeden baslayin. Bolca proje yapin. Piyasada bir sirkette tecrube karsiligi calismayi deneyin. Sadece bilmek yetmiyor. Resume zayif olunca gorusmeye bile cagirilmiyorsunuz.
    Hemen baslayin, hizli ilerleyin, tam zamanli calisin mumkunse.
    USA ilanlarina bakip ilanlardaki anahtar kelimleri derleyin. Size talep olan alanlar hakkinda bilgi verir.
    Kolay gelsin.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

96

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.1k

| | | |