Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Amerika'da Yazılım Geliştiricisi Olarak İş Aramak ve Yapılabilecek Hazırlıklar

• Merhaba, bu başlığı açtım çünkü aynı ana başlık altındaki diğer alt başlıklarda farklı sorulara verilecek cevaplar aslında böyle bir başlık altında daha derli toplu sunulabilir konuların açıklamaları.
    Ben GC 2018 talihlisi olarak kendi mesleğimden vazgeçip alaylı olarak yazılım geliştirici olarak Amerika'da iş bulmak istiyorum. Bunun için kendimi konumlandırdığım yazılımcı skalasındaki yerimden Amerika'da geçerli olabilecek bir konuma geçebilmek için gerekebilecek nitelikleri ve tecrübeleri kazanmak amacıyla neleri okudum, neleri izledim, neleri öğrendim ve neleri yaptım onları anlattığım bir serüven yazısı olacak. Bir alaylı olarak kullandığım jargondan tutun da teknik kelime hatalarına kadar eksik ve hatalarımı lütfen mazur görün. Düzensiz bir anlatım ve olay örgüsü izlersem de soru-cevap ile tarih sırasına koyabilir ve olayları daha açık anlatabilirim. Halen kamuda çalıştığımdan ve kendimi geliştirmeye devam ettiğimden zaman kısıtım olabilir, yine de her türlü soruya cevap vermeye çalışacağım.

• IT çok geniş bir konu/uzmanlık alanı dağılımına sahip. Ben kendime yazılım geliştirici (özelde web uygulaması geliştirici) rolünü beğendim. Ve sanki yeteneklerim en çok buna uygun ve geliştirici olmaktan zevk alıyorum.
    Önerilerim de tercihi developer (özelde web developer) olmak isteyenlere özel olacaktır. Bununla birlikte IT alanı benzer yönelimlere sahip. İş ararken kendinizi geliştireceğiniz çoğu araç ve argüman benimkiyle benzer olacaktır. En azından fikir verir.
    IT geçmişimi GC talihlisi olmadan öncesi ve sonrası diye ikiye ayırabilirim. Çünkü öncesinde kendimi geliştirerek bir developer olarak iş aramak için US'e gitmek yoktu. Ancak GC şansı ortaya çıkınca US de bir iş görüşmesinde seçilebilecek kadar kendimi geliştirmeye karar verdim.
    GC Öncesi durumum şuydu:
    İyi bir Windows kullanıcısı, yeni başlayan bir linux kullanıcısı.
    Windows'ta geçerli Script dillerine orta ve ileri derecede hakim (vbscript, javascript, powershell, vba, vb)
    Geçmişte Klasik ASP güncelde PHP ile web uygulaması geliştirebilen.
    MS Office elementlerini iyi derecede kullanabilen VBA ile macro geliştirebilen.
    Kod geliştirme, DI, CD araçlarını orta derecede kullanabilen.
    bir profil çiziyordum. Bu deneyim geçmişi olmasa da GC sonrası izleyeceğim yol değişmeyecekti. Dolayısıyla bundan sonrası yeni başlayanlar için de geçerli.

GC çıktıktan sonra US ile ilgili araştırmalara başladım.

1. Linkedin hesabım vardı zaten (yoksa kesinlikle açın). Profilinizi mümkün olduğunca detaylı düzenleyin. Dilini ingilizce yapın ve profil mesajınıza iş aradığınıza dair mesaj yazın.
      Benimki: "Looking for a new challenge / opportunity"
      Tüm profiliniz gerçek bilgilerden oluşsun. Sahte ya da abartı bilgi vermeyin. Sertifikaların ilgili iş alanında işinize yarayacağını düşündüklerinizi kaydedin.
      Linkedin'de anahtar kelimesi arayarak linkedin'in dikkatini çekin. Linkedin'in jobsearch uygulamasını indirip oradan düzenli olarak size uygun iş ilanlarını görüntüleyin. Daha iyisi bu ilanların aranan özellikler kısımlarındaki metinleri olduğu gibi alıp parse ederek R studio gibi bir programla frekans analizi yapıp hangi özellikleri istiyorlar not edin.
      Örneğin en çok aranan kelime "experience" olacaktır.

2. GIT ve/veya GitLab hesabı yoksa mutlaka açın. Aynı şekilde profiliniz gerçek olsun. Tüm çalışmalarınızı buralara taşıyın. Benim github: https://github.com/caglarorhan
      Gist (Github) kullanın. Kendi projelerinizi Git'e koyduğunuz gibi oradaki destek isteyen istemeyen ama ilgi ve becerinize uygun tüm projelere fork atıp destek çıkın (kodları inceleyip eklemek/refactor etmek istediğiniz yerleri commitleyin).

3. Leetcode, HackerRank gibi yazılım sorularının yayınlandığı sitelere mutlaka katılın, soruları çözün, challange'larda yer alın. Skorunuzu arttırın.
      Benim hackerrank: https://www.hackerrank.com/caglaror (tamam skorum düşük henüz 🙂 )

4. Genel CS konularında mutlaka can alıcı konuları iyi-kötü bilin. Önemli noktalarda, mülakat sorusu gelebilecek noktalarda bilgi sahibi olun. Bu IT mülakatı konusunda adeta "bible" olmuş olan Gayle Laakmann McDowell'in "Cracking The Coding Interview 189 Programming Questions & Solutions" kitabının son 6. baskısını bulup okuyun, yazılanları harfiyen yapın. Konuları yutun.
      Bu konular: Design patterns, Data Structers, Algorithms, Complexity, Temel Matematik, Calculus 1-2, Bit işlemleri vb

5. Bir developerın uzman olmasa da bilmesi gereken DevOps konularını, Sistemle (linux, ios, windows) ilgili bazı detayları, test konularını, iş akışlarını, dökümantasyonu, web özelinde protokolleri, bazı kilit kavramları kullanamasanız da nedir neye yarar bilin. "Rest API nedir Restfull nedemektir? HTTP ile raw request yazabilir misiniz?" "Git ile bir önceki commit'e dönebilir misiniz?", "Hangi tür projede Agile hangisinde waterfall yeterlidir?", "Scrum nedir?" gibi sorulara en azından fikir yürütecek kadar kulak aşinalığı olsun.

6. Udemy gibi video eğitim sitelerinden temelden karmaşığa doğru ilgili olduğunuz alandaki kursları tek tek alın. Bolca proje yapın. Olmadı videoyu yeniden yeniden izleyin. Coursera vb. sitelerden aynı konudaki dersleri alın. Bir çok ücretsiz benzer siteden (listesini ayrı bir post olarak ekleyeyim ve hep beraber oraya yorumları yazalım).

7. Stackoverflow sitesinde sorulan sorulara verilen pek çok cevapta çok güzel trikler gizli. O nedenle çalışılan konuyla ilgili tüm soruların oradaki cevaplarına sabırla bakmakta fayda var. Facebook'ta ilgili konuların gruplarına üye olup gelişmeleri oradan da takip etmeli. Twitter'da konunun öne çıkan isimlerini ve varsa konunun resmi sayfasını mutlaka takip etmeli. Meetup gibi uygulamalardan kendi bölgemizdeki ilgili konu hakkında toplantı, eğitim, seminer varsa mutlaka takip etmeli.

8. Özellikle açıkkaynak ve özgür yazılım taraflarıyla ilgiliysek Linux Yaz Kampı gibi mucizevi bir etkinliği kaçırmamalı. VE hatta Akademik Bilişim'in etkinliğini de mutlaka ajandaya almalı. İlinizdeki konu gruplarına mutlaka yakın markaj yapmalı. JSİstanbul, PHPAnkara gibi...

Şimdilik bunlar. Bu başlığı uzatacağım ama sonraki postu kendi konum olan "front-end/ back-end web developer" olarak neler yaptım. Onlardan bahsedeyim.

• Abi neden bahsettiğin hakkında en ufak bir fikrim yok😁ama şimdi o zaman burda ne işin var demeden birşey sormak istiyorum. Ben tamamen sozelci bir tipim ama 3 ay önce yanlışlıkla bir video izledim ve çok merak ettiğim için html öğrenmeye karar verdim. 1 günde html bütün temel şeyleri öğrendim okuyup uygulayarak. Neyse uzatmadan mantığı anladım ve css ye çalışıyorum şu an. Benim merak ettiğim bu bilgilerle ben ne yapabilirim? Lütfen bilal e anlatır gibi anlatın çünkü terimlere çok yabancıyım. Bir de benim bu sıralamaya göre öğrenmeye başlamam doğru mudur?

• Bu arada sizi de tebrik etmeyi unuttum yazdıklarınıza göre gayet başarılısınız.🤗

• @caglaror anlayana çok faydalı paylaşımlar olmuş( bende anlamayanlardanım::) ) elinize sağlık. Umarım daha bir çok bilgi payşılır ve ihtiyacı olana faydalı olur...

• @reader HTML internetin (web'in) yapıtaşıdır dersek çok yanlış olmaz. Temelde güzel bir bilim insanının "markup language" diye işaretlemeli diller mantığını ortaya atmasıyla başlamış herşey. Çok kabaca etiketleme. Web üzerinde bir bilgiyi bir web sayfası içinde veya belirli bir biçimleme ile transfer etmek ve karşı tarafta rahatça görünebilmesini sağlamak için tag denilen etiketlere sarıp sarmalamışlar. Çok daha güzel bir yol bulmuşlar. Çünkü herşey daha anlaşılır daha semantik olmuş.

<buBirEtikettirVeHiçBirAnlamiYoktur>Ne yazsam anlamsız etiketinden dolayı anlamsız olacak</buBirEtikettirVeHiçBirAnlamiYoktur>

gibi. Veya daha net <buKoyuFonttur>Dikkat koyuyum ben</buKoyuFonttur> gibi.

Ama elbette İngilizce esas alındığından tüm teknik etiketler İngilizce anlamlarının kısaltmaları şeklinde oluşmuş ve devam etmekte.
    Bold: koyu <b>Burası koyu basılır ekrana</b>

Ama bu işin güzelliğini farkettiklerinde XHTML ile kapsam genişletip kendi etiketlerinizi de oluşturmanıza fırsat vermişler. Etiketleme anlamlı bilgi parçacıklarını anlamı yönünde etiketleyerek transfer etme ve gittiği yerde anlamlandırma aracıdır.

Zamanla bakmışlar okunabilirlik ve sunulabilirlik sadece html ile zor oluyor Cascading Style Sheets isminde bir biçimlendirme tekniği-teknolojisi geliştirmişler. Tabi bunlar yıllar önce oluyor. Şu an temel amaçlarının çok üstünde görevleri ve becerileri var. HTML5 ve CSS3 versiyonları uçtu gitti. Ama temel mantık hala aynı.

Sizin sırlamanız web programcılığı ve çevre teknolojilerini anlamak için doğru. İlk adım web'i anlamaktır. HTML ve CSS ile yeterli hale geldiğinizde bir parça da web'in mantığına bakın. Bu yazdığınız kodların bulunduğu dosyalar nerede duruyor. Nereden nasıl geliyor. Browser o gelen dosyaları ne yapıyor. Çok kısa bunlara baktıktan sonra size bir yol ayrımı geliyor.
    Sunucuda çalışan hesap kitap yapan ve veritabanına veri koyup oradan çektiği verileri HTML ile harmanlayıp çıktıyı son kullanıcının browser'ına gönderen tarafta mı olacaksınız yoksa son kullanıcının etkileştiği browserda görüntülenen arayüzün oluşturulması tarafında mı olacaksınız.
    Kabaca Sunucu tarafı (Serverside) Back-end (arka taraf), Son kullanıcı tarafı yani browser tarafı (Client side) ise front-end
    (ön taraf) olarak anılır. Şimdilerde bu iki kavram da kendi içlerinde alt bölümlere ayrıldı. Ama onlar sonraki aşamalar.
    Sonraki postta -ancak akşam yazarım- detaya girelim.

• @caglaror anladım yani sadece html5 bilmekle bişey yapamayız.🤔

• Statik dediğimiz, kullanıcı ile etkileşime girmeyen ve sunucuda herhangi bir işlem yapılmayan .html uzantılı dosyalar hazırlayarak web sayfaları yapabilirsiniz. Ama html önemsiz değildir. Bilakis iyi bilmek gereklidir. Özellikle HTML5 ile gelen yeni özellikler olmazsa olmaz. Her türlü çizim ve etkileşim araçları için "canvas" ve "svg", multimedia için "video" ve "audio", form elementlerinin doğruluk kontrolleri, soketlerle ilgili ek özellikler, dil karakterleri destekleri, bunlar önemli konular ve HTML5 bilmeyi gerektirir. Ama web sitelerinin yanı sıra web uygulaması denilen kullanıcı ile ve sunucu ile etkileşen uygulamalar yazacaksanız o zaman biraz daha ileri gidilecek. Akşam önceki postun devamını yazacağım. HTML ve CSS mutlaka öğrenin. Zaten keyifli değil mi 🙂

• @caglaror kesinlikle acayip keyif alıyorum oyun oynar gibi geliyor çok eğlenceli. Yanıtlar için teşekkürler.

• @caglaror @reader @askimkoray
    Benim ilgi alanıma web development girdiğinden ağırlıklı olarak örneklerim ve önerilerim bu alandan olacak. Şansımıza forumda farklı IT alanlarından arkadaşlar da var ve eminim onlar da katkı koyacaklardır.

Populer akımlara kapılmamak elde değil ve ben de kendime bu yıl için bazı hedefler koymuştum. Populer sosyal medya hesaplarını takip ettiğinizde top 10 listeleri ve öğrenmede öncelikli listeleriniz dolup taşıyor.

Bu listelerin gerçekçi olması-olmaması bir yana zaman ve enerji açısından da mümkün görünüp-görünmemesi önemli. Zira tüm zamanınızı ayırsanız bile 2-3 konuda pro seviyesine ancak gelebilirsiniz. Ama zaten hedef dar alanda uzmanlaşmak ama pek çok konudan da haberdar olmak olmalı. O az sayıda konuda uzmanlaşırken kazandığınız "yeni bilgiye ulaşabilme" becerisi uzmanlığı sizi -teorik olarak- her konuyu kısa sürede edinebilme ve kullanma becerisi geliştirme yetkinliğine ulaştıracaktır.

Bakın benim çalışma masamdaki minik etiketlerle hedeflerime.
    Yabancı diller: İngilizce, İspanyolca

Programlama Dilleri: PHP, Javascript, Golang, Python, Ruby, Haskel, Scala, Crystal Lang, R lang, C/C++, Kotlin
    Bu dillere ait frameworkler yapılar: Laravel, Ruby on Rails, Nodejs
    DevOps Konuları: GIT, Continous Integration, Continous Development, Docker, Kubernetes, Vagrant, Composer
    Test Konuları: Test tipleri, Test araçları
    Veri Tabanı: Mysql, Oracle, PostgreSQL, MongoDB, Redis, CouchDB, Firebase
    +Elasticsearch, Cassandra, Hadoop
    Cloud Computing: Google GCP, Amazone AWS, MS Azure
    Ve olmazsa olmaz CS (Computer Sciences) konuları: Design Patterns, Data Sctructures, Algorithms vb...

Bir de benim çok sevdiğim ve üzerinde yoğunlaşmak istediğim JavaScript dünyası var ki başlı başına bir dünya. Şimdi Nodejs ile sunucu tarafına da el attı ve bir evrene dönüştü. Toollar milyon tane, teknikler, frameworkler, kütüphaneler vb...

Gelelim sizin sonraki adıma. Web developer olarak front-end / back-end taraflarından birisini veya her ikisini de seçebilirsiniz. Masaüstü veya mobil bir başka uzmanlık alanı ama mobil web'e daha yakın. Masa üstü ise biraz daha uzak. Tercih sizin.

FrontEnd (Browser tarafı)<======== WEB DEVELOPMENT ===========>BackEnd(Sunucu tarafı)
    Şimdilik her ikisine de devam etmek siteyen birisi için anlatıyorum.

Şimdi html ve css'de temel mantıkları kavradıysanız javascript ile ilk gerçek kod deneyimine girişebilirsiniz.
    Her ne kadar W3C konsorsiyumu temel kuralları belirlese de derli toplu ve önden giden gelişmeleri bulabileceğiniz en iyi kaynak https://developer.mozilla.org/tr/ 'dur. Burayı sık kullanılanlar ekleyiniz.

Bana çok pratik gelen ve motive edici araçlardan bir tanesi video eğitim veren sitelerden konuya giriş videoları edinip onlarla başlamak. Bu konuda udemy biraz daha pratik ve kolay gibi geldi. Ama asıl önemli olan öğretici kişi ve tarzı. Yorumlara bakarak fikir elde edebilirsiniz. Javascript için Maxmilian'ı öneririm.
    https://www.udemy.com/user/maximilian-schwarzmuller/
    HTML+CSS+JavaScript frontend için yeterlidir.
    Videolarda ilerledikçe frontend için gerekli teknik ve teknolojileri de öğreniyorsunuz.

Back-end için Python, Ruby ve PHP öneririm. Artık framework anılmadan bu diller anılmaz oldu. Ama elbette dili önceden bilmek şart.
    PHP dışındakilerde bilgim çok fazla değil PHP için ise (javascript ve yardımcı tüm konular için de) LaraCast'ı tek geçerim: https://laracasts.com/ ve tabi yine Udemy'den dersler.

Bu akşamlık izin isteyeyim, sonra başlıkları tek tek açarız. İlk maddelere de eklemeler yapacağım. Biraz düzensiz olacak ama kusuruma bakmayın lütfen.

• @caglaror hocam elinize emeginize saglik valla usenmeden sikilmadan yazmissiniz masallah dediklerinizin hepsini not aldim...
    Hocam bende web uzerinden gitmeyi dusunuyorum bi sure once bunu almistim https://www.udemy.com/komple-web-developer-kursu/ bu sizce nasil bende ingilizce az oyuzden turkce kaynaklardan yurumeliyim 🙂

Estagfurullah musade sizin.... Emin olun hicbiri duzensiz degil soylediklerinizin hepsi benim icin cok bilgilendirici tekrardan tesekkurler ...

• Kursu alırken %1 ve %2 gibi oranlarda olan kötü (tek yıldız ve iki yıldız) eleştirilere bakıyorum. Eleştirilerdeki noktalar anlamlı ve eleştiri detaylı ise ona göre karar veriyorum bir kursu alırken. Örnek videolar oluyor onlara bakarak anlatıcının tarzı, telafuzu, aşırı tekrarcı olması vb gibi durumlara bakıyorum. Siz ilk başlayacğaınız için kurs ne olursa olsun sabırla sonuna kadar ilerleyin. Hemen hemen tüm kurslarda çalışma ortamının (IDE, Platform vb.) kurulumu anlatılır veya en azından anlatan bir yer refere edilir.
    IDE denilen integrated development environment - entegre geliştirme ortamı- aslında bir programdan ibaret. Ama siz geliştirme yaparken ihtiyaç duyduğunuz browser, VCS (özelde git) , sunucu bağlantısı, ftp, sql bağlantısı gibi özellikleri aynı programdan ayrılmadan içinde barındıran, kod düzenleyici, kod güzelleştirici, debug aracı, refactör araçları, oop araçları ve eklentileri kabul etme gibi özellikleri olan bu programlar hayatı resmen kolaylaştırır.
    Bunlardan birisini edinmek ve kullanım triklerini öğrenmek hem sektör standartıdır hem de size hız kazandırdırğı gibi karmaşık kodların altından kolayca kalkmanızı sağlar, artık olmazsa olmazdırlar.
    Ben JetBrains'in IDE'lerini kullanıyorum. En sevdiğim web development ideleri PHPStorm ve WebStorm, DataBase işleim için de DataGrip kullanıyorum.

MS Visual Studio Code bu aralar yükselişte, özellikle javascripti (fonr-end dünyası diyelim) typescript üzeirnden kullananlar çok seviyorlar.

VIM eskilerden gelen ve garip hislerle bağlanılan enteresan bir IDE, fan sayısı çoktur ve seven fena sever. Diğer ikisinden farkı açık kaynak kod camiası ve linux camiasının desteklediği çok fazla konfigürasyona izin veren sade ama güçlü yapısıdır. Forumlarda takıldığın her konudaki sorunun cevabı vardır.

VIM'e benzer şekilde ATOM ve SublimeText'in de fanları fazla ve destekleyenleri çoktur. Bunlar communitye malolmuş idelerdir.
    Bu son ikisinde paralı olan durumlar olabilir.

PHP Strom .edu uzantılı epostanız varsa (öğrenci vb) her yıl lisansı yeniler ücretsiz olarak. Öteki türlü paralı maalesef.

İngilizce konusuna gelince, maalesef öğrenmelisiniz. Türkçe kurslar bir yere kadar, forumlar da öyle. Eninde sonunda aradığınız şeyin sadece İngilizce açıklaması olacka ya da cevap İngilizce olacak. Paralelde dil işini de halletmeye bakın.

Udemy'deki ilk kursunuza devam ederken takıldığınız her yerde bana, udemy'deki soru kısmına yazın. Stackoverflow ve google da arayın. Kurs devam ederken yenidne planları gözden geçiririz.

• @caglaror hocam bi aralar java ya calismistim hatta guzel ilerledim ama bi trafik kazasi gecirdim uzak kalmistim biraz guzel seyler ogrenmistim javada ozaman ide uzerinden yaziyordum kodlari.

ingilizce meselesini halletmeye calisiyorum aslinda ama suan icin dersleri anlayacak kadar ingilizcem yok oyuzden turkce mantigini ogrenip kendimi gelistirdikten sonra inhilizceye gecicem ama once elimin yatkin olmasi lazim. bi yandan turkceye cevirip bir yandan ogrenmeye kalkarsam bunalip birakmaktan korkuyorum...

Hocam bunu demicektiniz surekli rahatsiz ederim sizi 😃

• Bu ara zaman darlığından uzun ve detaylı yazamıyorum. E Hocam Java varsa oradan devam edin. Ama popüler konulara geçmek isterseniz web ve mobil artık en popüler alanlar. Java ile android tarafında devam edebilirsiniz. Ama gözlemlerim o ki Google javayı mobilde bitirmek istiyor. Bununla beraber 5-10 yılı vardır daha mobildeki javanın.
    IDE kod yazamayı hızlı, hatasız ve kolay hale getiriyor. Özellikle script dilleri yani yazıldıktan sonra derlenmeyen, gerektiği noktada bir yorumcu tarafından yorumlanıp gerekleri yerine getirilen düz metin diller IDE ihtiyacı olmasa da (notepad de yazılabilse de) IDE artık bir zorunluluk hatta ötesi.
    IT İngilizcesi zaten kavramalrdan ibaret. Gramer yok, tamlama yok. Teknik terimler ise neredeyse tamamen TR ile ortak. Göz aşinalığı ve sorun-çözüm mantığı teknik İngilizce bilirlik seviyesini kolay kılıyor.
    Amerika'da popüler web development konularında karşımıza neler çıkabilir, firmalara gireceksek bizden ne beklerler, it mülakatında ne sorarlar gibi soruların cevabını arıyorum. Edindiğim bilgileri burada paylaşacağım.
    Bu hafta yoğunluğum devam ediyor. Sonrasında bolca detay ve teknik veri ile yazarım.
    Selamlar

• Ben de bir ekleme yapayım. Tam da bizim durumumuzdaki insanlara hitap eden iki site/kurum keşfettim. birisi thinkful.com digeri lambdaschool.com.
    Kısacası bildiğimiz yazılım kursları bunlar. türkiyede tam karsılıgı olmasa da bilge adam tarzı, abd deki değişle bootcamp.
    Bu ikisini diğerlerinden ayıran özellik ise; ödeme secenekleri arasında, eger isterseniz hiç bir ön ücret ödemediğiniz(200 300 dolarlık depozitolar olabilir) opsiyonları var. Bu opsiyonu secerseniz; tabiki mulakatları geçip de kursa alınırsanız(ki bu kısmı bizler için kritik olabilir, epey secici olduklarını duydum) 5 veya 6 ay boyunca tam veya yarı zamanlı online egitim(bilge adam örneginden bir farkı da bu, fiziksel sınıflarda degil online sınıflarda egitim) alıyorsunuz. eğitim sonunda 6 ay içinde sizin bir işe girmenizi garanti ediyorlar. eğer giremezseniz hiç bir ödeme yapmamış oluyorsunuz. Eğer işe girerseniz ikisi için de değişik durumlar var ama kabaca yıllık kazancınız belli bir kısmını (%15-20 civarı) 2 3 yıl boyunca eğitim bedeli olarak ödemeniz gerekiyor. yine bu ücretinde bir max. miktarı var, oraya dayanınca daha fazlasını almıyorlar.
    Çalışıyorum şuan, hızlı bir özet geçmeye çalıştım, ilgilenen arkadaşlar sitelerden her türlü bilgiye ulaşabilirler, bana da sorabilirler tabi.
    Bir green card talihlisinin abd de önündeki en büyük engelin(bir cok engel oldugu bir gercek) iş bulmak oldugunu dusunuyorum. Bu yöntem, tabi kabul edilirseniz iş bulmanızı garanti ediyor yani en büyük sorunu çözeceğini iddia ediyor. Bu yola baş koyabilmek için en azından 8-9 ay herhangi bir gelir elde etmeden orada yasayabilir durumda olmamız gerekiyor tabi bu da en önemli ayrıntı.

• @caglaror valla hocam bende fazla foruma bakmamaya calisiyorum baktigimda gunler gecmiyorr 😃 suan udemy den 2 kursa bakiyorum birisi web developer digeride android bunlardan sonrada python dusunuyorum ... IDE de yanlis hatirlamiyorsam bir yere kendim kodlama yapip isimlendirip ordan istedigimde cekebiliyordum 😃

Hocam siz gidince bizi burda habersiz birakmayin 🙂 deneyimlerinizi fikirlerinizi iyiki sunlari yapmisim yada keske sunlarida yapsaydim dediklerinizi merak ediyorum simdiden ( umarim keske sunlarida yapsaydim dedikleriniz olmaz ve hersey istediginiz gibi yolunda gider 🙂 )

Siz islerinizi aksatmayin kendim icin soyleyeyim benim daha cok vaktim var bos vakitlerinizde dediginiz gibi detayli gorusuruz 🙂

• @tissi hocam verdiginiz adresler bos beles sirketlerde is ayarlamiyorlar cok saglam sirketler agzim acik kaldi...
    Bu dersleri almak icin oncelikle iyi bir altyapi lazim ki o bende yok 😃 hadi gidene kadar oldu desem online dersler ingilizce olcak bende o ingilizcede yok 😃 is garantisi super otesi birsey, benim oraya gidene kadar iyi bir altyapiya sahip olmam lazim ( ama hangi alanda hangi dilde mulakat yapacaklar bi bilginiz varsa paylasmaniz mumkunmu acaba o dile yogunlasayim 🙂 ) ordada dilimi gelistirsem hallederim diye dusunuyorum....
    Beni boeing, apple, amazon, nasa da ise soksun benden 2-3 yil degil 5 yil yuzde 25 maasimi alsin 😃
    Bu yola bas koymayi cok cok cok istiyorum nekadar istedigimi anlatamam bile ama ben 8-9 ay gelir elde etmeden duracak parada yok 😃

ÖZET:
    Elde olmayanlar :
    1- Altyapi yok denecek kadar az.
    2- İnglizce eh iste ama oraya gidince herturlu kisa surede hallederim.
    3- 8-9 ay gelirsiz elde etmeden yetecek para.

Elde olanlar : Sadece kodlamayi ogrenmek icin elimden gelen herseyi yapacak azim ! ! !

• @askimkoray

1. Altyapı-üst yapı hepsi göreceli. Ama nonstop öğrenmeye devam ettikçe kendine bulduğun pozisyon da yükselecektir. Azmeden derviş...
    2. Teknik konularda İngilizce bir tık dana önemsiz ama İngilizce şart. Su gibi, ekmek gibi... İnternetten sorunlara cevap araya araya ingilizceniz gelişecek. Google Translate isimli google chrome extension çok yardımcı. Metinde takılmadan devam etmeyi sağlıyor. En azından kelimelerde.
    3. Gittiğinizin 1. ayında bile iş bulursunuz. Ama bir yandan o işte çalışırken bir yandan ders yada ikinci işi kovalama gerekebilir. Çok fazla iş ilanı asılı her yerde. Über ve Lyft'in de biz/siz gidene kadar doygunluğa ulaşacağını sanmam.
      Derslere devam ederken soru olursa sorun. Veya buralarda geldiğiniz seviyeden bahsedin. Herkesin birbirinden öğrenecek birşeyleri vardır. Bu sizi de bizi de motive eder.
      Reklam gibi olmasın ama ben de bir youtube kanalı açtım. Henüz video yok. Ama gitmeden başlayacağım videolara. Ve tabii gidebilirsem oradan her türlü veriyi aktaran videolar çekeceğim.

• @askimkoray once ingilizce tabi, sonrasinda su dilde mulakat yapiliyor diye birsey yok. Ama sizin bir uzmanlik sahibi olmaniz gerekiyor. Bir yone egilmeniz... en onemlisi bu sadece arastirip ne yapsam acaba hangi dili ogrensemden ziyade belli bir alana yogunlasmak gerekli. web developer olarak calismak istiyorsaniz html css bileceksiniz zaten onun yaninda ne javascript biliyorsaniz o kadar cok is bulma sansiniz vardir. bunlari cebe koyarsaniz buyuk bi yol almis olursunuz. sonrasinda yok beni kesmedi derseniz back end calisacaksiniz muhtemelen bu durumda guncel teknolojileri takip etmek onemli node.js tavsiye ederim. yine go lang cok gundemde ileride ne olur bilinmez. python cok kuvvetli... ama cok da dagilmamak lazim. html css de bi noktaya geldikten sonra javascript o kadar genis bir konu ki bir omur calissaniz hala kesfedilecek noktalar var. freecodecamp.org tavsiye ederim baslangic icin.

• Ben buradan vaktim yettiğince bir çok program takip ediyorum. Sertifika istemez iseniz hepsi ücretsiz, hatta sertifikalar da 49 dolar civarı ve ABD'de sertifikaya değer veriliyor. TR'deki gibi değil.

Bilgisayar bilimi ile ilgili bölüm olduğundan sizlerinde işine yarayacağını düşündüp paylaşmak istedim.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

114

40.1k
Users

4.3k
Topics

419.9k

| | | |