Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhaba, eşim amerikan vatandaşı ve ben de yeni green cardlı oldum. Amerikan vatandaşı olan eşim ikinci evliliğim ve ilk evliliğimden 15 yaşında bir oğlum var. Biz Florida da yaşamaya başladık turist vizesi ile geldik ve buradan hem oğlum hem de benim için başvuru yaptık. Oğlumun travel dökümanı gelmedi. O arada babamızın acil bir rahatdızlığı yüzünden tr’yebir süreliğine dönmek zorunda kaldık. Covitten dolayı Uscis ofisleri kapalıydı ve telefonlar hiç açılmadığı için oğluma seyahat izni alamadan çıkış yaptık ve oğlumun başvurusu denied oldu. Şimdi Amerika da oğlum Türkiye de kaldı. Tekrar i130 formu ile getirebilir miyiz? Bu arada turist vizesini de iptal etmişlerdi green card başvurusu yapmadan önce

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Sinem-A, içinde söyledi: I-130 formu ile ilgili sorular

Merhaba, eşim amerikan vatandaşı ve ben de yeni green cardlı oldum. Amerikan vatandaşı olan eşim ikinci evliliğim ve ilk evliliğimden 15 yaşında bir oğlum var. Biz Florida da yaşamaya başladık turist vizesi ile geldik ve buradan hem oğlum hem de benim için başvuru yaptık. Oğlumun travel dökümanı gelmedi. O arada babamızın acil bir rahatdızlığı yüzünden tr’yebir süreliğine dönmek zorunda kaldık. Covitten dolayı Uscis ofisleri kapalıydı ve telefonlar hiç açılmadığı için oğluma seyahat izni alamadan çıkış yaptık ve oğlumun başvurusu denied oldu. Şimdi Amerika da oğlum Türkiye de kaldı. Tekrar i130 formu ile getirebilir miyiz? Bu arada turist vizesini de iptal etmişlerdi green card başvurusu yapmadan önce

Maalesef AOS sureci devam ederken ve seyahat izni gelmeden ABD disina cikarsaniz AOS sureci iptal oluyor maalesef. Turist vizesi ile ABD'ye tekrar girmesi oldukca zor. Su anda I-130'un onaylanmasini bekleyeceksiniz. USCIS'e bildirim yapin ve mulakat yerinin Ankara olacagini belirtin isterseniz, onlar da I-130 onaylandiktan sonra dosyayi NVC'ye iletecek. Daha sonra su basliktaki gibi surece devam edeceksiniz:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/250/abd-vatandasi-ile-turkiye-de-evlilik-sonrasi-cocuklar-icin-ir2-cr2-vizesi

• @crazycells tekrar cok tesekkur ediyorum hemen bakacagim. nihayet receiptlerim geldi. online olan receiptimi hemen aldim. diger posta ile gonderdigim receiptler de bir hafta kadar sonra elimize ulasti. 3 receiptimi online uscis accountima eklemek istedim fakat online access number istiyor. belgelerde boyle bir ibare yok. online olarak takip edilen caseleri accounta eklemeden sadece receipt numarasi ile mi takip ediyoruz yoksa uscis bize ayrica bir access code veriyor mu ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mazk2104, içinde söyledi: I-130 formu ile ilgili sorular

@crazycells tekrar cok tesekkur ediyorum hemen bakacagim. nihayet receiptlerim geldi. online olan receiptimi hemen aldim. diger posta ile gonderdigim receiptler de bir hafta kadar sonra elimize ulasti. 3 receiptimi online uscis accountima eklemek istedim fakat online access number istiyor. belgelerde boyle bir ibare yok. online olarak takip edilen caseleri accounta eklemeden sadece receipt numarasi ile mi takip ediyoruz yoksa uscis bize ayrica bir access code veriyor mu ?

I-130 formunu online doldurduysaniz zaten bu belgelerin hesabinizda gorunuyor olmasi lazim diye dusunuyorum...

Basvurdugunuz I-130 formunun hemen altindaki tab'lerden "documents" olan kismina bakar misiniz?

• @crazycells evet nihayet buldum ama diger arkadaslaea tecrube olsun diye yaziyorum eger bilmeyen varsa. Ben Amerikadayim basvuruyu haliyle buradan yaptik. i130 ve 130a esimin uscis accoutunda online olarak bulduk. kalan formlari da posta ile account numberimizla yolladik. 1-2 hafta jkadar sonra receiptlerimizi aldik fakat bu receipleri esimin accountuna ekleyemedik. ben kendi iletisim bilgilerimi girmistim formlardaki e-mail bilgimle actigim accounta ekledim. ancak bu sekilde eklemeye izin veriyor. ayrica receiptleri eklerken online access code soruyor receiptlerde boyle bir kod yok. ayrica kendi hesabimdan bu koda basvuru yaptim. gunler sonra online olarak e-mailime gonderildi. o kodla birlikte bir receipti ekledim ve teki ile hepsi hesabima eklenmis oldu. yardim eden herkese cok cok tesekkur ederim. ozellikle size @crazycells

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mazk2104, içinde söyledi: I-130 formu ile ilgili sorular

@crazycells evet nihayet buldum ama diger arkadaslaea tecrube olsun diye yaziyorum eger bilmeyen varsa. Ben Amerikadayim basvuruyu haliyle buradan yaptik. i130 ve 130a esimin uscis accoutunda online olarak bulduk. kalan formlari da posta ile account numberimizla yolladik. 1-2 hafta jkadar sonra receiptlerimizi aldik fakat bu receipleri esimin accountuna ekleyemedik. ben kendi iletisim bilgilerimi girmistim formlardaki e-mail bilgimle actigim accounta ekledim. ancak bu sekilde eklemeye izin veriyor. ayrica receiptleri eklerken online access code soruyor receiptlerde boyle bir kod yok. ayrica kendi hesabimdan bu koda basvuru yaptim. gunler sonra online olarak e-mailime gonderildi. o kodla birlikte bir receipti ekledim ve teki ile hepsi hesabima eklenmis oldu. yardim eden herkese cok cok tesekkur ederim. ozellikle size @crazycells

Bilgilendirme icin tesekkurler.

Surecinizde bol sanslar dilerim.

• Merhabalar, ben GC sahibiyim, eşimin F1 vizesi var ve ABD'de yaşıyoruz. I-130 formunu online doldurduk ve NOA1 aldık. Priority dateimiz 13 Temmuz 2021. Bu durumda AOS için I-485 formunu doldurup yollayabiliyor muyuz (sanırım concurrent filing deniyor), yoksa önce I-130 için approval beklememiz mi gerekiyor?
    Visa Bulletina baktığım zaman F2A için Final Action current görünüyor ama Dates for Filing 01Jan2021 diyor. Bu bizi nasıl etkiler? Bütün gün araştırdım ama hala kafam karışık.

Özellikle sizin yanıtınızın yardımcı olacağına inanıyorum @crazycells çok teşekkür ederim

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@gizemm, içinde söyledi: I-130 formu ile ilgili sorular

Merhabalar, ben GC sahibiyim, eşimin F1 vizesi var ve ABD'de yaşıyoruz. I-130 formunu online doldurduk ve NOA1 aldık. Priority dateimiz 13 Temmuz 2021. Bu durumda AOS için I-485 formunu doldurup yollayabiliyor muyuz (sanırım concurrent filing deniyor), yoksa önce I-130 için approval beklememiz mi gerekiyor?
    Visa Bulletina baktığım zaman F2A için Final Action current görünüyor ama Dates for Filing 01Jan2021 diyor. Bu bizi nasıl etkiler? Bütün gün araştırdım ama hala kafam karışık.

Özellikle sizin yanıtınızın yardımcı olacağına inanıyorum @crazycells çok teşekkür ederim

F2A icin su an I-485'e beraber basvuru yapabilirsiniz. Yani I-130'un onaylanmasini beklemenize gerek yok. O ay kimlerin AOS yapabilecegi bilgilerini her ay USCIS surada acikliyor:

Current Month’s Adjustment of Status Filing Charts

For Family-Sponsored Filings:

In the F2A category, there is a cutoff date on the Dates for Filing chart. However, the category is “current” on the Final Action Dates chart. This means that applicants in the F2A category may file using the Final Action Dates chart in the Department of State Visa Bulletin for September 2021.

For all the other family-sponsored preference categories, you must use the Dates for Filing chart in the Department of State Visa Bulletin for September 2021.

For Employment-Based Preference Filings:

For all employment-based preference categories, you must use the Final Action Dates chart in the Department of State Visa Bulletin for September 2021.

• @crazycells teşekkür ederim 🙂

• Merhaba.

I-130 formunu doldurmaya başladık.

Eşim ( Amerikan vatandaşı) Los Angeles'ta işe başlamak için 15 Ekim'de Chicago'ya arkadaşlarının yanına gidecek. Çalıştığı firma 2022 Ocak ayına kadar uzaktan çalışma modeli ile çalışacağından hemen ev tutmayacak ve ocak ayına kadar Chicago'da arkadaşlarının yanında yaşayacak. Daha sonrasında Los Angeles'ta kendi evini tutacak ve ben de umuyorum göçmen vizemi aldığımda Los Angeles'a yanına gideceğim.

Burada sorum şu:

Provide the beneficiary's address outside the United States, if different from Item Numbers 11.a. - 11.h. If the address is thesame, type or print "SAME" in Item Number 13.a. sekmesindeki soruya nasıl bir cevap vermem gerekir. Sadece Los Angeles cevabı yeterli olacak mıdır? Sorun oluşmaması adına Chicago'daki adres mi yazılmalı? Adresi ocak ayında değişeceğinden Chicago adresini yazmak farklı bir sorun oluşturur mu?

Özel notum: Süreç zaten çok yavaş ilerlediğinden Los Angelas'a taşındıktan sonra adresini yazmayı düşündük ancak zaten sürecimiz yavaş ilerleyecek. Bu anlamda ocak ayına kadar beklemek bize çok zaman kaybettirecek.

Herkese sağlıklı ve musmutlu günler dilerim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ekdodo, içinde söyledi: I-130 formu ile ilgili sorular

Merhaba.

I-130 formunu doldurmaya başladık.

Eşim ( Amerikan vatandaşı) Los Angeles'ta işe başlamak için 15 Ekim'de Chicago'ya arkadaşlarının yanına gidecek. Çalıştığı firma 2022 Ocak ayına kadar uzaktan çalışma modeli ile çalışacağından hemen ev tutmayacak ve ocak ayına kadar Chicago'da arkadaşlarının yanında yaşayacak. Daha sonrasında Los Angeles'ta kendi evini tutacak ve ben de umuyorum göçmen vizemi aldığımda Los Angeles'a yanına gideceğim.

Burada sorum şu:

Provide the beneficiary's address outside the United States, if different from Item Numbers 11.a. - 11.h. If the address is thesame, type or print "SAME" in Item Number 13.a. sekmesindeki soruya nasıl bir cevap vermem gerekir. Sadece Los Angeles cevabı yeterli olacak mıdır? Sorun oluşmaması adına Chicago'daki adres mi yazılmalı? Adresi ocak ayında değişeceğinden Chicago adresini yazmak farklı bir sorun oluşturur mu?

Özel notum: Süreç zaten çok yavaş ilerlediğinden Los Angelas'a taşındıktan sonra adresini yazmayı düşündük ancak zaten sürecimiz yavaş ilerleyecek. Bu anlamda ocak ayına kadar beklemek bize çok zaman kaybettirecek.

Herkese sağlıklı ve musmutlu günler dilerim.

Yazdiginiz soruda sanirim ABD disindaki adres soruluyor?

ABD adresi icin ise Chicago adresini verebilirsiniz, Los Angeles'a tasinir tasinmaz USCIS'te adres degisikligi yapabilirsiniz.

• Merhaba
    I130 formunu doldururken cocugumuzun dogum belgesi vs. yuklemem gerekir mi acaba? Bizim nufus kayit orneklerimizde cocugumuz gozukuyor zaten ama bilemedim

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ipek1907, içinde söyledi: I-130 formu ile ilgili sorular

Merhaba
    I130 formunu doldururken cocugumuzun dogum belgesi vs. yuklemem gerekir mi acaba? Bizim nufus kayit orneklerimizde cocugumuz gozukuyor zaten ama bilemedim

Eger ayrica soruyorlarsa ayni belgenin ismini degistirip tekrar yukleyebilirsiniz. Dediginiz gibi vukuatli nufus kayit ornegi ayni isi gorecek...

• Merhaba. Bizim I 130 onaylandi ve suan dosya NVC de gorunuyor. Receipt numaralari falan da ulasti fakat summary information kisminda isleme almaya uygun degil tarzinda bir yazi var. Odeme yapmak icin bunun kalkmasi lazim sanirim ne kadar surer acaba bilginiz var mi ?

• Formul a belgesi sonradan eklenen aile ferdi icin kabul edilir mi acaba ? ve edilirse kac gun surer bu islem ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@erenbey, içinde söyledi: I-130 formu ile ilgili sorular

Formul a belgesi sonradan eklenen aile ferdi icin kabul edilir mi acaba ? ve edilirse kac gun surer bu islem ?

Bebeginizi mi ekliyorsunuz? Nufus kayit ornegi yeterli olacaktir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@erenbey, içinde söyledi: I-130 formu ile ilgili sorular

Merhaba. Bizim I 130 onaylandi ve suan dosya NVC de gorunuyor. Receipt numaralari falan da ulasti fakat summary information kisminda isleme almaya uygun degil tarzinda bir yazi var. Odeme yapmak icin bunun kalkmasi lazim sanirim ne kadar surer acaba bilginiz var mi ?

Basvuru bilgilerinizi imzaniza aktarip, sizin surecinizin basligini kullanmanizi tavsiye ederim.

Bu basligi sadece I-130 formundaki sorular icin kullanin...

• @crazycells Tekrar merhaba. I-130 formunu Türkiye’de ki oğlumuz için online doldurduk ve gönderdik. Sabahında teslim alındığına dair mail geldi ve 1 hafta sonra da sürecin başlatıldığına dair mektup geldi. Şuan için beklemek dışında yapmamız gereken bir şey var mı, ds-260 formunu ne zaman nasıl dolduracağız ya da dolduracak mıyız? eşim ve ben ABD’deyiz maalesef oğlumuzu ilk süreci yarım bıraktığımız için Türkiye’de bırakmak zorunda kaldık. Eşim ABD vatsndaşı bense green card’lıyım ilk sorumda detaylı anlatmıştım yukarıda. Şimdiden çok teşekkür ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Sinem-A, içinde söyledi: I-130 formu ile ilgili sorular

@crazycells Tekrar merhaba. I-130 formunu Türkiye’de ki oğlumuz için online doldurduk ve gönderdik. Sabahında teslim alındığına dair mail geldi ve 1 hafta sonra da sürecin başlatıldığına dair mektup geldi. Şuan için beklemek dışında yapmamız gereken bir şey var mı, ds-260 formunu ne zaman nasıl dolduracağız ya da dolduracak mıyız? eşim ve ben ABD’deyiz maalesef oğlumuzu ilk süreci yarım bıraktığımız için Türkiye’de bırakmak zorunda kaldık. Eşim ABD vatsndaşı bense green card’lıyım ilk sorumda detaylı anlatmıştım yukarıda. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Tamamdir, su durumda yapmaniz gereken I-130'un onaylanmasini beklemek. Yapmaniz gereken baska bir sey yok. Su basligi takip edebilirsiniz:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/250/abd-vatandasi-ile-turkiye-de-evlilik-sonrasi-cocuklar-icin-ir2-cr2-vizesi

Dosyaniz USCIS'ten NVC'ye aktarildiktan sonra DS-260 formunu dolduracaksiniz.

• Merhabalar. Greencardlıyım ve eşim için I-130 formunu dolduruyoruz. Aklımıza takılan sorular konusunda yardımcı olabilirseniz çok memnun oluruz.
    1)Resmi olarak evliliğimiz yeni gerçekleşti, eşimin soyadını aldım ancak pasaport, kimlik ve greencard üzerinde hala evlenmeden önceki soyadım var. ABD'ye çok yakın zamanda seyahatim olduğu için belgeleri güncellemek için vaktim yok daha sonraya bırakmayı düşünüyorum. Ancak bu sırada I-130 forumunu da bekletmek istemiyoruz. Petitioner olarak kendi bilgilerimi yeni soyadımla mı yoksa evraklardaki soyadımla mı doldurmalıyım?
    2)ABD de henüz yerleşik olmadığım için ikamet adresim ve telefonum yok. Bir yakınımızın adres ve telefonunu vermemiz uygun mudur?
    3)Formda daha önceki USCIS online account numberları soruluyor. Kendi greencard sürecimi ilerletirken bir online account kullanmıştım ama şu an bilgilere ulaşamıyorum. Yeni bir mail adresiyle yeni USCIS accountu oluşturdum. Eskisini girmemek sorun yaratır mı?
    4)Greencard bilgilerimi girdiğim kısımda date of admission, city and town soruları var. Date of admission a greencardın basıldığı tarihi yazmalıyız diye tahmin ettik ancak city ve town ne olmalı?
    5)Eşimin ikameti şu an iş vesilesi ile yaşadığı şehirde değil yani güncellenmemiş durumda. Adres bilgilerine ikamet adresini mi yoksa gerçekten yaşadığı yeri mi yazmak doğru olur? sonda istenen belgelerde ikamet belgesi istenmiyor gördüğüm kadarıyla ancak daha sonradan sorun olabilir mi diye aklımıza takıldı.
    6)Eşimin göçmen vizesi için görüşme yapacağı yeri istanbul olarak seçebilir miyiz? İstanbul F2A için göçmen vize görüşmeleri yapıyor mu? Greencard aldığım dönemde işlemler ankaradan yapılıyordu.
    7)Information about beneficiary in their native language kısmı anladığımız kadarıyla Romen alfabesi kullanmayan ülke vatandaşları için dolduralacak bir alan. Biz doldurmamıza gerek yok diye düşündük, doğru mudur?
    8)Evliliği destekleyici belge olarak ilişkimiz sürecinde çekilen fotoları, nikah ve nişan fotolarımızı, tatil rezervasyonlarımızı yüklemeyi düşünüyoruz. Yeni evli olduğumuz için ortak hesap, kira kontratı vs yok. Bu kadar belge yeterli midir? whatsapp konuşması veya sosyal medya paylasımlarını da eklemeye gerek var mı?

Şimdiden çok teşekkürler.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

72

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.1k

| | | |