Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@cesurcaner, içinde söyledi: I-130 formu ile ilgili sorular

Merhaba @crazycells, bir sorum olacak. Eşim ile F2A sürecindeyiz. O Amerika'da. Ben normal turist vize denemelerimde başarısız oldum.
    F2A sürecimizi başlattığımızda, i130 dosyamızın teslim edildiğini belirten dosya bize 2018 Aralık 2 de geldi. I797C.
    Processing Time kısmından baktığımızda şu an California, Temmuz 2018 dosyalarına bakıyor.
    Bizim dosyamız, 2018 Aralık. Yani beklediğimizden de az bir süre kaldı.
    Bu süreç bittikten sonra yani dosyamıza bakıldıktan sonra bizi nasıl bir yol bekliyor? Gün gün ilerlerse dosyamıza bakılmasına 5 ay kaldı dersek. Bakıldıktan sonra da ne kadar süremiz var? Şimdiden teşekkürler.

su konuyu incelediniz mi?
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/1424/f2a-ve-f2b-vize-surecleri-green-card-sahiplerinin-es-ve-cocuklari

• @crazycells Evet, tüm postları inceledim. Bilgiler için çok teşekkür ederim. Aslında bahsettiğiniz yeni sürecin kısalması ile alakalı, bu kısımdan sonraki yani onaylanmadan sonraki dönemde herhangi bir değişiklik var mı diye merak edip sormuştum.

• @cesurcaner Merhaba , sizde sanırım aynı süreçten geçiyorsunuz.Ben amerika dayım fakat eşim türkiye de ve turist vizesi yok ne yazık ki .F2A için süreci başlattık ve I-130 formunu yolladık şu anda bekleme aşamasındayız.NOA1 geldi fakat süreç uzun süreceği için eşim turist vizesine başvursun mu başvurmasın mı kararsız kaldık .Sanırım sizinde başvurunuz reddedilmiş bu sebepten ötürü mü reddedildi ve sürecinizi etkiledi mi acaba bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ipeke @cesurcaner lutfen F2A sureciyle ilgili sorulari sadece su baslikta tartisin:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/1424/f2a-ve-f2b-vize-surecleri-green-card-sahiplerinin-es-ve-cocuklari

Bu basligi sadece I-130 formuyla ilgili sorulariniz icin kullanmalisiniz.

• Arkadaşlar bu ı 130 formu nedir neden doldurulur ben green card başvuru hazırlanyorum ı 130 şartmı bana ben türkiyedeyim şuan okadar inceledim bir türlü anlam veremedim çok teşekkürler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@serdar bu form normal şartlarda amerikaya girmiş tüm resmi evrakları belgeleri (Ssn - Green -kart) gelmiş insanlar daha sonra yanlarına ailesini getirtebilmek için dolduracakları evraktır. Sen daha mülakata bile girmedin amerikaya girişin olmadığı için bu konuyu takip etmene şu anda hiç gerek yoktur.

• @ayvalik10 teşekkürler

• Arkadaşlar merhaba,
    Eşim Amerikan vatandaşı ve beraber 1 yıldır evli olarak Türkiyede yaşamaktayız. Göçmenlik başvurusu yapmaya karar vermiş bulunmakta olup USCİS I-130 belgesini doldurmaya başladık. Bu belgeyi doldururken kafama takılan bir soru bulunmaktadır.
    -> "At which USCIS office will the beneficiary apply for adjustment of status to lawful permanent resident?" Burda Türkiye ile ilgili bir ibare almadığı için eşimin ailesinin oturduğu şehir ve eyalati yani Boise/Idaho'yu seçtik. Fakat ben tam olarak anlamış değilim .Araştırmama rağmen buradaki seçimi neye göre yapmamız gerektiğini bulamadım. Bununla birlikte eğer ABD dşında yaşıyorsa başvuranlar dökümanları "USCIS Dallas Lockbox" adresine göndermek gerekiyor diye sitede yazıyor fakat form'da Chicago olarak belirtilmiş. Konu hakkında yardımcı olur musunuz? Şimdiden teşekkür ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Mehmet858, içinde söyledi: I-130 formu ile ilgili sorular

Arkadaşlar merhaba,
    Eşim Amerikan vatandaşı ve beraber 1 yıldır evli olarak Türkiyede yaşamaktayız. Göçmenlik başvurusu yapmaya karar vermiş bulunmakta olup USCİS I-130 belgesini doldurmaya başladık. Bu belgeyi doldururken kafama takılan bir soru bulunmaktadır.
    -> "At which USCIS office will the beneficiary apply for adjustment of status to lawful permanent resident?" Burda Türkiye ile ilgili bir ibare almadığı için eşimin ailesinin oturduğu şehir ve eyalati yani Boise/Idaho'yu seçtik. Fakat ben tam olarak anlamış değilim .Araştırmama rağmen buradaki seçimi neye göre yapmamız gerektiğini bulamadım. Bununla birlikte eğer ABD dşında yaşıyorsa başvuranlar dökümanları "USCIS Dallas Lockbox" adresine göndermek gerekiyor diye sitede yazıyor fakat form'da Chicago olarak belirtilmiş. Konu hakkında yardımcı olur musunuz? Şimdiden teşekkür ederim.

Siz AOS degil, CP yapacaksiniz. Dolayisiyla o soruya bir ofis yazmaniza gerek yok. Turkiye ya da Ankara konsoloslugu olarak secim yapabiliyor musunuz?

formun neresinde Chicago olarak belirtilmis?

Buraya aktardiginiz sorularda ilgili yerlerin fotograflarini da cekip foruma yuklerseniz daha net anlasilir. Siz de yanlis anlamis olabilirsiniz cunku ilgili kisimlari.

• @crazycells
    AOS ve CP'nin tam tanımları nelerdir? I-130 belgesini doldururken karşıma böyle bir şeçenek çıkmadı. Sadece perminent resident class number istenilen bir bölüm çıkıyor ve orasını ben boş geçiyorum. Bir kaç sayfa sonra yukarıda belirtmiş olduğum soru karşıma çıkıyor. Ankara olarak daha sonra konsolosluk seçimi yapabiliyorum fakat bunun tam olarak ne istediğini veya nasıl düzeltileceğini anlamadım. Chicago olarak belirtilen adres büyük ihtimalle amerika ikamet eden eş için yazılmış olabilir. Belgeleri tamamladıktan sonra sizin verdiğiniz sitede kontrol ettiğimde Dallas olarak görünüyor amerika dışı gönderimler için adres. Bununla birlikte form'da geçen konuşmalardan bir diğeri bu formlar ile gönderilmesi gereken kişisel dökümanlar haric dökümanlar olduğunu da okudum. Bunlardan kısaca bahsedebilir misiniz?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Mehmet858, içinde söyledi: I-130 formu ile ilgili sorular

@crazycells
    AOS ve CP'nin tam tanımları nelerdir? I-130 belgesini doldururken karşıma böyle bir şeçenek çıkmadı. Sadece perminent resident class number istenilen bir bölüm çıkıyor ve orasını ben boş geçiyorum. Bir kaç sayfa sonra yukarıda belirtmiş olduğum soru karşıma çıkıyor. Ankara olarak daha sonra konsolosluk seçimi yapabiliyorum fakat bunun tam olarak ne istediğini veya nasıl düzeltileceğini anlamadım. Chicago olarak belirtilen adres büyük ihtimalle amerika ikamet eden eş için yazılmış olabilir. Belgeleri tamamladıktan sonra sizin verdiğiniz sitede kontrol ettiğimde Dallas olarak görünüyor amerika dışı gönderimler için adres. Bununla birlikte form'da geçen konuşmalardan bir diğeri bu formlar ile gönderilmesi gereken kişisel dökümanlar haric dökümanlar olduğunu da okudum. Bunlardan kısaca bahsedebilir misiniz?

AOS - Adjustment of Status
    CP - Consular Processing

AOS, ABD'de surece devam edenler icin, CP ise ulkelerindeki konsolosluklarda...

Siz, bu konuyu degil; sizin kategorinizin konusunu okumalisiniz. O konularda sureclere dair bilgiler var, bazi durumlarda gonderilen formlara gore adresler degisebiliyor. I-130 pek cok kategori icin kullanildigindan bu konuda kendi basvurunuza dair ozel sorular sormamalisiniz.

• Merhabalar,
    Amerikalı eşim ile I-130 formunu doldurduk ve istenilen belgeler kısmındaki;
    1-) Evlilik cüzdanının ingilizce formatını nasıl göndermemiz gerekiyor?(Türkiye'de bu işi nerede halledebiliriz?)
    2-) Gerçek evlilik olduğunu ispatlamak için istenilen belgelere sadece çocuğumuzun doğum belgesini ekleyeceğiz, bu belgenin ingilizcesi için de aynı şekilde nasıl göndermemiz gerekiyor? Ayrıca bu bölüme başka ne ekleyebiliriz?
    3-) Biz formu, yeni açıklanan USCIS Online Service üzerinden dolduruyoruz fakat IR-1 , CR-1 olayı hakkında bir seçenek yok. Bunu bir yerde belirtmemiz gerekli mi yoksa ileri ki aşamalarda mı karşımıza çıkacak?
    4-) Son olarak, eşim ile 2 yıldan fazladır evliyiz, eşim amerikan vatandaşı ve ailesi amerikada yaşıyor ayrıca 7 aylık bir oğlumuz var bu şartlar altında sizce başvurumuzun sonuçlanma süresi tahmini ne kadar sürer?

Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkrüler. @crazycells

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@cafer-mokar, içinde söyledi: I-130 formu ile ilgili sorular

Merhabalar,
    1-) Evlilik cüzdanının ingilizce formatını nasıl göndermemiz gerekiyor?(Türkiye'de bu işi nerede halledebiliriz?)
    2-) Gerçek evlilik olduğunu ispatlamak için istenilen belgelere sadece çocuğumuzun doğum belgesini ekleyeceğiz, bu belgenin ingilizcesi için de aynı şekilde nasıl göndermemiz gerekiyor? Ayrıca bu bölüme başka ne ekleyebiliriz?
    3-) Biz formu, yeni açıklanan USCIS Online Service üzerinden dolduruyoruz fakat IR-1 , CR-1 olayı hakkında bir seçenek yok. Bunu bir yerde belirtmemiz gerekli mi yoksa ileri ki aşamalarda mı karşımıza çıkacak?
    4-) Son olarak, eşim ile 2 yıldan fazladır evliyiz, eşim amerikan vatandaşı ve ailesi amerikada yaşıyor ayrıca 7 aylık bir oğlumuz var bu şartlar altında sizce başvurumuzun sonuçlanma süresi tahmini ne kadar sürer?

1. Istediginiz bir yerde cevirisini yaptirip gonderebilirsiniz. Orijinali ve cevirisini beraber yollarsaniz hicbir sorun olmaz.

2. Sizin akliniza ne geliyorsa bunlari gonderebilirsiniz. Ikinci iletide bu konuda ayrintili bilgiler var, oraya ekleyebilecegim baska bir sey yok 🙂 Belgenin ingilizce cevirisini orijinali ile birlikte gondermeniz yeterli. Ceviren tercuman zaten kendi bilgilerini cevirinin en altina ekleyecektir.

3. Yok, boyle bir secim yapmiyorsunuz. Sizin surecin ismini bilmeniz yeterli.

4. Maalesef bu tur bilgiler sureci kisaltmiyor.

• @crazycells, içinde söyledi: I-130 formu ile ilgili sorular

Merhabalar,

1. Istediginiz bir yerde cevirisini yaptirip gonderebilirsiniz. Orijinali ve cevirisini beraber yollarsaniz hicbir sorun olmaz.

2. Sizin akliniza ne geliyorsa bunlari gonderebilirsiniz. Ikinci iletide bu konuda ayrintili bilgiler var, oraya ekleyebilecegim baska bir sey yok 🙂 Belgenin ingilizce cevirisini orijinali ile birlikte gondermeniz yeterli. Ceviren tercuman zaten kendi bilgilerini cevirinin en altina ekleyecektir.

Çeviriyi yaptırdığımızda noter onayı vs. gerekli mi?
    Birde Evlilik cüzdanının çevirisini normal bir a4 kağıdına mı yapıyorlar nasıl oluyor?

• bir sorum daha var;
    eşim evlendikten sonra amerikan pasaportunda soyismini değiştirmedi. I-130 formuna eski soyismini mi yazalım yoksa yeni soyismini mi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells, içinde söyledi: I-130 formu ile ilgili sorular

Merhabalar,

Çeviriyi yaptırdığımızda noter onayı vs. gerekli mi?
    Birde Evlilik cüzdanının çevirisini normal bir a4 kağıdına mı yapıyorlar nasıl oluyor?

Yeminli tercuman yeterli, noter onayina gerek yok.
    Tum bilgileri tek bir A4 kagidina sigdiramazlar diye dusunuyorum, o nedenle birden fazla kagit seklinde bekleyin.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

bir sorum daha var;
    eşim evlendikten sonra amerikan pasaportunda soyismini değiştirmedi. I-130 formuna eski soyismini mi yazalım yoksa yeni soyismini mi?

Eger ABD'de bu ismini kullanmak istiyorsa o durumda o sekilde devam etmeli. Kisiler farkli ulkelerde farkli isimlere sahip olabilirler. Eger pasaporttaki ismini kullanmayi dusunuyorsa o sekilde devam etsin, eger sizin soyisminizi kullanmayi dusunuyorsa o durumda elindeki tum belgeleri yavas yavas guncellemesini tavsiye ederim.

Suradaki bilgiler yardimci olur:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/211/abd-de-yasal-isim-degisikligi-yapmak

• @crazycells, içinde söyledi: I-130 formu ile ilgili sorular

bir sorum daha var;

Eger ABD'de bu ismini kullanmak istiyorsa o durumda o sekilde devam etmeli. Kisiler farkli ulkelerde farkli isimlere sahip olabilirler. Eger pasaporttaki ismini kullanmayi dusunuyorsa o sekilde devam etsin, eger sizin soyisminizi kullanmayi dusunuyorsa o durumda elindeki tum belgeleri yavas yavas guncellemesini tavsiye ederim.

Yani şöyle bir durumla karşılaşmayız dimi;
    Senin amerikadaki ismin bu(ör: ayşe tek olsun) fakat sen I-130 formuna ayşe çift yazmışsın demezler değil mi?

• Herkese merhaba, benim sormak istediğim son durumumla ilgili bir konu vardı. USCIS online olarak tüm belgeler yükledik ve ödemeyi yaptık. Yüklemiş olduğumuz belgeleri Türkiye'den USCIS'in belirttiği adrese göndermemiz gerekiyor mu yoksa karşı taraf istediğinde mi gönderilmesi uygundur?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells, içinde söyledi: I-130 formu ile ilgili sorular

bir sorum daha var;

Yani şöyle bir durumla karşılaşmayız dimi;
    Senin amerikadaki ismin bu(ör: ayşe tek olsun) fakat sen I-130 formuna ayşe çift yazmışsın demezler değil mi?

Amerika'daki ismi neyse onu kullanmasi daha dogru olur, basvuruyu ABD hukumetine yapiyorsunuz.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

81

40.7k
Users

4.4k
Topics

424.3k

| | | |