Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@wanderer, içinde söyledi: I-130 formu ile ilgili sorular

Merhabalar. Greencardlıyım ve eşim için I-130 formunu dolduruyoruz. Aklımıza takılan sorular konusunda yardımcı olabilirseniz çok memnun oluruz.
    1)Resmi olarak evliliğimiz yeni gerçekleşti, eşimin soyadını aldım ancak pasaport, kimlik ve greencard üzerinde hala evlenmeden önceki soyadım var. ABD'ye çok yakın zamanda seyahatim olduğu için belgeleri güncellemek için vaktim yok daha sonraya bırakmayı düşünüyorum. Ancak bu sırada I-130 forumunu da bekletmek istemiyoruz. Petitioner olarak kendi bilgilerimi yeni soyadımla mı yoksa evraklardaki soyadımla mı doldurmalıyım?

Kartlarda hangi isminizin gecmesini istiyorsaniz formlari da o sekilde doldurabilirsiniz.

2)ABD de henüz yerleşik olmadığım için ikamet adresim ve telefonum yok. Bir yakınımızın adres ve telefonunu vermemiz uygun mudur?

Uygundur.

3)Formda daha önceki USCIS online account numberları soruluyor. Kendi greencard sürecimi ilerletirken bir online account kullanmıştım ama şu an bilgilere ulaşamıyorum. Yeni bir mail adresiyle yeni USCIS accountu oluşturdum. Eskisini girmemek sorun yaratır mı?

sorun olmaz.

4)Greencard bilgilerimi girdiğim kısımda date of admission, city and town soruları var. Date of admission a greencardın basıldığı tarihi yazmalıyız diye tahmin ettik ancak city ve town ne olmalı?

ABD'ye gocmen vize ile girdiginiz sehir ve tarih soruluyor. Dediginiz gibi ayni tarih GC'nin ustunde de yaziyor...

5)Eşimin ikameti şu an iş vesilesi ile yaşadığı şehirde değil yani güncellenmemiş durumda. Adres bilgilerine ikamet adresini mi yoksa gerçekten yaşadığı yeri mi yazmak doğru olur? sonda istenen belgelerde ikamet belgesi istenmiyor gördüğüm kadarıyla ancak daha sonradan sorun olabilir mi diye aklımıza takıldı.

Adresleri her zaman gercek adres olarak yazmaniz daha iyi olur.

6)Eşimin göçmen vizesi için görüşme yapacağı yeri istanbul olarak seçebilir miyiz? İstanbul F2A için göçmen vize görüşmeleri yapıyor mu? Greencard aldığım dönemde işlemler ankaradan yapılıyordu.

Hayir, sadece Ankara ABD konsoloslugu yapiyor.

7)Information about beneficiary in their native language kısmı anladığımız kadarıyla Romen alfabesi kullanmayan ülke vatandaşları için dolduralacak bir alan. Biz doldurmamıza gerek yok diye düşündük, doğru mudur?

sizde doldurabilirsiniz, Turkce'de ingilizce olmayan karakterler de var... Ama dediginiz gibi harflerin hepsi ayni veya benzer oldugu icin orayi doldurmasaniz da bir problem yasamazsiniz.

8)Evliliği destekleyici belge olarak ilişkimiz sürecinde çekilen fotoları, nikah ve nişan fotolarımızı, tatil rezervasyonlarımızı yüklemeyi düşünüyoruz. Yeni evli olduğumuz için ortak hesap, kira kontratı vs yok. Bu kadar belge yeterli midir? whatsapp konuşması veya sosyal medya paylasımlarını da eklemeye gerek var mı?

Şimdiden çok teşekkürler.

Bence ekleyebileceginiz her bilgi ve detayi ekleyin. Bu asamada "fazla bilgi goz cikarmaz" felsefesiyle ilerlemek en iyisi 🙂

• @crazycells cevaplar için çok teşekkür ederim. Birinci soru ile ilgili bir şey daha sorabilir miyim? Bizim durumumuzda greencardlı olan benim ve eşimin soyadını aldığım için birth certificate olarak yükleyeceğimiz vukuatlı nüfüs kayıt örneğinde soyadım eşimin soyadı olarak görünecek. Pasaport ve greencardım üzerinde evlenmeden önceki soyadım olacak yüklenen dökümanlarda ancak belli bir süre sonra pasaport bilgilerim de eşimin soyadı ile değiştirilecek (şu an abdye gitme konusunda acelem olduğu için halledemiyorum). Cevabınızdan anladığım kadarıyla I130'da birincil soyadıma evlilik soyadımı diğer soyadlar kısmına da evlenmeden önceki (aynı zamanda greencard da yer alan soyadım)soyadımı yazabilirim. ABD'de iki soyadı kullanılabildiğini yasal olarak engel olmadığını okumuştum forumda. ABD'ye gitmişken greencardımı da yeni soyadım ile güncellemem gerekli midir? Eğer güncellersem gönderdiğimiz online I-130 dosyasında evlenmeden önceki soyadımla olan greencard bilgileri yüklendiği için onu da güncellemek gerekir mi ve hangi aşamada yapmamız gerekir? Süreç zaten oldukça uzun olduğundan herhangi bir noktaya takılmasından veya daha çok uzamasından çekindiğim için durumu detaylı anlatmaya çalıştım kusura bakmayın. Biz de forumda bizle aynı durumda olan arkadaşlarla uzun bir yola çıkıyoruz. Şimdiden çok teşekkürler.

Ek bir soruyla Güncelleme 😊 dosyalarımızı sadece yeminli tercümana vermek yeterli olur değil mi? Noter onayı gerekmez diye düşündük. Yorumların için şimdiden çok teşekkürler @crazycells

• Herkese merhabalar.

I-130 formunu doldururken adress line2, ya da different from living address gibi soruların cevapları yoksa o kısımları boş mu bırakmak daha doğru yoksa none yazmak mı?

Herkese sağlıklı günler diliyorum.

• Herkese merhabalar.

I-130 formunu doldururken adress line2, ya da different from living address gibi soruların cevapları yoksa o kısımları boş mu bırakmak daha doğru yoksa none yazmak mı?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ekdodo, içinde söyledi: I-130 formu ile ilgili sorular

Herkese merhabalar.

Herkese sağlıklı günler diliyorum.

none yazabilirsiniz, bos biraktiginizi (eksik oldugunu) dusunmesinler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells cevaplar için çok teşekkür ederim. Birinci soru ile ilgili bir şey daha sorabilir miyim? Bizim durumumuzda greencardlı olan benim ve eşimin soyadını aldığım için birth certificate olarak yükleyeceğimiz vukuatlı nüfüs kayıt örneğinde soyadım eşimin soyadı olarak görünecek. Pasaport ve greencardım üzerinde evlenmeden önceki soyadım olacak yüklenen dökümanlarda ancak belli bir süre sonra pasaport bilgilerim de eşimin soyadı ile değiştirilecek (şu an abdye gitme konusunda acelem olduğu için halledemiyorum). Cevabınızdan anladığım kadarıyla I130'da birincil soyadıma evlilik soyadımı diğer soyadlar kısmına da evlenmeden önceki (aynı zamanda greencard da yer alan soyadım)soyadımı yazabilirim. ABD'de iki soyadı kullanılabildiğini yasal olarak engel olmadığını okumuştum forumda. ABD'ye gitmişken greencardımı da yeni soyadım ile güncellemem gerekli midir? Eğer güncellersem gönderdiğimiz online I-130 dosyasında evlenmeden önceki soyadımla olan greencard bilgileri yüklendiği için onu da güncellemek gerekir mi ve hangi aşamada yapmamız gerekir? Süreç zaten oldukça uzun olduğundan herhangi bir noktaya takılmasından veya daha çok uzamasından çekindiğim için durumu detaylı anlatmaya çalıştım kusura bakmayın. Biz de forumda bizle aynı durumda olan arkadaşlarla uzun bir yola çıkıyoruz. Şimdiden çok teşekkürler.

Ek bir soruyla Güncelleme 😊 dosyalarımızı sadece yeminli tercümana vermek yeterli olur değil mi? Noter onayı gerekmez diye düşündük. Yorumların için şimdiden çok teşekkürler @crazycells

siz Green Card'inizda iki soyisim de olsun istiyor musunuz? Yoksa sadece evlilik sonrasi soyisim mi olsun istiyorsunuz?

Belgeler icin "certified translation" yani yeminli tercuman tercumesi yeterlidir, noter onayina gerek yoktur.

• @crazycells teşekkür ederim yorumunuz için. Aslında greencard üzerinde ve Abd içerisinde sadece evlilik sonrası soyadımı kullanmayı istiyorum karışıklık yaratmamak adına. Ancak greencardı yeni soyadımla güncelleyince bu durum eşim için işleme girmiş I-130 başvurumuzda herhangi bir bir güncelleme gerektirir mi veya gecikmeye sebep olur mu emin olamadık eğer öyle ise hiç ellememeyi tercih ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells teşekkür ederim yorumunuz için. Aslında greencard üzerinde ve Abd içerisinde sadece evlilik sonrası soyadımı kullanmayı istiyorum karışıklık yaratmamak adına. Ancak greencardı yeni soyadımla güncelleyince bu durum eşim için işleme girmiş I-130 başvurumuzda herhangi bir bir güncelleme gerektirir mi veya gecikmeye sebep olur mu emin olamadık eğer öyle ise hiç ellememeyi tercih ederim.

O halde I-130 formundaki isim ve soyisim bolumune (ilk sayfadaki "Your Full Name" bolumune) direkt evlilik sonrasi soyismi yazin. Hemen altindaki "Other Names Used (if any)" bolumune ise diger isim ve soyisminizi (evlilik oncesi) yazin (ek isimler varsa Part 9'u kullanabilirsiniz).

Zaten nufus kayit orneginizde guncel soyisminiz yer alacak, bu belgeyi de formdaki isminizi gosteren resmi belge olarak kullanabilirsiniz.

• @crazycells çok teşekkürler.

• Merhaba
    June 18 2021 tarihinde I-130 formunu $535 ödeyerek doldurdum, 1 ay sonra NOA1 mektubu tarafima ulaştı..
    Sormak istediklerim bundan sonra ne olacak herhangi bir ödeme yapacakmiyim süreç nasıl işleyecek cevap için teşekkür ederim
    F2B vizesi için başvuru yaptim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Can-Akyol, içinde söyledi: I-130 formu ile ilgili sorular

Merhaba
    June 18 2021 tarihinde I-130 formunu $535 ödeyerek doldurdum, 1 ay sonra NOA1 mektubu tarafima ulaştı..
    Sormak istediklerim bundan sonra ne olacak herhangi bir ödeme yapacakmiyim süreç nasıl işleyecek cevap için teşekkür ederim
    F2B vizesi için başvuru yaptim.

USCIS'in dosyanizi onaylayip NVC'ye aktarmasini beklemelisiniz (NOA2). Bunun disinda yapacak bir sey olmayacak...

Su basligin ilk iletilerini inceleyin isterseniz:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/1424/f2a-ve-f2b-vize-surecleri-green-card-sahiplerinin-es-ve-cocuklari/

• @crazycells cevap için teşekkür ederim. Bakiyorum hemen.

• @crazycells merhaba.

İki yerden de paylaştım ancak sanırım görmediniz.

Bizim NOA1 onayımız Kansas'tan geldi. Baya bi araştırmama rağmen bir cevap bulamadım. Normal bir durum mu bu? Field Service mi inceleyecek demek? Yoksa ana merkezlerden birine gidecek mi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ekdodo, içinde söyledi: I-130 formu ile ilgili sorular

@crazycells merhaba.

İki yerden de paylaştım ancak sanırım görmediniz.

Bizim NOA1 onayımız Kansas'tan geldi. Baya bi araştırmama rağmen bir cevap bulamadım. Normal bir durum mu bu? Field Service mi inceleyecek demek? Yoksa ana merkezlerden birine gidecek mi?

basliklarda hala 3-4 gun geriden geliyorum; o nedenle telas etmenize gerek yok 🙂 haftasonuna kadar yetismis olurum 🙂

Evet, USCIS merkezlerinde yogunluk olunca basvurularin bir kismini yogunlugun az oldugu yerlere yonlendiriyorlar, yani telaslanmaniz gereken herhangi bir durum yok.

• Merhaba,
    I-130 ve I-130A formları ve gerekli diğer dokumanları online mi sunuyorum. Yoksa kargo ile göndermemiz mi gerekiyor mu ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Adil-Demir, içinde söyledi: I-130 formu ile ilgili sorular

Merhaba,
    I-130 ve I-130A formları ve gerekli diğer dokumanları online mi sunuyorum. Yoksa kargo ile göndermemiz mi gerekiyor mu ?

Online gonderebilirsiniz.

• @mazeno Merhaba
    I130 formunda ayni noktada takildik.Esim amerikan vatandasi, beraber Turkiyede yasiyoruz.(1 ay sonra gidecek ancak henuz ev kiralayamadik) Bizde bos birakip sizin gibi additional kismina aciklama eklemeyi dusunduk ancak emin olamadik. Sureciniz nasil devam ediyor , bu konuda size herhangi bir donus oldu mu ?

• Merhabalar ,

I130-130a formumuzu 3 şubatta online olarak doldurduk ve tüm destekleyici evraklarla birlikte sisteme yükledik. Bu aşamadan sonra bildirim ne kadar süre sonra gelecektir? Birde Evrakların onay için hangi merkeze gönderileceği,herhangi bir duruma göre değişiyor mu yoksa tamamıyla şans mı ?

• @iuz93 merhaba henüz olumlu ya da olumsuz bir dönüş almadık beklemedeyiz.

• Arkadaşlar greencardlıyım ve eşim için F2Aya müracaat edeceğim. I-130 formunu online olarak dolduruyorum,sondan bir önceki sayfada “Religious record,School Records,Census records,Affidavits,DNA test results” başlıkları var.Bunlar bize ait değil,öyle mi? Bu sayfayı boş geçeceğim.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

98

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |