Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Türkiye'de Pfizer/BioNTech aşısı olmak

• @HockeyUmpire2 Hayırlı ve geçmiş olsun. Kimisinde etki gösterir, kimisinde göstermez.

• Ben de eşimle birlikte 3 Nisanda İstanbulda 1.doz Biontech aşısı yaptırdım. 2. doz için randevu aralığı 1mayıs-8 mayıs arası gözüküyor yani bu tarihler arasında 2.doz için randevu almak durumundayız. Umarım herhangi bir aksilik olmaz.

Vurulan kollarımızda hafif bir kas ağrısı dışında hiçbir yan etkisi olmadı: http://www.diken.com.tr/arastirma-sinovacin-iki-doz-etkinligi-biontechin-tek-dozundan-bile-dusuk/

• @DonTurcos Hayırlı ve geçmiş olsun.

• Verdiğim link çıkmamış.

"Araştırma: Sinovac’ın iki doz etkinliği BioNTech’in tek dozundan bile düşük
    09/04/2021 12:56

Gerçek zamanlı bir araştırmanın sonucuna göre Çinli Sinovac’ın ürettiği Covid-19 aşısında, ikinci doz uygulandıktan iki hafta sonra etkinlik yüzde 56 düzeyinde.

Fotoğraf: Reuters
    Şili Üniversitesi’nce yürütülen araştırmanın sonuçları, Brezilya’daki Sinovac aşısı üçüncü faz çalışmalarında çıkan yüzde 50 etkinlik oranıyla uyumlu.

Dünya Sağlık Örgütü, Covid-19 aşılarında etkinlik oranı için alt sınır olarak yüzde 50’yi belirlemişti.

İlk dozun etkinliği yüzde 3
    Şili’deki çalışmada dikkat çeken bir diğer sonuçsa, Sinovac aşısında ilk dozun enfeksiyona karşı sadece yüzde 3 düzeyinde etkinliğinin çıkması.

Bu sonuç Sinovac aşısını tercih edenler için ikinci dozu vurulmanın ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor. İkinci dozdan sonra etkinlik önce yüzde 27.7’ye, uygulamadan iki hafta sonraysa yüzde 56’ya çıkıyor.

Yüzde 93’ü Sinovac’la aşılandı
    19 milyonluk Şili’de 7,2 milyon kişiye aşı uygulanırken, bunlardan 4,3 milyonu ikinci dozu da vuruldu. İkinci dozu yaptıranların yüzde 93’üne Sinovac aşısı yapıldı.

Sinovac dışında BioNTech ve AstraZeneca aşılarının da onaylandığı ülkede son olarak Çinli CanSino firmasının ürettiği tek dozluk aşı da acil durum listesine eklendi.

Şili’de dün 8 bin 195 yeni ‘corona’ vakası açıklanırken, bu salgın başından bu yana en yüksek günlük vaka oranı olarak kayda geçti. Son 24 saatte 183 kişi Covid-19’dan hayatını kaybederken, toplam can kaybı sayısı 23 bin 979’a yükseldi.

Sinovac aşısının ilk dozunun dört haftalık periyotta anlamlı bir koruma sağlamadığına dikkat çeken Şili Üniversitesi Rektörü Ennio Vivaldi, ikinci dozun önemini vurguladı.

‘Sinovac fakir ülkelere bağışlanmalı’
    Şili’deki çalışmayı değerlendiren Hong Kong Üniversitesi’nden moleküler virolog Prof. Jin Dong-yan, sonuçların beklendiği gibi çıktığını, bunun Sinovac’ı diğer aşılar yanında daha az talep görecek bir konuma ittiğini belirtti. Profesör, Hong Kong’daki uygulamayı örnek göstererek, “Bir kişi Sinovac’ın iki dozunu vurulsa dahi elde edilen koruma BioNTech’in tek dozundan bile düşük” dedi.

Jin, Sinovac aşılarını değerlendirmenin en iyi yolunun kaynakları kısıtlı ülkelere bağışlamak olduğunu söyledi.

İsrail’deki bir çalışmada BioNTech aşısında tek dozun yüzde 85 koruma sağladığı görülse de Pfizer firması aşının tamamen etkinliğini göstermesi için iki dozun da vurulması gerektiğini belirtiyor. Firmanın klinik testlerine göre ilk doz yüzde 52.4 koruma sağlarken, ikinci dozdan sonra yüzde 95 koruma elde ediliyor."
    Alıntı: diken.com.tr

• @Ali-Ege-Can-0 Çok teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@HockeyUmpire2, içinde söyledi: Türkiye'de Pfizer/BioNTech aşısı olmak

Pfizer asısının 1. Dozunu bugun oldum ama olmaz olsaydım beni cok etkiledi. Asırı kol agrısı, el bileği, parmak agrısı, sırt ve boyunda kas agrısı. Midede hafıf bulantı ve siskinlik hissi. Hafıf sersemlik. Herkeste olmuyor ama ben nedense cok etkilendim. Normalde gayet saglıklı ve spor yapan biriyim. Sizde herhangi bir yan etki oldu mu?

Sayin @HockeyUmpire2 , cok gecmis olsun, lutfen birkac gun dinlenin, eminim hizlica toparlanacaksiniz.

Siz sanirim COVID-19 olmussunuz yakin zamanda? Belki farketmediniz, belki farkettiniz bilemiyorum, ama eger gecmis birkac ay icinde COVID virusu vucudunuza girdiyse vucudunuz antikor uretmis olabilir...

Su an vucudunuza verilen proteinleri de (mRNA'nin olusturdugu) bagisiklik sisteminiz vucuda ayni virus girdi diye algiladi ve daha buyuk bir reaksiyon verdi diye dusunuyorum. Fakat bilincinde olmaniz gereken sey su, su an vucudunuza virus verilmedi, yani asidan dolayi hasta olma ihtimaliniz yok, sadece bagisiklik sistemini "kandirmaya" yonelik bir hareket bu... Bu doz ve ikinci dozla birlikte vucudunuz gercek viruse karsi daha donanimli hale gelmis olacak.

Lutfen vucudunuzu cok yormayin bu birkac gun, sivisiz da kalmayin. Kisa surede toparlanacaginiza eminim. Cok gecmis olsun tekrardan.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@DonTurcos gecmis olsun sizlere de...

onizlemede sorun olmus, o nedenle normal link olarak algilasin diye cumlenin sonuna kaydirdim linki...

• @HockeyUmpire2 Bende sayin @crazycells 'e katiliyorum.

• This post is deleted!

• Hekim olan baldız da bize sinovacı' tercih edin demişti. 2. Dozdan yaklaşık 20 gün sonra antikor üretiyor ve bu üreten antikor yeterli oluyor diye okudum bir çok kaynakta ne kadarı doğrudur bilmiyorum.

• Bi sorum olucak
    Bikac gundur saglik bakanligi verilerini takip ediyorum. asilama sayisi toplam dozda 18 milyon stabil...
    Asilamaya arami verildi yoksa elde asimi yok ?
    Yada veriler duzenli aktarilmiyormu?

• @Ghost, içinde söyledi: Türkiye'de Pfizer/BioNTech aşısı olmak

Hekim olan baldız da bize sinovacı' tercih edin demişti. 2. Dozdan yaklaşık 20 gün sonra antikor üretiyor ve bu üreten antikor yeterli oluyor diye okudum bir çok kaynakta ne kadarı doğrudur bilmiyorum.

• ⭐⭐

@crazycells Ali ciddimisin. Herhangi bir yasam kalitemde, enerjimde sorun yoktu. Bugunde gogsumde agri hissediyorum. Biraz korktum yorumunu gorunce .

• @DustyBlue evet gördüm bu haberi

• ⭐⭐

Aşı olmayı düşünmüyorum şahsen. Hele bu aşı ilk defa kullanılan bir yöntemle üretiliyor. Bu aşının gelecekte insanlar üzerindeki olumsuz etkileri neler olacak belli değil. Kendimi riske atmak istemiyorum açıkçası. Yaşı genç ve herhangi bir sağlık sorunu olmayan biri olarak henüz gelmedi ama gelirse aşı sıramı seve seve başkasına devrederim. 🙂

• Sağlıkçıyım ve şunu söyleyebilirim ki çevremde iki doz aşı olan bir çok kişi şu an covid pozitif hatta ben de yeni sürüntü verdim belirtilerim az buz da değil. Aşı korudu mu koruyor mu anlamadım ben.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Chromium, içinde söyledi: Türkiye'de Pfizer/BioNTech aşısı olmak

Aşı olmayı düşünmüyorum şahsen. Hele bu aşı ilk defa kullanılan bir yöntemle üretiliyor. Bu aşının gelecekte insanlar üzerindeki olumsuz etkileri neler olacak belli değil. Kendimi riske atmak istemiyorum açıkçası. Yaşı genç ve herhangi bir sağlık sorunu olmayan biri olarak henüz gelmedi ama gelirse aşı sıramı seve seve başkasına devrederim. 🙂

Bu, cok sorunlu bir dusunce maalesef, o nedenle siddetle challenge edecegim 🙂 Hastalik sizi etkilemese de, tasiyici olmaniz cevrenizdeki buyuklerinizi (ozellikle de annenizi veya babanizi) hasta etmenize ve daha da kotusu hayatlarini kaybetmelerine neden olabilir. Bu olasi durumu onemsiz mi goruyorsunuz?

Ayrica bu asinin 10 yil boyunca insan vucudundaki etkilerini arastiracak bir durumda degiliz su anda, sizin onerdiginiz cozum su mu? 10 yil boyunca hickimse asilanmasin, surekli testler ve arastirmalar yapilsin, bu 10 yil boyunca herkes karantinada yasasin, ekonomi dursun, hukumetler para basip insanlara gondersin, eger 10 yil sonra arastirma sonuclari olumlu cikarsa insanlar asilanmaya baslasin? Onerdiginiz cozum yolu bu mu?

Asi, zaten bireysel sagliktan ote halk sagligi icin gereklidir. Insanlar neden asilanmali biliyor musunuz? Su baslikta bahsettiginiz zararlari telafi etmek icin herkes hizli bir sekilde asilanmali:

https://yesilkartforum.com/forum/post/188509

Bu grafikte ABD'de COVID-19 yuzunden olen kisilerin sayisini diger olum nedenleriyle karsilastirmasini bulabilirsiniz:

Screen Shot 2021-04-12 at 12.24.53 PM.png

Grip ve zaturrenin 49.000 olumuyle, COVID'in 530.000 olumunu kiyaslarsaniz durumun ciddiyetini daha iyi anlarsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@kprelif, içinde söyledi: Türkiye'de Pfizer/BioNTech aşısı olmak

Sağlıkçıyım ve şunu söyleyebilirim ki çevremde iki doz aşı olan bir çok kişi şu an covid pozitif hatta ben de yeni sürüntü verdim belirtilerim az buz da değil. Aşı korudu mu koruyor mu anlamadım ben.

Eger Sinovac'tan bahsediyorsaniz, maalesef asi olanlarin %50'si zaten tam bagisiklik kazanamiyor. Yine de hic yoktan iyi diyebiliriz ama... Pfizer/BioNTech asisinin ise verileri cok temiz...

Asi olan grupla, placebo grubu arasinda COVID'e yakalanma acisindan ciddi bir fark var.

Screen Shot 2021-04-12 at 12.31.32 PM.png

Zaten ABD'de de Ocak ayindan sonra (asilama Ocak'ta basladi) gorulen COVID hastasi sayisinda ciddi bir dusus basladi.

Screen Shot 2021-04-12 at 12.22.33 PM.png

Bu olumlu grafikleri ve sayilari olumsuz yonde degistirebilecek sanirim tek sey virusun mutasyona ugramasi olur, ozellikle de Brezilya'da ortaya cikan varyantin cok daha hizli yayildigina dair yazilar okumustum. Fakat Pfizer asisinin varyantlara karsi etkili oldugunu bildirdiler, dolayisiyla su an yapilabilecek en iyi sey, herkesin en yakin zamanda asilanmasi olur. Bu sekilde pandemiyi bitiremesek de en azindan epidemiye donusturmek mumkun...

• @crazycells Aşı için tercihimiz epey yanlış gözüküyor

• @kprelif, içinde söyledi: Türkiye'de Pfizer/BioNTech aşısı olmak

Sağlıkçıyım ve şunu söyleyebilirim ki çevremde iki doz aşı olan bir çok kişi şu an covid pozitif hatta ben de yeni sürüntü verdim belirtilerim az buz da değil. Aşı korudu mu koruyor mu anlamadım ben.

sinovac aşısının iki dozunu olan dr arkadaşım ve aynı hastaneden 1 dr ile hemşire yine hasta oldular. ben ne rusların ne de çinlilerin yaptığı şeye güvenmiyorum. kendilerine hayırları yok 3 kuruş para kopartmak için abarttıkça abartıyorlar. ancak illa iki aşısında kalsam rusları çinlilere on kere tercih ederim. çin bu dünyanın başına gelmiş en kötü şey olabilir. bu kadar ırkçı, bu kadar zalim ve küstah bir devlet yok. bu hastalığın yayılmasında en büyük sorumlu çin ancak bu işi paraya çevirip en çok kazancıda çin sağlıyor.

abd nin bir an evvel kendine gelmesi ortadoğu vs ile uğraşıp enerji tüketeceğine çin tehlikesine karşı önlem alması gerekli. eğer çin abd nin yerine geçerse dünyayı köleleştirecektir.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

86

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.1k

| | | |