Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Türkiye'de Pfizer/BioNTech aşısı olmak

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Rocky, içinde söyledi: Türkiye'de Pfizer/BioNTech aşısı olmak

Söylentilerden dolayı aşı olmayı ertelemiştim, hatta olmayacağım diyordum. Özellikle genç erkeklerde kalp kası iltihabı yaptığı söylentileri beni fazlasıyla korkutuyordu.
    Dün biraz araştırma yaptım, yaptırmanın artıları nelerdir, yaptırmamanın eksileri nelerdir diye düşündüm ve sabah ilk doz aşımı oldum. Şuana kadar herhangi bir yan etki yaşamadım. Yalnızca lateral raise hareketi yapar gibi omuzu kaldırınca ince bir kas ağrısı oluyor.

Gecmis olsun.

Bu arada kalp kasi iltihabi tedavi edilebilir bir durum, oldurucu degil. Eger boyle bir cekinceniz veya rahatsizliginiz olursa hizlica hastaneye gitmelisiniz.

Dediginiz gibi %100 ve %0 ulasmasi oldukca zor sayilar... O nedenle +'lari ve -'leri dusunup ona gore karar vermek gerekiyor.

• @crazycells, içinde söyledi: Türkiye'de Pfizer/BioNTech aşısı olmak

Söylentilerden dolayı aşı olmayı ertelemiştim, hatta olmayacağım diyordum. Özellikle genç erkeklerde kalp kası iltihabı yaptığı söylentileri beni fazlasıyla korkutuyordu.
    Dün biraz araştırma yaptım, yaptırmanın artıları nelerdir, yaptırmamanın eksileri nelerdir diye düşündüm ve sabah ilk doz aşımı oldum. Şuana kadar herhangi bir yan etki yaşamadım. Yalnızca lateral raise hareketi yapar gibi omuzu kaldırınca ince bir kas ağrısı oluyor.

Gecmis olsun.

Bu arada kalp kasi iltihabi tedavi edilebilir bir durum, oldurucu degil. Eger boyle bir cekinceniz veya rahatsizliginiz olursa hizlica hastaneye gitmelisiniz.

Dediginiz gibi %100 ve %0 ulasmasi oldukca zor sayilar... O nedenle +'lari ve -'leri dusunup ona gore karar vermek gerekiyor.

Yok, çok şükür benim bir rahatsızlığım yok. Ergen ve genç erkeklerde kalp kası iltihabı yapıyor söylentileri vardı, o beni telaşlandırmıştı. Ayrıca dünya aşılama da artık belli bir noktaya ulaştı. Elimizde pek çok veri ve istatistikler var. Bunları karşılaştırdım ve aşı olmanın daha mantıklı bir karar olduğu kanısına vardım.

Ama söylentiler gerçekten insanı aşıdan soğutuyor. Pek çok insan kalp kası iltihabından çekiniyor benim gibi lakin covidin kalp kası iltihabı yapma riski çok daha fazla, bu virüs %20'lik bir oranda kalp kası iltihabı yapabiliyormuş. Akciğerlerde ve kalpte kalıcı zarar da verebiliyor, tat alma/koku alma bozuklukları. Özellikle tat/koku bozuklukları kalıcı olan insanlar var virüsü atlatmalarının üzerinden aylar geçmesine rağmen.

Siz Amerika'da Pfizer aşısı mı oldunuz, bizde olmayan Astra Zenaca, J&J aşıları da vardı galiba.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells, içinde söyledi: Türkiye'de Pfizer/BioNTech aşısı olmak

Gecmis olsun.

Yok, çok şükür benim bir rahatsızlığım yok. Ergen ve genç erkeklerde kalp kası iltihabı yapıyor söylentileri vardı, o beni telaşlandırmıştı. Ayrıca dünya aşılama da artık belli bir noktaya ulaştı. Elimizde pek çok veri ve istatistikler var. Bunları karşılaştırdım ve aşı olmanın daha mantıklı bir karar olduğu kanısına vardım.

Ama söylentiler gerçekten insanı aşıdan soğutuyor. Pek çok insan kalp kası iltihabından çekiniyor benim gibi lakin covidin kalp kası iltihabı yapma riski çok daha fazla, bu virüs %20'lik bir oranda kalp kası iltihabı yapabiliyormuş. Akciğerlerde ve kalpte kalıcı zarar da verebiliyor, tat alma/koku alma bozuklukları. Özellikle tat/koku bozuklukları kalıcı olan insanlar var virüsü atlatmalarının üzerinden aylar geçmesine rağmen.

Siz Amerika'da Pfizer aşısı mı oldunuz, bizde olmayan Astra Zenaca, J&J aşıları da vardı galiba.

Evet, maalesef dediginiz gibi hastaligi gecirip virusten dolayi farkli dokulari zarar goren cok daha fazla kisi var. Hepsi medyanin sucu... Tik almak ve okunmak ugruna yanlis algiyi yaymaktan cekinmiyorlar, elestiren olursa da "basin ozgurlugu", "faiz lobisi", "gercekleri saklamaya calisiyorlar", "illuminati"... 🙂

Ben de Pfizer/BioNTech asisini oldum...

• @crazycells, içinde söyledi: Türkiye'de Pfizer/BioNTech aşısı olmak

@crazycells, içinde söyledi: Türkiye'de Pfizer/BioNTech aşısı olmak

Gecmis olsun.

Evet, maalesef dediginiz gibi hastaligi gecirip virusten dolayi farkli dokulari zarar goren cok daha fazla kisi var. Hepsi medyanin sucu... Tik almak ve okunmak ugruna yanlis algiyi yaymaktan cekinmiyorlar, elestiren olursa da "basin ozgurlugu", "faiz lobisi", "gercekleri saklamaya calisiyorlar", "illuminati"... 🙂

Ben de Pfizer/BioNTech asisini oldum...

Geçmiş olsun. Aslında bilmemiz gereken şey şu, en basit ilacın dahi ciddi yan etkileri olabiliyor bu gayet normal bir durum. Bu aşılarında böyle etkileri olabilir. Zaten dünya belli bir noktaya geldi aşı konusunda, hem zaman olarak hem de aşı olan insan sayısı olarak. Elimizde çok fazla veri/istatistik var. Bu veriler diyor ki; aşı yaptırmak, yaptırmamaktan çok daha mantıklı. Dediğim gibi uzun bir süre geçti, aksi bir durum olsaydı dünya da aşılama çoktan durdurulmuştu. Gelişmiş ülkelerin özellikle bu aşıları vatandaşlarına yaptırdığını da bilmek insanları rahatlatacaktır.

Benim aklımdaki tek soru işareti bu yeni nesil aşıların ileride herhangi bir yan etki yapma gibi bir durumu olabilir mi? Onu merak ediyorum. Onun içinde bir kaç metin okudum, genelde belli bir süre içerisinde içtiğimiz ağrı kesici gibi vücudumuzdan atılıyor yazıyordu sanırım, tabi daha uzun sürüyor. 🙂

• Bu arada mRNA aşıları hakkında güzel bir bilgi;

alt metni

• ⭐⭐⭐

Kalp kasi iltihabi ile ilgili CDC'nin bilgilendirme sayfasi:

• @Rhonster o çipten ben de alirim bir doz 🙂

• ⭐⭐⭐⭐

@cnpist sarayım sana bi doz biontech

• @Rhonster atcam lokasyon 🙂

• @cnpist, içinde söyledi: Türkiye'de Pfizer/BioNTech aşısı olmak

@Rhonster o çipten ben de alirim bir doz 🙂

b406d79c-955a-4a80-aa1d-51956ec4d5e2.jpg

• @crazycells evet, pfizer olmak istiyorum.

• Merhabalar,

1. doz aşıyı Bİontec olarak 16/06/21 tarihinde oldum.
    2. doz için 30 Temmuz- 11 Ağustos arasında gün veriyor.
      Ancak 20-22 haziranda uçuş olacak ABD'ye. '2. doz gitmeden olmak istiyorum çünkü 5 hafta dolmuş oluyor zaten aşıdan sonra. hem aşı kartım olur elimde.
      Tedarik süreci uzun olduğu için sistemde 6-8 hafta arasında gün veriyor. aile hekimi ilçe sağlık vs erken olmaz dedi.. ama kendileri de bilmiyorlar. Belki aşı gelirse o sebeple hızlanabilir gibi yorum yaptılar.
      sorum şu; aşı kartım henüz yok 2. olamadığım için. ilk doz aşı olduğuma dair elimdeki tek kanıt e nabızda ki çıktı. ilçe sağlıkta ekran görüntüsü alıp kaşe imza mühür bastırdım. ABD 2. doz bu belge ile olabilir miyim? ABD yeniden 1 ve 2 doz aşı yaparlar diyen duydum ama pek güvenmek istemedim. durduk yere zaten enjekte ettiler 2.3 fark etmez diye sürekli aşı yaptırmayı da doğru bulmuyorum.

Bu durumda olan var mı? ona varsa ne yapmayı planlıyor? belki sağlık çalışanı varsa aramızda bir yönlendirme yapabilir mi?

Teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@POLARBEAR25, içinde söyledi: Türkiye'de Pfizer/BioNTech aşısı olmak

@crazycells evet, pfizer olmak istiyorum.

Pfizer icin 21 gun sonraya veriyorlar 2. doz randevusunu... ama eger 21 gun sonra katilamayacaksaniz 21-42 gun arasinda baska bir gun asilanmaniz da mumkun.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@hope34, içinde söyledi: Türkiye'de Pfizer/BioNTech aşısı olmak

Merhabalar,

1. doz aşıyı Bİontec olarak 16/06/21 tarihinde oldum.
    2. doz için 30 Temmuz- 11 Ağustos arasında gün veriyor.
      Ancak 20-22 haziranda uçuş olacak ABD'ye. '2. doz gitmeden olmak istiyorum çünkü 5 hafta dolmuş oluyor zaten aşıdan sonra. hem aşı kartım olur elimde.
      Tedarik süreci uzun olduğu için sistemde 6-8 hafta arasında gün veriyor. aile hekimi ilçe sağlık vs erken olmaz dedi.. ama kendileri de bilmiyorlar. Belki aşı gelirse o sebeple hızlanabilir gibi yorum yaptılar.
      sorum şu; aşı kartım henüz yok 2. olamadığım için. ilk doz aşı olduğuma dair elimdeki tek kanıt e nabızda ki çıktı. ilçe sağlıkta ekran görüntüsü alıp kaşe imza mühür bastırdım. ABD 2. doz bu belge ile olabilir miyim? ABD yeniden 1 ve 2 doz aşı yaparlar diyen duydum ama pek güvenmek istemedim. durduk yere zaten enjekte ettiler 2.3 fark etmez diye sürekli aşı yaptırmayı da doğru bulmuyorum.

Bu durumda olan var mı? ona varsa ne yapmayı planlıyor? belki sağlık çalışanı varsa aramızda bir yönlendirme yapabilir mi?

Teşekkürler.

yeteri kadar sure gecmeden (en az 6 ay) 3. dozu yapmazlar. Doktorun aciklamasindan anladigim kadariyla Turkiye'de daha yakin tarihte olamamanizin nedeni Turkiye'deki asilarin sayisi... Biraz daha usteleyin isterseniz 21. gunden sonra 2. dozu olabilirsiniz, eger olamazsaniz zaten yapacak bir sey yok gelir gelmez ABD'de 2. dozu olursunuz...

ABD'de 2. dozu olsaniz da buyuk ihtimal iki asi kartini da beraber gostermeniz lazim sonrasinda, birindeki bilgileri digerine aktarmayacaklardir diye dusunuyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@MySea soldaki normal insanin yaptigi oldukca rasyonel ve sagduyulu bir davranis 🙂 sagdakiler neden 2021'de acilmis? 2019'da kapanmayi saglayan faktorler ortadan kayip mi olmus? 🙂

• @crazycells Hocam mesele aslinda bakis acisina gore complo teorilerinin degismesi veya ogelerinin yer degistirmesi.

Bakin son haftalarda delta variant korkusu etrafta geziyordu, simdi delta plus variant ortaya cikti. Boyle giderse yakinda gamma, omega falan tum Yunan alfabesi devam edecek 😃

• ikinci dozda sure 4 haftaya dustu.

• ⭐⭐⭐

@cnpist, içinde söyledi: Türkiye'de Pfizer/BioNTech aşısı olmak

ikinci dozda sure 4 haftaya dustu.

Evet, ancak henüz sistemlerde 4 hafta değil. 16 Haziranda oldum. En erken 30 Temmuzda aşı olabilirsiniz diyor hala. Belki bir kaç gün içinde düzelir.
    Oralarda 2 aşı arasında ne kadar süre oluyor? Biontech için soruyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@hadi-BE, içinde söyledi: Türkiye'de Pfizer/BioNTech aşısı olmak

@cnpist, içinde söyledi: Türkiye'de Pfizer/BioNTech aşısı olmak

ikinci dozda sure 4 haftaya dustu.

Evet, ancak henüz sistemlerde 4 hafta değil. 16 Haziranda oldum. En erken 30 Temmuzda aşı olabilirsiniz diyor hala. Belki bir kaç gün içinde düzelir.
    Oralarda 2 aşı arasında ne kadar süre oluyor? Biontech için soruyorum.

New York'ta Biontech icin 21 gun sonrasina, Moderna icin 28 gun sonrasina otomatik olarak 2. randevunuzu yapiyorlar.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@MySea dogrudur... varyantlari kotu ozellikleriyle ulkelerle iliskilendirmemek icin ulke isimlerinden yunan alfabesine gecis yaptilar bir sure once...

online_210602_new-who-labels_covid-19_variants.jpg

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

159

40.9k
Users

4.4k
Topics

425.7k

| | | |