Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Türkiye'de Pfizer/BioNTech aşısı olmak

• @knnrn, içinde söyledi: Türkiye'de Pfizer/BioNTech aşısı olmak

İngiltere'de de 21 günden fazla bekleme süresi uygulanıyor.

İngiltere'de 1. ve 2. doz arasi 12 hafta bekleme suresi.

• Benim biontech 2.doz aşım 4 mayısta idi.sistem akşam iptal etmiş.sabah baktım aynı gün ve saate tekrardan aşı randevüm onaylanmış.ben anlamadım bu işi.niye iptal ettin niye tekrar randevü verdin.türkiye işte her an herşey olabilir.

• @clourpoint Aşı kıtlığı var ve bu işi de eline yüzüne bulaştırdı yukardakiler...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Halil-İbrahim-Kamacı bir önceki sayfa da paylaştığım habere bakarsan dediğin gibi oldu.

• @ayvalik10, içinde söyledi: Türkiye'de Pfizer/BioNTech aşısı olmak

pişşt @Calibraturbo eğer seni @crazycells 15 gün boyunca uzaklaştırmadıysa bu aşağıdaki dört haber için gerçekten de yorumunu okumak istiyorum.

Aşı paralı olacak bile diyorlar...
    Şaka maka bu işi de cidden beceremediler twitter da görüyorum hala yalakalık yapıyor millet. 😕

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@newman, içinde söyledi: Türkiye'de Pfizer/BioNTech aşısı olmak

@knnrn, içinde söyledi: Türkiye'de Pfizer/BioNTech aşısı olmak

İngiltere'de de 21 günden fazla bekleme süresi uygulanıyor.

İngiltere'de 1. ve 2. doz arasi 12 hafta bekleme suresi.

Evet, Oxford-AstraZeneca asisi Pfizer ya da Moderna'dan daha farkli, zararsiz bir adenovirus ile bagisiklik saglaniyor. AstraZeneca icin iki doz arasinda 3 aylik bir sure var.

• en güvenilir aşı bu olduğunu düşünüyorum diğerleri sanki biraz acele çıkarıldı ama biontech gerçekten sonuçları en iyi olan umarım ülkemizdede yaygınlaşır

• 8 gün önce annem ve babam oldular biontech aşısının ilk dozunu. Annemin sadece 2.gün kolunda biraz sızı yaptı. Babam biraz alerjik bir bünyeye sahip. O yüzden biontech olmaktan çekiniyordu ama koruyuculuğu daha fazla olacağı düşüncesi ile doktora danışıp o da biontech oldu. Ne olur ne olmaz diye hastanede biraz daha fazla bekledik sadece. Onun kolundaki sızı anneme göre biraz daha ağırdı ve 2 gün sürdü. Onun dışında çok şükür ikisinde de bir olumsuz durumla karşılaşmadık. Bakalım 2. dozu yaptırdıklarında da fikir verme açısından paylaşırım durumlarını. Umarım bir an önce kurtulabiliriz bu hastalıktan.

• ⭐⭐⭐⭐

@crazycells, içinde söyledi: Türkiye'de Pfizer/BioNTech aşısı olmak

Pek çok ülke şu an veya önümüzdeki haftalarda tam aşılanmış bireylerin ülkelerine koşulsuz veya kolaylaştırılmış şekilde giriş yapabileceğini açıkladı. Dünya genelinde aşı programları devam ettiği sürece bu ülkelerin sayısı artmaya devam edecektir.

Avrupa'da ve ABD'de Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca ve Johnson & Johnson aşıları kabul görürken, maalesef Türkiye'de sıklıkla uygulanan Sinovac aşısı kabul görmüyor. O nedenle özellikle yurt dışı seyahati yapacak kişilerin Pfizer/Biontech aşısını olması önemli. Bu başlığı Türkiye'de Sinovac aşısı dışında kabul gören aşıların güncel bilgileri için oluşturuyorum.

1 Nisan itibariyle Türkiye genelinde toplamda 16,3 milyon aşı vuruldu. 7 milyon kişi tamamen aşılandı. 9,3 milyon kişi de en az bir doz aşı oldu.

Çin menşeili Sinovac'ın aşısından sonra, 31 Mart itibariyle Türkiye'ye 2.8 milyon Pfizer - Biontech aşısı getirildi (Doktor Uğur Şahin and Doktor Özlem Türeci tarafından geliştirilen). Ayrıca Biontech'ten Nisan ayı sonuna kadar yaklaşık 1.7 milyon doz daha aşı gelecek. Alman menşeili Biontech'in aşısını olmak isteyenler artık randevu alarak bunu yapabilirler.

Türkiye'de 65 yaş üstü herkes (aynı zamanda eşleri); sağlık kurumlarında çalışanlar; yaşlı, engelli, koruma evleri gibi yerlerde kalanlar ve çalışanlar şu an itibariyle aşı olabiliyorlar.

Güncellemeler:

1 Nisan 2021: Pfizer/Biontech COVID-19 aşısı için randevu alımları ve aşılamalar başladı.

2 Nisan 2021: ABD'deki CDC tamamen aşılanmış bireylerin ABD içinde koşulsuzca seyahat edebileceğini açıkladı. https://yesilkartforum.com/forum/post/186921

Soruldu mu konuşuldu mu göremedim. Anneme aşı yaptırdık, o zaman henüz biontech yoktu zaten. Fakat herhangi bir aşı kartı vermediler. Biontech yaptıranlara ya da isteyene hangi aşı olduğuna dair bir belge veriyorlar mı yoksa yurtdışına gidecek kişiler e-devletten e-nabız dan falan bu aşı ile ilgili dökümanı çıkartıp bununla mı müracaat ediyorlar.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ibrahimasar, içinde söyledi: Türkiye'de Pfizer/BioNTech aşısı olmak

@crazycells, içinde söyledi: Türkiye'de Pfizer/BioNTech aşısı olmak

Pek çok ülke şu an veya önümüzdeki haftalarda tam aşılanmış bireylerin ülkelerine koşulsuz veya kolaylaştırılmış şekilde giriş yapabileceğini açıkladı. Dünya genelinde aşı programları devam ettiği sürece bu ülkelerin sayısı artmaya devam edecektir.

Avrupa'da ve ABD'de Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca ve Johnson & Johnson aşıları kabul görürken, maalesef Türkiye'de sıklıkla uygulanan Sinovac aşısı kabul görmüyor. O nedenle özellikle yurt dışı seyahati yapacak kişilerin Pfizer/Biontech aşısını olması önemli. Bu başlığı Türkiye'de Sinovac aşısı dışında kabul gören aşıların güncel bilgileri için oluşturuyorum.

1 Nisan itibariyle Türkiye genelinde toplamda 16,3 milyon aşı vuruldu. 7 milyon kişi tamamen aşılandı. 9,3 milyon kişi de en az bir doz aşı oldu.

Çin menşeili Sinovac'ın aşısından sonra, 31 Mart itibariyle Türkiye'ye 2.8 milyon Pfizer - Biontech aşısı getirildi (Doktor Uğur Şahin and Doktor Özlem Türeci tarafından geliştirilen). Ayrıca Biontech'ten Nisan ayı sonuna kadar yaklaşık 1.7 milyon doz daha aşı gelecek. Alman menşeili Biontech'in aşısını olmak isteyenler artık randevu alarak bunu yapabilirler.

Türkiye'de 65 yaş üstü herkes (aynı zamanda eşleri); sağlık kurumlarında çalışanlar; yaşlı, engelli, koruma evleri gibi yerlerde kalanlar ve çalışanlar şu an itibariyle aşı olabiliyorlar.

Güncellemeler:

1 Nisan 2021: Pfizer/Biontech COVID-19 aşısı için randevu alımları ve aşılamalar başladı.

2 Nisan 2021: ABD'deki CDC tamamen aşılanmış bireylerin ABD içinde koşulsuzca seyahat edebileceğini açıkladı. https://yesilkartforum.com/forum/post/186921

Soruldu mu konuşuldu mu göremedim. Anneme aşı yaptırdık, o zaman henüz biontech yoktu zaten. Fakat herhangi bir aşı kartı vermediler. Biontech yaptıranlara ya da isteyene hangi aşı olduğuna dair bir belge veriyorlar mı yoksa yurtdışına gidecek kişiler e-devletten e-nabız dan falan bu aşı ile ilgili dökümanı çıkartıp bununla mı müracaat ediyorlar.

ayri bir kart verilmiyor, e-nabizdan cikti almaniz yeterli olacaktir. Sanirim ekranda boyle bir secenek gormustum (hatta ingilizce cikartmaniz da mumkun diye hatirliyorum), e-nabiza girerseniz sanirim siz de farkedeceksiniz o bolumu.

• FB_IMG_1619892228488.jpg

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@MySea sadece baskasini degil kendinizi de koruyorsunuz. Asi setini tamamlayan ve yasca buyuk kisiler yeni varyantlarla hastalansa bile hafif semptomlarla atlatiyorlar.

• @crazycells Ben su an icin beklemeyi tercih ediyorum. Gecen hafta isyerindekilerle konusuyorduk bu konuyu. 50/50 bir oran var. Yarisi asilanmis, yarisi olmayi dusunmuyor.

• Anne ve babam 30 Nisan’da 2. Dozu oldu. Şuan zombiye dönüşmediler. Aşı olmayanların aşı olmayın propagandası yapması ...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Turkiye'de 25 Haziran itibariyle 18 yasindan buyuk herkes randevu alip asi olabilir...

Turkiye'de randevu almak isteyenler bunu e-nabiz veya Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) uzerinden yapabilirler.

@crazycells, içinde söyledi: Coronavirus (COVID-19)

25 Haziran 2021 itibariyle son durum...

Her gecen gun sayisi artan bilimsel yayinlarla COVID-19 asilarinin guvenli ve etkili oldugu percinlenmis oluyor. CDC'nin Mayis ayi verilerine gore ulke (ABD) capinda hastaneye kaldirilan 853.000 kisinin ve 18.000 COVID-19 nedenli olumun %99'dan fazlasi yani nerdeyse tamami "fully vaccinated" (tam asilanmis) olmayan bireylerden olusuyor. Tam asilanmis olmak, asilarin iki dozunun ustunden en az 14 gun gecmis olmasi anlamina geliyor ve oranlardan gorebileceginiz gibi COVID-19'dan ciddi sekilde etkilenmemeniz icin yetiyor.

Ozellikle ailenizdeki ve cevrenizdeki yasli kisilerin asilandigina emin olun. 65 yas ustu bireylerde tamamen asilanma durumunda asilar %94 oraninda, yari asilanma durumunda ise %64 oraninda etkili oluyor. Bu kisiler COVID-19 pozitif olsa bile cogunlukla hastaneye gitmelerine bile gerek kalmiyor.

Bir zamanlar COVID'i tum dunyada en kotu yasayan sehir olan New York'ta, gunluk yeni COVID-19 tani sayisi 180'e kadar inmis durumda, bu da her 50.000 kiside 1 orana denk geliyor. New York'ta yasayanlarin %70'i en az 1 doz asi olmus, %53'u ise tam asilanmis durumda. ABD'nin tamaminda ise toplam nufusun %54'u en az 1 doz asi olmusken, %46'si tam asilanmis durumda. Asilar sayesinde ABD'de en az 150 milyon kisi guvende.

Hindistan'i gectigimiz aylarda ciddi sekilde etkileyen COVID'in delta varyanti ise ABD'de gorulen yeni COVID vakalarinin simdiden %20'sine denk geliyor; onumuzdeki gunlerde bu oranin artmasi bekleniyor fakat Ingiltere'deki arastirmalar bu varyanta karsi en etkili yontemin yine asilanma oldugunu gosteriyor.

Screen Shot 2021-06-25 at 2.26.53 PM.png

FDA, su an icin hemen yukaridaki 3 asiya acil durum kullanim izni vermis durumda; fakat yaz sonuna dogru bu 3 asinin bazilarina tam izin cikma ihtimali yuksek. FDA'in tam izninden sonra pek cok kurum ve sirket icin asilanma sarti gelebilir; halihazirda asi olmak ve asiya erisim cok kolayken beklemeden ilk firsatta asi olmanizi tavsiye ederim.

Screen Shot 2021-06-25 at 4.07.40 PM.png

Hemen yukaridaki grafikten gorebileceginiz uzere, pek cok Amerikali Turkiye'de de uygulanan Pfizer/BioNTech asisini olmus durumda.

ABD'de 12 yas ustu herkes asi olabilir, pek cok eyalette ve sehirde ayni gun asi olma imkani mevcut. Kendinize en yakin asi yerini su siteden bulabilirsiniz:

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/vaccines/How-Do-I-Get-a-COVID-19-Vaccine.html

Turkiye'de ise bugunden itibaren 18 yas ustu herkes asi icin randevu alabilir.

Turkiye'de randevu almak isteyenler bunu e-nabiz veya Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) sitesinden yapabilirler.

https://enabiz.gov.tr/

https://www.mhrs.gov.tr/

• Merhabalar, ABD'deki aşılama programında, Türkiyede uygulandığı gibi hastalığı geçirenlere aşı yapmama süresi var mı? Türkiyede hastalığı geçirenlere ne yazık ki 6 ay aşı yapmıyorlar. Bir sorum da aralık ile ilgili, Türkiyede 6-8 haftayken ikinci doz aralığı ABD'de 3 hafta. ABD'de iki doz aralığı için en uzun ne kadar sonraya randevu veriyorlar. Şimdiden teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@POLARBEAR25, içinde söyledi: Türkiye'de Pfizer/BioNTech aşısı olmak

Merhabalar, ABD'deki aşılama programında, Türkiyede uygulandığı gibi hastalığı geçirenlere aşı yapmama süresi var mı? Türkiyede hastalığı geçirenlere ne yazık ki 6 ay aşı yapmıyorlar. Bir sorum da aralık ile ilgili, Türkiyede 6-8 haftayken ikinci doz aralığı ABD'de 3 hafta. ABD'de iki doz aralığı için en uzun ne kadar sonraya randevu veriyorlar. Şimdiden teşekkürler.

Yanlis hatirlamiyorsam New York'ta asi olmadan once doldurdugumuz formda son 10 gunde covid testi pozitif cikti mi diye soruyorlar bir de son 3 ayda covid gecirdiniz mi veya tedavisini oldunuz mu diye soruyorlar...

6 ay bence cok uzun bir sure, covid gecirmis olsaniz bile antikor seviyesi o kadar yuksek kalmiyor uzun sure. O nedenle asilanma kesinlikle sart. Hangi asiyi olacaksaniz onerilen 2. doz icin bekleme sureleri farkli, siz hangisini olmayi planliyorsunuz? Pfizer mi?

• ⭐⭐⭐⭐

Bende geçen hafta olmuştum 1. Dozumu en ufak sızı bile olmadı biontechte ich heibe ekrem schön dich kennenzulernen

• Söylentilerden dolayı aşı olmayı ertelemiştim, hatta olmayacağım diyordum. Özellikle genç erkeklerde kalp kası iltihabı yaptığı söylentileri beni fazlasıyla korkutuyordu.
    Dün biraz araştırma yaptım, yaptırmanın artıları nelerdir, yaptırmamanın eksileri nelerdir diye düşündüm ve sabah ilk doz aşımı oldum. Şuana kadar herhangi bir yan etki yaşamadım. Yalnızca lateral raise hareketi yapar gibi omuzu kaldırınca ince bir kas ağrısı oluyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Rhonster, içinde söyledi: Türkiye'de Pfizer/BioNTech aşısı olmak

ich heibe ekrem schön dich kennenzulernen

sizdeki yan etkileri oldukca pozitif 🙂

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

44

40.7k
Users

4.4k
Topics

424.2k

| | | |